לפרטים נוספים

השר איתן: להקים יחידה לחופש המידע

השר מיכאל איתן (ליכוד) ומנכ”ל משרד המשפטים הד”ר גיא רוטקופף, אירחו היום בכנסת דיון בנושא חופש המידע. במסגרת הדיון סוכם כי יש צורך להקים יחידה אשר תרכז ותשפר את נושא חופש המידע ותאפשר לשחרר מידע רב אשר היום מצוי בידי הרשויות. עוד סוכם כי משרד המשפטים יכין הצעה לדיון על סמכויות הגוף החדש ותחומי פעולתו. כמוכן הוחלט כי תוכן מפת דרכים להשוואת המצב בין ישראל לבין מדינות ה- OECD בכל הקשור לחופש המידע.

להורדת סיכום הדיון המלא לחץ כאן.

השר מיכאל איתן (ליכוד) אמר בדיון כי: “שיפור השירות לציבור מתחיל בחשיפת המידע ובמסירתו לציבור. מתוקף תפקידי אני פועל לקידום חופש המידע בישראל ולצמצום הפערים בתחום לעומת המקובל בדמוקרטיות מתקדמות אחרות. הגעתי לסיכום עם שר המשפטים ועם מנכ”ל המשרד על שיתוף פעולה בתחום זה והיום אנו יוצאים לדרך משותפת שהיעד שלה הוא שיפור ניכר בנושא”.

מנכ”ל משרד המשפטים, ד”ר גיא רוטקופף: “שר המשפטים, פרופ’ יעקב נאמן, הורה לפעול להקמת יחידה אשר תרכז את כל נציגי חופש המידע במשרדים ותביא להאחדה של הנושא. מבחינתנו ברירת המחדל היא מסירת המידע וברוח זו אנו פועלים לקדם את חופש המידע”.

יו”ר מועצת העיתונות, השופטת דליה דורנר אמרה בדיון כי: “לפני שבודקים את האיזונים יש צורך לבדוק האם חוק חופש המידע נאכף, וכמדומני שלא. בתפקידי כיום אני שומעת תלונות רבות על נושא חופש המידע. יש צורך להכין נוהל מסודר של מתן מידע שיכניס את הפקידים לתוך שיטת עבודה אשר תאפשר מתן מידע באופן מסודר יותר מהיום”.

המשנה ליועץ המשפטי מייק בלאס: ” לא ניתן לעשות חיבור און ליין לכל דבר המתנהל בשירות הציבורי ולפרסם הכל. ישנם מבקרי פנים למשל, שסברו כי פרסום דוחות ביקורת פנים תחת חופש המידע יגרום לעובדים שלא למסור מידע מחשש שיבולע להם, ותיפגע ביקורת הפנים. מבקרי פנים אחרים סברו שפרסום הדוחות יביא דווקא ליישומם. יש לזכור, שעם פרסום המידע המתלוננים חשופים לתביעות לשון הרע”.

פרופ’ זאב סגל: “כאשר אני שומע את מייק בלאס, שהוא מהחברה הטובים, בפירוש, אני מבין שיש כאן בעיה אמיתית. המידע אינו מידע של השלטון, הוא מידע של הציבור. הצו הנשיאותי הראשון שהוציא אובמה היה צו חופש המידע. גם אצלנו יש התקדמות והשבוע לראשונה פירסמו את שמות משלמי הכופר למס ההכנסה אבל זה לא מספיק”.

פרופ’ מרדכי קרמניצר: “יש לנו הזדמנות לשנות את מצב חופש המידע. יש בישראל הטייה טבעית נגד שקיפות וברור כי אם לא תהיה יד מכוונת, אדם שזהו כל תפקידו, לא תהיה התקדמות בתחום”.

 

תגובות ל: “השר איתן: להקים יחידה לחופש המידע”

  1. יובל says:

    חופש המידע זה אחד הנושאים החשובים תודה לך כל הכבוד. אחרת אין דמוקרטייה.

  2. תודה, יובל.
    אנחנו מקווים שחופש המידע יחוזק במהלך כהונתה של הממשלה הנוכחית והשר איתן פועל לכך רבות

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש