לפרטים נוספים

יוסי ורטר, “הארץ” על השר איתן: בולדוג

מתוך כתבה שמפרסם יוסי ורטר, הארץ, 5/11/10

השר לשיפור השירות לציבור, מיכאל איתן (ליכוד) , הוא דון קישוט ותיק. בכל תפקיד ובכל מצב צבירה איתן נשאר לוחם. כשהוא מזהה עוולות או אי-צדק או שחיתות, הוא לא מסוגל לשתוק. משתלטת עליו אובססיה לחקר האמת, לחשיפת המושחת. גם כורסת המיניסטר לא משככת את האש הבוערת בלבו. כשיפרוש מהחיים הפוליטיים, הוא יוכל לשמש ראש מחלקת תחקירים מעולה בכל כלי תקשורת. הוא בולדוג אמיתי. פרשת גלנט: לכל הפרטים ליחצו כאן
בשלושת החודשים האחרונים איתן מושקע עד צוואר בפרשת הקרקעות של הרמטכ”ל המיועד יואב גלנט. הוא מתרוצץ בין משרדי ממשלה, ארגונים ואנשים פרטיים, מתעד, אוסף עדויות, מצלם, מבקר בזירה ומשגר מכתבים מפורטים, ממוסמכים, לבכירי המערכת המשפטית. ואל דאגה, הוא לא יניח לעניין. כשמיקי איתן בשטח, כדאי לגלנט להיות במתח. גם זמן לא חסר לו, לאיתן.

הפרשה נחשפה לפני כמה חודשים בתחקיר של קלמן ליבסקינד ב”מעריב”. לכאורה, פעל האלוף באופן לא חוקי כשסיפח לשטח ביתו ביישוב עמיקם שטחים נוספים, ציבוריים, לצורך בניית חניה, גינה ושביל גישה. ועדת השופט טירקל לאישור מינויים בכירים שנדרשה לעניין, קבעה שמדובר בסכסוך שכנים. ב-5 בספטמבר, בדיוק לפני חודשיים, אישרה הממשלה את המינוי. איתן היה היחיד שהתנגד, ואז הוא עוד לא ידע חלקיק ממה שהוא יודע היום.

אין טעם להיכנס כאן לפרטים. לשם כך יידרש מוסף מיוחד. עבודת התחקיר שביצע איתן, המשתרעת על עשרות עמודים, מצויה בידי “הארץ”. בשבוע שעבר נפגש איתן עם סגן היועץ המשפטי לממשלה, עו”ד מלכיאל בלאס, ובקרוב נועדה לו פגישה עם מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס. יש טעם, עם זאת, לצטט כאן את מסקנות התחקיר של איתן ואת הדברים שהוא כותב על הרמטכ”ל המיועד, על ועדת טירקל ועל פרקליטות המדינה שהגנה על המינוי בבג”ץ.

הנה ציטוטים נבחרים, בקיצורים המתחייבים: “המועמד (גלנט) ניכס לנחלתו, בניגוד לחוק, תוך ביצוע עבירות על חוקי התכנון והבנייה, שטחים ציבוריים פתוחים (…) המועמד צירף ציור כוזב לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, במטרה לקבל במרמה אסמכתא חוקית (…) המועמד קיבל ביודעין טובות הנאה ממקורבים שביצעו עבורו עבודות (…) ללא היתר תוך שימוש בכספים שמקורם לא ידוע (…) המועמד מסר לוועדת טירקל מידע כוזב (…) המועמד עשה שימוש פסול בשירותי היחידה לאבטחת בכירים בצה”ל וגייס אותה ואת העומד בראשה למאבקו המשפטי ולהכשרת הדרך הבלתי חוקית שנסללה עבורו, תוך שימוש נפסד וציני בטענה ביטחונית שקרית כאילו מדובר בדרך מילוט (…) האלוף נהג כאחרון העבריינים שכשהתעלם מפניות חוזרות ונשנות של המינהל מינואר 2006 לסלק ידו מהשטח”.

איתן קובע כי ההליכים שאיפשרו לגלנט לספח את השטח לביתו היו בגדר “קומבינות שתיכננו גורמים במינהל מקרקעי ישראל והאלוף”. עוד נכתב, “הוועדה המייעצת (ועדת טירקל) יכולה היתה לתהות ולחקור בנושא, אך בחרה להתעלם. הוועדה לא נתנה דעתה למעשיו של האלוף, ולא שקלה את הדברים ביחס לנורמות ההתנהגות המצוות מאזרחי ישראל. אילו הוועדה המייעצת היתה עושה עבודתה כראוי, הציבור היה מקבל תשובה כלשהי ביחס לחשדות הללו. משלא עשתה כן, נותר הרמטכ”ל הבא כשהוא נושא עמו קופת שרצים שקטנה ממנה הביאה לסילוקם של בכירים מתפקידם (…) הוועדה המייעצת טעתה בהבנת תפקידה (…) התייחסות הוועדה גובלת בזלזול וברדידות”.

על פרקליטות המדינה, שהתייצבה לצד ועדת טירקל בבג”ץ, כותב השר איתן בין היתר: “ההגנה על עבודתה הקלוקלת של הוועדה עלולה להתפרש כ’התגייסות’ של פרקליטות המדינה להגן על הוועדה בניסיונותיה לטייח ולהסתיר או לעצום עיניים נוכח מה שעולה מהתנהגותו של גלנט”.

איתן חקר ומצא כי לפני כמה שנים הואשם גלנט, על ידי המדינה בבית משפט השלום בחדרה, ב”ניכוס שטח באופן בלתי חוקי”. אולם בתשובתה של אותה פרקליטות לבג”ץ בתגובה לעתירת ה”ירוקים” נגד מינוי גלנט, כלל לא נטענה טענה כזו. “הצגת עמדה מוטעית בבג”ץ”, מציין איתן במכתב ששיגר ליועמ”ש, “על ידי הגורמים האמונים על שמירה על שלטון החוק וטוהר המידות תכשיר מעשים עברייניים נקודתיים וחמור מכך, תפגע קשות במאבק בשחיתות ובמאמץ להנחיל נורמות שלטוניות של טוהר מידות במינהל הציבורי”.

שאלתי את איתן מה פתאום שר עוסק בעניינים האלה. עוד לפני שהשלמתי את השאלה, הוא כבר השיב: “אני מודע לטענות על ?מעורבותו של פוליטיקאי בהליך פרקליטותי פנימי’. גם השופט טירקל טען שאין זה ענייני לפנות ליועץ המשפטי לממשלה, אלא לממשלה. אני חולק עליו. איני מכיר את גלנט. מימי לא שוחחתי אתו. כשהתוודעתי לפרשה חשבתי שמדובר בסכסוך שכנים. השקעתי בזה אולי מאה שעות. פתאום התגלה לי שיש פה כשל מערכות ושחיתות ברמה מערכתית של כל המערכות שעמדו מולו”.

מה אתה מצפה שיקרה עכשיו, שהממשלה תבטל את מינוי הרמטכ”ל?

“אני רוצה להציף את הדברים. שייבדקו, שייחקרו. שגלנט יידרש לתת הסברים אמיתיים. אולי יהיו לו הסברים שיניחו את דעתי. הציבור חייב לקבל הסברים ללא

 

תגובה אחת ל: “יוסי ורטר, “הארץ” על השר איתן: בולדוג”

  1. יעקב says:

    חזק ואמץ! אל תחת!

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש