לפרטים נוספים

קראתי בעיון את הפניות בנושא הקמת מתקן השהייה לפליטים ומסתננים בדרום ואני שותף לדאגות הכנות לחוסנה המוסרי של מדינת שישראל ולתדמיתה כמדינה רגישה לחיי אדם באשר הוא. שאלתי את עצמי, כיצד אמורה להיקבע נורמת התייחסות של מדינת ישראל לסוגיית המסתננים לשטחה ללא היתר. נדמה לי, שישראל בהיותה מדינתו הדמוקרטית של העם היהודי, מחויבת לקדושת חיי האדם וליחס אמפאטי במיוחד לפליטים. יחד עם זאת, ישראל הינה מדינה המתמודדת עם בעיה דמוגרפית לא פשוטה ויכולתה להתקיים כמדינה יהודית תלויה בין השאר במרכיב הדמוגרפי.

התוצאה היא שבראש וראשונה ישראל חייבת לפעול ע”פ הדין המקומי יחד עם המחויבות המשפטית הבין-לאומית שנטלה על עצמה. מעבר למחויבות המוסרית והמשפטית, ישראל צריכה להתחשב בקביעת מדיניותה גם בנורמות הנוהגות במדינות הדמוקרטיות המובילות.

לאחר שקבעתי לעצמי את הכללים אלו, בחנתי את הסוגיה שבה מדובר והגעתי למסקנה הבאה, בהסתמך על התוכנית כפי שהכריז עליה ראש הממשלה המורכבת מארבעה חלקים;

 1. הקמת גדר ומכשול קרקעי בגבול הדרום.
 2. שלילת זכות העבודה המסתננים באמצעות מדיניות קנסות כבדים על מעסקיהם.
 3. הקמת מתקן שהייה שיספק את הצרכים הבסיסים של המסתננים.
 4. חתירה להסכמים עם מדינות המוצא או מדינות צד שלישי שאליהם יעברו המסתננים.

בכפוף לכך, הפליטים, להבדיל מהמסתננים, יזכו לטיפול ע”פ הנורמות הבין-לאומיות המיוחדות למעמד הפליטים. לפי כך, אני רואה במדיניות עליה הכריז ראש הממשלה כראויה, חשובה ומאוזנת וכוונתי לתמוך בה ולפעול שתיושם בנחישות אך תוך רגישות מלאה לכבוד האדם ובכלל זה כבודם של המסתננים שאת מניעת כניסתם לארץ בניגוד לחוק יש למנוע.


תגובות ל: “השר איתן עונה לפניות הציבור בנושא הפליטים והמסתננים”

 1. עדי says:

  השר מיכאל איתן מתעלם מהעובדה שמדינת ישראל נמנעת ממתן מעמד פליט. כל המגיעים מסודן, אריתראה, ועוד, כולם מוגדרים “מסתננים” ולא פליטים, ולכן ימצאו עצמם במתקן כליאה, בניגוד לנורמות המוסר הבסיסיות וכן בניגוד לאמנת הפליטים הבין-לאומית עליה חתומה ישראל.

 2. רועי says:

  כבוד השר, שלום רב.
  ראשית, הרשה לי להביע את הערכתי אליך, שכן זו הפעם הראשונה בה אני נחשף לפעילותך הרבה והמגוונת, ועל כך הנני מברכך.
  יחד עם זאת, קשה לי להתעלם מתמיכתך בתכנית ראש הממשלה, לפיה, בעיקר, אין להתיר לפליטים זכות לעבוד ויש להטיל על המעסיקים קנסות כבדים ביותר.
  כאדם (!), אני סבור, שיש להתיר אישורי עבודה, אף בשכר זעום, לפליטים, אך רק ביישובי הדרום. ראשית – כי המעסיקים יוכלו להינות מכוח עבודה זול (ויש להגביל את תחומי העיסוק כדי שאזרחי המדינה לא ייפגעו – תחומי העיסוק של העובדים הזרים), ובכך להגביר תחרות על המחירים.
  שנית – וזה העיקר – אדם ללא כסף הולך לגנוב ולבצע פשע לשם מנת לחמו!
  לכך מצטרף נימוק נוסף – הפליטים, כשמם הם. הם נהיו פליטים עקב מרחצות דמים בארצות מוצאם. נכון – הם לא הועמדו מול מכונות השמדה המוניות דוגמת מחנות ההשמדה של הנאצים. אך עם זאת, דינם מוות בארצות מוצאם כדין היהודים במחנות ההשמדה, לפחות עד שיימצא פתרון באמצעות התערבות בינלאומית, שלצערי, אינה קיימת ו/או אינה מספקת.
  זאת ועוד. אני מודע לחשיבות המצב הדמוגרפי. אני אף טוען שיש ליתן להם אישורי עבודה, אך אין לתת להם אשרת שהייה קבועה, בוודאי שלא אזרחות.
  בכך, אדוני, נהווה דוגמת מופת לעולם החופשי, בפרט כאשר מדינת ישראל אינה “חביבת הקהל” העולמי. בכך, אדוני, אולי תשתנה עמדת העולם באשר לסוגיית הפלשתינים, שכן אנו מוצגים לרעה בעניינם, ולא משנה המציאות העובדתית.
  מכל מקום – כעם שחווה את השואה, היעלה על הדעת שלא ניתן יד לאלה שנמלטים על נפשם??? היעלה על הדעת שנכלא את אותם פליטים עד שיימצא “פתרון” שיתבטא, כמובן, במציאת פתרון בארצותיהם??? לא זו בלבד שנוצג לרעה בעיניי רבים, אף מעבר להצגתנו כיום, כי אם פליטים אלה יהוו נטל כלכלי נוסף על תקציבנו הדל ממילא!

 3. שלומי וריאט says:

  שלום עדי ורועי
  אנו מודים על תגובתכם הענייניות.
  ברצוני להפנות אותכם לאתר שיתוף הציבור, בו תוכלו להגיב ולהעיר על תזכיר החוק בנושא המסתננים.
  http://www.shituf.gov.il/discussion/399
  בברכה,
  שלומי וריאט
  יועץ השר

 4. צבי גלברד says:

  עברה שנה ורק חלק קטן של גדר ההפרדה נבנה. מדוע לא בונים גדר זמנית – תלתלית עם חיישנים?. הבעיה היא שגם הגדר הקבועה לא תעצור את המסתננים: הם יקרעו אותה וימשיכו לקבל מעמד של “מבקשי מקלט”. מצד שני- אם הם באמת פליטים מדוע לחסום אותם? המסקנה: חייבים להקים מחנה פליטים לפליטים, ולגרש מי שמתחזה לפליטים. היום נוח לממשלה להכריז שהיא בונה את הגדר ולא לעשות כלום. בינתיים המסתננים כובשים יותר ויותר שכונות בערי ישראל. מדובר במחדל שמאיים על קיומנו, כי ליהודים לא יתאפשר לחיות ב”מדינת כל אזרחיה” או במדינה דו-לאומית. הסודנים והאריתראים יחברו לערבים ויגרשו את היהודים.

 5. צבי גלברד says:

  לליאון גריג שלום
  השבת לפנייתי: “השר איתן התבטא בנושא בהרחבה …” . אבל אלו דברים שנאמרו שנה שעברה.
  ואני שאלתי: מה התחדש מאז? מה הממשלה עשתה מאז אוקטובר 2010 ?
  מדוע לא בונים גדר תלתלית זמנית עד לבניית הגדר הקבועה? מדוע לא מעבירים את המסתננים למרכז שהייה? מדוע מאפשרים להם “להתערבב” עם האוכלוסייה האזרחית?
  מה המדיניות שלכם ? נכון להיום יש קרוב ל 50,000 מסתננים + יותר מ 100,000 תיירים מתחזים (שנכנסו באשרת תייר אך משתקעים כאן), יש גם מס’ לא ידוע של שבחי”ם שבהמשך יידרשו איחוד משפחות. האם יש כוונה לבצע שינוי בהרכב הדמוגרפי של האוכלוסייה בישראל?

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה