לפרטים נוספים

גבריאלה ברזין, דוקטורנטית ישראלית מאוניברסיטת בוסטון פונה השבוע לשר איתן ואומרת: אפילו שהמשכנו לשלם מיסים בארץ, לא יכולנו להצביע.

שלום רב,

הנני סטודנטית ישראלית שבימים אלה מסיימת את הדוקטוראט באוניברסיטת הרווארד בבוסטון.
בתור מי ששהתה עם משפחתה בארה”ב מספר שנים (בעלי שהה שם לפוסט-דוקטוראט), רציתי להביע את תמיכתי בחוק שאתה מוביל לגבי מימוש זכות ההצבעה לישראלים, אזרחי המדינה השוהים מחוץ לישראל.
במהלך שהותנו בארה”ב התנהלו בארץ שתי מערכות בחירות, ולצערנו על אף שהמשכנו לשלם מיסים בארץ, לבקר בארץ בכל שנה (דבר שהתאפשר על ידי לקיחת הלוואות), לפעול בכל מערכת אפשרית התומכת בישראל ולנהל את חיינו לאור העובדה שנחזור לישראל עם תום הלימודים, לא יכולנו לממש את זכות ההצבעה. מיותר לציין שכסטודנטים לא יכולנו לאפשר לעצמנו לשאת בהוצאות הכרוכות בנסיעה לארץ ליום הבחירות בלבד.
במקרה שלנו, החזרה לארץ קשורה לערכינו ולעתיד שרצינו להבטיח לילדנו, ולא היתה תלויה במימוש זכות כזו או אחרת. בהזדמנות אחרת אפשר יהיה לדון בקשיים שמערימה המדינה בפני אזרחיה השוהים בחו”ל ובדרכים להקלת חזרתם (ביטוח לאומי, קופת חולים וכד’). יש לציין שלא כל הישראלים השוהים בחו”ל הם יורדים, ויתרה מזו, רבים מן היורדים שהיכרנו אינם עונים לסטריאוטיפ הישראלי של יורד, ובתנאים נכונים ישמחו לשוב לארץ.
מאחר ויש הגיון בטענה החוששת ממתן זכות ההצבעה ליורדים, ומאחר שקשה להחליט מיהו יורד, שכן לדאבוני קורה שסטודנטים, שליחים ואחרים שהתחילו כמונו, יורדים לבסוף מן הארץ. הייתי מציעה לשקול להגביל את זכות הבחירה לחמש השנים הראשונות לשהייה בחו”ל, כך שמי שהחליט לרדת מהארץ לא יהנה יותר מזכות ההצבעה, ומי (כמונו למשל) שנשאר קצת יותר מחמש שנים, יפסיד את זכות ההצבעה פעם אחת בלבד.
החזרה לארץ כרוכה בקשיים רבים ובעלות כספית גבוהה. יחד עם זאת אנו שמחים מאוד שהצלחנו לחזור, ובעיקר אנו שמחים כשמתאפשר בידנו לתרגם את ההכשרה שקיבלנו לתרומה למדינה.
לבסוף, צר לי שההצעה החשובה שלך נתקלת בהתנגדות פופוליסטית מעיקרה, וכולי תקווה שההצעה שהצגתי תסייע להתגבר על התנגדות זו.

בברכת יישר כח,
גבריאלה ברזין


תגובות ל: “ישראלים בחו”ל מדברים: אפילו שהמשכנו לשלם מיסים בארץ, לא יכולנו להצביע”

  1. מגנטים says:

    לאפשר לישראלים בחו”ל להצביע – יש להם את כל הזכות לכך

  2. יוסי says:

    מה הקשר מיסים? את לא זו שתמות במלחמה שההצבעה שלך עשויה לגרום לה.

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש