לפרטים נוספים

מה דעתכם: לחסום את המכשירים הסלולריים?

בהצעת החוק שהוגשה לאחרונה לועדת השרים לחקיקה מבקש יו”ר ועדת המדע, ח”כ מאיר שטרית למנוע מחברות הסלולר לבצע חסימות שונות על גבי מכשירים סלולריים (חסימת כרטיסי SIM וחסימת יישומים אינטרנטיים), אלא אם יבקש זאת בעל המכשיר. מניעת החסימה תאפשר, בין היתר להשתמש בתוכנות תקשורת חינמיות בהן סקייפ ודומותיה, אשר יאפשרו הוזלה משמעותית של שיחות הטלפון, ניוד מכשירים בין רשתות סלולריות ושימוש ביישומים רבים נוספים אשר חסומים כיום. בכך, היא תגביר את התחרות בשוק המכשירים הניידים, ותוזיל את עלויות השיחות בצורה משמעותית ביותר.

הצעת חוק זו נדחתה בועדת שרים לחקיקה והשר מיכאל איתן ביקש דיון נוסף בהחלטה זו. כעת מבקשת השר איתן לשמוע מכם, הגולשים מה נכון יותר: לחסום או לא לחסום?

לא לחסום: עמדת ח”כ שטרית כפי שנכתבה בהצעת החוק:

התפתחויות טכנולוגיות במכשירי הטלפון הניידים הפכו את המכשיר הנייד הסלולרי למכשיר חכם (Smart Phone) בעל יכולות הדומות למחשב הביתי וכוללות בין היתר יכולת צילום באמצעות המכשיר, ביצוע שיחות טלפון המבוססות על טכנולוגיית פרוטוקול אינטרנט (IP), הורדת יישומים ‘פתוחים’ כדוגמת משחקים מהאינטרנט והפעלתם, צפייה בטלוויזיה על גבי צג המכשיר, שירותי וידאו ועוד.

ביצוע שיחות טלפון המבוססות על טכנולוגיית פרוטוקול אינטרנט מאפשרות ללקוח לבצע שיחות ללא עלות באזורים בהם קיים כיסוי אינטרנט אלחוטי (WiFi). ישראלי בעל מנוי בחברת טלפוניה ניידת השוהה מחוץ לישראל יכול לחסוך בהוצאה הכספית בשל שיחות טלפון מחוץ לישראל על ידי ביצוע שיחות טלפון באמצעות טכנולוגיה זו.

כיום, חלק מיבואני מכשירי הטלפון הניידים חוסמים אפשרויות הקיימות בתוכנה המותקנת במכשיר. במקביל, חלק מחברות הטלפוניה הניידת מפתחות יישומים המותאמים רק לשירות שניתן על ידי חברת טלפוניה ניידת יחידה, באופן שמסכל את יכולותו של הצרכן לעבור לחברה מתחרה.

להצעת החוק המלאה לחץ כאן

לחסום: עמדת חברות הסלולר כפי שהוצגה לשר איתן:
הצעת החוק מנוסחת באופן שעלול לפגוע ביכולת להביא לישראל ציוד קצה מתקדם, היא עלולה למנוע נקיטה בצעדים מתבקשים להגנה על בטחון המשתמשים והרשתות, תגרום לעליית מחירי ציוד הקצה ולפגיעה בציבור החרדי המעוניין ב”טלפון כשר”.
התוצאה היא, ש”תמורת” חיסכון מסוים, שזמין לשכבות מצומצמות באוכלוסיה (אלו היודעים להשתמש ברשתות WiFi באמצעות מכשירם, ולהתחבר לספק טלפוניית IP באמצעות חיבור זה), כלל הציבור ייפגע, ובכלל זאת יתרחב הפער הדיגיטלי.
• כניסת וירוסים וגרימת תקלות במכשירי הטלפון ופגיעה בזכויות יוצרים
• צמצום המגוון ויצור יעודי לישראל = עליית מחירי המכשירים
• ביטול הכדאיות לסבסוד מכשירים על ידי המפעילים
• ביטול היכולת למכור שירותי “טלפון כשר”
למסמך המלא של חברות הסלולר


עכשיו תורכם: לחסום או לא לחסום?

 

תגובות ל: “מה דעתכם: לחסום את המכשירים הסלולריים?”

 1. גיא נשר says:

  לא לחסום.
  מרבית הטענות שמועלות ע”י החברות הסלולאריות ניתנות להפרחה בקלות יחסית :
  1. כניסת וירוסים – האיום בוירוסים “סלולרים” מופיע מידי פעם בכלי התקשורת. בפועל מספר המקרים בהם הופץ וירוס במכשירי פלאפון זניח.
  2. צמצום המגוון וייצור ייעודי לישראל – המפעילים טוענים למעשה שהחסימה מתבצעת ברמת היצרן ולא ע”פ דרישה שלהם. למיטב הבנתי מדובר בטענה מטעה (אין ליצרן כל סיבה למנוע הפעלה של יישומים, אלא אם המפעיל דורש זאת ממנו).
  3. ביטול הכדאיות לסבסוד ע”י המפעיל – עלות המכשירים שנרכשים אצל המפעילים הסלולרים יקרה (בעשרות ומאות אחוזים) מהעלות האמיתית של המכשיר. הסבסוד שניתן ע”י המפעיל דורש התחייבות של 18 חודש (36 חודש לחברות) וכולל חבילת שיחות מינימאלית (בהתאם לגובהה ההחזר). כל עוד לא מסירים את ההתחיבות המפעיל לא נפגע באופן משמעותי.
  4. הטלפון הכשר – המפעילות טוענות שאחוז משתמשי הפונקציונליות המתקדמת (כגון wifi) הם אחוז זניח. מעניין לעשות השוואה בין האכולוסיה הנ”ל ובין האוכלוסיה שצורכת את הטלפונים הכשרים. במקביל חשוב לציין שבמקרים רבים אותם טלפונים כשרים מבוססים על מכשירים/מערכות הפעלה מיושנות שבכל מקרה אינן מסוגלות להריץ את היכולות המתקדמות.

  לסיכום מדובר בהצעה נכונה (שכנראה תדחה שוב עקב לחץ של המפעילים הסלולארים).

 2. יגאל לוי says:

  הי מיקי,
  אני חושש שחברות הסלולור מטעות אותך.
  1. לא ניתן למנוע יבוא ציוד קצה. יבור ציוד הקצה מגיע לאו דוקא דרך חברות הסלולר ובמחירים זולים משמעותית מהם. אתה מוזמן לבקר באתר zap.co.il.
  2.לציבור החרדי תמיד ניתן לשווק טלפון ייחודי למגזר שלו,לכן הטיעון לגביהם לא רלוונטי.
  3.הגנה על בטחון המשתמשים? אז אולי גם נחסום את האינטרנט?
  4.החיסכון זה לא לאוכלוסיה מסויימת??? בשנתיים הקרובות הסמארטפונים מגדילים את נתח השוק שלהם באחוזים מדהימים בכל העולם.
  5.אם תהיה חסימהה הפער הדיגטאלי יגדל משום שאז יהיה יתרון לבעלי האמצעים.
  6. מחירי המכשירים לא יעלו. כבר היום יש תחרות שבה חברות הסלולר מאד יקרות ויש אלטרנטיבות משמעותית. כיום לא כדאי לקנות מכשיר ישירות דרך חברות הסלולר.
  7. העובדה שחברות הסלולר מוכרות מכשירים הן עיוות , הן מאד יקרות בהשוואה לשוק החופשי.
  8. אם צריך עוד מידע אשמח לספקו.
  יגאל לוי

 3. שרון חלבה עמיר says:

  שלום מיקי,

  ברור מאליו שלא צריכה להיות חסימה כוללת מלכתיחלה אלא אם מישהו מבקש לבטלה. המצב ההתחלתי צריך להיות הפוך – לאפשר שירותי חסימה למי שמבקש זאת

 4. יהונתן says:

  מיקי,
  החסימה, לפחות כפי שמתוארת על ידי החברות הסלולריות נועדה לקחת פונקציות הקיימות במכשיר סלולרי ולהפוך אותו לנכה כדי לשמור על אינטרסים כלכלים שלהן. הפיכת המכשיר לנכה משרתת רק אותן ולא מספקת ערך מוסף למשתמשים.

  אכן, אם לא כלכלי לחברות הסלולריות לסבסד מכשירים, התחרות החופשית תכתיב מחירים חדשים ונושאים חדשים. הרי בשביל להותיר את הלקוחות שבויים אצלהן, החברות מטילות על הלקוחות “התחייבות”, במקביל להתחייבות הן יוצרות על המכשיר הסלולרי “התחייבות” טכנולוגית. התחייבות זו לא מסייעת לנו כצרכנים אלא רק להן.

  אני הייתי מאמין שצריך להפריד בכלל בין הזכות למכור זמן אוויר לבין היכולת למכור מכשירים סלולריים, כדי להגביר את התחרות. אבל זו בעיה אחרת.

 5. ג'יימס says:

  ח”כ איתן שלום,

  כל הכבוד לך שאתה “מנדנד” לחברות הסלולר בנושאים החשובים לצרכן.

  לענייננו, אני לא מומחה טכנולוגי ולא עוסק בתחום הסלולר, אבל נראה לי שגם אם חברות הסלולר מפחדות שהלקוחות יורידו וירוסים (כתוצאה מהורדת החסמים), הרי שאם מדובר למשל בחברה סטייל “סקייפ” הרי שאין עוררין שהורדת התוכנה מהם לא צפויה לעורר בעיות (היא אצל רבים מאיתנו במחשב).

  ומה שהחברות סלולר כן יעשו, במוקדם או במאוחר זה להעלות את מחירי הגלישה הסלולרית, ובכך להחזיר לעצמם את הרווחים שאבדו (לטיפולך בעוד שנה- שנתיים…).

  לגבי מה שנאמר בנוגע למגזר החרדי… שום תקנה או שינוי יבוצע לא יפגע בהם, ולא תהיה העלאת מחירים לגביהם בשום מצב, מסיבה פשוטה : שבא רב שיש לו קהילה עם 300 תלמידים/ חסידים / אברכים , שרובם נשואים ויש להם אחים בוגרים וכו’, והוא מבקש הצעות מחיר מחב’ הסלולר,
  תאמין לי שהם ישתטחו על הריצפה בשביל לקבל לקוח כזה (הכוונה עם הנדוניה שהוא מביא = מינימום 700 לקוחות) , והאברכים ישלמו הרבה פחות ממני על השיחות, ככה שאין מה לדאוג לגביהם,
  וחברות הסלולר אפילו יעשו להם “הגעלה” של המכשיר לקראת פסח אם צריך…

  לסיום,
  אני לא מצביע ליכוד, או חבר מרכז, כך שאין לי אפשרות להזיז אותך במעלה הרשימה של הליכוד לכנסת… אבל בכל פעם אני מתפעל מחדש מהנחישות שלך ומכך שאתה לא נרתע לצאת כנגד לובי החברות הסלולריות.

  ותישב לכחלון על הוריד
  ישר כח

 6. משה הנורן says:

  שלום לשר איתן,

  ראשית, אני בעד הצעת חוק האוסרת חסימות מכל סוג שהוא במכשירים סלולריים ותומך בכל דבר המאפשר ללקוח הסופי להחליט כיצד הוא עושה שימוש במכשיר הסלולרי שלו.

  שנית, במשפט האחרון בפיסקה האחרונה של “הצעת חוק של חברי הכנסת” (מאיר שטרית, נסים זאב, זאב אלקין, אופיר אקוניס), הצעת חוק התקשורת (בזק ושידורים) (תיקון – איסור חסימת יישומים במכשיר טלפון נייד), התש”ע–2010, מופיע:
  “בהתאם להצעת החוק, יוכל בעליו של מכשיר טלפון נייד להשתמש במכשירו כמנוי בכל חברות הטלפוניה הניידת, באמצעות החלפת כרטיס הזיכרון בלבד.”
  נראה כי הכוונה היא לא לכרטיס זיכרון (כמו, למשל, כרטיסי זיכרון למצלמה), אלא לכרטיס ה-SIM שאיננו נחשב כרטיס זיכרון (למרות שיש עליו רכיב של זיכרון). כרטיס ה-SIM הוא כרטיס זיהוי למנוי ומכיל פרטים מזהים של לקוח החברה הסלולרית. הכרטיס מוכנס לטלפון הסלולרי ומאפשר שימוש בכל מכשיר ללא שיבושים בחיובי התשלום.

  בברכה,
  משה הנורן

 7. יאיר בקמן says:

  לשר איתן שלום,

  כל הסיבות לחסימות הן הבל והבלים!!!!!
  אני כרגע לומד תואר שני בכלכלה בשבדיה וחי כאן כבר שנה. כאשר הגעתי חיפשתי דרך טובה לתקשר עם הוריי בישראל וחברות הטלפון הסלולרי כאן הציעו לי פלפון שנקרא סקייפ-פון.
  אני מדבר עם הארץ דרך אפלקצית סקייפ ככל שאני רוצה וזה עולה לי רק 35 שקלים בחודש.
  אם יש איזו בעיה עם פתיחת החסימות בארץ למה היא לא צצה בשבדיה?

  אני לומד כלכלה כבר 6 שנים ואני יכול לומר לך ש
  I can spot a monopoly when I see one

 8. חנן ש says:

  אני אצא נגד דעת הרוב ואציין שצריך לחסום.

  כל הסיבות שחברות הסלולר נתנו הן אכן הבל והבלים. לא ווירוסים ולא כשרות הם לא הבעיה האמיתית, וחבל שאין להם את האומץ להצביע על הבעיה האמיתית עם חסימה – הכסף.

  המודל העסקי של חברות הסלולר מושתת על זמנאוויר. הרבה פעמים חברה תציע מכשיר סלולרי במחיר מוזל או הטבה שקולה, במטרה לפתות לקוחות כדי שיגיעו אלייה ויבזבזו שם כסף על אותו זמן שיחות. מרושעות וקרטליסטיות ככל שיהיו, לחברות הסלולר יש כאן טיעון נכון. הן שמו את כל הביצים שלהן בסל זמן האוויר, ואין הצדקה לממשלה לשמוט את השטיח מתחת לרגליהן.

  אז מה לחסום ?

  לא. לא באמת. אבל לתת התראה של שנה לפני הפעלת החוק כדי לתת לחברות זמן להסתגל.

 9. avki says:

  חבל שאין לי זמן לתגובה יותר מושקעת.
  בכל אופן:

  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=/ibo/repositories/stories/m1_2000/gg20100514_22113.xml&from=haaretz

 10. דני שטפל says:

  לקצר את ההתחיבות על רכישת המכשיר ל-18 חודש.

 11. טל__ says:

  לשר איתן שלום,

  ראשית אני מברך על היוזמה לפנות לציבור לשמוע דבריו.

  אני מתנגד לחסימות הסלולר, עמדת חברות הסלולר היא אינטרסנטית כלכלית מעמדה של כוח ללא התחשבות בציבור. מניעת החסימות (כמו חקיקות קודמות לריסון חברות הסלולר) ישרתו וייגעו ישירות בכלל הציבור (מיליוני צרכנים) שמשתמשים בטלפונים סלולרים.
  כפי שמוסבר בתורה מושכלת באתר-

  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=/ibo/repositories/stories/m1_2000/gg20100514_22113.xml&from=haaretz

  הנימוקים של חברות הסלולר הם בגדר תירוצים בלבד.

 12. רותם says:

  ברור שלא לחסום.
  אם זה מאפשר שיחות זולות יותר משל החברות הסלולריות(כולל רוחב הפס), משמע שגם החברות הסלולריות היו יכולות להציע באותו מחיר ואף פחות מכך (חוסכים גורמים בדרך).
  אם הן לא רוצות להתחרות במחיר מסיבותיהן, בעיה שלהן.

 13. שלום לכל המגיבים,

  השר איתן עוקב בעיון אחר הדיון והדברים שהעלתם ישמשו אותו בישיבת ועדת שרים לחקיקה שתדון בערר שהגיש.

  כידוע, הצעת החוק כבר נדחתה והיא חוזרת לדיון נוסף בשל אותו עירעור שהגיש השר. נשמח לשמוע דעות נוספות בנושא,

  ניר הירשמן
  יועץ השר

 14. קובי says:

  שלום,
  בנוגע לטענה המגוכחת של חברות הסלולר לגבי חסימת הגישה, הרי לפי גישה זו ספקי האינטרנט ויצרני המחשב צריכים לחסום התקנת ישומים על המחשב שלנו.
  בפועל כמות הוירוסים על טלפונים סלולרים כ”כ זניחה שאפילו אין עוד שוק לאנטיוירוס לסלולר.

 15. יוסי רוזנמן says:

  החוצפה של קרטל חברות הסלולר פשוט מדהימה. חייבים להחזיר אותן לממדים הטבעיים שלהם ולפתוח את השוק לתחרות אמיתית (כמו גם את שוק הבנקאות, הביטוח ו…).

  ולמיכאל איתן, למרות שאני מהצד הנגדי של המפה הפוליטית, אני פשוט מוריד את הכובע בפניך. אתה דוגמה ומופת לאיש ציבור ופרלמטר שרואה בפוליטיקה שליחות. הלוואי והיו עוד רבים כמוך.

  בברכה,

 16. שרון שיינברג says:

  לא לחסום .
  א. במקרה ורוצים להביא פלאפון לארץ זה לא באמת בעיה בצורה עצמאית .
  כיום אפשר להזמין מחו”ל .
  ב. חברות הסלולר יעשו הכול כדי לגרום לכך שאנחנו לא נוכל לזוז מהם . בכלל אני חושב שאסור להם למכור מכשירים בשיטה של החזר התשלומים בשיחות , עם כיום יש הגבלה כמה חברות סלולר יכולות להוית במשק אז צריך להגביל אותם מה הם יכולים למכור לנו . הם עוצרים תעשייה שלמה שיכולה להתפתח בארץ , ישראלים אוהבים טלפונים סלולרים והמנופול שיש לחברות הסלולר על המכשירים גורם לכך ששום חברה לא מנסה לייצר פה מכשירים , השוק הישראלי אולי קטן במימדים עולמיים אבל משמעותית ביותר בצריכת מוצרים חדשניים .

  ווירוסים וזכויות יוצרים – עם יש ווירוסים חסימה של הפלאפון לא תשפיע על הווירוסים .

  זכויות יוצרים גם לא רלוונטים .

  אני בעד לאסור אלהם בכלל למכור מכשירים כחלק מחבילות . ולגרום להם להתמקד בתחרות אמיתית סביב השיחות והשירותים .

  עוד נקודה למחשבה ממש לא הגיוני המחירים של הSMS , או המחירים של האינטרנט הסלולר באופן יחסי לכמות התעבורה שהם לוקחים מהרשתות שלהם .

 17. שמיל says:

  תתנו לאנרגיה לזרום חופשי, ואל תעצרו שור בדישו.

  מסתבר כי גם ההצעה לתיקון סעיף 53 א’ על ידי קבוצת המציעים בראשות חה”כ שטרית, הינה הצעה נכה שמציעה לאפשר שימוש חופשי רק בערוץ הWiFi של המכשירים. ולא מדברת על המשאב העיקרי, ערוצי התקשורת של החברות.

  כמקובל בראקציוניזם מתקדם הנהוג כדרך חיים במחוזותינו על ידי “בעלי עניין”, עם כל דרישה לשחרור משאבים קיימים שבשימוש שנחסמו על ידי “המסדיר הפרטי”, יצוצו ויועלו וטיעונים מהיקב ומהגורן שעניינם הבלעדי הוא מניעת השחרור והשארת השליטה בידי בעלי העניין, גם אם מדובר בשליטה שלא קיימת על פי חוק, והינה “שליטה משתמעת” בלבד מתוקף היותם משווקים ומפיצים של ציוד של צדדים שלישיים.

  כידוע החברות מפעילות שירותי התקשורת התאית (סלולרית) הינן בעלות זיכיון מדינה לשימוש בתדרי רדיו מסויימים שרכשו (תדרים הידועים בשם “דור שני”, דור שלישי”, דור רביעי”. לכן, לכאורה מותר להם לעשות שימוש בתשלום בתדרים אלה, ובתחום שלהם להתעלל בלקוחות / לחסום אותם משימושים, ולעשות כל פעולה שתעצים את הכנסותיהם ע”ח הציבור (והכל במסגרת הרשיון שנתנה המדינה שנרדמה בעת מילוי תפקידה, ולא מתאימה את הרשיונות לתנאי הסביבה של שנת 2010, אלא נשארת בהבנה של 1985).

  ההצעה לתיקון סעיף 53א’ הינה הצעה שדנה בכלל במשאב ציבורי המוכר בשם המסחרי WiFi שהינו טווח תדרים חופשי לשימוש במדינת ישראל שהחברות הסלולריות מתוקף היותן מזמינות ומשווקות של מכשירי קצה, מנסות לנכס לעצמן שלא על פי חוק!!

  הדיון האמיתי שהן מצליחות למנוע ומן הראוי שיידון באופן ציבורי ובמידת הצורך תוגדר רגולציה לגביו, הוא חסימת השימוש בשירותי “גלישה אינטרנטית סלולרית” שהתדרים שלהם נמצאים במסגרת רשיונן, אך הן לקחו את החופש לחסום את השימוש החופשי בהן כרצון המשתמש המשלם.

  נראה כי נסיון לכפות עליהן לשחרר את המשאב לרשות המשתמשים לא יצלח ובמשחקי “חתול ועכבר” סיכוייהן לנצח טובים.
  הדרך הפשוטה והיחידה שיש לרגולטור ולממשל לטפל בחסימה היא על ידי :
  א. שינוי תנאי הרשיון שלהן בחידוש הקרוב, כך שלא יחסמו כל שימוש בתדרים כל זמן שהלקוח משלם.
  ב. הקצאת תדרים נוספים (המכרז המדובר למפעיל חמישי) לשימוש פתוח, שיגרום להעדפת שוק לאותו מפעיל ואז יזוזו לכיוון החופש יותר מהר מכל רץ אולימפי.

  סיכום:
  1. הדיון חסימות, נמצא במישור של שימוש במשאב חופשי לאומי על פי חוק, ואם החברו הסלולריות חוסמות אותו, הרי מדובר בחדירה לרשות הפרט שניתן לטפל בה בדרכים פשוטות.
  2. תחום החסימה האמיתי של שימוש חופשי ביישומים שונים בגלישה ב”תדרי דור שלישי” , ותחום זה כלל לא מטופל כרגע והוא שיוצר את הנזקים הכלכליים האמיתיים לציבור.
  3. כרגיל בקרב של קפיטליזם חזירי מול המחוקק, המחוקק תמיד מפגר בפאזה והציבור סובל.
  4. בסביבה בה החברות בסלולריות מתנהגות ב”חזירות קפיטליסטית” מן הראוי שתהיה התערבות ממשלתית ופרלמנטרית, ואם שר התקשורת ומשרדו כושלים, מן הראוי שרוה”מ יתערב וחסוך מהעם היושב בציון נזקים של לפחות 8 מיליארד ש”ח שהם סובלים על לא עוול בכפם.

  **
  הוכחה לנזקים שהעם סובל, ניתן למצוא בצמחירון ל”קומות חרדיות” שעומד ללקוח חרדי רגיל על 1.6-19 אגורות לדקה מול 65 אגורות לדקה למשתמש פרטי רגיל מהיישוב.
  או מחירי החיוב לתאגידים שעומדים על 7-39 אגורות לגקה מול 65 אגרות לדקה ללקוח פרטי.

 18. שמיל says:

  ניתוח סכמטי לנקודות הטיעון של החברות הסלולריות.

  כיוון שהחברות הסלולריות (כנראה, לא ברור מי הגוף המגיב כיוון שהמסמך שיש אליו קישורית באתר אינו כולל כל זיהוי) הגיבו לטיוטה לתיקון חוק הבזק, והטיעונים הינם טיעונים ש”חייבים עיון” והבהרה, והינם “טיעונים מטעם” אנסה להציג תגובה סדורה לטיעונים כלהלן:
  1. • כניסת וירוסים וגרימת תקלות במכשירי הטלפון ופגיעה בזכויות יוצרים.
  המכשירים החכמים (ע”ע Smart Phone), אינם מכשירי טלפון כפי שהיה מקובל לתפוש אותם במאה העשרים, מדובר במערכות מחשב שלמות שיש להם גם יכולות דיבור, ולראיה מגוון היישומים שנכתבים ומופצים עבורם, ורובם מתחום היישומים שאינם יישומי דיבור. הטענה שצריך את המפעילים ע”מ ש”יחסמו” שימושים הינה הפרה של כל הגיון שימוש במוצר / שירות. למניעת וירוסים קיימים פתרונות ייעודיים וחסימת יישומים אינה דרך המלך למניעת הפצת וירוסים. הפרת כללי השימוש הרשת כפי שאושרו ברשיון המפעילים יכול שתטופל בכלים של סינוןוהגנה חלקן באחריות המשתמש, וחלקן בארחיות הרשת. אולם תחת כללי הסדרה מסודרים של הרגולטור. אף אחד לא נתן לחברות כאלה ואחרות רשות למכור שירות / מוצר נכה שכל בוקר יחליטו מה יעשה ומה לא. תפרידן למכור שירותי תקשורת, ולהנל אותה באופן טוב ויעיל. הטיעון הינו טיעון קומוניסטי פטריאכלי מסוג “האח הגדול יודע מה טוב עבורכם” שאינו בגדר הרשיון של המפעילות.
  האמירות בעלמא של “תקלות, נזקים, פגיעה בחווית המשתמש, בזבוז סוללה וכיוצ”ב אינן בתחום הרשיון של המפעילות לכן מן הדין לדחות את הטיעון על הסף כטיעון לא חוקי.
  לחלופין, כיוון שכל אחד יכול להפעיל מכשיר סלולרי שברשותו עם SIM של רשת של מפעיל ישראלי, הרי שהטענות של “סיכון לחסימת מכשירים ישראליים” הינו קשקוש חסר ביסוס לחלוטין ונועד לצורך הפחדה שאינה מגובית במציאות.

  2. • צמצום המגוון ויצור יעודי לישראל = עליית מחירי המכשירים.
  כיוון שיש מספיק מדינות שאין בהן “חסימת יישומים”, הרי שהטיעון של -ייצור מיוחד עבור ישראל” הינו קישקוש לא מבוסס נוסף, אם תבחנו את המכשירים המכונים Smart Phone כגון המכשיר של אפל, תראו שאיןשום דבר בייצור או בתוכנה שמתאים במיוחד לישראל. אם תיקחו מכשיר שנמכר בתאילנד (מדינה בה אסור לחסום מכשיר לרשת) ותפעילו אותו בישראל, תיראו שהמכיש מתפקד בעיברית באופן מלא, ועודה את הכל כיוון שהיצרן מכין אותו לשימוש בינלאומי רחב. לכן הקביעה כי מדובר ב”מכשירים עם מהדורות תוכנה מותאמות לישראל”, הינה גם היא קישקוש שאין לו כל בסיס ומהווה הפחדה לשמה מול רגולטור שחף מהבנה טכנולוגית.
  לחילופין, כיוון שכל מחשב נייד מודרני (אלה המכונים לפטופ, נוטבוק, ודומיהם) כולל גם מקום לחיבור סים מובנה, הרי כל מחשב נייד הוא גם מכשיר טלפון סלולרי, ושם אין כל בעיה של יישומים. לכן דינו של טיעון זה כקודמו, להידחות בבוז וכעס על ההטעיה של הציבור.

  3. • ביטול הכדאיות לסבסוד מכשירים על ידי המפעילים.
  החברות הסלולריות בישראל, כחלק משיטת “סוחרי הסמים”, דואגות משיקולים שלהן לדחוף לשוק מכשירים מסויימים עם סבסוד.
  הטענה המוצגת כאילו ומכשירים במופצים במדינות שאסור לבצע בהן “חסימת סים” למפעיל, יקרים יותר, אין לה על מה להתבסס, ומחקר אינטרנטי פשוט יוכיח זאת. הוכחה מובהקת נוספת הינה החדירה של מכשיר האייפון שקיימת בישראל מזה כ-3 שנים, למרות שהפצתו דרך סוחרי הסלולר בישראל קיימת מזה כחצי שנה בלבד.
  לכן – מדובר בטענת סרק לא מבוססת וללא רגליים שנועדה להפחיד את הממשל ללא כל ביסוס במציאות.

  4. • ביטול היכולת למכור שירותי “טלפון כשר”
  בטיעון הזה הגדילו החברות הסלולריות לעשות, לקחו את התרגיל שביצעו עליהן הרבנים החרדיים בסיועו המבריק של עו”ד ד”ר וינרוט עם גיבוי מימון של תורם חרדי, מהלך שגרם להם לייצר העדפה מפלה לאוכלוסיה מסויימת (מחיר דקת אוויר בין הרשתות כולל מע”מ לאוכלוסיה הזאת עומד על 1.6-19 אגורות לא כולל מועדי ישראל), ומנסים לגייס את הטיעון המציג את דרכן להפלות לקוחות על בסיס גזע, דת ואמונה, לטובת מניעת חופש השימוש. אם תבדקו את העניין תגלו שמדובר בתרגיל מבריק של החרדים שגילו שרוב הקיצבה של אברכים מבוזבזת לטובת הסלולר ובסיועו של הנותן ד”ר יעקב וינרוט הצליחו לפצח ב2005 את התנהגות האוליגפול הסלולרי (דרך מירס), ומכאן ואילך הומצא וממשיך להתפתח ערוץ שימוש מפלה וזול (גם חיילי שירות חובה משלמים יותר) לאוכלוסיה חרדית שרק מוכיח את המחירים השערורייתים שמשלם עם ישראל שאינו מאורגן. וכאן שוב מגוייס הטיעון המופרך הנ”ל לטובת חסימת עם ישראל משימוש לפי שיקול דעתו במשאבים שמשלם עליהם.

  צא ולמד כי החברות הסלולריות:
  1. חסרות כל טיעון הגנה ממשי לטובת החסימה באמת, ומציגות טיעוני סרק וכזב על מנת להפחיד מחוקקים שאינם בקיאים בעניין על מנת לשמר את המתב בו מפירות את תנאי הרשיון שלהן, ועתה מבקשות גושפנא חוקית לכך.
  2. החברות הסלולריות מנסות להגן בכוח המיליארדים שצברו בעושק בשוק הישראלי ולהפוך אותו לשוק משועבד להן לתקופה אינסופית.
  3. מנסות לסגור את שוק השימוש החופשי בגלישה אלחוטית (טכנולוגיית WiFi ו-WiMax ודומיהן) שייתר את רוב הצורך בשירותיהן ויקטין את הכנסותיהן.

  סיכום
  ——————————————————————————————-
  מדובר בנסיון נואל ומזלזל באינטלגנציה של החברות הסלולריות להתגונן משינוי חקיקה שישחרר את עמישראל מהתלות המוחלטת בהן ובמשתמע יקטין את הכנסותהן המונופסוניות.
  על המחוקק להתקדם באופן מיידי בחיקוק החוק וחוקים משלימים עם קנסות אדירים על הפרה, על מנת לאפשר להתמודד עם הכוח האוליגפולי המופעל על עמישראל.

  על המחוקק להגדיר תנאי רשיון תימסורת בלבד ברשיון החדש שיפיץ על מנת לשחרר את השוק מהחסמים התפעוליים שהחברות הסלולריות כופות עליו.
  —————————————————————————————–

  כמו כן אם ועדת השרים תתנגד לחקיקה, מוצע כי יפורסם מי מהשרים הצביע כיצד ולפרסם את ניגודי העניינים שלו בנושא.
  להגיש את הצעת החוק כהצעת חוק פרטית (בטח יימצאו 100 ח”כים שיחתמו עליה) ולהעביר לפני תום מושב החורף הנוכחי.

 19. יקירמרכז says:

  המכשירים ייתייקרו? שטויות במיץ!

  אני אישית קניתי מכשיר בחו”ל עם סים פתוח + הרבה אופציות שסגורות באותו מכשיר בארץ – ונחשו מה, הוא עלה הרבה יותר זול.

 20. דורון סער says:

  צריך לאסור על חברות הסלולר למכור מכשירים באופן גורף.

  חברות הסלולר צריכות להיות ספקיות תשתית בלבד, כאשר את המכשיר הלקוח יקנה בחנות רגילה כמו טלפון ביתי או כל מוצר חשמלי אחר.
  חברות הסלולר יהפכו את כל עמדות המכירה שלהן לחנויות עצמאיות וימכרו אותן ליזמים פרטיים, ללא בעלות צולבת.

  זה יביא להגברה משמעותית של התחרות ויפתור את בעיית החסימות לחלוטין.

 21. שמיל says:

  החברות הסלולריות מתואמות, אנחנו לא!!
  (וזה מהגורמים המרכזיים לכישלון של הציבור מולן)
  כמי שהגיב אני מקבל עתה עידכונים על תגובות חברים נוספים.
  לצערי, אני רואה חזרה על אותם טיעונים ודיון שלא מתפתח, וכנראה שיש לו סיכוי סביר לא להתרומם לרמת מחאה אמיתית שתגרום לחברות לזוז (ואז העניין והכוח של המחוקקים הוא שיקבע אם יהיה ניצחון כלשהו להגיון הבריא).

  לכן אנא:
  1. אל תחזקו על הטיעונים של :

  א. מחיר מכשירים שיעלה – הוכחתם והמחשתם, ולמקי איתן וחבריו יש מספיק תחמושת בנושא.

  ב. סיפורי הוירוסים – הוכחתם כי במערכות המחשב שלכם יש מוצרי תוכנה כאלה שמתמודדים עם הסיכונים והאינטרנט ממשיך לעבוד טוב. – יש לפוליטיקאים מספיק תחמושת להתמודד עם הנושא.

  ג. הרשת החרדית – משום מה אתם מתייחסים לעניין ההפליה במחיר לאחינו החרדים כאחת מהדיברות, ולא היא. מדובר ב”תירגולת כוח” של מספר רבנים שהצליחה להם ולא מצליחה לשוק הפרטי החילוני- טלו קורה מבין עיניכם, אם צריך הוכחה שמחיר דקה צריך לעמוד על לא יותר מ-15 אגורות, היא קיימת ומשתמשת כבר 5 שנים!! כן אחינו החרדים בתעלולים של “הקטנת פונקציונליות, ובקביעת מחיר של 10 ש”ח לדקה בשבתות וחגים, הקימו לעצמם סביבה שמאפשרת מחירים סבירים ושהפאריירים החילוניים ישלמו פי 3 אז מה? – גם כאן יש למחוקקים מספיק תחמושת להוכיח שמחיר שוק סביר הוא עד 15 אגורות לדקה וכל תשלום עודף הוא עושק / כשל שוק שצריך לטפל בו.

  ד. חסימת שימושים בגלישה ברשת הסלולרית והבאת מכשירים נכים ללא WiFi – שיטה לא מקורית של החברות הסלולריות לנסות לשמר את “העולם של אתמול”, ולנסות לעכב את השימושים כמקובל בעולם של היום ומחר – אל תתנו להם לקלקל לנו.

  ה. איום בחסימת מכשירים ישראליים ע”י מפעילות בחו”ל – רק בדימיונם של אנשי יחסי הציבור של הסלולריות- אף אחד בעולם לא חוסם, ואם יחסום, תכניסו למכשיר סים מקומי של אותה מדינה (אפשר לקנות כאלה בארץ בעיברית).

  לסיכום – חברי הכנסת, השר מיכאל איתן – מחכים לכם ומחזיקים לכם אצבעות שתשחררו את עמישראל הפרטי מעולם של החומסים בחסות “רשיון הסלולר” שלהם.
  וטובה שעה אחת קודם.

  טיעונים לדיון – סיפורי עושק של סלולריות.
  סיפורי “טעויות בחיוב” (לרעת הלקוח),
  סיפורי כבילת לקוח לתקופות ארוכות,
  ושאר החוויות על ההתעללות שאנו עוברים יום יום הם הנפח החסר בדיון לשם ביאור התמונה הקשה של העושק שמתבצע כאן.

  וכמובן – תספרו לנו מי השרים שהצביעו נגד שחרור הרשת – שנדע מי הם השפוטים של חברות הסלולר והטייקונים שמובילים אותן.

  בברכה,
  שמיל

 22. שמיל says:

  אם נדרשת עוד הוכחה שהעולם עבר לנקודות חמות WiFi tz vf,cv cTHEMARKER שהקישורית שלה הינה: http://it.themarker.com/tmit/article/10888
  מוכיחה שכל מכשירי האנדרואיד מגיעים מוכנים לשימוש בWiFi מבית החרושת.

  זאת אומרת שבישראל החברות הסלולריות יבקשו “לשנמך” את המערכות?!
  (לגרום להן שיעשו פחות ממה שתוכננו אליו)

  עוד חומר והוכחות למחשבה.

  יום טוב,

 23. החברות הסלולריות צריכות להתעסק בתשתיות ולא במכירת מכשירים וכך התחרות תפתח והצרכן ירוויח

 24. ירון says:

  וכל הכבוד לשר !
  א. לא כ”כ מבין בוירוסים אבל זה סיכון שקיים לכל מי שמחזיק מחשב ובכל זאת נראה שהדבר אינו מרתיע… אולי כדאי שאת המאמצים של החברות יפנו לכיוון התייעלות בתחום האנטיוירוס?
  ב. לגבי עליות מחירים נראה שיספיק להילחם בקרטלים – התחרותיות תנצח! ובנוסף, לעולם ייקור חד פעמי של מוצר עדיף על פני שימוש יקר!
  ג. לגבי מכשירים “כשרים”, אולי כדאי לאפשר לחברות למכור גם מכשירים חסומים אך רק לפי בקשת הצרכן. בכך גם ניתן יהיה לפטור את הבעיות האחרות כיון שחברות הסלולרי ישיקו קמפיינים ענקיים להפחדה מפני וירוסים ויתמחרו את המכשירים הלא חסומים ביוקר ובכך תהיה אפשרות בחירה לצרכן מה משתלם וכשר בעיניו…

 25. שמיל says:

  כנראה שאנחנו בפינה נידחת של האינטרנט (כיוון שבטוח שהנושא מעניין לפחות מיליון מתוך 9 מיליון המשתמשים בישראל).
  אז היו לנו 29 תגובות, דובן חוזרות על אותם טיעונים.

  ומה עושים בלישכתו של מיקי איתן בנושא? (עבר כבר כמעט חודש מהיום שהפוסט הועלה לדיון….
  הלו מישהו בליכה קורא את התגובות?
  מישהו שם יכול לעדכן אותנו מה גורל הדיון הנוסף?

  או שמדובר בפוסט מת?

  תודה

 26. אייל לוין says:

  שמיל היקר,

  הנושא בטיפול. בקרוב יעלה פוסט בנושא.

  בברכה,

  אייל לוין
  לשכת השר מיכאל איתן

 27. [...] לדיון הסוער שנערך כאן באתר ובדף הפייסבוק של השר איתן, וכהמלצתו של הגולש שמיל, אנו [...]

 28. יערי says:

  כבוד השר שלום, סוף סוף מצאתי מישהו שמוכל ללכת נגד הזר ונגד החברות הסלולאריות שעושקות את הלקוחות … כל הכבוד !!!!
  אני רוצה להעלות בפניך נושא שלדעתי יד לתת עליו את הדעת “ולהילחם” בחברות הסלולאריות.
  לצורך העיניין אני לקוח של חב’ סלקום מזה שנים רבות. לפני שלוש שנים שידרגתי מכשיר טלפון למכשיר מהדור השלישי בהתחייבות של 36 חודשים למכשיר והתחייבות של 18 חודשים לתוכנית. מאז כל ההתחייבויות הסתיימו והמכשיר הוא שלי.
  כעת כשעמדתי לחדש את התוכנית החדשה שלי חברת סלקום מחייבת אותי להמשיך ולהימנות על משתמשי הדור השלישי למרות שהסברתי להם שאין לי כל צורך בכך (כ 30 ש”ח בחודש).
  ההסבר הבלתי סביר שלהם היה … שאם אני משתמש במכשיר (ברזל) דור 3 אני צריך לשלם דמי שימוש ברשת למרות שאני לא צריך והם לא מוכנים להחליף את ה SIM לדור 2-2.5. … לטענתם אם אני “אצמיד” מכשיר אחר שקניתי או שלא היה ברשת ..אז זה יהיה בסדר…ז,א לתחמן את המערכת.
  לצערי אין לי מכשירים אחרים ולכן אני נאלץ לשלם כספים מיותרים!
  אשמח אם תוכל לבדוק את העיניין ותתחיל מאבק ציבורי בנושא.
  בכל מידע נוסף שתזדקק אשמח לעזור.
  בברכה,
  יערי

 29. ברור חד משמעית שחברות הסלולר לקחו את החסימות רחוק מדי, והסביר, טלפון כשר הדאגה לאזרח הקטן מפני ווירוסים , בולשיט, הכל בכדי להשאיר את האזר הקטן ברשת שלהם, ולחסוך ממנו את העברה לרשתות אחרות, אחרת יצטרך לשלם, פתיחת מכשיר לרשת אחרת נדמה לי בין 50 ש”ח ל- 70 ש”ח בכל פעם.
  החסימות גורמות לכך שהחברה שמכרה את הפאלפון גורמת לצרכן להיות כפוף אליהם הן בתוכן( אינטרנט) פתיחה לתחרות לרשתות אחרות וכ’ו. לא ארחיב אל מנת שיהיה כדאי לקרוא את מה שכתבתי ( אחרים הגיבו בצורה מעולה)
  כבוד השר 100% עם יד על הלב, גונבים את האזרחים= החסימה. הכל כסף כסף כסף כסף, כואב הלב על האנשים שמרמים אותם, פשוט הם קונים טלפונים שנמצאים במערכת סגורה( כלא)…. חבל שזאת המדינה שלנו, אין דמוקרטיה…. דיקטטורה.

 30. ברור חד משמעית שחברות הסלולר לקחו את החסימות רחוק מדי, והסביר, טלפון כשר הדאגה לאזרח הקטן מפני ווירוסים , בולשיט, הכל בכדי להשאיר את האזר הקטן ברשת שלהם, ולחסוך ממנו את העברה לרשתות אחרות, אחרת יצטרך לשלם, פתיחת מכשיר לרשת אחרת נדמה לי בין 50 ש”ח ל- 70 ש”ח בכל פעם.
  החסימות גורמות לכך שהחברה שמכרה את הפאלפון גורמת לצרכן להיות כפוף אליהם הן בתוכן( אינטרנט) פתיחה לתחרות לרשתות אחרות וכ’ו. לא ארחיב אל מנת שיהיה כדאי לקרוא את מה שכתבתי ( אחרים הגיבו בצורה מעולה)
  כבוד השר 100% עם יד על הלב, גונבים את האזרחים= החסימה. הכל כסף כסף כסף כסף, כואב הלב על האנשים שמרמים אותם, פשוט הם קונים טלפונים שנמצאים במערכת סגורה( כלא)…. חבל שזאת המדינה שלנו, אין דמוקרטיה….

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש