לפרטים נוספים

השר איתן ב”הארץ”: לאפשר ישראלים להצביע בחו”ל

השר מיכאל איתן מתראיין היום ליהונתן ליס בהארץ ואומר: היתרון הוא המסר לישראלים בחו”ל- שיודעים שלהם ולילדיהם יש עדיין קשר וזיקה לישראל.

השר מיכאל איתן (ליכוד) עמד בראש ועדה שהקימה סיעת הליכוד לבחינת השלכות התרת ההצבעה לישראלים בחו”ל על מערכת הבחירות. הבדיקה העלתה כי להצבעת ישראלים לא תהיה כמעט שום השפעה על המפה הפוליטית בישראל. איתן הסביר כי על פי הצעת החוק מדובר בישראלים ששוהים עד 6 שנים בחו”ל וביקרו בישראל 40 יום לאורך תקופת שהייתם בחו”ל, כמות שמגיעה לכ- 200 אלף איש אשר יתווספו לפנקס הבוחרים ויוכלו להצביע בחו”ל. “נניח ששיעור המצביעים יהיה גבוה ויעמוד על 50%” אומר השר איתן, “בפועל מדובר ב 100,000 מצביעים. כעת, אם ההצבעה תהיה דומה לאופן ההצבעה בישראל לא קרה דבר. אך גם אם תהיה הטייה משמעותית לכיוונה של אחת המפלגות הגדולות זו תהיה הטייה של בין שליש לחצי מנדט”.

את החישוב אותו הציג השר איתן ניתן להסביר כך: מכיוון שהמפלגה הגדולה בישראל קיבלה כ- 25% מהקולות, הדבר מתבטא ב- 25 אלף מצביעים. כעת, אם תהיה הטייה והמפלגה הגדולה תקבל 50% יותר קולות, כמות הקולות העודפים תעמוד על 12,500 קולות שהם פחות מחצי מנדט, בהתחשב בעובדה שבבחירות האחרונות עמד מנדט בממוצע על 29 אלף קולות לערך.


תגובות ל: “השר איתן ב”הארץ”: לאפשר ישראלים להצביע בחו”ל”

 1. רבקי כהן says:

  בארה”ב קיים מעמד יוצא-דופן של בן לאום-שאינו-אזרח. באנגלית: Nationals who are not citizens. דבר זה חל על אזורים שונים כגון סמואה האמריקאית (וכך היה בעבר גם בגואם, פורטו ריקו ועוד). ראה: http://travel.state.gov/law/citizenship/citizenship_781.html
  המחשבה שלי היא שיתכן לשאול רעיון זה במדינת ישראל:
  ליצור מעמד של בן-לאום-שאינו-אזרח לכל יהודי בתפוצות, (קרי: מעמד של “יהודי מן התפוצות שאיננו אזרח ישראל”) שיקנה לו קשר למדינת ישראל. כל שעליו לעשות הוא להוכיח יהדותו, ואז הוא בן מעמד זה.
  דבר זה יקנה לו תעודת זהות (בצבע אחר) ודרכון ישראלי, ובו יהיה ציון מיוחד בהערה שאדם זה הוא מ”יהודי התפוצות” ואינו אזרח ישראל (כך זה מנוהל בארה”ב עם בן לאום שאינו אזרח).
  דבר זה יכול להועיל מאוד לקשר עם התפוצות. האם אפשר להעלות הצעה זו בכנסת?

 2. רבקי ,

  ברור שניתן להציע הצעה שכזו, השאלה היא אם זה נכון.
  בכל אופן השר איתן התייחס בדבריו לאזרחים ישראלים בעלי זיקה לישראל אשר יש לשמור איתם על קשר.

 3. נחום says:

  אפשר לא להתחכם כאן. ברור שעל פי כל הערכות האלה החצי מנדט הזה הולך לימין.
  מיקי יודע את זה, וביבי יודע את זה, אז מספיק להיתמם.

  מה גם שבישראל יש חוק השבות המאפשר לכל יהודי לכל אזרחות ומאחר שישנם
  לפחות 12 מיליון יהודים בעולם, החוק עשוי ליצור מצב בו מספר בעלי זכות הבחירה
  בחו”ל גדול ממספר בעלי זכות הבחירה בארץ.

 4. רבקי כהן says:

  זכות הבחירה זה עניין נפרד. התכוונתי להציע פה שיהודים מכלהעולם יקבלו מעמד של בן-לאום שאינו אזרח, ויהיו זכאים לדרכון ותעודת זהות אך לא זכאים לבחור.
  הצעתי נועדה לתת לכל יהודי תחושת שייכות למדינה, וזכות להגיע אליה ללא ויזה וזה גם יזרז הליכי עלייה עתידיים.
  [אגב אורחא - זה שהקולות ילכו לימין ולא לשמאל - אדרבא, זה דבר טוב מאוד. נאמר בספר תהילים "ימין ה' עושה חיל", ביהדות ימין זה הצד החיובי.]

 5. נחום,

  אין אפשרות ש- 12 מיליון איש יצביעו, מכיוון שיש רק כ- 200 אלף איש הנופלים תחת הגדרות החוק.

  אם אותם 12 מיליון איש יעבירו את מרכז חייהם לישראל תהיה זו ברכה גדולה שבצידה קשיים לא מבוטלים, בהם עניין זכות ההצבעה לאו דווקא תהיה הסוגיה המרכזית.

 6. רבקי,

  לגבי החלק הראשון, השר לא נתן עדיין את דעתו לנושא ובכל אופן אין ספק שחיזוק הקשר עם יהדות התפוצות הוא נושא חשוב.

  לגבי חלק השני, תמיכתו של השר איתן בהצבעת ישראלים בחו”ל אינה קשורה לאיזה צד של המפה הפוליטית הדבר יסייע, מכיוון שהשר מתייחס לנושא בצורה עניינית ולא מתוך הפריזמה של תוספת קולות כזו או אחרת.

  יחד עם זאת יש להדגיש שתרומת (או החסרת) הקולות תהיה שולית והיתרון העיקרי הוא בהידוק הקשר עם אזרחי ישראל בחו”ל.

 7. רון צפריר says:

  הקשבתי בתשומת לב מירבית לדבריו של השר מיכאל איתן ברדיו בהם הגן בלהט על זכות ההצבעה לישראלים בחו”ל. לצערי, בין הצעת החוק העומדת לדיון בפני שרי הממשלה לבין ההצעה שהוא דיבר עליה, המגבילה את זכות הבחירה לישראלים ולא ליורדים שקבעו את מושבם בארה”ב – אין שום קשר. חבל שגם פוליטיקאי הידוע ביושרו ובהגינותו – מעוות ומעגל פינות כדי לסבר את אוזני המאזינים.

 8. רון,

  לצערי אתה טועה. הצעת החוק עליה דיבר השר איתן טרם הונחה על שולחן הכנסת והוצגה אך ורק בסיעת הליכוד, והנתונים זהים למה שהציג השר.

  יתרה מכך, השר יתמוך בחוק גם אם תוארך תקופת השהות בחו”ל לעשר שנים במסגרתו אך מעבר לכך הוא ישקול שוב את עמדתו ויודיע על כך. כרגע מתנהל הדיון על בסיס הנתונים הללו ולו ישתנו הנתונים נודיע על כך.

 9. [...] מעל 10 שנים יהיה זכאי להצביע בחול. מסתבר שסיעת הליכוד הקימה ועדה בראשות ח”כ מיכאל איתן שקבעה אמת מידה אחרת: ישראלים [...]

 10. נחום says:

  6 שנים, 10 שנים… כל ההגדרות האלה מאוד בעייתיות, מצריכות ביורוקרטיה מסואבת ובעייתית והגדלת המעקב המיותר אחרי האזרח.
  אני בספק שהרווח מכסה על ההפסד.

  נוסיף על כך שמרגע שנפתח פרץ בסכר, תמיד יוכלו לבוא ולהגדיל אותו במיני תרוצים.

 11. רבקי כהן says:

  לדעתי האישית, אין בעיה שגם ישראלי שחי שלושים שנה בארה”ב יצביע. בעלי אזרח ארה”ב והוא מצביע לארה”ב לנשיאות ולסנאט למרות שהוא כאן שלושים שנה +.
  אם אנחנו כל הזמן מנסים לחקות את אמריקה – לפחות שנהיה כמו אמריקה.
  סתם דעתי האישית כאזרחית מן השורה.

 12. נחום says:

  רבקי, האבחנה בין ימין לשמאל במובן הפוליטי מקורה באסיפה הלאומית בצרפת,
  בה מצדדי המלוכה השמרניים ישבו מימין, ותומכי הדמוקרטיה והרפורמה ישבו משמאל.

  היהדות המודרנית כפי שאנחנו מכירים אותה, החלה לאחר חורבן בית שני,
  שחרב עקב פעולתם של קנאים (‘סיקריקים’) שלא קיבלו את עמדת המתונים,
  ופעלו להמליך מלך יהודי בשר ודם.
  לאחר מכן היהדות גנזה את רעיון המלוכה, ויצרה בגולה מעין אוסף של מדינות רווחה קטנות,
  צדקה לעניים, חינוך לכולם, ערבות הדדית.

  אז כן, בעברית יד ימין היא היד החזקה, אבל מהימין הפוליטי (עד כמה שאפשר להכליל) יירחק שומר נפשו.

 13. רבקי כהן says:

  שוב, לדעתי – הימין הפוליטי הוא באמת עומד לימין המדינה, כפשוטו. הוא הנאמן למדינה, ולא שואף להתחנחן בפני זרים. הוא השואף לכבוד הלאומי, להגנה עצמית, לטיפוח ערכי יהדות, והשמאל מתעסק באמרת בשנאה עצמית. כך אני רואה את זה.
  אני לא מאמינה במקריות, הימין בקבלה מסמל את הקירוב האהבה והפיזור, והשמאל את הדחיה, הדין באמת וההתכנסות. כבר אמרו חז”ל “לעולם תהא שמאל דוחה וימין מקרבת” – ואכן השמאל דוחה את הקרובים ומתריסה ולא מפרגנת (מפלגת ה”עבודה”, שסימולה “אמת”; לשעבר ה”מערך” – מלשון מערכה), וימין=ליכוד, קירוב, וסימלה “מחל”, מוותרת ומוחלת .
  סתם לתשומת ליבך אם אתה באמת חושב שצרפת הובילה את הרעיון כשהיא באמת נגררה לכך.
  מי שדוגל בדמוקרטיה ירצה שהעם יוכל לבחור במנהיג, בין אם הם גרים במדינה ובין אם הם לא גרים בה. אחרת – יש לשלול אזרחות ברגע שיורדים מן הארץ, כי אין איפה ואיפה כאן. שוב, מה שטוב לארה”ב טוב לנו, אם בעלי יכול לבחור שם לנשיאות – אז גם אני אוכל לבחור לראש-הממשלה משם אם חלילה ארד מהארץ. ואני לא אכנס אפילו לנושא ביטוח לאומי שמשום מה לא משלמים למי שיורד מהארץ, למרות שחמותי מקבלת תשלומי ביטוח לאומי מארה”ב למרות שהיא בארץ שלושים שנה.

 14. [...] מצטער, אבל אני פשוט לא קונה את זה. ההצעה לאפשר לישראלים המתגוררים בחו"ל להצביע בבחירות הישרא… היא לא דבר חדש והיא לא חידוש, למרות הצעת החוק של ישראל [...]

 15. ענבר says:

  אני חושבת שצריך לתת לישראלים בחו”ל להצביע אבל ישנם מקומות שלא תמיד יש ריכוז מספיק של אוכלוסיה מספיק כדי לפתוח קלפי נקווה שיהיה פיתרון.

 16. יהודה says:

  רק מקווה שהרעיון יצא לפועל, וכל הכבוד לשרים שהתחילו לפתוח בלוגים ולשתף את הקהילה זה חשוב ותורם ובאמת ראוי להערכה.

 17. רחל says:

  מאוד חשוב שכולם יצביעו

 18. סוקראטס הגדול says:

  שלום לכולם !
  כל חוקי היסוד או רובם בנויים על הגות הפילוסופים רוסו הובס הגל קאנט וכו ומביאים ציטוטים מהאמנה החברתית , שמונחת ככר פורה להתפתחותה של כל מדינה דימוקראטית כמו ארהב אנגליה צרפת ישראל שבדיה וכו , כל מדינה בקצב שלה .
  גם כל ענין המשפט ובשאלות מי יקבע החוקים ומי יבצעם הכל שאוב מאמנה זו ולראיה דחיית ההפרטת בתי הסוהר , כאשר לגבי כל יתר ההפרטות פועלים נמלים ועוד הכל נולד מהון שלטון בלה בלה בלה .. ומי שרוצה לרמות את עצמו שיחשוב אחרת .

  כעת לענין זכות ההצבעה לנמושות השוהים בחול , ולא לחינם אמרתי נמושות , לאלה שלא עולים נמושות לאלה שהולכים לעשות כסף ונשאים עשרות שנים נמושות לאלה שהולכים מסיבות לימודים שלא התקבלו בארץ ובצורך מחייב זו שאלה אחרת.

  אז נתחיל ככה מענה על השאלה צריך להתחלק .
  לדעתי מושג ” ציונות ” צריך להיות דומננטי כאן .
  האם קיימת ציונות כיום , הרי באנו לציון ו 99 אחוז מהשוהים בחול עושים זאת מרצונם כי פשוט אינם רוצים להגיע לארץ והם נהנתנים בגלות , ואינם נושאים בחובות המוטלות אזרחי ישראל , וכל חבר כנסת שר ונשיא הם בחזקת כסיל ובער בעיני ולדעתי הפרטית אם ליורדים כאלה הזכות לבחור כאן , כמו בחירת ראש ממשלה שיקבל החלטות על מלחמה החזרת שטחים הפרטה וכו כאשר בכשלון רק אנו האזרחים נסבול ואולי נקריב חיינו או חיי ילדינו במלחמה , ולראיה תוצאות כל המלחמות , אז אל תבלבלו לי את המוח בתבונה פילוספית ששוה אפס.

  אז מה היה לנו …
  השאלה היא אם עדיין מושג הציונות קיים בכלל . לאחר שנלמד זאת נוכל להשיב לשאלה זכות היורדים לבחור .
  כעת לאחר שהנחתי שאלה הציונות תשובתי שאם מושג הציונות עדיין קיים הרי שזכות בחירת השוהים בחול היא אכן צריכה להיות קיימת בהגבלות וסינון אמיתות הישראלים בחול על רצונם לחזור תוך אולי קביעת תנאי קנייה קרקע או דירה בארץ ומתן מרווח של משהו כמו 5-10 שנים לעלות ארצה היה ולא לאחד כזה תתבטל זכות הבחירה .
  לכל האחרים פשוט לא תהיה זכות הבחירה .

  היה ומושג הציונות איננו קיים במהותו ותכליתו כפי שצוייר בטרם חזרנו מבלות והגענו למדינה שלנו , הרי שבמצב זה פשוט אין לשום שוהה בחול ברמות שציינתי לבחור .

  הערה- שאלת המושג ” ציונות ” זו שאלה פילוסופית קשה שאין תשובה עליה וגם במדינה ישראל יש מחלוקת באם תהליך פעולה אקטיבי לציונות האם קיים בכלל .
  הרי שבנו לא”י שנתן לנו ה’ חזרנו לארצינו , בנינו יישובים ומדינה חזקה , אז מה עוד נותר במושג ציונות התסבירו לי .

  באשר לזכות ההצבעה של ערביי ישראל , טמטום נוראי מתחילתו , וטעה בן גוריון ז”ל שאיפשר זאת , וביתר עוצמה כאשר אתה רואה ח”כ ערבים לאן מובילים שואפים בריש גלי ושלטונות המדינה עושים ” אפס ” כן ” אפס ” .
  ואל תקפצו יש ערבים מן העמך כמובן שהם חכמים ישרים נבועים הרבה יותר מהרבה ישראלים ואני מכיר באופן אישי , ובכל זאת מושג מדינה אחת ליהודים ולערבים ישראלים זה דיפולט דפוק שיש לעצור אותו מהר ומיד .

  היכן אני טועה
  חג שמח

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש