לפרטים נוספים

מוסד יד ושם החליט להגמיש את הקריטריונים לפרסום חסידי אומות העולם שהוכרו ולפרסמם אחת לשלושה חודשים ולא אחת לשנה כפי שהיה נהוג עד עתה. בעקבות פנייה של קרן ראול ולנברג לשר מיכאל איתן בנושא, פנה השר למוסד יד ושם וביקש להאיץ את קצב פרסום שמות חסידי אומות העולם המוכרזים. מתברר כי מוסד יד ושם מפרסם מדי שנה כ- 500 שמות חדשים של חסידי אומות עולם ולאור הזמן הדוחק עלה הצורך לפרסם את רשימות חסידי אומות העולם באופן תכוף יותר.

כאמור, בעקבות פניית השר איתן הורה מוסד יד ושם להאיץ את קצב הפרסום וקרן ראול ולנברג שיגרה מכתב תודה אל השר:

“כבוד השר איתן,

באמצעות לשכתך, קיבלנו עותק ממכתבו של מר אבנר שלו אליך, מתאריך 17/11/2010.
רשמנו לפנינו כי “יד ושם החליט כי המחלקה לחסידי אומות העולם תפרסם, אחת לרבעון, בדף המיועד לכך, באתר האינטרנט של המוסד, את שמות האנשים שהוכרו במהלך הרבעון הקודם על-ידי הועדה לציון חסידי אומות העולם” וכן את ההבטחה כי “מחלקת המחשוב של יד ושם תביא, בהקדם יחסית, להנגשתו לציבור הרחב של מאגר מקוון ומקיף של שמות המצילים וסיפורי ההצלה”.

אנו מודים לך מקרב לב על היענותך לפנייתנו ועל עזרתך בקידום נושא כה חשוב.

אנו מברכים את יד ושם על החלטה זו. זהו צעד בכיוון הנכון אם כי הוא בא באיחור רב, וכמענה חלקי. בהכירנו מקרוב את נוהלי העבודה הקפדניים של יד ושם (מקרים רבים של מצילים שהגשנו ליד ושם זכו להכרה מלאה וחלקם עוד נידונים), נראה לנו כי אין מניעה לפרסם את שמות חסידי העולם החדשים בזמן אמת, שכן, תהליך אישור המועמדים הוא ארוך ויסודי ובמועד ההכרזה, סביר להניח שכל הפרטים הרלבנטיים אומתו וכל הנוגעים לדבר עודכנו. יתרה מכך, בהנחה שהעדכון יעשה על-בסיס רבעוני בתחילת כל רבעון, המשמעות היא שאותם שמות שהוכרו בשבוע האחרון של הרבעון הקודם, יתפרסמו כמה ימים לאחר הענקת התואר, ואם כך הדבר, אין מניעה לפרסם את כל השמות, גם של אותם חסידים שהוכרו בתחילת הרבעון, מייד עם הכרזתם. נשאלת גם השאלה מה יהיה בנוגע לפרסום שמותיהם של אותם חסידי אומות העולם שהוכרזו במהלך ארבע הרבעונים האחרונים והם עדיין בגדר סוד. האם לשכתך קיבלה איתות מיד ושם בסוגיה הזו?

אני מרשה לעצמי לצרף עותק ממכתבנו זה לגברת אירנה שטיינפלדט, מנהלת מחלקת חסידי אומות העולם ביד ושם.  גורמים רבים, כולל כאלה הקשורים ליד ושם, קיבלו את הפנייה שלנו בנושא וישמחו להתעדכן.

כבוד השר, שוב, תודתנו העמוקה על עזרתך רבת הערך.

בברכה,

ניאבס פריניה”


תגובות ל: “לבקשת השר איתן: יד ושם יפרסמו את שמות חסידי אומות העולם שהוכרו אחת לרבעון”

 1. דוד סעדי says:

  כל הכבוד לשר איתן על הפעילות הברוכה! בהקשר ליד ושם, אף פעם לא הבנתי מדוע מוסד ממשלתי כה מכובד מעכב את רשימת שמות חסידי אומות העולם. אין לזה שום הצדקה.
  אני מברך את קרן ראול ולנברג על היוזמה הברוכה ושיתוף הפעולה הפורה שלה עם השר מיקי איתן.

  בברכה,
  דוד סעדי

 2. Ronald Finkelstein says:

  השר מיקי איתן עושה עבודה מדהימה בשירות הציבור. את קרן ואלנברג לא הכרתי אבל לאחר בדיקה בגוגל, מאד התרשמתי מהעבודה שהם עושים לטובת הנחלת נושא ההצלה בזמן השואה.
  לגבי יד ושם, אינני מבין את מדיניות פרסום שמות חסידי אומות העולם. אין סיבה שמייד עם כל ההכרזה, לציבור לא תהיה גישה לשם הגיבור (או הגיבורה) ותמצית מעשיו/יה.
  להבדיל אלף הבדלות: כאשר מתגלה פושע נאצי שהצליח לחמוק, מייד, ובצדק, שמו ומעשיו מפורסמים ברבים. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר במעשה עצילי של הצלה. אדרבה, ביתר דחיפות. כל העולם ובמיוחד הצעירים חייבים להחשף לסיפורי הגיבורות והגיבורים אשר חרפו את נפשם להציל חיים. הם היוו קרן אור של תקווה בעולם אפל.
  לצערי הרב, יד ושם מתנהג, בעניין הזה, כאילו הוא מחזיק בנוסחה של קוקה-קולה, ועליו לשמור עליה מכל הדלפה אפשרית. ממש לא מובן.
  יד ושם הוא מוסד רציני, השייך לכולנו והעושה מלאכה ברוכה וחשובה שאין כמוה. למה הוא בוחר בדפוס פעולה שמתאים יותר לארגון חשאי? אני מצטרף לקריאה לשחרר את שמות חסידי העולם במעמד הכרזתם.

  בכבוד רב,

  רונלד פינקלשטיין

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש