לפרטים נוספים

לעצב מחדש את מדיניות ההתיישבות ביהודה ושומרון

השר מיכאל איתן משגר מכתב למאות פעילי ליכוד שבו הוא מעלה על סדר היום של תנועת הליכוד הצעה לעצב מחדש ולעדכן את מדיניות ההתיישבות לאחר תום תקופת ההקפאה.

השר מיכאל איתן מביא בפניכם את נוסח המכתב וקורא לכם להצטרף כאן באתר לדיון על מדיניות ההתיישבות עם תום תקופת ההקפאה:

“שלום רב,

במשך שנים רבות זכיתי לתמיכתך בשליחותי הציבורית ובעזרתך הפעילה נבחרתי פעם אחר פעם  לכהונת חבר כנסת ושר מטעם הליכוד. בימים אלה, הליכוד והמדינה ניצבים בפני הכרעות חשובות בכל הקשור למשא ומתן מול הרשות הפלסטינית ולמדיניות הקפאת ההתיישבות ביהודה ובשומרון. כל אחד מאתנו יידרש, בהתאם לרמת האחריות המתחייבת מתפקידו במפלגה, בכנסת ובממשלה, להתייחס לסוגיות אלו ולהכריע בהן כאילו האחריות כולה מוטלת על כתפיו בלבד. ברצוני להציג בפניך תובנות ורעיונות בנושא ואשמח לשמוע את תגובתך.

מדיניות הליכוד באשר לשטחי יש”ע מאז שוחררו ב-1967, נבעה מעקרונות אידיאולוגיים ומדיניים- פרקטיים, לפיהם בין הירדן לים לא תקום ריבונות זרה ופתרון הקבע של התושבים הפלסטינים ביש”ע אמור היה להיות מוסדר באמצעות תוכנית האוטונומיה הפרסונאלית, שהגה ראש הממשלה מנחם בגין. כתוצאה מכך נקבעה גם מדיניות ההתיישבות של הליכוד ומנחם בגין מימש את הבטחתו לחלוצי ההתיישבות היהודית ביש”ע כי “יקומו עוד הרבה אלוני מורה”.

אני זוכר את הויכוח ההיסטורי בעניין מדיניות ההתיישבות הרצויה, בין שר הביטחון דאז עזר ויצמן לבין שר החקלאות אריאל שרון. ויצמן טען כי עלינו לרכז את המאמץ ההתיישבותי ביש”ע במספר גושי התיישבות גדולים ואילו שרון הטיף להקמת נקודות התיישבות רבות ככל שניתן, מתוך כוונה למלא לאחר מכן את השטחים ביניהן בהתיישבות צפופה יותר.

בחרנו  בגישתו של אריאל שרון ובמהלך שנות שלטון הליכוד בהנהגת מנחם בגין הוקמו עשרות  ישובים בכל רחבי יהודה ושומרון. המשכנו להאמין ולהטיף למימוש זכותנו ההיסטורית להתיישבות בכל חבלי הארץ, אך מאות אלפי המתיישבים שלהם ציפינו, כדי לעבות את הנקודות הקטנות והזעירות שהוקמו לא הגיעו. אילוצים קואליציוניים פנימיים, שיקולים בטחונים ולחצים בינלאומיים הכתיבו לכל ממשלות הליכוד יותר ויותר הגבלות על היקף ההתיישבות מעבר לקו הירוק. משהתעצמו הלחצים והתרבו האילוצים, נאלצו ממשלות הליכוד לקבל החלטות נגד הקמת ישובים חדשים והחלטות  קשות יותר של פרוק ישובים ומסירה של שטחים משטחי ארץ ישראל לשליטת הפלסטינים.

ממשלת הליכוד הנוכחית בראשות בנימין נתניהו הושבעה לפני כשישה עשר חודשים. לאורך כל התקופה הזו ראש הממשלה בנימין נתניהו, בצעד אמיץ, קרא ופעל לקדם את תהליך ההדברות בינינו לבין הרשות הפלסטינית, במטרה להגיע להסדר מדיני בר קיימא. ראש הממשלה נתן תוקף למדיניות הזו בצעדים שנועדו לבנות אמון הן בצד הפלסטיני והן בזירה המדינית הבינלאומית. הממשלה בראשות נתניהו הסירה מחסומים תוך נטילת סיכונים והקלה על תנועות אנשים וסחורות ברחבי יהודה ושומרון. בכך  אפשרה הממשלה צמיחה גבוהה של הכלכלה הפלסטינית ועלייה משמעותית ברמת  החיים.

בחודש יוני 2009 נשא ראש הממשלה את נאום בר אילן, בו ביטא מחויבות לקדם הסדר קבע בינינו לבין הפלסטינים, על בסיס העיקרון של  שתי מדינות לשני עמים ובחודש נובמבר הכריז, כמחווה חד פעמית של רצון טוב, על הקפאת בנייה ביהודה ושומרון לתקופה שאמורה להסתיים בעוד מספר שבועות, ב- 26 לספטמבר.

בשבועות האחרונים האיץ ראש הממשלה בפלסטינים לפתוח בשיחות ישירות, במגמה להגיע להסכמי קבע בין ישראל למדינה הפלסטינית המפורזת. ראש הממשלה גם ביקש מגורמים בינלאומיים רלוונטיים להפעיל את השפעתם החיובית, כדי שהפלסטינים לא ידחו את  קריאתו.

קריאת נתניהו לחידוש השיחות הישירות עם הפלסטינים  נכרכת על ידם בסוגיית הקפאת הבנייה הישראלית ביהודה ושומרון ובירושלים. גם אם יימצא פתרון יצירתי שיאפשר לפלסטינים להיכנס לשיחות הישירות, כשמבחינתם ההקפאה ממשיכה ומבחינתנו היא בטלה, לא נימלט מהצורך לעצב מדיניות התיישבות חדשה לתקופה שלאחר ההקפאה.

מדיניות ההתיישבות אינה מטרה בפני עצמה, אלא אמצעי להגשמת יעדיה של המדינה כפי שהם  נקבעים במדינה דמוקרטית מעת לעת על ידי מוסדות השלטון. על כן, יעדיה של מדיניות ההתיישבות  החדשה, צריכים להיות מצומצמים יותר מיעדיה של מדיניות ההתיישבות של ממשלת הליכוד מימי מנחם בגין לפני שלושים שנה.  גבולות ההתיישבות חייבים להיות תואמים למדיניות ממשלת הליכוד הנוכחית המבוססת על פשרה טריטוריאלית כפי שבוטאה בהחלטת מפת הדרכים, בנאום בר אילן ובשורה ארוכה של פגישות שקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ידידים ושותפים בקהילייה הבינלאומית.

לאיש בקהילייה הבינלאומית לא נוכל להסביר מדוע אנו מחדשים השקעת משאבים אנושיים וכספיים עצומים, בנקודות ישוב קטנות ומבודדות, באזורים שאנו מבטיחים להעביר למדינה הפלסטינית המפורזת, במסגרת הסדר שאנו מבקשים לקדם.

לא נוכל להסביר גם לעצמנו, מדוע אנו לא מרכזים את כלל המשאבים והמאמצים לטובת גושי ההתיישבות ומחזקים בכך את הסיכוי להחזיק בהם גם במסגרת הסדר קבע.

מי שמאמין שמדיניות הפשרה הטריטוריאלית וההכרה בעיקרון של שתי מדינות לשני עמים אינם משרתים את האינטרס של מדינת ישראל, עליו להצהיר על התנגדותו להקמת מדינה פלסטינית וכפועל יוצא מכך לאמץ מדיניות התיישבות בכל שטח פנוי ביהודה ובשומרון. אך האם יש רוב לצעד כזה בליכוד? בקואליציה? בעם? האם יש מדינה אחת בעולם שלא תגנה את הצעד הזה  או תציע הטלת סנקציות כנגדנו בעקבותיו?

יש בינינו חברים טובים שטוענים כי ראש הממשלה נתניהו מנהל את המלחמה בתחבולות. הם מסבירים כי הצהרות ראש הממשלה בדבר הנכונות שלנו לפשרה טריטוריאלית ולהקמתה של מדינה פלסטינית מפורזת הן מסך עשן, שנועד לכסות על המאמצים האמיתיים שהממשלה משקיעה, במטרה לטרפד את הקמתה של מדינה פלסטינית ולחזק את ההתיישבות היהודית בכל מרחבי הארץ.

לפרשנות הזו אין כל בסיס והיא פוגעת באינטרסים הלאומיים שלנו. הדיבורים הללו מערערים את אמינותו של ראש הממשלה, מעוררים חשדות ומאלצים אותו להוכיח את כוונות ישראל במחירים שלא נתבעו בעבר.

מדיניות של כפל לשון לא תחזיק מעמד. רק טיפש יכול להאמין שנצליח לרמות את כל העולם כל הזמן, במיוחד בעולם שטוח, צפוף וגלוי לעין כל לווין או חוקר מידע מתחיל. אם יסתבר לידידינו ושותפינו שהולכנו אותם בכחש נעורר את זעמם, נשלם מחירים כפולים ונעמיד בסכנה את שארית הלגיטימציה שיש לתביעותינו הצודקות.

לעומת זאת יוזמה ישראלית שתגבש מדיניות התיישבותית חדשה ושקופה, שתקדם פשרה טריטוריאלית, תשפר את מעמדנו ואת יכולתנו לגייס תמיכה בנושאים קריטיים אחרים שמצויים בסדר היום של השיחות מול הפלסטינים, כמו למשל סידורי הביטחון שראש הממשלה מקפיד עליהם בצדק רב.

ביוזמה הזו  אני מציע לכלול  בין השאר  5 נקודות :

1.      המשך הבנייה בגושי ההתיישבות, בשכונות היהודיות של ירושלים וברובע היהודי בחברון ושמירה על ביטחונם ורווחתם של כל המתיישבים ביהודה ובשומרון.

2.      פנוי מאחזים בלתי מורשים והעתקת תושביהם לגושי ההתיישבות או לתחומי מדינת ישראל על פי בחירתם.

3.      הקפאת בנייה חדשה באזורים שישראל מציעה להעביר לשליטה פלסטינית, תוך הבהרה שאי בנייה בישוב מסוים לכשעצמה אינה בהכרח הצהרת כוונות על נכונות להעביר את אותו ישוב לשליטה פלסטינית.

4.      הפעלת תכנית ממשלתית להעברת מתיישבים בהסכמה מישובים הנכללים בסעיף 3 לגושי ההתיישבות או לתחומי מדינת ישראל, על פי בחירתם ואיוש הבתים המתפנים בחיילי צה”ל.

5.      במסגרת השיחות מול הפלסטינים תציע ישראל לפלסטינים לקבוע הסדרים מיוחדים ומוסכמים, שבמסגרתם ימשיכו יהודים להתגורר באותם שטחי יו”ש שיוסכם להעבירם במסגרת הסדר הקבע לשליטת המדינה הפלסטינית.

אני מעלה את הנקודות הללו בבחינת הצעה לדיון ולהתייחסויות שלך, של חברי הליכוד ושל הציבור. אני עושה זאת כדי לחזק את מדיניותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אשר מוביל באומץ לב קו מדיני ריאלי של פשרה שמתחייב מהצרכים הלאומיים הבסיסיים. עתה, בתום תקופת ההקפאה הזמנית, נידרש כולנו לתת לו גיבוי להמשיך בנתיב שקבע.

מכתב זה יוצג באתר האינטרנט שלי, בכתובת www.miki.org.il , שם אקיים דיון בנושא עם הגולשים, ואני מזמין אותך להצטרף.

כמו תמיד ניתן גם לפנות אלי לכתובת הדוא”ל- meitan@knesset.gov.il ולטלפון, 02-6408024.

אני מודה לך על תשומת הלב,

מיכאל איתן”


תגובות ל: “לעצב מחדש את מדיניות ההתיישבות ביהודה ושומרון”

 1. נוקי says:

  אני לא רוצה להתבטא בסגנון טוקבקי, למרות שזה מאוד מתבקש כאן. תגובתי:

  1. כבר הוצע ל”פלסטינים” האלה 90% (או יותר) מהשטח וקיבלנו מלחמה בתמורה. אי אפשר להציע פחות ולחלום שהם יקבלו את ההצעה (באמת, ולא ימחקו את ההסכם תוך זמן קצר…).
  2. הביטוי “מדינה פלסטינית מפורזת” הוא אחיזת עיניים – צבא “פלסטיני” מאומן על ידי ארה”ב כבר נחשב אויב קשה על ידי קצינים בצה”ל. אז מי מדבר בכפל לשון?
  3. אין סיכוי למדינה פלסטיני ללא כל השטח שבין היישובים ובהם. “פינוי” של “יישובים מבודדים” ישפיע גם על ה”גושים” ללא היכר. ואתה לא מבין את זה? מה המתיישבים הם חיילים, שאפשר ל”הזיז” את אלה ול”השאיר” את אלה?
  4. כל פינוי יוצר תיאבון לפינוי הבא. בבקשה תנסה להחזיר את יישובי גוש קטיף, ש”פינוים” מוסכם עד היום כ”טעות”. כמה עוד “טעויות” אפשר לעשות? ובאיזה מחיר?

  וזו רק תחילת הרשימה…

 2. מני ל says:

  תודה על ניסוח עמדתך.

  לגבי ירושלים, אתה אומר שאתה תומך בהמשך הבנייה בשכונות יהודיות. בהחלט הגיוני. אך מהי עמדתך לגבי התנחלויות בלב שכונות ערביות במזרח העיר, כמו שייח ג’ראח וסילוואן? במיוחד בהתחשב בעובדה שפסיקת בית המשפט בנושא שייח ג’ראח למעשה הכירה בזכות השיבה של יהודים לאדמות שלהם מלפני 1948, וכולנו יודעים על כל האדמות שהיו שייכות לערבים לפני 1948, כמו במערב ירושלים, כמו בשייח מוניס. גם יקיר שגב התבטא על הסכנה שבפשפוש במסמכים מהתקופה העותמאנית. לא פלא שהבנייה ברמת שלמה בסכנה כש”דין רמת שלמה כדין שייח ג’ראח”.

 3. הגולש “נוקי”: אני מודה לך ומעריך את האיפוק, חרף חילוקי הדעות הלגיטימיים.

  א. ההצעה שלי מתייחסת למדיניות ההתיישבות וההשלכות שלה. היא נגזרת ממדיניות מפורשת וברורה של ראש הממשלה והצעתי אינה מתייחסת לכלל עמדות ישראל במסגרת הסדרי הקבע, אלא להערכה מחודשת בהקשר לשאלה היכן לרכז את המאמץ ההתיישבותי ביהודה ושומרון והיכן להקפיא בהיעדר כל סיכוי נראה לעין לסיפוח השטחים למדינת ישראל.
  ב. הנכונות להקמת מדינה פלסטינית מפורזת היא חלק בלתי נפרד ממדיניותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. אפשר לקבל אותה ולתמוך ברה”מ, ואפשר להתנגד לו ולמדיניותו. אני החלטתי לתמוך בו על כל המשתמע מכך.
  ג. מאז 1967 נמנעה מדינת ישראל מלהחיל את החוק הישראלי על היישובים ביהודה ושומרון ואיני רואה כל סיכוי שבמקום בו נכשלו כל ממשלות ישראל בעבר תצליח הממשלה הנוכחית או הממשלות הבאות, בטווח הנאה לעין להביא לשינוי.

  התוצאה היא שהישובים היהודיים ביהודה ושומרון עדיין במעמד מיוחד, ואם אנו רוצים להצליח ולהפוך את מרבית התושבים היהודיים ביהודה ושומרון לתחומי מדינת ישראל, נאלץ לשלם מחיר ע”י ויתור במקומות אחרים. אם נרצה את הכל אנו עלולים להשאר ללא כלום.

  ד. אני חולק על דעתך בדבר הרצון להחזיר יהודים לגוש קטיף. איני רואה כל אפשרות לתת להם שם רמת בטחון מינימלי ואין כל סיכוי להתיישבות כזאת להתקיים שם לאורך זמן. חבל על המאמצים וחבל על הדם.

 4. שחר says:

  הפלסטינים לא רוצים מדינונת בגבולות 67 (בלי זכות שיבה). וכל עוד ישראל תמשיך לחשוב ולפעול באוריינטציה של פיתרון 2 המדינות (כאילו 2 מדינות, מה זו מדינה מפורזת, אוטונומיה פלוס, מדינה מינוס. יש שטח מפורז :כמו סיני או אולי הגולן אבל מדינה אין),הדה לגיטימציה שלנו להתקיים כמדינה יהודית יחלש. (ואת מסע הדה לגיטימציה צמוביל אבו מאזן.
  יש רק 2 אלטרנטיבות.
  ישראטין -חזון המדינה הדו לאומית של קדאפי
  ירדנטין – התשובה הציונית ההולמת.-הקונפדרציה הירדנית פלסטינית.
  מהלכים שבעזרתם ניתן לקדם את האופציה הירדנית
  - נסיגה חד צדדית ממעבר אלנבי דבר שיגרום לפלסטינים ולירדנים להתנהל ביניהם. ירדן לא תוכל להתעלם מקיומם כמו שהמצרים קיבלו את העזתים אחרי שישראל נסוגה מציר פילדלפי- מה שכן טרור יכול לחזור לתקופה מסוימת אבל צה”ל נשאר ביהודה ושומרון (ההתנחלויות בהתחלה נשארו) והמציאות היומיומית תגרום להם להתחיל להיקשר.
  - נסיגה חד צדדית הכוללת פינוי התנחלויות ומייד עם הפינוי להחיל את החוק הישראלי על גושי ההתנחלויות ועל הערבים (מספרם שמונים אלף) שחיים בתוך גושי ההתנחלויות (בלי לחכות לפלסטינים) .
  - להחליש את אבו מאזן גם אם החמאס מתחזק . חמאס מהווה שוט מול ירדן . האלוף גיורא איילנד אמר שאם חמאס משתלט על הרשות גם בגדה זה תחילת הסוף של ממלכת ירדן. לכן הירדנים יהיו חייבים להתערב. כדי למנוע רוח גבית לאיסלאמיסטים בגדה המזרחית

  -שכנוע בין לאומי של לגיטימציה מהעולם לג’מאל מובארק ולעבדאללה ולבנו לשלטון של דיקטטורה נאורה חילונית גיבויו בכך שתיפסק הדרישה של דמוקרטיזציה. תמורת קבלת האופציה הירדנית מצרית+ השקעות בין לאומיות. היום כבר ברור שהדמוקרטיזציה שיובאה למזרח התיכון על ידי בוש היא צרה צרורה. היום יודעים שדיקטטורה חילונית ונאורה (אם אני לא טועה זה קיים בטוניסיה), היא הדגם הכי טוב לעמי האזור ולעולם.

  נראה לי גם שהתעוררות מלמטה של העם בצורת הפגנות של קריאה לשלום (כמו שלום עכשיו אלא דרישה שהשטחים יועברו לירדן (לקונפדרציה או לפדרציה) ולא למדינה פלסטינית ., גם יכולים להועיל או לפחות לתת רוח גבית לפוליטיקאים,הפגנות ענק מול שגרירות ירדן עם המסר של שטחים תמורת שלום
  2 גדות לממלכת ירדן!!

 5. הגולש מני:

  אני מודה לך על ההערה, לא שירטתי קווים מפורטים אלא הצעתי עקרונות. אני מכיר בזכותם של יהודים לגור בירושלים. במכתב התייחסתי לתוכניות של בניית שכונות חדשות ברמה הכללית מבלי להכנס לפרטים.

 6. בנצי says:

  מיכי שלום רב,
  בעיצומם של ימים חמים, שמש יוקדת ושרב כבד היו דבריך שקראתי היום משב רוח מרענן ומשיב נפש. אני מודה מקרב לב לדור של הורי שהקים והשאיר לנו מדינה לתפארת. אני תוהה איזו מדינה נשאיר לילדינו. בדבר אחד אני בטוח, שעל המדינה הזו להיות בצלם שקבעו לה דור המייסדים, כלומר מדינה יהודית, חילונית ודמוקרטית. אסור שתקום כאן מדינה דו-לאומית, ולא ניתן יהיה לקיים מדינת אפרטהייד. לכן, הדרך שאתה מתווה היא לדעתי הדרך בה אנו צריכים לצעוד, למען עתיד ילדנו, המדינה והאיזור כולו. אם רק יתעשת הצד השני, והנהגה שוחרת שלום תעשה מעשה בן-גוריון בצד הפלסטיני, ניתן יהיה להפוך את האיזור הזה למוקד עולמי של של תקווה, מדע, קידמה ולקיים את הכתוב ולממש את ייעוד העם היהודי להיות “אור לגויים”. שתהייה דרכך צלחה ב”ה יתברך !

 7. אורן says:

  מיקי שלום,

  מאוד שמחתי לרמת השקיפות ושיתוף הציבור שאתה מציג כאן.

  אמנם איני בקיא בפרטי המגעים עם הפלסטינים בתקופה האחרונה, אך רק רציתי להביע שביעות רצון מהמדיניות שאתה מציע, שמציגה איזון מאוד נכון בין התגמשות מול הצד השני לבין הצגת עמדות קשיחות היכן שצריך; קבלת העובדה שמשהו צריך להשתנות במדיניות, אבל לא בלי גבולות.

  כאזרח, אני שמח לראות שיש בממשלה עדיין יוזמה וחזון בתחום יחסינו עם הפלסטינים.

  (מסכים עם מני שהתייחסות יותר מדוייקת לירושלים תשפר את איכות המסמך כמסמך מדיניות)

 8. נוקי says:

  לא ממש ענית לי:

  1. אין “שאלה היכן להקפיא” – זאת שאלה שאתה העלית כאן. כל ה”הקפאה” היא שוב ויתור חד צדדי וחד פעמי, שיוביל לויתורים נוספים ללא תועלת, כמו שציינתי – גם כמו הגירוש מגוש קטיף, שהביא יותר נזק מתועלת. ולכן אין כל פסול בכך שאחרי ההקפאה השגויה תחזור ההתיישבות להיות בדיוק מה שהיתה לפני כן. “מדיניות ברורה של ראש הממשלה” גם היא לא קיימת אלא הכרזה בעלמא על שתי מדינות – אם יש לך מראה מקום על ה”מדיניות הברורה” הזאת, נא ספר לי. בדיוק לא ברור לי איך תהיה המדינה הזאת “מפורזת” כלומר מתי יפרקו מארגוני הטרור ה”פלסטינאים” שהם בדיוק ראשי ה”מדינה המופרזת” הזאת את עשרות אלפי הרובים שלהם, ומה יעשו עם הצבא הפלסטיני המאומן בידי ארה”ב…

  2. “אפשר לקבל אותו וא מדיניותו או להתנגד לו” – אני יכול למשל להתנגד גם למשפט הזה. אתה החלטת כך, ואני חושב אחרת, והרבה כמוני (ובמיוחד היום, ומיום ליום יותר) חושבים שבכך אתה טועה. מה לעשות, אני לא מקבל ממך תכתיבים איך לחשוב ובמי לתמוך או לא, ואיזו מדיניות היא טעות או לא…
  3. נכון שלא הוחל החוק על יהודה ושומרון, אבל בינתיים, נכנסו לגור בשטח בו יש כמיליון וחצי ערבים – חצי מיליון יהודים. אם שטח כזה הוא עדיין נתון למחלוקת, ונראה למישהו שצריך להזיז חצי מיליון יהודים משם – הוא טועה בגדול. והשאר אחיזת עיניים.

  4. לוותר ולשלם – אנחנו מוותרים ומשלמים כל הזמן מהסכמי אוסלו ובעצם מהנסיגה מסיני. לא נראה לי שאנו מרויחים מזה משהו. כל תשלום גורר את התשלום הבא. אולי הגיע הזמן לרענון המחשבה בנושא? אולי הצד השני יתחיל לשלם מתישהו? כי על פי הנחת האינדוקציה המתמטי, אם בכל שלב אין מעצור (אלא עידוד) לשלב הבא – זו הוכחה מספקת לכך שנגיע לאינסוף… כלומר לפירוק המדינה. הכוח לעצירה יהיה פחות אפשרי כמה שנמשיך יותר רחוק. ותשאל את פרופ’ אומן, שהוא מומחה בדיוק בתחום הזה.
  5. כן יש אפשרות להחזיר יהודים לגוש קטיף, כי הביטחון שלהם נגזר ממי שישלוט ברצועה, כמו הביטחון של תושבי שדרות ואשקלון גם עכשיו. אז אם מה שיש עכשיו זה בסדר בעיניך לעולמי עד, אז הרבה בויכוח אתך. אם זה יתוקן – אפשר גם לחזור לגוש קטיף. כי ראשית הטעות לא היתה קיומו של הגוש, היא היתה בעצמאות הבטחונית שקיבלו הרוצחים מעזה. ברגע שהביטחון יהיה בידיים הנכונות (ויבוצע כנדרש פירוז מלא של רצועת עזה) – הקמת גוש קטיף תצהיה אפשרית ורצוייה!!
  6. אתה לא אמור לשכנע את העולם שגם הימין יכול להיות “קצת אנטישמי”. ולגרש יהודים. אתה אמור לשכנע את כל העולם למה בכל מקרה – ואפילו אם לדעתם לא היה חכם ליישב יהודים בכמה מקומות מלכתחילה – אנחנו לא באוגנדה ולא איי פולקלנד! אין לגרש יהודים יותר, ושהערבים יסתדרו עם מה שיש, וגם יתנו לנו ביטחון או שניקח אותו לידיים, כי זו זכותנו הבסיסית. אם איבדת את האמון בגישה הזאת – אולי לא מקומך בליכוד?

 9. מאיר says:

  תודה על הכנות ועל הראייה הערכית ומעשית שלך.

  אתה מציע שישראל תמשיך לבנות בגוש התישבות שיש להניח ישארו תחת ריבונות ישראלית בכל הסכם.

  כריבונים בפוטנציה (וכאחראים כעת) על שטחים אלו ישראל חייבת להתייחס לזכויותיהם האלמנטריות של תושבים פלסטינים בכלל ו תושבים פלסטינים הגרים בתוך גושי ההתנחלות בפרט.

  זאת אומרת: להכיר בזכותם לפתח את כפריהם על פי תכנון הולם, ליעד אדמות “מדינה: גם לטובתם כתושבי המקום ולאפשר חופש תנועה כמה שיותר.

  תושבים אלו בונים את בתינו, הם “שואבי הדלק ויוצקי הבטון” שלנו…החלום בציוני האמיתי מבין שיהיה חוק אחד לכל תושבים.

  לא יתכן שאנחנו לנים על הקפאת הבניה הזמנית בו בזמן ששכנינו מוקפאים זה שנים.

 10. נוקי says:

  וחוץ מזה אתה מוזמן לבוא אלינו למעלה שומרון ולקבל את הטיעונים במקום הנכון…. נקבע?

 11. מיקי says:

  נראה שתמונת הנסיגה ברורה לך וכנראה גם לשותפים שלך מדוע לא קוראים לילד בשמו
  ומתתרים אחרי מינוחים כללים כגושי היתישבות בואו תכתבו על איזה ישובים אתם מדברים כגושי היתישבות מהם לא נזוז כאדם העובד באזורים אלה אני מעדכן שיום יום אנשים רוכשים
  נכסים באזורים אלה אז מדוע אתם לא שקופים יותר ומבהירים על איזה ישובים מדובר
  אורנית? אלקנה? שערי תקווה? או הישוב צופים הסמוך לכוכב יאיר ישובים אלו ואלפי מנשה הוענסו לכוון הקו הירוק בבנית גדר ההפרדה בואו ותעדכנו או אתה תעדכן מה דעתך ואולי מחלק מהציבור תחסוך עוול מיותר וחלק אחר תראה את הור ותתן כוון באלה ישובים נשאר ונבנה ובהתאם לכך ינהג הציבור הרוכש אם אתם מסכימים לנסיגה מדבריך נשמע שאין ברירה עדכנו אותנו מענין אותי כתושב כוכב יאיר האם הנסיגה צגיע לבתי הישוב שם הקו הירוק

 12. למיקי, שלום.
  עם כל הכבוד, אין כל תחליף לנוכחות יהודית ביש”ע ולא משנה אם הסיבה לאחיזתנו היא משפטית/ליגאלית (זכותנו עפ”י כתב המנדט ל”התיישבות צפופה” שהיה ביסוד גישתו של בגין); בטחונית (ע”ע: טילי קאסם); לאמוית-אתוס (‘א”י לעם ישראל’); ועוד. ובעצם, הודות לכל אלה גם יחד ויותר. הרי לא תקדם תוכנית אשר תרוקן את מדינת ישראל מתושביה נערביים כי – בעצם מדוע? זה לא מוסרי? העולם לא יסבול? זה לא יעזור? זה יעורר מהומות-דמים? אז מדוע בקלות ניתן לחשוב על התוכנית שלך? כי היהודים צריכים, כביכול, כי אנו שונים, אני רחמנים ומה לא.ככה לא מנהלים מדיניות. חבל.

 13. מאוכזב says:

  מיכאל איתן שלום,

  הצעתך למעשה אינה שונה מהצעת קדימה, העבודה ושאר מפלגות ותנועות השמאל שקוראות להקמת מדינה פלסטינית בקווי 67, תוך סיפוח גושי ההתיישבות והשכונות היהודיות בירושלים (ששטחם הוא כ-7% בלבד משטחי יהודה ושומרון). האם אתה לא רואה בכך הפרת הבטחה לבוחרי הליכוד שאם היו מעוניינים במצע הזה היו בוחרים במפלגת שמאל? הצעתך לבנות בשכונות היהודיות בלבד במזרח ירושלים אומרות למעשה שבהסכם עם הפלסטינים תיסוג ישראל מהשכונות הערביות שבמזרח ירושלים, הליכוד למעשה “יחלק את ירושלים”, איך זה מסתדר עם הבטחת הליכוד לשמור את ירושלים “המאוחדת לנצח נצחים”? האם הליכוד הוא קדימה ב’? נתניהו התחייב ערב הבחירות לא לפנות אף התנחלות. הצעתך ראויה מאד אך לא במסגרת הליכוד, אלא אם יתכבד ויאמר רה”מ שמצע הליכוד המתנגד למדינה נוספת ממערב לירדן אינו עוד מצע הממשלה ויכריז על בחירות מוקדמות.

  בברכה,
  מאוכזב הליכוד.

 14. קורא says:

  הליכוד יחלק את ירושלים?
  עפ”י הצעתך המשך הקפאת הבנייה בשכונות הלא יהודיות במזרח ירושלים מרמזת על נסיגה משכונות אלו במסגרת הסכם שלום.

 15. קורא says:

  מה דעתך לגבי בקעת הירדן וצפון ים המלח? האם גם אותם תמשיך להקפיא? כל ממשלות ישראל התחייבו שכל בקעת הירדן תשאר בריבונות ישראל בכל הסכם עתידי.

 16. חיים סגל says:

  מיקי שלום.

  ראשית ברצוני לברך אותך על אומץ לבך ונכונותך להציג תוכנית אמיתית להתקדמות בציר המדיני.

  באשר להצעתך, תוכנית חמש הנקודות שלך היא למעשה התוכנית הרלוונטית היחידה שסביבה ניתן להתכנס להסדר אמיתי עם הפלסטינים.
  אני מבין שגם דן מרידור תומך בתוכנית, הבעיה היא הנכונות והיכולת של ראש הממשלה, לקדם תוכנית כזו, לצערי עד היום ביבי לא גילה יכולת מרשימה בהכרעות פשוטות בהרבה, אתה רואה אותו מקדם תוכנית מהפכנית שכזו ??

 17. מוטי says:

  מיקי שלום,

  לדעתי הנקודות אשר הועלו על ידך הנן כ “עדיף ציפור ביד משניים על העץ”
  הרעיון כשלעצמו הנו רעיון מעולה עם מעט רצון מצד ישראל והפלסטינים יכול
  להיות שזהו בעצם הבסיס להסכם ראוי לכשירקום עור וגידים.
  תכנית זו מביאה דאגה לאינטרסים הישראלים.
  אני כפעיל ליכוד עוד מהיותי בן 15 חושב כי יש המון תוכן בתכנית כזו.
  יחד עם זאת אל לנו לשכוח את אחינו המתגוררים ביו”ש ולהפקירם כמו
  בהתנתקות מרצועת עזה.

 18. יעקב says:

  שלום לך מיקי.
  בעיניי, דבריך משקפים שתי בעיות עקרונית בראיית המציאות שלך. בעיות שבהן לא נגעת כלל.
  1. בעודנו דנים, מצוי העולם המערבי בעיצומו של מאבק באיסלם, ששם לו למטרה השתלטות מוחלטת על העולם הלא מוסלמי. מקורותיה של האידיאולוגיה האיסלמית המניעה את המאבק הזה, נמצאים ממש כאן, בסביבתנו הקרובה.
  2. הערבים הפלשתינים שאיתם אתה מנסה לבנות מערכת של דו-קיום באמצעות תכניותיך, על מרכיביהם השונים, הם חלק בלתי נפרד מן האיסלם המתפשט, מה שאומר שאין כל דרך מעשית להגיע איתם להבנה על עתיד משותף. כל המעשים שלהם, כל הדיבורים שלהם, כל החינוך שהם מקנים לילדיהם, כל מה שמאפיין את התרבות שלהם, הכול מבטא את הצורך הבלתי ניתן לערעור להפסקת קיומה של מדינה יהודית בלב הגוש האיסלמי שסביבה.
  משום כך בעיניי,
  אתה מנסה לרקוד עם בן זוג שאינו מעונין בכך.
  אתה מנסה לרצות בהגיון שלך גורם שאינו מעוניין בנוכחותך כאן.
  אתה מנסה להתפשר עם גורם שאינו פועל ע”פ ראציונאל המוכר לך.
  אתה…טוחן מים.
  לכן לעניות דעתי, בין אם נוח לנו להפנים זאת ובין אם לאו, נגזר עלינו לחיות על חרבנו. לתמיד. גם אם סובלנותו של העולם המערבי הרופס תגיע לקיצה והוא ישנס מותן כנגד האסלם, איש לא ידאג למדינת היהודים. מיקומנו הגיאוגראפי מכתיב לנו עתיד שלעולם יחייב אותנו להמנע ממועד ב’. אם נינגף חלילה, למדינת ישראל במזרח התיכון, לעולם לא ינתן מועד ב’ .
  כל מה שנותר לנו הוא, לדאוג שחרבנו תהיה דרוכה, ארוכה וחדה ולפעול אך ורק ע”פ האינטרס הציוני.

  בברכה
  יעקב מעמק יזרעאל

 19. הנה התייחסותי לכל אלו השואלים אודות נאמנות תנועת הליכוד בכלל, וראה”מ נתניהו והשר איתן בפרט לבוחריהם:

  1. ראוי להפנות אתכם להצהרות קודמות של נתניהו עוד מראשית שנות ה-2000 כי מדינה פלסטינית היא למעשה עובדה מוגמרת. כך שמי שחשב שממשלת הליכוד תמנע הקמתה של מדינה פלסטינית במחיר של ויתור על שלום עם שכנינו – טועה ומטעה.

  2. הליכוד ומפלגות נוספות הממוקמות ימינה ממנה על המפה הפוליטית הישראלית, הביעו הסכמה לרעיון שתי המדינות לשני העמים עוד כאשר אישרה ממשלת שרון את תוכנית “מפת הדרכים” של ממשל בוש הבן.

  3. אם מישהו באמת חשב שהליכוד 2009 התכוון להתנגד להקמתה של מדינה פלסטינית בכל מחיר, וכעת שואל: מה ההבדל בין הליכוד לבין קדימה? אשאל אותו, לשיטתו: מה ההבדל בין הליכוד לבין האיחוד הלאומי?

  ייחודיותה של מדיניות הליכוד בראשות נתניהו, טמונה במוכנות לפשרה טריטוריאלית, כפי שהוצהר עליה זה מכבר; פשרה הנעשית תוך שמירה על עיניים פקוחות לרווחה; בניגוד לממשלות של רבין, פרס ואולמרט.

  זהו הצד השני של עיקרון הריאליזם המובע במדיניות של בנימין נתניהו (והמוזכר במכתב זה): מצד אחד ההבנה שהמדינה הפלסטינית היא עובדה מוגמרת, ומצד שני חתירה מדודה וזהירה להסכם שלום בר קיימא, תוך התבססות על עיקרון ההדדיות המפורסם שהתווה נתניהו עוד בשנות ה-90. לכן מקובל עלי תוכן מכתב זה כל עוד הוא מיושם כחלק מתהליך הדדי של משא ומתן לשלום, ולא כצעד ישראלי חד צדדי.

 20. שלום says:

  יוזמה תלושה מין המציאות כמו שאתה אדוני השר תלוש מהמציאות… ממליץ לך בחום לפרוש מהפוליטיקה ולסיים את תפקידך בכבוד ושלא תסיים כמו כל האחרים שניסו לגעת בארץ ישראל… והדוגמא הכי טובה אריאל שרון(כמו שכתבת שהמצנו את דרכו) להזכירך מי שתמך ועזר להתיישבות ניהיה מלך מי שהרס את ההיתישבות נמחק.. ראה בגין, שרון(שלא רוצים אותו בארץ ובשמים משאירים אותו באוויר) ולעומת זאת ראה דוגמא שמיר… אז באמת עצה של חבר.. תתחבר בחזרה לדרכה של הליכוד או לחילופין פרוש ממנה פן תמצא את עצמך בפריימריז הבאות מחוץ לפוליטיקה בביטה.

 21. הליכוד says:

  נתניהו לא מפסיק להציף ביחצ”נים וטוקבקיסטים שכירים מטעמו את אתרי החדשות והפורומים השונים באינטרנט. ראש הממשלה מוצא זמן בין הבעיות של המדינה לממן צבא שכיר של יחצ”נים וטוקבקיסטים שכירים כדי לדברר את המדיניות שלו.

 22. גבריאלה says:

  למיכאל איתן,
  ההגיון הבריא שלך הוא נכס למדינת ישראל בכלל ולליכוד בפרט.
  כל הדרישות שלנו מהפלסטינים הגיוניים, פרט להמשך ההתנחלות מעבר לגדר. כי התנחלות זה לקיחת שטח מחיה. שטח זה נחוץ ליישוב שארית הפליטים הפלשתינים בפזורה, כדי שבעיית הפליטות תיפתר אחת ולתמיד. למקומות הקדושים וההסטוריים ניתן להגיע כתיירים.
  לאלה התומכים בהטמעת הפלסטינים בכל שטחי ישראל גם ללא אזרחות, רק תושבות -שכרנו יצא בהפסדנו.
  לאלה התומכים במדינה פלסטינית מפורזת – התנחלויות מעבר לגדר יפריעו לקיומה.
  לאלה התומכים בסיפוח ומתן אוטונומיה – התנחלויות מעבר לגדר יפריעו לאוטונומיה.
  להתנחלויות אין הצדקה מדינית . הפסקת ההתנחלויות מעבר לגדר תצדיק את כל יתר תביעותינו.
  המתנחלים מעבר לגדר יחיו בריבונות פלסטינית אם יסרבו להתפנות. אין צורך לפנות בכח.

 23. שבח שטרן - שילה says:

  ב”ה

  לשר מיכאל איתן,
  שלום!

  אתחיל בסיפור ישן –
  בפריימריס של שנת 2002 התחייבת באופן אישי בחתימת ידך להתנגד להקמת מדינה פלשתינית ולעקירת ישובים. חתימתך זו שמורה אצלי, בצמוד למכתבך ה”נעלב” מאותם ימים, בו טענת בתוקף כי לאור פעילותך למען ארץ ישראל בעבר, אין כל מקום להחתים אותך על התחייבויות לעתיד.

  כתבת לנו: “אני מקבל ומבין את הרצון של הבוחרים לקבל התחייבות מהנבחרים בטרם יתנו להם את קולם, אולם אם פעולותיי בעבר אינן מהוות אינדיקציה למחויבות שלי לנושאים המעניינים אתכם, מה יהי שוויה של החתימה???…את הוותיקים יש לשפוט על פי מעשיהם ולא על פי התחייבויותיהם…”.

  לאור התעקשותנו באותם ימים לקבל את עמדתך, חתמת בסופו של דבר על מסמך ההתחייבויות, כי רצית שנבחר בך, ואנו אכן האמנו לך והצבענו עבורך.
  אחר כך – בהתנתקות – גילינו את ערכה האמיתי של חתימתך.
  הרבה יותר חמור מכך – לאחר החלטת משאל מתפקדי הליכוד, שבה נדחתה ברוב מוחץ תוכנית ההתנתקות פעלת לביטול החוקיות של ההחלטה הזו. את תוצאות אותה תוכנית אומללה חווינו בשדרות ובישובי הנגב.

  ולימינו אנו -

  עכשיו במכתבך אתה “מגלגל עיניים”. אתה טוען במכתבך כנגד “כפל לשון” בפוליטיקה, אבל נוקט בדרך “רב לשונית”:

  לשון אחת, שמלקקת לראש הממשלה ומנסה לנכס לו את האידיאולוגיה החדשה שלך בעד המשך ההקפאה, למרות שראש הממשלה עצמו אמר שההקפאה הזאת היא מחווה חד פעמית לנשיא אובמה והיא תסתיים ב-26/9/2010. האם אתה טוען שראש הממשלה שיקר לכולנו? אתה אומר שאסור לשקר לעולם כל הזמן אבל אתה מתנהג כמי שחושב שמותר לשקר לבוחרים.

  לשון שניה – לשון חלקלקות בליכוד – מצד אחד אתה פועל כנגד עקרונותיה של תנועת הליכוד, שבשמה נבחרת לכנסת. עקרונות אלה נמצאים בחוקת הליכוד ואושררו מחדש פה אחד, ובתמיכת ראש הממשלה, בהחלטת מרכז הליכוד מלפני כחודשיים. החלטה זו קוראת להמשך התמיכה והפיתוח של ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. מהצד שני לך זה לא מפריע כדי לשאול במכתבך “האם יש רוב לצעד כזה ( של תמיכה בבניה בכל הישובים ) בליכוד? בקואליציה?…”. התשובה “כן! ” יש רוב לצעד הזה גם בליכוד וגם בקואליציה!

  מצד אחד – לשיטתך – תמיכה בהמשך ההתיישבות ברובע היהודי הקטן והמבודד בחברון. ומן הצד השני – ריכוז ההתיישבות בגושי התיישבות גדולים. תחליט מה אתה רוצה.

  מחד גיסא – אתה מציע, שישראל תעשה טרנספר ליהודים בלבד משכונות בירושלים ומיישובים שאינם בגושי ההתיישבות ומאידך גיסא – אתה דורש מהפלשתינים לאפשר ליהודים להישאר במקומות אלה ולא לגרשם. ואתה סומך על מציתי בתי הכנסת וטובחי תרפ”ט שייתנו ליהודים לחיות בשלווה כשאתה בעצמך – מיכאל איתן – מגרש אותם ( אותי ) מבתיהם.

  בלשון אחת – אתה קורא לשמור על רווחתם של כל המתיישבים ביהודה ושומרון, ובלשון האחרת אתה קורא להמשיך להקפיא את הבניה ולהשאיר אלפי משפחות, בנים ובני בנים של המתיישבים בקרוואנים. לאיזו רווחה אתה בדיוק מתכוון? גרת פעם בקרוואן עם 4 ילדים? הילדים שלך למדו במכולות? איזה מין קשקוש מקושקש זה?

  האם אתה באמת תמים להאמין שהערבים יסכימו רק לחלק מתוכנית השלבים שלהם בדרכנו אל הים? התכנית שלך, על כל פנים, היא לא תוכניתו של הליכוד. זו התכנית של חברך ובעל בריתך – יוסי ביילין. העם אמר את דברו בבחירות האחרונות והעביר את השלטון למחנה הלאומי המתנגד לדרך הנסיגות וההתקפלות שלכם.

  אם דרכך הפוליטית היא דרכה של מר”צ, אז תהיה “גבר” תחזיר את המנדט לליכוד ולך למר”צ. שם מקומך.

 24. יעקב says:

  מיקי, למה אתה לא עונה ולא מתייחס ?

 25. יוסף מעין says:

  1. אתה כותב
  “לאיש בקהילייה הבינלאומית לא נוכל להסביר מדוע אנו מחדשים השקעת משאבים אנושיים וכספיים עצומים, בנקודות ישוב קטנות ומבודדות, באזורים שאנו מבטיחים להעביר למדינה הפלסטינית המפורזת”

  לא הבטחנו להעביר שום שטח נוסף למדינה פלסטינית ואין צורך להבטיח דבר כזה. בידי הרשות הפלסטינית נמצא היום כ-40 אחוז משטח יו”ש כלומר. כ-2500 קמ”ר. זה שטח מספיק בהחלט להקמת מדינה. יש בעולם הרבה מדינות קטנות יותר:

  לסינגפור יש שטח של 700 קמ”ר ואוכלוסיה של 4.5 מיליון תושבים. היא אחת המדינות המשגשגות ביותר בעולם. לוקסמבורג, מלטה, מאורציוס ועוד כ-80 מדינות בעולם, שטחם יהיה קטן יותר.

  אם הפלסטינאים מוכנים לחיות עם ישראל בשלום וליצר שמן זית ומחשבים ולא פצצות אדם השטח הזה מספיק בהחלט. אין צורך להוסיף אפילו מטר אחד.

  2. האם הפלסטינים יסכימו?

  היום ברור שלא. הסיבה פשוטה – הצעה כזאת לא הוצעה כלל ולא נעשה שום מאמץ לקדם אותה. לכאורה היו שתי תוכנית על הפרק – התנגדות טוטאלית למדינה פלסטינית או מדינה פלסטינית על שטח יו”ש (ועזה…) בגבולות שביתת הנשק מ-48.

  השמאל מנסה למנוע דיון על גבולות המדינה הפלסטינית. הוא טוען ש”כל אחד יודע מה תהיה צורת ההסכם – גבולות 67 וגושי התיישבות תמורת חילופי שטחים”.

  אלה שטויות. זאת כניעה מראש לתכתיבי הערבים. אין סיבה לעשות זאת.

  ההצעה של פשרה טריטוריאלית על בסיס המצב הנוכחי בשטח היא הגיונית וצודקת. היא עונה לשאלה “איפה יהיה השטח שלה המדינה הפלסטינית” ומונעת את הבעיה הדמוגרפית בהיותה כוללת כ-95% מן האוכלוסיה הערבית ביו”ש. בשטח הזה אפשר בהחלט להקים מדינה בת קיימה אם היא רוצה לחיות בשלום.

  נכון שנחמד ונוח לערבים לקבל שטח יותר גדול. אבל אלה מותרות. יש למדינות הערביות מספיק שטח שהן יכולות לתרום לאחיהם לצורכי הלוקסוס. זה לא יכול להיות על חשבון ישראל שהיא אחת המדינות הקטנות והצפופות ביותר בעולם. גם אנחנו היינו רוצים יותר שטח. למשל את השטח של ירדן שנגזל מאיתנו. איננו דורשים זאת. רזרבות קרקעיות לפלסטינים צריכות לבוא מירדן, מצריים או כל מדינה ערבית אחרת עם שטח הגדול פי כמה מישראל.

  3. האם העולם יסכים?

  הצעה כזאת היא הצעת פשרה. העולם מבין הצעות פשרה. הנוהג בעולם הוא שהצדדים מתחילים מעמדות המקסימום ומגיעים לפשרה איפה שהוא באמצע. עמדת ההתחלה של הפלסטינאים היא – מדינה בכל שטח 67. עמדת ההתחלה של נתניהו היתה מדינה פלסטינאית בשטח אפס.

  נתניהו הציע הצעת פשרה – מדינה פלסטינאית בשטח הגדול מאפס. אפשר לפרט – מדינה בשטח הרשות הפלסטינית הנוכחית. אם הפלסטינים לא יציעו הצעת פשרה נגדית נוכל להאשים אותם בהכשלת המו”מ מאחר והם אינם רוצים לנהל מו”מ אלא לכפות תכתיב על ישראל. זאת עמדה שלא קשה לשכנע בה אנשים הגונים. (אנשים בלתי הגונים ממילא לא יקשיבו לשום דבר וידרשו כניעה לכל דרישה ערבית).

  4. מה נעשה אם הפלסטינים ידחו את ההצעות ויווצר קיפאון?

  נחכה ונבנה. קיפאון במו”מ אסור שיקפיא את המצב בשטח. אדרבה. לא יהיה קשה לשכנע אנשים הגונים שאסור שהסרבן ירוויח מסרבנותו על ידי יכולת להטיל ווטו על הבנייה בשטח שאיננו שלו.

  5. ואם הפלסטינים יציעו הצעה נגדית הכוללת נכונות להתפשר על תביעותיהם הטריטוריאליות?

  אז יתחיל מו”מ אמיתי. יש להניח שמו”מ כזה יסתיים כמקובל איפה שהוא באמצע.

  כל זה יכול לקראת רק אם לא נסכים להמשיך את ההקפאה בשום צורה שהיא.

 26. זלנפרוינד אבי says:

  בס”ד

  מיקי שלום רב,
  ראשית, כל הכבוד על היוזמה, למיטב ידיעתי, אתה הבולט ביותר בכל 120 חברי הכנסת בשימוש בטכנולוגיה בכלל וברשת בפרט, יישר כח.

  לעצם העיניין:
  סעיף 3 בתוכניתך ניראה לי בעייתי, לעניות דעתי לא ניתן לבוא אל הפלסטינים בדרישה שינהלו מו”מ ללא דרישות מוקדמות, ובה בעת אנו קובעים את תג המחיר. אלו לא אנשים שאתה יכל לבוא ולומר להם:” אני מפנה מהישובים שאני אמור לדעתי להחזיר לכם, אבל זה לא אומר שאני באמת אחזיר לכם אותו, זה תלוי בתןצאות המו”מ”. מיקי, זה ניראה לך רציני?

  דבר נוסף, לצערי אני מסכים עם קודמיי שכתבו שמדובר במוסלמים שבעקבות חינוך מוסלמי קיצוני, הפכו בחלקם לפונדמנטליסטים שכל מה שמעניין אותם זה, לראות אותך ואותי בים, ורצוי שניהיה במצב טביעה מתקדם.

  יש הגיון לרכז את המאמץ ההתיישבותי בגושי ההתיישבות המפותחים והגדולים:אפרת, אריאל, וגוש עציון. אולם בה בעת יש לדאוג ומראש לכל! המפונים עלמנת שלא נקבל מחזות מחפירים ומבישים כפי שקרה עם עקורי גוש קטיף.

  לעיניין ירושלים:
  ירושליים מאז ומתמיד היוותה סלע מחלוקת לא מפוצח בין היהודים לשאר הדתות. עמדתנו כי ירושלים הינה בירת ישראל לנצח נצחים, לא ניתן לוויכוח או לעירעור בכלל ובשום תנאי.
  לכן לא קיימת שאלת ההתיישבות בירושלים על כל חלקיה.
  מותר גם לנו לעמוד על שלנו ולא לחפש כל הזמן איפה אנחנו יכולים להתקפל, אני עוד לא שמעתי על שום וויתור או מדיניות שהפלסטינים נוקטים בה, מלבד” מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים”.

  שנה טובה ושבת שלום

 27. מיכאל איתן says:

  תגובות לגולשים

  א. לצערי עקב שהות בחול לצרכי עבודה (לימוד פעילותם של מרכזי מענה קולי ממשלתיים במספר מדינות באירופה) לא עניתי לחלק מהגולשים אני שמח לעשות זאת כאן . ברצוני להודות לכל מי שהגיב גם אם קיימים חילוקי דעות חשוב לזכור שעלינו לנהל את הויכוח הזה בדרך נאותה תוך שמירה על היכולת שלנו , תהיינה תוצאות הויכוח אשר תהיינה, לעבוד יחד על מנת לבצר את המפעל הציוני בארץ ישראל .

  ב. לשחר

  אחד העקרונות שעליהם מבסס ראש הממשלה נתניהו את מדיניות הביטחון של ישראל במסגרת הסכם מול הפלסטינים הוא פירוז המדינה הפלסטינית ושמירה על המעטפת כך שאי אפשר יהיה להבריח לתוך השטח המפורז ממערב לירדן אמצעי לוחמה נגד מדינת ישראל . ההצעה שלך אינה עולה בקנה אחד עם תפיסת הביטחון הזו .

  ג. לנוקי

  יש ויכוחים שממצים את עצמם ונדמה לי שהגענו לשלב הזה בויכוח בינינו אני מכבד את דעתך לפיה לנתניהו אין מדיניות המצדדת בהקמת מדינה פלסטינית מפורזת אני שמעתי זאת מפיו מספר פעמים שמעו זאת גם מנהיגי מדינות רבות בעולם ואחת הבעיות שלנו שבגלל אמירות בישראל שנתניהו אבל זכותך לומר שזו סתם אמירה כלומר אתה מאשים את נתניהו בהולכת שולל נדמה לי שאתה מזלזל בראש הממשלה

 28. מיכאל איתן says:

  תגובות לגולשים

  לנוקי (המשך )

  אחת הבעיות שלנו שבגלל אמירות שבאות מישראל בנוסח נתניהו לא באמת מתכוון אנו נאלצים לשלם מחיר כבד יותר להוכיח את כנות כוונותינו . איני יודע מהיכן לקחת את המספר 500 אלף מתיישבים בישע בכל מקרה הרוב המכריע של המתיישבים גרים
  בשכונות ירושליים ובגושי ההתיישבות .
  קל מאד להציע לחזור לעזה לנקות את השטח ולהחזיר את המתיישבים לגוש קטיף אבל מסתבר שלא כל כך קל לבצע מהלך כזה עליך להפנים שמדינת ישראל אינה כל יכולה
  לעחינו לרכז את המאמצים במטרות שאנו מעריכים שניתנות להשגה מותר לחלוק על ההערכות מהן המטרות הללו אבל כדאי גם להביא בחשבון את המחיר שנידרש לשלם בתוך המדינה (פילוג קשה בעם ) במעמד הבינל”א (בידוד וסנקציות ) והכי חשוב את מחיר הדמים שחיילים ומתיישבים ישלמו במסגרת הנסיון לבצע את הצעתך .
  איני יודע אם השבתי לך כרצונך אבל לפחות ניסיתי אשמח להגיע למעלה שומרון על פי הזמנתך אנא צור קשר עם עוזרי רוני 0505456429 לתאום .

  ד. לבנצי ולאורן
  תודה על התמיכה והעידוד

  ה. למאיר
  מסכים בהחלט לעיקרון שציינת . בסופו של דבר סיפוח גושי ההתיישבות יחייב אותנו לשמור על זכויות הפלסטינים כשם שאנו נדרוש מהפלסטינים לשמור על זכויות תושבים ישראלים שיבקשו להישאר לגור בתחומי הריבונות הפלסטינית .

  ו. למיקי
  אני אכן מציע הגדרת מדיניות התיישבותית מעודכנת על ידי הגורמים המוסמכים אם כי תמיד ייתכנו תחומים אפורים של אי בהירות שחובתינו לצמצמם ככל האפשר .

  ז. לישראל
  אני מעריך את הנחישות המסירות וההקרבה שלך ושל חבריך למען ביצור אחיזתנו בארץ ישראל במשך שנים היינו שותפים לרעיון ולדרך אבל הגעתי למסקנה שהנסיונות שלנ ו לשנות את המציאות על פי המטרות שהצבנו לעצמנו לא צלחו והמציאות מחייבת אותנו לחשוב על מדיניות התיישבותית מציאותית יותר ..זה לא קל להפנים והעובדה שהשנוי הזה חל אצלי אינה אומרת בהכרח שמדובר בשנוי מוצדק או נכון אבל כדאי שתשים לב ישראל ידידי אני מדבר על מה שהליכוד וראש הממשלה מבצעים בפועל ככל שנבין שחייבת להיות התאמה בין המדיניות הכוללת למדיניות ההתיישבות נצליח יותר ולכן המסקנה היא שעל הליכוד לשנות את מדיניות ההתיישבות או את מדינותו הכוללת אני בטוח שהיית רוצה שהליכוד יחזור למדיניות של בגין ששללה ריבונות זרה ממערב לירדן אבל לאיש מבכירי הליכוד אין אומץ לומר זאת בגלוי ולאלה כמו השר בגין שאומרים זאת
  אין הצעת פתרון אלטרנטיבית (למיטב ידיעתי גם השר בגין אינו מציע סיפוח השטח והתושבים למדינת ישראל )
  בכל מקרה אין בעמדותי לפגוע במתיישבים אלא להפך פנויים בהסכמה מאיזורים מרוחקים שלא ייכללו בתחומי הריבונות הישראלית יבטיח את עתידם ויועיל על פי השקפתי הרבה יותר למפעל הציוני בארץ ישראל .

  ל”מאוכזב”
  אני יכול להבין את אכזבתך מהשתלשלות המאורעות גם אני הייתי שמח לו ההיסטוריה הייתה מתפתחת בצורה אחרת אפילו ניסיתי לשנות את מהלך הדברים והקדשתי לכך מאמצים רבים אבל לא אני ולא הליכוד הצלחנו . האכזבה שלך היא מהמציאות ולא ממני או מהליכוד גם מפלגות ימניות מהליכוד המשיכו לכהן בממשלת שרון שקבלה את מפת הדרכים ובה הסכמה להקמת מדינה פלסטינית הליכוד לא יכול לנהל את המדינה על פי המצע כפי שאף מפלגה מעולם בשום מדינה בעולם לא הגשימה את כל מה שהכלילה במצע הבחירות שלה .
  איני מציע שהליכוד ילך שמאלה אלא ייאבק על המירב שניתן להשיג בתנאים המדיניים הכלכליים הדמוגרפיים החברתיים כפי שאנו מעריכים את התפתחותם בעתיד .
  גם אם ליכודניקים (בין השאר כמוני וכמו נתניהו ) מציעים להגיע לפשרה המבוססת על עיקרון שתי המדינות אין בכך לעשותם שמאלנים עדיין יש הבדלים משמעותיים בשורה של נושאים הקשורים בהסדר הקבע ובתחומי חיים נוספים .

  ח. לקורא
  לא ידוע לי על תכניות בנייה ממשלתיות בשכונות הערביות בירושלים כך שהשאלה הינה תאורטית לא התייחסתי לשאלת ירושלים בהקשר לסוגיות הריבונות אלא בהקשר לנושא הבנייה של השכונות היהודיות שאותה יש לדעתי להמשיך . בעניין ההתיישבות בבקעת הירדן אני סבור שהממשלה חייבת להתייחס לסוגייה הזו כחלק מהמערך של סוגיית הביטחון הגורסת שקו הירדן הוא קו בטחוני שחייב לחצוץ למטרות בטחוניות את גבולה המזרחי של המדינה הפלסטינית המפורזת . אני מודע לכך שאיני משיב תשובה ישירה אבל בשלב הזה זו הטובה ביותר שאני יכול לספק בקריאתי לעיצוב מדיניות התיישבות חדשה אני מבקש לגלגל את הכדור לממשלה שבעזרת כוחות מקצועיים בתחומי הביטחון ההתיישבות מדיניות החוץ ההסברה ועוד תגבש מדיניות חדשה בהירה יותר ומותאמת לצרכיה של מדינת ישראל בשנת 2010 .

  ט. לחיים סגל
  תודה על התמיכה אני מאמין שביבי מתייחס ברצינות רבה להצהרותיו והוא יודע היטב שהוא אינו יכול לפזר הצהרות כזב בכל העולם מבלי סבך את מדינת ישראל .ביבי מנהיג מיומן ומכיר את הזירה הבין לאומית היטב הוא יודע שאמירותיו מחייבות אותו ואת מדינת ישראל. אני תומך במהלכיו ומקווה שהוא יקבל גבוי גם בקרב חברי הליכוד והציבור הרחב

  י. למוטי
  אני מודה לך על הדברים אני שמח במיוחד על הערתך בעניין המתיישבים אנחנו חייבים להם יחס מועדף לו זכאים מיטב החלוצים ההולכים לפני המחנה . בשנים האחרונות הקדשתי מאמצים רבים לטובת המפונים מגוש קטיף שעברו תהליך מחפיר בכל הקשור לטיפול בבעיותיהם האישיות . אני מקווה שלמדנו לקח .

  יא ליעקב מעמק יזרעאל
  הפלגת הרחק מעבר למה שנכלל במכתבי. לא התייחסתי למשא ומתן לנושאי ביטחון או שלום לא בגלל שאינ ם חשובים אלא להפך בגלל העובדה שהם עומדים וקיימים לעצמם
  בתקופת המדינה בדרך ההתיישבות היהודית בעמק בנגב בגליל הייתה חלק מתכנית מחושבת שנגזרה מיעדים מדיניים גם אז לא התיישבו בכל מקום אלא ריכזו מאמצים ברכישת קרקעות ובישובם בהתאם לתכנית מדינית כך גם כיום אם אנו רוצים שהמאמצים לא ירדו לטמיון צריך להתיישב היכן שיש סכוי לספח את השטח . (ללא סיפוח של מאות אלפי פלסטינים )

  יב לבנימין שלום
  תודה על העזרה ניסחת טוב ממני

  יג לשלום
  אתה מציע לי עצה של חבר ואני מציע לך בתמורה לבדוק היטב את התבטאויותיך (לא בנוגע אלי ! ) לפני שאתה מעלה אותם על הכתב ומפרסמם .
  אמשיך להאבק על עמדותי בתוך הליכוד ואשתדל לשכנע את חברי בליכוד להמשיך ולתמוך בי כמובן שנתונה לך הזכות לשכנעם שלא לבחור בי אני מציע לך לעשות זאת בנימוס ובכבוד

  יד לגבריאלה
  תודה על המחמאות . לא הבעתי את דעתי בפרטי המשא ומתן להסדר הקבע וייתכן שאמצא עצמי חולק על עמדותייך בנושא גבולות ההתיישבות. בהצעתי ביקשתי לצקת תוכן ממשי בהצעות נתניהו למשא ומתן ולקדם דיון ממשלתי רציני במדיניות התיישבותית ריאלית שתעדיף התיישבות ברת קיימא ותשרת את האינטרסים הבטחוניים המדיניים הדמוגרפיים הכלכליים והחברתיים של מדינת ישראל .

  ט”ו לשבח שלום
  אין דנים אדם בצערו ולא אדון אותך על דברי ה”שבח” שכתבת שבהם משולבים בדותות וחצאי אמיתות .
  תתפלא איני מטיל ספק במניעים שלך כל מה שאתה עושה בא מתוך רצון לקדם את האינטרס הציוני התיישבותי כפי שאתה רואה אותו מזוית הראייה שלך וכבר גדולים ממך אמרו את מה שאתה מבצע בשביל ארץ ישראל מותר לשקר .
  הבעייה שלך שאתה משקר בעיקר לעצמך אתה מתנפל עלי שולח אותי למרץ אבל מדוע אינך מציע גם לראש הממשלה נתניהו שמוביל את מדיניות שתי המדינות קבל עם ועולם לעזוב את הליכוד ? אם אתה מסלק אותי ושכמותי מהליכוד האם אינך שולח את הליכוד אל ספסלי האופוזיציה ?
  בימים שבהם אתה וחבריך האשמתם אותי בבגידה על כך שהובלתי קבוצה של חברי כנסת מהליכוד לחתום על הסכם ביילין איתן אמרתי לך ולהם: “אתם עוד תתגעגעו להסכם הזה אם לא נאחד את העם על בסיס ההסכם הזה יבואו עלינו הצעות גרועות פי כמה אבל אתה וחבריך בכוח האמונה העצמית סרבתם להקשיב התוצאה ברורה הסכם ביילין איתן שאתם דחיתם כלל הסכמות ניציות בין השאר בנושאי בטחון התיישבות ירושלים שגם ממשלת הליכוד הנוכחית לא מסוגלת לאמץ בגלל התנאים הפוליטיים בארץ ובזירה הבינל”א . מה שיכולנו לעשות אז איננו מסוגלים לעשות היום ומה שאנו מסוגלים לעשות היום לא נוכל לעשות מחר עדיף לקבוע מטרות ריאליות ולממשן מלהאמין אמונה עיוורת שבעזרת השם הכל יהיה בסדר שהרי הכל צפוי אבל הרשות נתונה ….
  אני מכבד את אילו שחולקים על דעותי מתווכחים עמי ומנסים בדרך לגיטימית (כמו שאתה וחבריך ניסיתם בעבר לסלק אותי מהזירה הפוליטית ) איני מכבד את אלה שדוגלים באמצעים פסולים להשגת המטרה הזו או מטרות אחרות כמו שנהגת בתגובתך .

  תגובוות נוספות במהלך השבוע

 29. מוטי הוכמן says:

  מיקי ידידי שלום, אני זוכר שפעם אמרת ברגע של חולשה שהתעיפנו, כנראה ששטיפת המוח התחילה לעבוד גם עליך, או שאולי היזדקנת? , מדוע אנשים בישובים קטנים צריכים לסבול בגלל שכמה חכמים חושבים שאולי הישובים האלה יעברו לערבים?, אם הולכים לקראת שלום למה צריך לפנות ישובים , מדוע שניצור מדינה ערבית נוספת בארץ ישראל בלי יהודים ? ומדינה יהודית עם 20% ערבים, למה? מה קרה לך? על איזה משאבים עצומים אתה מדבר שאתה לא רוצה להשקיע בישובים הקיימים, מה הם סדרי הגודל, אתה גר בשדרות, האם בגלל ההקפאה הושקעו משאבים מיוחדים בפיתוח שדרות ,דימונה, ירוחם, אופקים, אתה מדבר כמו שמאלן מצוי שמתלונן שהמשאבים מתבזבזים, זה נכון, הם מתבזבזים בשעה שאתה שר בממשלת הליכוד, שמבזבזת משאבים עצומים בלי קשר להתיישבות, מה נעשת כזה צדיק שגם אתה יוצא נגד מאחזים בלתי מורשים, כשהקמת את “כוכב יאיר” היו לך כל האישורים? מה אתה עושה בקשר לבדואים שגונבים את אדמות המדינה? בעיני הערבים רק הישובים היהודים הם לא מורשים שצריך לפנות אותם אפילו אלה שאתה! מרשה אותם, אתה חבר בתנועת הליכוד שהצביע גם בעד גרוש היהודים מארץ ישראל שבגוש קטיף וצפון השומרון, עם הגישה שלך וההשקפה המדינית שלך אתה לא יכול לייצג את נאמני חרות והליכוד, יושרה היא לא רק מי שלא גונב כסף או לא משחד, היא שמירה על עמוד שדרה יציב, בנושא הזה אתה מאכזב, את הבעיטה בתחת תקבל קודם מהערבים, אח”כ ממיתפקדי הליכוד, אולי כדאי שתנסה בקדימה עם ציפי. תל חי! מוטי הוכמן .

 30. זלנפרוינד אבי says:

  בס”ד

  בהמשך לתגובתי הקודמת, עליי לציין עוד, שהמחלוקת ביסודה הינה מחלוקת על רקע דתי.
  ולכן הרעיון של החזרת שטחים שנכבשו בתמורה לשלום בר קיימא נידון מראש לכישלון.
  לא הקרקע עומדת בנינו לבין השלום עם הערבים אלא עצם קיומנו על האדמה.
  לצערי הרב, מעם השופך אור לגויים, אנחנו כניראה צריכים לצאת וללמוד מהם.
  המוסלמים בעולם ובארץ נימצאים בחודש הרמאדאן. מר איתן הניכבד הרשה לי לשאול אותך שאלה ובאמצעותך את כלל המגיבים: האם ניראה ברחוב מוסלמי לא דתי שאוכל בפרהסיה בזמן צום? למוסלמי אסור לשתות אלכוהול, האם ניראה מוסלמים בפרהסיה שותים ומשתכרים? על פי רוב התשובה לשאלות האלה היא לא!
  ועכשיו נישאל את השאלות האלו את עצמינו: כמה יהודים עומדים בתור למאפיית “אבולפיה” ביפו בפסח ואפילו גאים בזה? כמה יהודים הולכים לרחוץ בים ואוכלים ביום כיפור? (הייתה חברת כנסת שעשתה זאת לפני מצלמות). איך ניראים רחובותיה המרכזיים של תל אביב בליל תשעה באב?ביום שבו חרבה ירושלים, היום שמסמל יותר מכל את זיקתנו לארץ ישראל ולבירתה. ביום שבו הכריזו חכמי ישראל לדורותיהם אבל לאומי, יוצאים בלייני תל אביב ולא מוכנים לוותר על לילה אחד של ראוותנות ורעבתנות.
  אני יודע מיקי שאתה יודע ומכיר את ההסטוריה מהצד הלאומי והלאומני שלה, אבל גם אתה תודה, שהעם הפלסטיני המוסלמי דבק בדתו ובאמונתו הרבה יותר מאשר עמנו שלנו.

  ולכן קל לנו לדבר על ירושלים כבירת שתי המדינות, קל לנו לדבר על ריכוזי התיישבות (גטו?)
  קל לנו לחפש איפה לוותר ואיך להיתרפס. אולי די? אולי מספיק? אולי הגיע הזמן שנחליט סוף סוף מה אנחנו רוצים וניישם את זה? עם שלא מחנך את ילדיו כך שיידעו מי הם האבות, האימהות, ומי היו יהושוע בן נון, כלב בן יפונה ושמואל הנביא, עם כזה גם לא ידבק לצערי באדמתו.

  תוכניתך כפי שמפורטת במכתבך טובה לסיכום חוזה בין שתי מדינות ארופאיות שבשתיהן האזרחים הולכים כל יום ראשון לכנסיה. התוכנית הזו לא תתפוס כהסכם בין שני עמים שאחד הולך למיסגד ביום שישי והשני לבית הכנסת בשבת, כאשר האחד לא מוכן להכיר בשום אופן
  בקיומו של האחר.

  הפתרון הינו דתי בלבד! יש לכנס רבנים גדולי דור ביחד עם שייכים חכמים מרכזיים ומקובלים
  שיסכמו עבורנו את ההתנהגות הדתית, וכל השאר יזרום בקלות.
  העם ברחובות משני עברי המיתרס רוצה שקט. המנהיגים, כל אחד מתוך אינטרס שלו מעדיפים ללכת סחור סחור.
  ועדיין לא אמרנו מילה על גילעד שליט!

  שנה טוב ומבורכת

 31. יעקב says:

  ההתייחסות שלך מיקי אינה רלוונטית ואני מקווה שזו סתם טעות משום שדברי תשובתך אלי, אינם קשורים – ולו במעט – לטעונים שהעליתי בפניך ב 21 לאוגוסט.
  אשמח לקבל ממך מענה הולם.

 32. שבח שטרן says:

  מיקי, שלום!

  על אילו בדותות וחצאי אמיתות אתה מדבר? תהיה קונקרטי.

  האם אתה טוען שאני לא דובר אמת ושלא חתמת על מכתב שבו אתה מתחייב להתנגד למדינה פלשתינית ולעקירת יישובים כלשהם לקראת הפריימריס ב-2002, כדי לקבל את תמיכתי ותמיכת חברי? האם לא נכון שבתחילה העמדת פני נעלב מכך שמישהו בכלל דורש ממך חתימה נוכח הרקורד הלאומי שלך?

  האם אתה מכחיש שתמכת בגירוש מגוש קטיף וצפון שומרון למרות חתימתך זו?

  האם לא נכון שפעלת בדרכים משפטיות, כדי לעקר מתוכן את התהליך הדמוקראטי שבו התקבלה ההחלטה של משאל מתפקדי הליכוד נגד הגירוש?

  אתה מאשים אותי בשקרים, ובמלים אחרות – טוען שאני מוציא עליך דיבה. אם זה נכון – תבע אותי על הוצאת דיבה ואני מתחייב שאגן על עצמי רק על ידי טענת : “אמת דיברתי!”

  מיקי .

  מותר לאדם ואפילו לפוליטיקאי לשנות את דעתו ואפילו את השקפותיו הפוליטיות. זה לגיטימי, אבל לחתום על התחייבות לבוחרים, לאחר שכבר שינית את השקפותיך ולהיבחר על מצע ואידיאולוגיה מסויימים ובאותו זמן ממש לפעול כנגד מצע ואידיאולוגיה אלו, זו גניבת דעת הבוחרים.

  אתה גנבת את דעתי ורימית אותי וגם התחייבת בפני, ובכתב, לדברים שלא היה בכוונתך לקיים, רק כדי לזכות בתמיכתי ובתמיכת חברי והשומעים בקולי במרכז הליכוד. אז אל תגלגל עינים צדקניות למרום, כאילו אתה סמל הטוהר ונקיון הכפיים הפוליטי. אתה לא!

 33. דקל says:

  מיקי שלום,
  פעם הייתי צריך לענות על השאלה (במסגרת לימודים) האם בגין שינה את האידיאולוגיה שלו לאחר שנבחר להנהיג את מדינת ישראל. לאחר חקירה מעמיקה הגעתי למסקנה כי לא! למרות, שבפועל הוא עשה דברים שלא מתיישבים עם הצהרותיו. הגעתי למסקנה זו באמצעות הדגול שבמנהיגי ישראל, זבוטינסקי. ואסביר: לאידיאולוגיה יש פן רוחני מוסרי ערכי ויש פן ריאליסטי, מציאותי. רוח האדם היא זו שיוצרת מציאות. לכן אם אתה דבק בפן הרוחני של האידיאולוגיה שלך אזי אתה נשאר נאמן לעצמך ולהשקפת עולמך.
  כדי לבחון זאת בבגין, ואני מציע לכל ליכודניק אמיתי לבחון עצמו באותה דרך, טענתי שאת האידיאולוגיה של בגין ניתן לבחון דרך שיריו של זבוטינסקי: “שיר בית”ר” המייצג את הפן הרוחני, הערכי ו”שתי גדות לירדן” המייצג את הפן הריאליסטי מציאותי. בגין אמנם שינה וויתר על חלק מהפן הריאליסטי של האידיאולוגיה שלו אך דבק באדיקות בפן הערכי הבא לידי ביטוי בשיר בית”ר.
  אני לא רואה בפוליטיקאי המשנה את עמדותיו לגבי גבולות כבוגד ושקרן. במיוחד כאשר הוא נאלץ להתמודד מול כל העולם ומול כוחות חזקים מעין כמוהם. כל עוד המגדלור המנחה אותו עומד באמות מידה מוסריות וערכיות כפי שקבע לנו זבוטינסקי, הרי הוא נאמן לעצמו, למפלגתו ולאידיאולוגיה שלו.
  אין בדברים אלו להציג כאילו אני בעד ויתורים מרחיקי לכת. כשאני אני עוצם את עיני רוחי משוטטת לה ביהודה ושומרון מהלכת בסמטאות ירושלים נושמת את האוויר של החיג’אז. חלומותי מלאים בתקומה אמיתית של העם היהודי בארצו השלמה. לראשונה חשתי זאת במילואים בדרום הר חברון, הרגשתי כמיהה וקשר מיסטי לאדמה ולחבל ארץ זה.
  אבל אני מציאותי לא נוכל להמשיך ולשלוט בכל השטח של ישראל ההיסטורית וגם לא בכל השטח שמחוץ לגבולו 67′. העולם לא בנוי לאינטגרציה מלאה של קבוצות אתניות ודתיות שונות החיות בשלווה זה לצד זה. המשך המצב עלול להעמיד אותנו לפני חורבן של מדינת ישראל כבית לאומי לעם היהודי בתקופה זו.
  ולכן אני חושב שהמשך ההקפאה היא צעד מתבקש. במיוחד לאור העובדה שאני לא מאמין שלפסטינים יש את היכולת או הרצון להקים מדינה עצמאית, האליטות שלהם נהנות יותר מידי מכספי התרומות לעם כבוש ומסכן, והנצחת המצב היא האינטרס של אותן אליטות. אולם, כדי להמשיך להתקיים בעוצמה כמו שעשינו עד כה עלינו לפעות מתוך תחושה מוסרית שהצדק הוא לצידנו ואנחנו עשינו ככל הניתן כדי להגיע לשלום.

 34. מיכאל איתן says:

  ליוסי שלום
  ההצעה שלי נכתבה ברמה העקרונית והיא מבוססת על הרעיון הבסיסי לפיו ההתיישבות אמורה לשרת את מטרות מדיניות החוץ והביטחון של המדינה. המטרה החשובה והדחופה ביותר של המדיניות הזו היא להסיר את המגבלות שהקהיליה הבינל”א הטילה באמצעים שונים על זכותנו הלגיטימית להגנה עצמית מפני אלה שמצהירים ופועלים להשמידנו .
  התרשמתי שגם ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע למסקנה כי יש לזרז משא ומתן ישיר מול הפלסטינים חרף הידיעה שכניסה לזירת המשא ומתן הזה כרוכה בסיכונים משום שאיש אינו יודע כיצד נצא מהתהליך הזה שיש חשש כי יסתיים ברע. …
  ההנחה היא שכשהפלסטינים והעולם מקבלים מסרים כנים בדבר נכונות ישראלית לפשרות והשיחות מתקדמות חופש הפעולה הבטחוני שלנו מתרחב . ההגיון הצרוף שעליו אתה מבסס את טיעניך לא יעשה את העבודה זכור שכל ראשי הממשלה של ישראל מאז 1999 הציעו לפלסטינים הצעות נדיבות יותר . כמובן שאין אנו כבולים מכוח ההצעות הללו שהפלסטינים דחו ומותר לנו ללהציע הצעות אחרות אבל להערכתי לא נצליח חזק את האמון בכנות צעדינו אם נציע לפלסטינים מדינה פלסטינית רק בחלקים קטנים של הגדה המערבית (ומה נעשה עם הפלסטינים תושבי השטחים האחרים ? )
  בכל מקרה לא הגיוני שמדיניות ההתישבות אחרי תום ההקפאה תימשך ללא התאמתה למטרות המ דיניות שמוביל ראש הממשלה . הצורך בדבר עדכון מדיניות ההתיישבות מתבקש והממשלה חייבת ליזום מהלכים בהתאם .

  לאבי
  כפי שכתבתי לעיל לא מדובר בתכנית מפורטת אלא בהצעות לדיון עקרוני בממשלה אני מודה לך על המחמאות ומקבל גם את תמיכתך בעניין הבנייה בגושים באשר לירושלים הצעתי חידוש הבנייה בשכונות היהודיות לא קבעתי מה צריך להיות קו הגבול לא שם ולא במקומות אחרים . אני חייב להעיר שגם בעיר ירושלים בגבולותיה המוניציפליים כיום יש איזורים שבהם עלינו לבנות ויש איזורים שלא בנו בעבר מגורים ליהודים ולא נתחיל לבנות בימים אלה .
  לדקל
  הזדהיתי עם דבריך המבוססים על ההיסטוריה המפלגתית שלנו ועל זכותנו ההיסטורית על ארץ ישראל כולה . רציתי להעיר שבמסגרת הצעתי לא תמשך ההקפאה בכל השטח .
  יישר כוחך !

 35. מיכאל איתן says:

  לשבח שלום
  הגיע הזמן להתעורר אתה תקוע ב2002 מאז ראש הליכוד בימים ההם וראש הליכוד הנוכחי היו שותפים יחד עם כל שרי הליכוד לביצוע תכנית ההתנתקות שלא אני נשאתי חלק באחריות לביצועה כמו שרי הממשלה דאז . הממשלה הנוכחית של הליכוד מנהלת משא ומתן בדבר שתי מדינות לשני עמים ואתה מסביר בטיעונים שגויים שעלי לעזוב למרץ …ידידי היקר, מאז 2002 , הרשה לי להזכירך , לאחר ההתנתקות , נבחרתי פעמיים לשתי תקופות כהונה נוספות על ידי מצביעי הליכוד וחברי המרכז לייצג את הליכוד . איני פועל לקדם מטרות אישיות גם אני איש אמונה ההבדל בין שנינו הוא שאנ יסבור שעל מנת לשרת את האינטרס הלאומי עלינו להכיר את המציאות המשתנה ואת גבולות היכולת שלנו לשנות מציאות . אני זוכר שהיו מי שאמרו בביטחון מוחלט ובאמונה יוקדת שההתנתקות לא תתרחש לעולם . המסקנה מנבואת השקר ההיא היא שכוח האמונה בלבד אינו מסוגל לשנות היסטוריה . שלא תעלה על דעתך שאני מזלזל בכוחה של המסירות והאמונה בכלל ושלך במיוחד אבל לצערי זה אינו מספיק צריך לבחור מטרות ריאליות שניתן להגשימן תוך שמירה על המדינה ואחדות השורות בה .. אם לא נצליח למקד את כל המאמצים בקווי המתאר שהצעתי להתיישבות יתכן מאד שבעתיד תגנה אותי על נסיגה נוספת מעמדותיי…

 36. מוטי הוכמן says:

  מיקי שלום, מדוע אתה סבור שאנשים תקועים דווקא ב- 2002 (שבח), אני למשל תקוע 2000 שנה עם א”י, המציאות שאתה רואה בעיניך ניתנת לשינוי בלי לפגוע ביהודים, למשל חלוקת הארץ, משהו הדומה להצעתו של ליברמן, בכל מקרה זה צריך להיות במצע הליכוד,
  מי שמצביע ליכוד שיידע על מה הוא מצביע, לא רק עבור מי האישיות, כבר אמרו חז”ל בתפילות “אל תבטח בנדיבים בבן האדם שאין לו תשועה”,(ראה דוגמאות, שרון מלך ישראל,אודי חמודי), דעת קהל בעולם מושפעת מהקולות בישראל, כל המצביעים השמאלנים הם בקושי 5% אך שולטים ב95% במערכות התיקשורת , הם שוטפים את המח גם לך, אנחנו צריכים לחזור למקורות לחזק את קיר הברזל, להסביר לכל המדינאים המערביים אובמה בראשם, כי לנו יש עסק עם ערבים, צאצאים של הרבה שבאו לא”י לחפש עבודה ב100 השנים האחרונות דוגמאת אלה הבאים עכשיו דרך סיני ובעוד 20 שנה ירצו מדינה כאן ועכשיו,נראה אותם עושים עסקים עם ערבים, כדאי לשים לב לקולות באירופה שרואים יותר טוב מה קורא בישראל , הם מזהירים את העולם שאם ישראל תיפול כל אירופה תיפול אחרינו,

 37. רן פ. says:

  האם בעינייך בקעת הירדן נחשבת בעינייך לגוש התיישבות או לא?
  האם מדבר יהודה וצפון ים המלח נועד מבחינתך למדינה הפלסטינית והגבול צריך לשוב לקו הירוק באזור זה?
  האם אתה מוכן לוותר על העיר העתיקה בירושלים או על הרבעים הנוצרי והמוסלמי?

  אלה השאלות הקריטיות המבדילות בין ליכוד ועבודה. בין שמאל וימין מרכז.

 38. רן פ. says:

  האם בעינייך בקעת הירדן נחשבת בעינייך לגוש התיישבות או לא?
  האם מדבר יהודה וצפון ים המלח נועד מבחינתך למדינה הפלסטינית והגבול צריך לשוב לקו הירוק באזור זה?
  האם אתה מוכן לוותר על העיר העתיקה בירושלים או על הרבעים הנוצרי והמוסלמי?

  אלה השאלות הקריטיות המבדילות בין ליכוד ועבודה. בין שמאל וימין מרכז. אשמח לקבל ממך תגובה.

 39. ירון says:

  תגיד לי מר איתן, האם בגלל לחץ נפקיר את חלקי מולדת לאוייב?? ההתישבות הינה מטרה בפני עצמה. לא סתם כלי לשרת צרכים פוליטיים כאלה ואחרים. בקריאת שמע אנו אומרים מידי יום: “על האדמה אשר נשבע ה’ לתת לכם כימי השמיים על הארץ’. אסור ולא נוותר על אף סנטימטר בפרט לא לטובת “מדינה פלסטינית” ה’ ישמור שהיא מלכודת מוות למדינת ישראל.

 40. אריה says:

  נסיגה חד צדדית לא תפתור את הבעיות לצערי. זה רק יוביל לכאוס ולהמשך המלחמה.

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש