לפרטים נוספים

סליקת כרטיסי האשראי: השר איתן מציע פתרון

בתום שבועיים מהדיון בועדת שרים לחקיקה בנושא סליקת כרטיסי האשראי מציג השר מיכאל איתן פתרון אשר יגביר את התחרות ויטיב עם מיליוני לקוחות חברות האשראי. במכתב לממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן מפרט השר איתן את הפתרון:

לכבוד

עוה”ד רונית קן

הממונה על ההגבלים העסקיים

הנדון: תיקון לחוק הבנקאות (רישוי) (תיקון מס’   ), התש”ע- 2010

שלום רב,

בתאריך ה- 8/11/10,  ‏א’ כסלו תשע”א, התקיים דיון בועדת שרים לחקיקה בהצעת החוק הנדונה. לאור העובדה שמסגרת הדיון המקובלת  בוועדה מוגבלת למספר דקות בלבד ולאור מורכבות הנושא וחשיבותו, ביקשתי מיו”ר הועדה לדחות את ההצבעה בנושא הזה ולאפשר פסק זמן ללימוד הנושא. יו”ר הועדה קיבל את הבקשה, כמקובל במקרים אלה, ודחה את ההכרעה בשבועיים.

לקריאת כתבה בנושא (כלכליסט)

מאז, שוחחתי טלפונית ונפגשתי עם שורה של גורמים וביניהם מנכ”ל ישראכרט מר דב קוטלר, מנכ”ל ויזה כא”ל, מר ישראל דוד, סגן החשכ”ל מר אבי גבאי, המפקח על הבנקים, מר רוני חזקיהו, ראש אגף התקציבים לשעבר מר דוד בועז, החשב הכללי באוצר מר שוקי אורן ועוזריו, נציגי חברת גמא לשירותים פיננסיים וכרטיסי אשראי ובעלי עסקים שונים.

בעקבות הפגישות הללו ובהתייעצות שקיימתי בלשכתי, עלתה הצעה שמטרתה הגברת התחרות בענף כרטיסי האשראי לטובת ציבור הלקוחות, מחזיקי הכרטיסים. בדרך המשפרת את הצעת החוק הנדונה.

בהמשך לשיחתנו הטלפונית, בה ביקשתי את תגובתך להצעה, ביקשת ממני להעלות את עיקרי ההצעה בכתב ואני עושה זאת ברצון.

ההצעה מבוססת על  הנקודות הבאות:

הרגולטור יקבע עמלת סליקה מרבית (אשר תהיה, ככפי הנראה גם העמלה המינימאלית) ובכך ישוחררו בתי העסק מלחצים כאלה או אחרים.

בכל עסק ניתן יהיה להשתמש בכל הכרטיסים של המנפיקים הגדולים וכל מנפיק יזוכה בכל העמלה מן העסקאות אשר בוצעו בכרטיסים אותם הנפיק, והעמלה הצולבת תבוטל. כלומר, תוגדר עמלת סליקה אחידה ומפוקחת אשר תכלול גם את עלויות התפעול של מערך הסליקה האחיד.

עמלת הסליקה האחידה והמפוקחת תחול אך ורק על מנפיקים גדולים כהגדרתם בהצעת החוק דנן. למנפיקים קטנים תינתן האפשרות להתקשר עם חברות הסליקה ובעלי העסקים כרצונם.

מנפיק שיבקש להתחרות בתחום כרטיסי החיוב ללא פיקוח על מחיר העמלות, יהיה רשאי להנפיק, בנוסף לכרטיסים שנמצאים בפיקוח, לא יותר משני כרטיסי חיוב אשר יהוו ביחד לא יותר מ- 10% מכרטיסי החיוב במשק או לא יותר מ- 10% מכלל העסקאות במשק, הנמוך מביניהם.

הסליקה למנפיקים הגדולים תתבצע במודל שב”א (שירותי בנק אוטומטיים), המבצעת כיום בכספומט אחד שירותי סליקה של בנקים רבים. כך, מכשיר הסליקה בכל עסק יוכל לסלוק כל כרטיס של המנפיקים הגדולים. כחלק מההצעה יופעל על ידי המנפיקים  גוף אשר יעסוק בסליקה זו בתמורה לעמלה בגובה עלויות התפעול של המערך.

כתוצאה מכך, התחרות תועבר למגרש גדול יותר, שבו נמצאים לא רק מספר קטן של מנפיקי כרטיסי אשראי מול רבבות עסקים אלא אותם מנפיקים מול מיליוני הצרכנים אשר חברות האשראי תתחרנה עליהם כלקוחות.

על פי האומדן של יוזמי הצעת החוק, מדובר בכך שהתחרות במתכונת המוצעת תוריד את שיעור העמלות לבעלי העסקים ב- 15%-20% מתוך כ- 1.8% המהווה את שיעור העמלות הממוצע, כלומר, לגבי בעלי העסקים תתבטא ההוזלה בשברירי אחוז מהפדיון, שספק רב אם הציבור הרחב ייהנה ממנה. אמת, גם הקלה והטבה לרבבות בעלי העסקים  אינה דבר של מה בכך ואולי בטווח הארוך גם הציבור יזכה לחלק כלשהו מההסדר החדש הזה, אך יש לזכור כי למערכת הבנקים וכרטיסי האשראי מנופים חזקים יותר מול בעלי העסקים, לעומת יכולתם המופחתת לפעול באמצעים כוחניים מול ציבור של מיליוני משתמשים.

כאשר חברות כרטיסי האשראי תרווחנה כל אחת על פי מספר הכרטיסים שתנפיק, ציבור מחזיקי הכרטיסים יהיה מחוזר על ידם ויזכה להורדת עלויות ישירה בכל הקשור לרכישת הכרטיס, לדמי השימוש ולעמלות, ובהמשך אף יתכנו מבצעים שונים שיעודדו את הציבור לקבל הטבות תמורת רכישת כרטיסי אשראי. הן גם יזכו להסדר הוגן יותר של תנאי תחרות שווים בשוק לעומת המצב המוצע בהצעת החוק שבו ממילא תתקיים התערבות הרגולטור בקביעת עמלה צולבת, כלומר אם ממילא הרגולטור מתערב בקביעת עמלה צולבת שבה חברה אחת זוכה להנות מפרי עמלה של חברה אחרת מדוע שלא יקבע את מחיר העמלה המלא וכל אחת מהחברות תרוויח לפי ההתנהלות שלה מול שוק הלקוחות מחזיקי כרטיסי האשראי?

לסיום, ברצוני לציין כי אני סבור שיש לבחון את הרעיון המוצע בקפידה ואני בטוח כי את וצוותך תעשו זאת בהגינות ובפתיחות כשטובת הציבור לנגד עיניכם. אשמח לעמוד לרשותכם  בהעברת פרטים נוספים.

בעקבות הודעתך על סיום תקופת כהונתך בעוד מספר חודשים הרשי לי לברך אותך על פועלך כממונה על ההגבלים העסקיים ולאחל לך הצלחה בהמשך דרכך.

בברכה,

השר מיכאל איתן

 

תגובות ל: “סליקת כרטיסי האשראי: השר איתן מציע פתרון”

 1. עוזי אברהמס says:

  כבוד השר מיקי איתן.

  תרשה לי לומר משהו שמאוד נוגע לכל אחד מאיתנו ובעיקר בתקופה קשה זו שבה המדינה נמצאת מבחינה פנימית וחיצונית גם יחד.
  אני סבור שכל הנושא המדובר אילו היה סובל דיחוי וכל יתר הנושאים היותר רציניים היו מקבלים יותר תשומת לב הרי שאז הייתי יכול לברך על כך.
  אך היות ונבחרי הציבור מעדיפים לעסוק כיום בטפל ולא בעיקר הרי שנוצר מצב אבסורדי ובלתי נסבל.
  הגיע הזמן לצאת מכל השאננות הזו ומהמשפט שכה מושרש כיום בתוכנו “יהיה בסדר”
  איני חושב שיכול להיות כאן בסדר כאשר אין כל סדר !
  ראה מה קורה עם הפשע, ראה מה קורה בקטל בכבישים, ראה מה קורה בישובים הערביים ששם אין דין ואין דיין ועוד אין סוף של נקודות שניתן להוסיפן.
  נשאלת השאלה הידועה לכל ” אז מה עובר עלינ ועד מתי ן נצטרך עד להמתין לתיקון המעוות ?”
  מענין היה לקבל את תגובתך לכל מה שקורה לנו.

  עוזי אברהמס
  חיפה

  050-5475557

 2. שלומי וריאט says:

  עוזי שלום רב,
  אנו מודים לך פנייתך לשר מיכאל איתן.
  תפקידו של השר לעסוק במגוון נושאים, נכון הדבר שישנן בעיות גדולות וחשובות שחייבים לטפל בהם בצורה מידית אולם, אין הדבר אומר שיש להזניח בעיות אחרות שמשפיעות בדרך זו או אחרת על כל אחת ואחד מאיתנו.
  בברכה,
  שלומי וריאט
  עוזר השר

 3. פיני יפתח פרג'ון says:

  כבוד השר שלום,

  אני ואתה לא באותה מפלגה ועם זאת,
  טוב לגלות שיש שר שיוצק תכנים חדשים לתפקידו,
  ולא חדל מלהיות “בולדוג” כפי שכונית בכתבה מהזמן הלא רחוק.

  נושא החיוב באראי חשוב הן ללקוח והן לספק וטוב לדעת
  שאתה פעיל בנושא!

  בברכה,
  פיני

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש