לפרטים נוספים

הממשלה החליטה: תוקם יחידה לחופש המידע

הממשלה אישרה אמש (יום א’) יוזמה משותפת של שר המשפטים יעקב נאמן והשר המופקד על שיפור השירות לציבור, מיכאל איתן במסגרתה תוקם במשרד המשפטים יחידה לחופש המידע. היחידה החדשה תפעל להגברת השקיפות וליישום חוק חופש המידע. היחידה תיזום מסירת מידע  לציבור ותפתח אפשרויות נרחבות של מתן מענה מהיר לבקשות חופש מידע. עוד תקבע היחידה קווים מנחים לפרסום יזום של מידע ממשלתי, תרכז ותפרסם את  פרטי ההתקשרות עם ממוני חופש המידע, אופן הגשת בקשות חופש מידע ותקבע נהלים לטיפול בבקשות אלה.

על היחידה יוטל גם לאכוף את יישום הנחיות חוק חופש המידע והיא תפעל לבירור תלונות בעניינים הנוגעים לאי פרסום של מידע, אי מתן מענה לבקשות חופש מידע, דחיית בקשות ואגרות חופש מידע. 

שר המשפטים, יעקב נאמן : “הקמת היחידה לחופש המידע הינה בשורה של ממש. הגברת השקיפות של גופי הממשלה תביא להגברת אמונו של הציבור. היחידה תספק לציבור הרחב כלל המידע בכל הנוגע בעשיית הממשלה וגופי השלטון”.

השר מיכאל איתן, המופקד על שיפור השירות לציבור אמר היום כי: “הקמת היחידה עולה בקנה אחד עם מדיניות הממשל הפתוח שעליה החליטה הממשלה. עובדי המדינה והציבור הרחב צריכים להחליף דיסקט ולהתרגל למציאות החדשה, שבמסגרתה המידע הוא נחלת הציבור, בכפוף לסייגים הקבועים בחוק ועובד ציבור מסור הוא מי שמעמיד את המידע לטובת הציבור. בעבר נאמר כי מידע הוא כוח, והממשלות שמרו את המידע לעצמן. כיום, שיתוף הציבור במידע הוא צורך דמוקרטי, אשר יסייע לממשלה בתהליך קבלת ההחלטות ומניעת שחיתות. חופש המידע יהווה גם תמריץ כלכלי והציבור יוכל לעבד נתונים ממשלתיים, לשפרם ולהפוך אותם לשירותים לתועלת הציבור”.

מנכ”ל משרד המשפטים, ד”ר גיא רוטקופף אמר כי: “מדיניות חופש המידע בישראל צריכה להיות ברורה ומוגדרת. מטרתו העיקרית של המהלך היא ליצור מדיניות אחידה של משרדי הממשלה ויחידות הסמך לקידום השקיפות והדמוקרטיה במדינת ישראל”.

 


תגובה אחת ל: “הממשלה החליטה: תוקם יחידה לחופש המידע”

 1. עוזי אברהמס says:

  שלום רב לך כבוד השר מיקי איתן,

  אני מאוד סקפטי לגבי יישומו של החוק ולהצלחתו ומדוע?

  משום שאני יודע שקיים כבר חוק שכזה אשר מאפשר לקבל מידע מגורמים ממשלתיים אך לצערי הוא לא מיושם כפי שהוא היה צריך להיות !
  במקרה הספציפי שאליו אני מתכוון הוא בקבלת מידע אודות זוכי מכרזים אשר פורסמו לפני כן לציבור בתקשורת הכתובה !
  לצערי ולאחר פניות כה רבות שבצעתי על מנת לקבל מידע אודות זוכים במכרזים.
  אפשרי לומר שהושבתי ריקם על ידי גורמים ממשלתיים, ציבוריים ואף של רשויות מקומיות
  !
  אינני בטוח שהחוק הזה אכן יוכל להצליח משום שבמדינת יהיהודים ובמזרח התיכון בפרט ולצער כולנו הרי שאין כל קשר בין חוט מחשבתו של האדם לבין מוצא פיו לבין מעשי ידיו !
  אני מאוד מקווה שאתבדה בדברי אך את זאת ניתן יהיה לבדוק.
  ואני אכן מתכוון לכך.

  בכל מקרה אני מאחל לך הצלחה ושכן ירבו חוקים שאפשר יהיה ליישמם ולא כאלו שנשארו בסופו של ענין מעל גבי העיתון והנייר בלבד !!

  תודה

  ממני

  עוזי אברהמס

  050-5475557

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש