לפרטים נוספים

להתיישב, בכפוף לחוק: מאמר שלי שפורסם בישראל היום

בשנת 1982 הוקמה התיישבות על אדמות רוג’ב בשומרון. בית המשפט קבע כי ההתנחלות הוקמה שלא כדין. מנחם בגין הורה ללא כל היסוס להעתיק את הישוב לאתר סמוך והתוצאה היתה שמירה על שלטון החוק, וחיזוק ההתיישבות. כך הוקם הישוב אלון מורה ובעקבותיו עוד “הרבה אלוני מורה” כפי שהבטיח מנחם בגין.

ראש הממשלה בהחלטתו מאמש, הלך בדרכו של בגין. זוהי דרך הגורסת כי ניתן להקים מפעל התיישבות, בכפוף לשלטון החוק ולהחלטות בג”ץ. זוהי דרך המקדשת את דרכו של הליכוד כמפלגה לאומית ליברלית, המושכת ציבורים רחבים מהימין ומהמרכז והנותנת לגיטימציה אמיתית, רחבה, למפעל ההתיישבות.

ראש הממשלה לא התפתה לפתרונות קסם חקיקתיים בדמות חוק ההסדרה, שנזקם רב על התועלת שיוזמיהם רצו להפיק. יוזמה זו, לו היתה מקודמת, היתה יוצרת מצב , בו הכנסת מחוקקת חוקים לגבי שטחים שלתושביהם אין זכות בחירה. דבר זה היה גורר גל של ביקורת עולמית, בו גם הטובים שבידידינו לא היו מסוגלים להגן על חקיקה זו, מדביקה לנו כתם של אפרטהייד, ומסכנת אותנו בסנקציות בינלאומיות, ובסופו של דבר הבג”ץ היה קובע שחוק זה אינו חל בשטחי יהודה ושומרון והממשלה היתה נאלצת לבצע את החלטת ביהמ”ש.

ראש הממשלה מציע כעת למתיישבים הצעה שלא יכולה להיות טובה ממנה בנסיבות הקיימות: אמנם יוסרו חמישה בניינים שנבנו שלא כחוק, אך עשרות בניינים חוקיים יתווספו: כך גם יגדל מפעל ההתיישבות וגם תשמר עליונות המשפט. אני מקווה שהמתיישבים יקבלו את החלטת רה”מ וישתפו פעולה עם הממשלה שאין ולא תהיה טובה ממנה להגן על ענייניהם.


התגובות סגורות לעמוד זה

פוסטים אחרונים

חיפוש