לפרטים נוספים

תודה רבה, גברתי היושבת-ראש, כנסת נכבדה, חבר הכנסת יריב לוין. אני מבקש להשיב על השאילתא של חבר הכנסת יריב לוין, ששאל מדוע לא יוקם מוקד מידע ממשלתי בדבר הזכויות הכספיות המגיעות על-פי כל דין. וזה, בעקבות מה שהוא קבע כממצא. אני לא בטוח שהוא בדק, אבל באינטואיציה אני מצטרף להנחה שלו, שיש אזרחים רבים, ובפרט עולים חדשים וקשישים, שאינם מממשים את מלוא זכויותיהם הכספיות הקבועות בחקיקה, בשל העדר מידע נגיש לזכויות הללו.אני רוצה אפילו להרחיב ולומר: יש זכויות נוספות, לאו דווקא בצורה של תשלומים כספיים, שמעוגנות בהחלטות, בחקיקה ובחקיקת משנה, ולא תמיד האזרח יודע על קיומן של הזכויות האלה.

אני, עוד בטרם התמניתי לשר בממשלה, בקדנציה הקודמת, הכנתי הצעת חוק ששייכתי אותה דווקא לענף חופש המידע, וקבעתי בה על-פי חוק חופש המידע, לא רק שלאזרח יש זכות לקבל מידע, אלא לרשות יש חובה לדווח לציבור על דברים מסוימים הקבועים בחוק.על-פי ההיגיון הזה אמרתי: מה יותר מעניין את הציבור מאשר לדעת מהן הזכויות שלו? מדוע לא להטיל חובה בחוק על כל משרד ממשלתי, שבתחומי הפעילות שלו, כשיש לאזרח זכויות, הוא יהיה חייב על-פי החוק לפרסם אותן?

היום יש אינטרנט, קל מאוד לפרסם, לא עולה הרבה כסף, זה נשמר שם, ניתן לחפש בקלות ולמצוא את החומרים הרלוונטיים לכל אחד ואחד. נכון, יש לנו בעיה, לא כל הזכאים יודעים להשתמש באינטרנט, לא לכולם יש גישה או אפילו חיבור בבית, אבל על זה ניתן להתגבר, כי גם בני משפחה, גם עובדים סוציאליים וגם עובדי רווחה אחרים יכולים לעזור ולהיות סוכנים, אם הזכויות קיימות, וזה בטח הרבה יותר מהמצב היום, שבכלל אף אחד לא מגיע לזכויות.

בעקבות הכניסה שלי לתפקיד, כמי שצריך לטפל בשיפור השירות לציבור, פגשתי את שר המשפטים בעניין הזה וביקשתי ממנו לקדם הצעת חוק. סוכם שאנחנו נקדם את זה בעבודת מטה עם משרד המשפטים. אני מציע לחבר הכנסת יריב לוין שלא לסמוך יותר מדי על דבריהם של שרים שמשיבים על שאילתות, להשתמש בביטוי: אם אין אני לי, מי לי, ולהגיש בעצמו הצעת חוק פרטית, ואני כבר אומר מראש שאני אתמוך בה בשתי ידי, ואעשה כל מאמץ על מנת שהיא תעבור. היא גם יכולה לשמש קטליזטור טוב, כמו שקורה הרבה פעמים, לרעיונות שהממשלה אומרת: כן, אנחנו מסכימים, אבל לוקח לנו הרבה זמן להתארגן. כאן תוכל באמת לסייע.

מעבר לעניין החקיקה, ביקשתי וגם קיבלתי הסכמה של יחידת מינהל זמין, שעוסקת בנושאים של רתימת טכנולוגיה לטובת השירות לאזרח, להכניס איזה מערך של איסוף מידע על שירותי הממשלה לציבור, ובטח שנושא הזכויות הוא הנושא החשוב ביותר בתוכם.לסיום, אני רוצה להוסיף – בדוחות מבקר המדינה כבר הושמעה ביקורת מסוימת על הממשלה, על כך שהיא אינה עושה די בכל הקשור לפרסום מידע על שירותים שהיא נותנת לציבור, וגם כאן כיוונת לדעת גדולים.

בסיכומו של עניין, אני שמח על השאילתא, אני אשמח לשתף אתך פעולה בקידום חקיקה בעניין, ואני גם מקבל את זה כקריאת דרבון להמשיך ולעשות, על מנת שנקדם איזה פתרון מתאים לעידן המודרני ולכלים המודרניים שיכולים לתת תשובה לצורך שעליו הצבעת.


תגובה אחת ל: “השר איתן עונה לח”כ לוין: ישתף פעולה בחקיקה שתתן מידע לציבור”

  1. רותי says:

    סוף סוף מישהו מטפל גם בהם

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש