לפרטים נוספים

“הליכוד חייב לחזור לערכים הלאומיים ליברליים”

בכתבה שפורסמה אמש (יום ג’) במעריב קובע השר מיכאל איתן: הליכוד חייב לחזור לערכים הלאומייים- ליברליים. אחרת, הוא עלול לאבד את המרכז הפוליטי

המפץ הגדול שמתרחש בעולם הפוליטי בימים האחרונים, עם הודעתו הרשמית של יאיר לפיד על כניסתו לזירה, לא מותירה את השר מיכאל איתן אדיש. נהפוך הוא – בניגוד לחבריו לסיעה – זאב” אלקין למשל, שאמר שאין צורך להתרגש מהכוכב החדש שדורך בשמי הפוליטיקה הישאלית – ממליץ איתן לנתניהו להפסיק לחשוש מליברמן ולהתחיל לפחד מיאיר לפיד.

מיכאל איתן, הבחירות יוקדמו?
“לדעתי, כן. סיעות שונות בקואליציה, כולל ש”ס וישראל ביתנו, כבר מפעילים לחצים שונים על הממשלה והאוצר. אני לא יודע מה האינטרס של אלי ישי מול אריה דרעי ומה עובר על ליברמן מבחינת המעמד האישי שלו (האפשרות שיועמד לדין – א”ב). אני לא יודע באיזו סיטואציה כדאי להם יותר להיות. קשה לחזות אותם. מה שכן אני יודע זה שהלחצים האלה ילכו ויתגברו. ולכן עדיף שהליכוד יעשה הכל כדי לקצר את התקופה הזאת ולקיים את הבחירות בתוך שנה, ולא למשוך עוד שנתיים, עד לנובמבר 2013, המועד הרשמי. ככה נגיע לבחירות במצב טוב יותר, כאשר הממשלה עדיין מתפקדת והקואליציה לא מקרטעת. עדיף להיות היוזם של הקדמת הבחירות מאשר להיות מובל להקדמתן”.

האם נתניהו צריך לחשוש מכניסתו של לפיד לפוליטיקה?
“אנחנו מכירים את האמירה ש’אשרי אדם פוחד תמיד’. מנסיוני בפוליטיקה, צריך לחשוש. ראיתי מערכות בחירות בהם הליכוד בראשות בגין התחיל עם 14 מנדטים וגמר עם 48 מנדטים. אני גם זוכר את שנת- ’92 שמיר התחיל את מערכת הבחירות עם תחזיות לניצחון גורף ובסופו של דבר הפסדנו את השלטון לרבין ולעבודה. ולכן, הליכוד צריך למצב את עצמו כמפלגת מרכז-ימין עם 40 מנדטים ומעלה. וכל מנדט שמכרסמים לנו צריך להדאיג אותנו”.

“הליכוד חייב להתמתן. אם נתניהו ישבור ימינה מדי ויתחרה במפלגות קטנות, כמו האיחוד הלאומי או ישראל ביתנו, מי ימני יותר, הוא עלול ולאבד את המרכז הפוליטי שהוא משאת נפשה של כל מפלגת שלטון ללפיד. בהמשך זה עלול גם לעלות באיבוד השלטון עצמו. המפלגה של יאיר לפיד תקבל במקרה זה את קולות המתלבטים האלה ששקלו להצביע לליכוד. לפיד הוא הרבה יותר אטרקטיבי למתלבטים בין ליכוד למפלגת מרכז מאשר קדימה או העבודה. ועל זה יהיה הקרב בבחירות”.
אז אם היית מתווה אסטרטגיית בחירות, היית ממליץ לנתניהו לשבור שמאלה?
“אם הליכוד יצטייר כשבוי בידי קבוצות קיצוניות הוא יפסיד קולות. נקודה. השמיכה קצרה, ואם הוא ימשוך אותה ימינה, הוא ומשאיר חלקים חשובים של הליכוד בחוץ. ואסור לו לעשות את זה, גם ערכית וגם פוליטית. נתניהו לא יכול להיכנס לתחרות עם ישראל ביתנו. ליברמן מזנב בליכוד אבל הליכוד לא צריך לעשות תחרות עם ליברמן מי ימשוך יותר ימינה, כי אז אנחנו מפקירים את המרכז ללפיד. צריך לחזר אחר מנדטים של המרכז מהמנדט ה27 ועד המנדט ה – 40 ולא אחר מנדטים של הימין”.

“אם נלך בדרך הזו ונשמור על המרכז הפוליטי, אז אולי נאבד כמה קולות לשוליים הימניים, אך אלה לא קולות שיעברו מגוש לגוש. אך אם נפקיר את המרכז הפוליטי, הם יכולים להצביע עבור מפלגות ששיכות לגוש השמאל כמו לפיד. יותר גרוע שילכו קולות ללפיד, ללבני ולעבודה מאשר לישראל ביתנו”.
אתה קורא לליכוד להתמתן לקראת הבחירות. אך נראה שנתניהו עושה הכל כדי לא
להחליט בסוגיית המאחז מגרון, בעיקר בגלל חששו מהמתנחלים שיפילו את הקואליציה שלו”.

“אחד האנשים שמגלמים את הרצון להגשים את עקרון קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית הוא השר בני בגין, שנושא בתפקיד של נושא ונותן על מנת למצוא פתרון יצירתי, שבמסגרתו ניתן יהיה למנוע עימות נוסח עמונה שהליכוד מאוד לא רוצה להיכנס אליו. זה בהחלט מבחן שיכריע איזה ליכוד ירוץ לבחירות: ליכוד שמטרתו לייצג מגוון רחב של אוכלוסיה, שרוצה שמפעל ההתיישבות יימשך בכפוף להחלטות בתי המשפט וממערכת החוק, או ליכוד שמפעיל רוב כדי לאשר בנייה על קרקע פרטית שלא כדין”.

“היכולת לקיים את מפעל התיישבות מותנה בהסכמה רחבה לא ביו”ש אלא בתחומי מדינת ישראל. נתניהו צריך להצהיר שהוא מציע פתרון שיש בו גם הימנעות מעימות עם מערכת המשפט וגם פתרון למפעל ההתיישבות, גם אם זה כולל העתקה של היישוב בתנאים כאלה או אחרים”.
איך זה מתיישב עם כל הצעות החוק האחרונות שנועדו לנגח את מערכת המשפט והתקשורת?
“בקדנציה האחרונה הליכוד הלך בהצעות חוק שונות יותר מדי ימינה והוא צריך לאזן את עצמו עכשיו ולהדגיש את הקו הדמוקרטי-ליברלי, לחזור לערכים של בגין וז’בוטינסקי. לצערי הרב, לא הצלחנו למנוע חוקים שלא יאומנו, כמו החוק הצינון, שמונע מאנשים להתמודד בבחירות”.

“איך דבר כזה עולה בכלל? מאיפה זה בא לנו? צינון של אנשי צבא הוא מוצדק, כי דבר זה קשור להגנה על הצבא מפני פוליטיזציה. אך לבוא לבעלי מקצועות חופשיים ולהגיד שהם לא יכולים להתמודד? זה כמו להגיד שאדם מעל גובה שני מטר, או רופאי שיניים לא יכולים להתמודד. זאת פגיעה בעקרונות הכי בסיסיים של הדמוקרטיה ללא הגיון. ובסוף לפיד עשה צחוק מכולם ועזב. גם החוק להגבלת פעילות עמותות השמאל, או החוק לעידוד הפילוג בקדימה. אלה דברים שהליכוד לא היה צריך להיות מעורב בהן”.

נתניהו מסוגל בהרכב הנוכחי של הקואליציה להציע לפלסטינים הצעה לחלוקת הארץ?
“יש בישראל ראש ממשלה שמתחילת הקדנציה אומר שהפתרון עם הפלסטינים יהיה של שתי מדינות. בכפוף לכך הוא קובע תנאים שכולנו שותפים להם. אך לצערי הרב, אין לראש הממשלה מספיק גיבוי לקו שהוא מוביל בליכוד. אלא שמאות אלפי מתפקדים של הליכוד תומכים במדיניות שתי המדינות על פי מתווה נתניהו. ולכן, אם הליכוד היה מפלגה עם קואליציה רחבה יותר, זה היה מעניק
לראש הממשלה את המרווח המספיק כדי לקדם מדיניות שתואמת את הצרכים של מדינת ישראל. לא רק בהיבט שלנו מול הפלסטינים, אלא גם בהיבט של מקומנו בקהיליה הבינלאומית והיחסים עם הממשלים בארה”ב ואירופה”.

כלומר, ישראל ביתנו לא צריכה להיות בקואליציה הבאה?
“ישראל ביתנו יכולה להיות בקואליציה הבאה, אבל בתוספת שותפים ממרכז המפה הפוליטי כמו עבודה, קדימה ויאיר לפיד. בדומה לקואליצייה שהקים בזמנו אריק שרון, שהייתה מורכבת מש”ס וליברמן, טומי לפיד, המפד”ל והחרדים. זה יאפשר לו להתקדם בערוץ המדיני מול הפלסטינים”.

 

התגובות סגורות לעמוד זה

פוסטים אחרונים

חיפוש