לפרטים נוספים

השר מיכאל איתן מביא בפניכם את הצעתו לחוקה לישראל, כפי שנכתבה בשיתוף פרופ’ משה קופל. במושב פתיחת הכנסת ה- 18 אמר השר איתן כי: “הכנסת מציינת בימים אלה, סמוך לישיבת הפתיחה החגיגית של הכנסת השמונה-עשרה, גם את יום הולדתה ה-60. יש סיבות טובות לחגיגה הדמוקרטית, אבל אסור שטקסים ונאומים חגיגיים יסתירו את כישלוננו, כישלון חברי הכנסת הוותיקים מאז ימי הכנסת הראשונה ועד לכנסת השבע-עשרה. נכשלנו 17 פעמים. נכשלנו בביצוע המשימה הלאומית החשובה ביותר שהכנסת קיבלה עליה – נכשלנו בכינון חוקה למדינת ישראל”. אתר השר מיכאל איתן מציג כעת בפניכם את הצעת החוקה המלאה וקורא לכם, הגולשים, להגיב ולהציע הצעות בנושא:

תוכן עניינים

 1. חוק יסוד החוקה
 2. שער העקרונות
 3. שער הזכויות
 4. שער רשויות הממשל
 5. נשיא המדינה
 6. הרשות המחוקקת
 7. הרשות המבצעת
 8. הרשות השופטת
 9. מצב חירום
 10. שער החוקה
 11. דברי הסבר

תגובות ל: “החוקה”

 1. rami says:

  יש דמוקרטיה שישראל נמצאת בה היום ויש דמוקרטיה עם שינויי חקיקה אנטי דמוקרטית הצעות מיותרות ומזיקות שמשנות את פני הדמוקרטיה לדמוקרטיה גרועה יותר היום הימין בשלטון ומשנה את החוקים לפי השקפותיו וניצול הרוב בכנסת מחר ישתנה השלטון והרוב ישנה שוב את חוקי הדמוקרטיה חייבים חוקה למדינת ישראל

 2. חנה נדב says:

  הפיתרון לכל( “הגיעו מים עד גועל נפש” ) הקירקס בכנסת בזמן הצעות חוק (גם פרטיות) הוא- חוקה למדינת ישראל!

 3. יבגני says:

  קודם כל, זה מצויין שיש מי שעוסק בניסיונות לכתיבת חוקה – אין ספק שדרושה לישראל חוקה.
  עם זאת, קראתי את הצעת החוקה – ומצאתי בה מספר רב של בעיות:

  ישנם הרבה מאוד דברים חשובים (גם פרוצדורליים, וגם עקרוניים) שאינם מופיעים בהצעת החוקה, אלא ההתייחסות אליהם היא “ייקבע עפ”י חוק”. אני חושב שהחוקה צריכה להיות מפורטת הרבה יותר בשביל שתהיה לה משמעות של ממש. כמו-כן, הצעת החוקה משמרת את השיטה הפרלמנטרית הכושלת שלנו (צמיחת הממשלה מתוך הכנסת, שיטת הקואליציה המזמינה סחטנות, מוסד נשיאות כמעט ריק מתוכן שלטוני…), וכן משמרת את תפקידו הכפול של בית המשפט העליון כבית משפט עליון לעירעורים, וגם כבית משפט חוקתי (מה שיוצר עודף סמכויות למספר מצומצם של אנשים) – אם כי יש לציין ששיטת המינוי בהצעה טובה משמעותית מהקיימת היום. גם הקלות היחסית של תיקון החוקה (הרוב הנדרש הוא בסה”כ 70 ח”כים; מספר הקריאות זה לא הדבר העקרוני) היא בעיה גדולה, כי בכך בעצם מבוטלת המשמעות העיקרית של החוקה כסוג של הגדרת יסוד קבועה של המדינה.

 4. זאב בן-יוסף says:

  יישר כוח ענק לשר מיקי איתן המהווה דוגמא ומופת לאיש ציבור ליבראלי אמיתי ברוח הליבראליות המופתית של זאב ז’בוטינסקי !
  אם השר איתן לא היה קיים – היה צריך להמציא אותו.
  חוקה היום היא צורך השעה האמיתי. יהיו ודאי ויכוחים רבים על תוכן החוקה ומשמעויותיה, אבל לבסוף חייבים להגיע לחוקה מוסכמת.

 5. אריה says:

  חג שמח לכל חברי הליכוד ולכל אנשי ארץ ישראל הטובה. שנצא מעבדות לחירות אמיתית!

 6. [...] לפרוייקט החוקה של השר מיכאל איתן [...]

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש