לפרטים נוספים

לראשונה: תקציב המדינה פתוח באינטרנט

שיתוף פעולה יוצא דופן של הממשלה והציבור מוביל ליצירת אתר אינטרנט המציג לראשונה בישראל את תקציב המדינה – על כל סעיפיו – במקום אחד. השר מיכאל איתן, המופקד על שיפור השירות וממשל פתוח והסדנא לידע ציבורי, קבוצת מפתחים מתנדבים העוסקת בשקיפות מידע ציבורי, מציגים היום את אתר התקציב הפתוח, החושף את תקציב המדינה בטבלאות וגרפים.

תקציב המדינה הופץ עד כה לחברי הכנסת בחוברות וספרים וברמת תוכניות פעולה המכילות כ- 1700 תוכניות בלבד. אתר התקציב הפתוח מאפשר לכל גולש לצפות בתקציב ברמת “תקנות”, המכילות כ- 14,000 סעיפים ונותנת תמונה מעמיקה ונאמנה של התקציב. עוד מאפשר האתר להשוות את תכנון וביצוע התקציב לאורך 20 השנים האחרונות, כאשר באתר ניתן למצוא נתונים מ- 1992 ועד היום.

מערכת הצגת התקציב הינה מערכת ניסיונית והיא מופעלת כפרויקט הבא להדגים את האפשרויות הגלומות בשיתוף פעולה עם הציבור ובפתיחת מידע ממשלתי לשימוש הציבור.

השר מיכאל איתן אמר היום כי: “זהו הישג דמוקרטי וטכנולוגי, ששם את ישראל בשורה אחת עם המתקדמות במדינות המערב בתחום השקיפות ושיתוף הציבור בפעילות הממשלה. אני מאמין גדול בעתיד של שיתוף הציבור בפעילות ממשלתית וההישג של היום נוסך בי תקווה לעתיד. דרך השיתוף והשקיפות, היא הדרך הנכונה ביותר לחיזוק הדמוקרטיה והכלכלה בישראל. אני גא בבני דאון וחברי הסדנא לידע ציבורי שפיתחו בהתנדבות את המערכת הזו ומערכות נוספות כמו אתר “כנסת פתוחה” ואשמח לעודד יוזמות נוספות שתצמחנה מהציבור”.

אדם קריב, הסדנא לידע ציבורי אמר כי: “היום אנחנו משחררים את הגרסה הראשונה של המערכת. תודות לשיתוף פעולה עם השר מיכאל איתן ואנשי משרדו ומשרד האוצר, בנינו מערכת קוד פתוח שמאפשרת לכל אזרח להבין טוב יותר את חלוקת המשאבים במדינה. יש עוד עבודה רבה לפנינו ואני מזמין את כל חובבי התכנות להצטרף לעשייה ולעזור לשפר ולשדרג את המערכת”.

הסדנא לידע ציבורי היא עמותה על-מפלגתית של חובבי תוכנה שמפתחים בהתנדבות אתרים שמנגישים מידע ציבורי ועוזרים לציבור ללמוד אותו. הפרויקט הראשון של הסדנא – כנסת פתוחה – מאפשר לאזרחים להבין טוב יותר את הנעשה בכנסת ולעקוב אחרי פעילות הנבחרים. עוד סייעו בהפעלת פרויקט התקציב הפתוח שתי”ל וביה”ס לממשל ומנהיגות באוניברסיטת ת”א.

 


תגובות ל: “לראשונה: תקציב המדינה פתוח באינטרנט”

 1. שושי says:

  טוב מאד. תודה!

 2. פיני יפתח פרג'ון says:

  צעד חשוב להשגת יתר אמון מצד הציבור שיוכל לבחון,לבקר
  ובכלל כל שקיפות מצד הממסד מבורכת.

  כל הכבוד מיקי!

 3. [...] השירות לאזרח הפיקה החברה תועלת רבה: השר, בתפקידו, קידם פרויקטים שפתחו את תקציב המדינה לציבור (והפיקו תועלת לארגוני חברה אזרחית, במיליוני שקלים, לא [...]

 4. [...] השירות לאזרח הפיקה החברה תועלת רבה: השר, בתפקידו, קידם פרויקטים שפתחו את תקציב המדינה לציבור (והפיקו תועלת לארגוני חברה אזרחית, במיליוני שקלים, לא [...]

 5. אכן מהפכה מבורכת . אבל למה העוגה של משרד הביטלון רק הולכת וגדלה?

 6. בגלל המלחמה עכשיו יעברו עוד מיליארדי שקלים לתקציב הביטחון ומעמד הביניים שוב ייפגע.
  אחרי זה הם יתלוננו אבל עכשיו הם תומכים במלחמה!….

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש