לפרטים נוספים

בשבוע שעבר החליטה הממשלה ביוזמת רה”מ ושר הבטחון לבטל את המנוי של האלוף גלנט לתפקיד הרמטכ”ל. ההחלטה היתה ראויה ובלתי נמנעת. מדוע בלתי נמנעת? היועץ המשפטי שסרב בתחילה להיעתר לבקשה שלא להגן על המנוי הגיע למסקנה שונה בעקבות הממצאים שעלו מחקירת מבקר המדינה את הפרשה. היועץ הודיע כי יתקשה להגן על המינוי ובתנאים הללו ביטול המינוי היה בלתי נמנע, והיה מתבצע בכל מקרה, אם לא על ידי הממשלה אז על ידי בית המשפט.

לסיכום פרשת גלנט לחצו כאן

 

מדוע ההחלטה ראויה? הממשלה קיבלה החלטה על בסיס מסקנות היועץ המשפטי, שהצביעו על דפוס פעולה פסול של האלוף גלנט. היועץ קבע כי מדובר “…באדם העושה במקרים לא מעטים דין לעצמו תוך קביעת עובדות בשטח, עובדות לגביהן בחלק מן המקרים מתקבל אישור בדיעבד, תוך הסתייעות בגורמים בכירים שונים לצורך כך…”

ואכן, מי שקורא את המסכת העובדתית מחקירת המבקר ומדו”ח היועץ אינו יכול שלא לקבל את המסקנות הקשות האלו. לא מדובר בדברים קטנים או במעידה חד פעמית. לא מדובר במה שכל המושבניקים עושים, כי מי מהמושבניקים יכול להפעיל גורמים בכירים, שיכשירו בפרוטקציה עובדות בלתי חוקיות שקבעו בשטח? מדו”ח היועץ עולה בבירור כי לא מדובר בטעות ולא בתום לב אלא בתכנון קר ומחושב מראש בכוונות זדון, ברמיסת זכויותיהם של אזרחים שלווים ובפגיעה בוטה באינטרס הציבורי.

ההחלטה הראויה והבלתי נמנעת שקיבלה הממשלה היתה יכולה להיות גם אחת משעותיה היפות של הממשלה. היינו צריכים לשגר מסר ברור של מאבק בשחיתות ובפרוטקציה, מסר שאומר שבצד ההערכה לאלוף על שירותו הצבאי למען המדינה ואזרחיה, הממשלה לא תסבול שבעלי שררה ואלופים בכלל זה ינצלו את מעמדם כדי לרמוס זכויות של אזרחים שלווים שומרי חוק. שהממשלה לא תעבור לסדר היום מול תופעות של נסיונות השתלטות על נכסי הציבור וסיפוחם שלא כחוק לחזקתו של בעל שררה כזה או אחר.

לצערי הרב פספסנו את המסר הזה ובמקום זה נוצר רושם כאילו נעשה כאן מעשה עוולה וביטול המינוי לא היה מוצדק. איש לא כפה על שר הביטחון ועל ראש הממשלה להביא את ביטול המינוי לממשלה. איש לא כפה על השרים להצביע בעד ביטול המינוי. המינוי בוטל לא בגלל התקשורת אלא בעקבות החלטה שכל השרים, למעט אחד, תמכו בה.

אני האחרון שסבור שעל השרים לקבל בעיניים עצומות את חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה. כשהממשלה מקבלת החלטות, האחריות מוטלת על כלל חבריה. אם אנחנו משוכנעים שהמלצת היועץ שגויה ועלולה לגרום לנזק, עלינו להתנגד לה. אבל, ההתנגדות הזו צריכה להיות מבוססת על עובדות ועל יכולת לשכנע  שבניירות העבודה של מבקר המדינה והיועץ המשפטי נקבעו ממצאים שגויים שסותרים את המסקנות שאליהן הגיע היועץ.

נדמה לי שלו היה למישהו מהשרים ראיות טובות כאלה, הסותרות את הממצאים, היה מאיר את עינינו ואין לי ספק שגלנט היה פונה לבג”ץ ומבקש לבטל את הקביעות הקשות של היועץ המשפטי על התנהגותו. אבל, כפי שאנו יודעים, גלנט משך את העתירה מחשש, כנראה, שלא יזכה במאבק הזה. איש מכל הטוענים למעשה עוולה לא הצליח אפילו לסדוק את הבסיס המוצק שעליו נשענות המסקנות החמורות של היועץ.

לסיום, ברצוני לאבחן בין העבירות לכאורה שביצע האלוף גנץ להפרות הרבות של האלוף גלנט. האלוף גנץ שגה ומעד כמו כל אחד מאיתנו. היועמ”ש העדיף, בצדק, להניף כרטיס צהוב של התרעה ולא להוציא אותו מהמירוץ לתפקיד הרמטכ”ל. חבל שגלנט, שקיבל כרטיסים צהובים ואדומים לרוב, לא הפיק בזמן את הלקחים המתאימים. אילו היה מתקן את דרכיו היה היום נכנס לתפקיד הרמטכ”ל, שהרי על כישוריו המקצועיים לתפקיד ועל תרומתו הביטחונית למדינה, אין חולק.

תגיות:
 

תגובות ל: “ראויה ובלתי נמנעת: ההחלטה על ביטול מינוי גלנט היא מאבק בשחיתות ובפרוטקציה”

 1. אודי says:

  מר איתן
  הבעיה אינה האלוף גלנט וגם לא הדרך המקוממת שבה אתה עם עוד כמה אנשים קטנים הצלחתם ליירט את מינויו לרמטכ”ל.
  הבעיה היא הדרך הנוראה שבה אתה מדבר על האלוף גלנט. אתה כינית אותו בתיאורים שראוי להשתמש בהם כלפי בכירי משפחות הפשע.
  להזכירך: מדובר באלוף עתיר הישגים ששמר עליך ועל בני משפחתך במשך שנים, כשאתם נמתם בשלוה במיטותיכם.
  אתה סבור שהוא לא ראוי? תפעל כנגד מינויו. זה לא מקנה לך את הזכות להשתלח באדם כה יקר, שתרומתו לעם ולמדינה כה גדולה. לא רק שהשתלחת בו, אלא שגם לאחר ביטול המינוי אתה ממשיך באותה הדרך וממשיך לרכב על הסוס העייף והמכוער הזה ע”מ לקדם את הקריירה הפוליטית הדועכת שלך. עד כדי כך הגיעו הדברים שאפילו ראש הממשלה נאלץ להעיר לך על כך באופן פומבי.
  אתה, שגדלת על מסורת ההדר הבית”רית. האם נראה לך שזאב ז’בוטינסקי או מנחם בגין היו מעזים להתבטא כך כלפי אלוף בצבא?
  אל תחכה ליום הכיפורים: גש כבר כעת אל משפחת גלנט, רד על ברכיך ובקש סליחה על הסגנון הגס והירוד שלך. באותה ההזדמנות קח איתך גם את חבורת המטה שסובבת אותך.
  הם אולי לא אחראים על התבטאויותיך, אך מרגע שהם לא מסתייגים מהן גם הם שותפים וראוי שיבקשו סליחה ביחד איתך.

  אודי.

 2. אודי שלום,

  אני חושב שמתי גולן, הפרשן הבכיר של גלובס ניסח את הדברים בצורה הטובה ביותר:

  “אחד הדברים שאתה לא ניחן בהם זו תבונת המילים” – דברי ראש הממשלה לשר מיכאל (מיקי) איתן. זה נאמר אתמול (א’) בישיבת הממשלה, כאשר מיקי איתן הטיח ביקורת קשה ביואב גלנט ובאהוד ברק. מה משמעות הביטוי הזה, “תבונת המילים”?

  מה עושה מילים לנבונות? ומדוע מילותיו של מיקי אינן כאלה בעיניו של ראש הממשלה?

  איתן השמיע בישיבה את דעתו שגלנט לא ראוי לחזור אל השירות הציבורי. “הוא נהג כמאפיונר” – אמר איתן על פרשיות הנדל”ן של גלנט. זה אכן ביטוי קשה. אבל לא נבון? מילא אם היו אומרים שזה “לא נכון”. אבל כשאומרים “לא נבון”, המשמעות המתבקשת היא שהדברים נכונים, רק לא נבון להשמיעם. אבל אם הם נכונים, האם לא נחוץ לקרוא להם בשמם?

  גם ברק, כמו ביבי, ממש הזדעזע מהמילים של איתן: “לכנות אלוף עתיר זכויות בצה”ל במילים ‘מאפיונר’, ‘בריון’ ו’מושחת’ – זו התבטאות שאינה ראויה לחבר ממשלה”.

  אפשר להבין את ברק ונתניהו, הם בחיים לא היו מתבטאים כך. מילים אצלם זה הכול, ולכן יש לברור אותן בקפידה. כלל ראשון – לעולם אל תציין את שמו של האדם שאתה מבקר. למשל: קצין צבא בכיר, או “חבר ממשלה שאמר לאחרונה” – כולם יודעים למי הכוונה, אבל הדובר יצא “בסדר”, הוא יכול לטעון שלא התכוון אל האדם שאליו התכוון.

  בעולם המילים של אנשים כמו ברק ונתניהו גם לא משתמשים במילים ברורות ואמיתיות. “נהג כמו מאפיונר” זה ממש לא הסגנון שלהם. הם היו אומרים במקום זה שהאיש “עשה כמה טעויות”, למשל. לא יותר יפה? לא יותר נימוסי? ואם רוצים להיות עוד יותר נחמדים, מוסיפים, “ומי לא עושה טעויות”?

  אז מה, האם ביבי וברק ודומיהם נמנעים מלומר את מה שהם באמת חושבים? האם הם נמנעים מהתבטאויות בוטות? בטח שלא. אבל הם עושים זאת באמצעות אחרים. “מקורבים”, “בכירים בלשכה”, “אנשים המצויים בעניינים”, עיתונאי חצר – אלה נועדו כדי להעביר את המחשבות האמיתיות, לעתים רוויות נאצות והכפשות. כמו חלק מהטוקבקיסטים, הם זורקים בוץ כשהם מסתתרים מאחורי אנונימיות.

  מיקי איתן, איש לא נבון שכמותו, אומר מה שהוא חושב, ואיך שהוא חושב. ואתם יודעים מה, בסופו של יום מתברר שבלי להתאמץ, בכל זאת יש לו “תבונת המילים”. לעומת חבריו השרים, כולל ראש הממשלה ושר הביטחון, איתן קרא את החומר על גלנט והיה בקיא בו. הרושם שלו ממה שראה וקרא הוביל אותו לאמירה שגלנט, שלו קרא בשמו כמובן, “נהג כמו מאפיונר”.

  האם לשימוש במילה מאפיונר לא היה תפקיד, אולי מרכזי, בניצחון שאיתן נחל במאבק הזה? אולי דווקא המילה ה”לא נבונה” מאפיונר הייתה זו שהמחישה לציבור את חומרת מעשיו של גלנט? האם “כנות המילים” של איתן אינה עדיפה על “תבונת המילים” של ברק ונתניהו?”

 3. אודי says:

  מר הירשמן

  על הניצחון שנחל השר שלך במאבק על מינויו של האלוף גלנט לרמטכ”ל אין לי לאמר אלא את מה שאמר פירוס מלך אפירוס בשעתו: ” עוד ניצחון כזה – ואבדנו…”
  מ”תבונת המילים” שלך אני מבין שכבוד ונימוס הן כנראה מילים גסות בלקסיקון של השר ושלך, ולכן יש לאמר מיד ובגלוי כל מה שעולה על הדעת.
  אני מניח שגם השאלה איזה נזק עלול להגרם כתוצאה מכל מיני התבטאויות, גם הוא שיקול זניח, שכן מה שחושיב זה לאמר כל מה שחושבים, מיד, כאן ועכשיו.
  אין לי לאמר לך אלא זאת:
  1. השר שלך, כן, גם הוא בכבודו ובעצמו, יכול להודות בטעויות. אני לא נכנס כרגע למהות עצמה, אבל דבר לא יגרע מכבודו אם יתנצל על המילים והביטויים בהם השתמש. נהפוך הוא, זה רק יכול לשפר את הדימוי שלו. העובדה שהוא לא עושה זאת ואף מוסיף להשתלח בגלנטו מעידה כאלף עדים שהוא עושה מכל הענין קרדום פוליטי לחפור בו, ממש כמו אחרון הפוליטקאים.
  2. לאור ההתייחסות שלך ושלך השר לענייני כבוד ונימוס, אני חייב לאמר לך שיש לכם מזל שאנשים אחרים, כמוני למשל, מתנהגים אחרת ולא מפרטים את כל מה שהם חושבים כאן ועכשין עליכם, ועל התנהגותכם.

  אודי.

 4. ציון גיל says:

  גלנט לא לבד – מי שהמציא את השיטה זה יורם שדה בנו של יצחק שדה מפקד הפלמ”ח ז”ל
  הנ”ל השתלט על אדמות מדינה המיועדות לחוף ים (על חוף ימה של יפו) כיום יחד עם “חברים” מנסים כל מיני בכירים בממ”י ובעת”א להכשיר את הטרפה.

  כל מי שחושף משהו בעניין זה זוכה לטרור מצד הרשויות (משטרה, ממ”י ועת”א
  אשמח להעביר פרטים רבים נוספים כל דבריי מגובים בפסקי דין
  ציון גיל
  054-5589900

 5. צדוק חיים says:

  למה הטלפונים של משרדי הממשלה חסווים לטלפונים בזמן קבלת השיחה או כשאני לא יכול לענות מופיע פרטי למה זה צריך להיות חסום חייב שיהיה גלוי
  ודבר נוסף לא כל המבוגרים ואף לא כל הצעירים מסתדרים עם המענה הטלפוני עשה 2 3 5 וכו צריך לחייב את כל המשרדים שיהיה בטלפון מענה אנושי גםו לעתים לא כל הפונקציות בררות ונגישות כן וחובה מענה אנושי

 6. שלומי וריאט says:

  חיים וציון שלום,

  פנייתכם התקבלו בתודה בלשכתנו.
  תוך מספר ימים תזכו למענה ישירות ואישי לטענות שעלו בתגובתכם.

  בברכה,
  שלומי וריאט
  יועץ השר

 7. רחימא מאיר says:

  כחלון הציג את יואב גלנט כגיבור ישראל ,כחלון טרם הבין מהו המשקל של חומר הנפץ של המוקש שהכניס למפלגה הרעננה שלו.
  גלנט טרם התאקלם וכבר השמיץ את נתניהו שעשה תרגיל בחירות בהפצצה בלבנון.
  אדוני המכובד הנך הגיבור האמיתי שיצאת כנגד כל הסיכויים נלחמת בעוז בכוחות אדירים..אני עבדך הנאמן מוריד את הכובע בפניך ומאחל לך אריכות ימים איכותיים.

 8. כל הכבוד לשר איתן שדורש מיועץ השר שלו להתייחס ברצינות לעוולות ושחיתויות
  כן ירבו במדינת ישראל אנשי אמת וצדק

 9. השחיפות פושה בכל חלקה טובה. הגיע הזמן שאנשי ציבור יבינו את גודל האחריות הציבורית שלהם.

 10. מעיין says:

  הבנתי שהשר מיקי איתן סייע לחשוף שחיתויות נוספות ודברים הקשורים לזכייתו של יאסר בפרס נובל לשלום

 11. אלכס says:

  מאמינים בשר איתן וביושרה הפנימית שהוא מביא עימו

 12. אני לא מבין למה עוד מדברים על גלנט. הנל הינו שר בממשלה ופועל בצורה מקצועית ביותר.

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש