לפרטים נוספים

פורסם ב – NRG: חוגגים 61 שנים ללא חוקה

הכנסת חוגגת מדי שנה את יום הולדתה בט”ו בשבט. למען הדיוק, כדאי לציין כי בט”ו בשבט לפני 61 שנה הכנסת טרם נולדה. ביום זה התכנסו לישיבה חגיגית צירים שנבחרו לישיבת האסיפה המכוננת, שאמורה הייתה לכונן חוקה, לעגן בה את זכויות היסוד המוקנות לכל אדם ולהסדיר את מערכת היחסים בין שלושת מערכות השלטון.

כך נקבע בהכרזת העצמאות, כך הבטיחו הצירים כאשר באו לבקש את אמון הבוחר, אך כבר יומיים לאחר טקס הפתיחה החל תהליך דחיית החוקה. מרבית הצירים לא זכרו, כנראה, שיומיים קודם לכן התחייבו להגשים את מטרות הקמת האסיפה ולכונן חוקה, וקיבלו בהשראת הממשלה החלטה פשוטה לכאורה – החלפת שם האסיפה המכוננת לכנסת ישראל וכינוי הצירים בשם חברי כנסת. אך החלטה זו הייתה כרוכה גם בהחלפת התפקיד: מאסיפה מכוננת לפרלמנט.

או אז החליטה האסיפה לקבל את חוק המעבר ובאה לעולם הכנסת, שהיא בית הנבחרים. ויש לנו בית נבחרים, שהחליף את האסיפה המכוננת, ואותה כנסת חוגגת את יום הולדתה דווקא ביום ההולדת של האחות הבכירה, שלא הגשימה את מטרתה, ושהכנסת ביטלה וירשה. לשנות בהינף קולמוס חוקי יסוד
על יום ההולדת ה-61 של הכנסת מוטל צילה הכבד של המשימה שטרם הושלמה, של האחות הבכורה שהלכה בטרם עת, ושל מחליפתה, הכנסת, שהתחייבה לכונן חוקה במקומה ואולם לא עמדה בהתחייבותה. העובדה כי עד היום לא סיימה הכנסת את כינון החוקה אשר תגדיר את כללי המשחק הדמוקרטיים, מאפשרת לראשי ממשלה לדורותיהם לשנות בהינף קולמוס חוקי יסוד או כללי משחק, נותנת את האפשרות לרוב מקרי בכנסת לפגוע בזכויות אדם וגורמת לשופטים להאמין כי הם ניצבים מעל החוק. אי כינון החוקה מהווה מחדל המטיל צל כבד על הישגים אחרים של הכנסת ומותיר את ישראל כדמוקרטיה חלקית בלבד, הדמוקרטיה היחידה בעולם שאין בה משטר חוקתי.

אם כך, אולי דווקא בעת חגיגת יום ההולדת של האסיפה המכוננת – הכנסת, נבטיח לעצמנו שבשנה הבאה נפעל במרץ להשלמת כינונה של החוקה. לא מדובר רק במילוי חובתה ההיסטורית של הכנסת. חוקה תהיה מסמך חינוכי אשר ישפיע על עיצוב דמותה העתידית של ישראל. חוקה למדינת ישראל תהפוך את המדינה לערכית יותר, דמוקרטית יותר וחזקה יותר. זהו צורך חיוני לעתיד המדינה ואזרחיה, והגיע הזמן, 61 שנים לאחר ט”ו בשבט תש”ט, טקס הפתיחה של האסיפה המכוננת, לסיים את המלאכה.

הכותב הוא שר וח”כ מטעם הליכוד


השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש