לפרטים נוספים

השר מיכאל איתן, עמותת הסגל הבכיר בשירות הציבורי ואלכא בשיתוף אוניברסיטת ת”א קיימו בשבוע שעבר יום עיון בכנסת בנושא שיתוף הציבור בקבלת החלטות.

השר מיכאל איתן אמר בדיון כי: “הממשלה חייבת לתפוס את עצמה כאירגון נותן שירות, לאמץ טכנולוגיות חדשות, לייעל את ייצור השירותים ולשתף את הציבור בעיצוב השירותים וביצועם. לא כל החכמה נמצאת בממשלה ובכנסת. משיתוף הציבור במידע ובתהליכי קבלת ההחלטות ירוויחו כולם. תהליך שיתוף האזרחים הוא עליית מדרגה באיכות הדמוקרטיה, יעלה גם את רמת האמון שהציבור רוכש לשלטון ויחזק את זיקת האזרחים למדינה. שיתוף הציבור יניב תועלת רבה הן לממשלה והן לציבור הרחב”.

רונן גופר, מייסד עמותת קול אקטיבי לשיתוף אזרחים בממשל, אמר באירוע כי “שיתוף הציבור הוא תהליך כלל עולמי- ג’ון אדוארדס מועמד המפלגה הדמוקרטית לפריימריז לנשיאות ארה”ב הציע ב- 2008 לכנס מידי שנתיים “פרלמנט” של מיליון אזרחים איתם יתייעץ הנשיא ובקנדה מסרו הנבחרים את הדבר החשוב ביותר עבורם- שינוי שיטת הממשל לידי מועצה ציבורית מייעצת. גם בישראל נעשה פרויקט דומה בנושא סל התרופות וב- 2003 נבחרו 6 פרלמנטים אזוריים ו- 150 אזרחים אשר הביעו את דעתם בשאלה מהן תרופות מצילות חיים ואילו תרופות צריכות להיכנס לסל, אך זה עדיין לא מספיק”.

מצגתו של רונן גופר:

כנסת ישראל 16-2-10

נציב שירות המדינה לשעבר, פרופ’ יצחק גלנור: “כדי לייצר התייעצות עם הציבור צריך להחליט קודם על מה לא מתייעצים. הרי לא יתכן שמכבי האש יתייעצו בכל פעם לפני שיצאו למשימה. יש גם חשיבות לאיזון בין מומחים לאזרחים- מומחים נתונים לעיתים למניפולציה, ואזרחים יכולים לאפשר למקבלי ההחלטות לחשוב מחוץ לקופסא”.

רועי פלד, מנכ”ל העמותה לחופש המידע אמר כי השינויים הטכנולוגיים והוזלת אפשרות חשיפת המידע הופכת את הסתרתו ע”י הרשויות לקשה הרבה יותר: “כאשר קל מאוד טכנית לחשוף מידע קשה הרבה יותר להסביר מדוע לא לפרסם. הטכנולוגיה פותחת פתח לאנשים תמימים להשתתף בהליכים ולקבל מידע, וזאת מכיוון שבעלי האינטרסים היו מצליחים גם בעבר לקבל את המידע, למרות החסמים. אכן, יש סכנה בחשיפת מאגרים וצריך להגדיר את אלה שמסוכנים לחשיפה, אך זו לא צריכה להיות סיבה לשמור בסוד את כל שאר המאגרים”.

יאיר בר קול, יו”ר עמותת הסגל הבכיר בשירות הציבורי אמר בפתיחת הכנס כי: “עמותת הסגל הבכיר בשירות הציבורי אשר יזמה את מפגש העיון הזה החליטה לחרוג הפעם מהמקובל. עד היום הדיונים והפורומים שקיימנו נערכו בדרך כלל למען ובהשתתפות אוכלוסיית העמותה, דהיינו בכירי השירות הציבורי ובעיקר שירות המדינה, פעילים וגמלאים. הפעם, במידה רבה בגלל אופי הנושא ומטרות יום העיון, משתתפים אתנו נציגי ציבור, אנשי המגזר השלישי וארגוני חברה אזרחית, נציגי השלטון המקומי ואנשי מוסדות להשכלה גבוהה… לא אמנה את הסוגיות שבהן נעסוק היום. רק אציין שהנושא “שיתוף הציבור” יעלה כאן על רקע התמורות שחלו במערכת הציבורית בשניים-שלושה העשורים האחרונים שעיקרן, בהקשר שלנו, התחזקות כוחן של התקשורת ושל החברה האזרחית, נגישות רבה יותר לידע ולמידע ושימוש בכלים טכנולוגיים ובאפשרות של מעורבות, הזרמת מידע והשמעת קול וציפיות מיחידות הקצה ומהציבור אל מוקדי הממשל על מסגרותיו השונות.

כוונתנו היא שהדיון כאן יהיה לא רק מעמיק ומגוון, אלא גם ישא אופי יישומי ושבעקבות יום העיון תהיה פעולה מעשית. פעולה מעשית לזיהוי ולחיזוק מרכיבים שעשויים לקדם את שיתוף הציבור תוך שימוש בכלים טכנולוגיים עכשוויים ובכך לשפר את מערך היחסים בין האזרח לבין עובדי המדינה ועובדי הציבור בכלל. בעולם הידע ובציבור הישראלי בכללו טמון פוטנציאל רב שאינו מנוצל דיו. נחפש יחד ונגבש דרכים מעשיות ושיטתיות שיביאו להגברת השפעת הציבור ולמעורבותו החיובית והבונה”.

ד”ר שרית בן שמחון הנחתה את הכנס:

מצגתה של ד”ר בן שמחון:

ד”ר מיכל חמו לוטם, מנכ”לית אלכא, ג’וינט ישראל אמרה באירוע כי:”מדינה דמוקרטית היא ערובה לאיכות חיי האזרחים, יחד עם זאת, בדמוקרטיה במיטבה הממשל מחפש מנגנונים לשיתוף מתמיד של הציבור בתהליכי קבלת החלטות ואלכא רתומה לחיזוק הממשל ועבודתו”.

יונית סמולש, מנהלת תכניות לפיתוח מנהיגות מוניציפאלית, אלכא: “שיתוף הציבור ברמה המקומית, הוא כלי מרכזי לשיפור איכות חייהם של התושבים, ולכן שיתוף הציבור משרת גם את ראשי הרשויות המחויבים לשיפור זה. בתקופה בה המשאבים של הרשויות המקומיות הולכים ופוחתים, דווקא מעורבות התושבים יכולה לסייע בקביעת סדרי עדיפויות רצויים במסגרת התקציב, והופכת אותם לשותפים לתוצאות”.

תמונות מיום העיון, צילום: מוקי שוורץ

תגובה אחת ל: “השר איתן: לא כל החכמה נמצאת בממשלה ובכנסת, משיתוף הציבור במידע ובקבלת ההחלטות ירוויחו כולם”

  1. איפור says:

    סוף סוף עושים משהו טוב

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש