לפרטים נוספים

החוק הביומטרי: נוסח הפשרה

היום בשעה 14:00 תתכנס ועדת המדע לאשר את נוסח הפשרה של החוק הביומטרי, הקובע את דחיית המאגר בשנתיים וכינון פיילוט. אתר השר מיכאל איתן מביא כעת את נוסח החוק כפי שיובא היום לאישור להורדת הקובץ ליחצו כאן: mada2009-11-25.doc

נוסח החוק החדש גובש  לאחר הפשרה אליה הוביל השר מיכאל איתן ולפיה תדחה הקמת המאגר הביומטרי בשנתיים ובה בעת תבחן נחיצותו. בהודעה שפירסם מזכיר הממשלה בתום הישיבה בה הוחלט על ההסכמות נכתב כי: “ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אישר את עיקרי המלצותיו של מזכיר הממשלה, צבי האוזר, לגבי ההסדר הרצוי ליישוב המחלוקת שהתגלעה בקשר עם הצעת חוק להכללת אמצעי זיהוי ביומטריים ונתוני זיהוי ביומטריים במסמכי זיהוי ובמאגר מידע, והורה להמשיך את הליך החקיקה תוך הכנסת השינויים הנדרשים.

ההמלצה גובשה לאחר התייעצות עם שר הפנים, אלי ישי, והשרים משה (בוגי) יעלון, מיכאל איתן ויצחק (בוז’י) הרצוג, ועם יו”ר הקואליציה, זאב אלקין ויו”ר ועדת חוק, חוקה ומשפט, דוד רותם.

ההמלצה מבחינה בין הליך הנפקת תעודות זהות חכמות ודרכונים ביומטריים, לבין סוגיית הקמתו של מאגר ביומטרי.

עיקרי ההמלצה הינם כדלקמן:

1. מאגר ביומטרי ארצי לא יוקם במהלך 24 החודשים הקרובים (“תקופת הבדיקה”).

2. במהלך תקופת הבדיקה יקום מאגר ביומטרי וולונטרי, אשר יכלול אמצעים ונתונים ביומטריים של תושב שייתן הסכמתו לכך. במהלך תקופה זו תבחן נחיצות קיומו של מאגר מידע ביומטרי, מטרות המאגר הביומטרי, המידע האגור בו ואופן השימוש בו.

3. הכללתו של אדם במאגר המידע הוולונטרי תעשה אך ורק לאחר קבלת הסכמתו להכנסת נתוניו למאגר הביומטרי, ואם סירב- לא תפגע זכות מזכויותיו החוקיות.

4. לאחר סיום תקופת הבדיקה, שר הפנים מוסמך לקבל החלטה על הקמת מאגר ביומטרי ארצי, וזאת בכפוף לאלה:

4.1 התייעצות עם שר המשפטים;
4.2 אישור ועדת השרים ליישומים ביומטריים;
4.3 אישור ועדת כנסת משותפת לוועדות חוקה, מדע ופנים;
4.4 אישור מליאת הכנסת.

5. החלטת שר הפנים כאמור, יכול שתהא מותניית בתנאים ויכול שתחייב שינויי חקיקה.

6. יובהר, כי סמכויות שר הפנים להנפיק תעודות הזהות והדרכונים הביומטריים לא תיפגע”.

 

תגובות ל: “החוק הביומטרי: נוסח הפשרה”

 1. יואב says:

  בשורה התחתונה, האם אני יכול לקבל תעודה חכמה ולהנות משירותים מתקדמים מבלי להירשם במאגר?

 2. עירא says:

  יואב: לא. לצערי החוק יועבר בנוסח המקורי שלו, מלבד כמה שינויים קוסמטיים חסרי חשיבות. הוועדה סיימה את הדיונים תוך פחות משעתיים, וכרגיל לא זז שום דבר לכיוון טוב.

 3. ניר הירשמן, יועץ השר says:

  עירא,

  אם כל הכבוד, אתה פשוט טועה.
  יש שינויים מהותיים בנוסח וניתן לראות אותם בנוסח שהעלתי.

 4. עירא says:

  קראתי את הקובץ שצירפת, קראתי גם את השינויים בנוסח איתם יצאו היום ידידי מהועדה:

  * הארכת הפיילוט משנתיים לארבע, כלומר כמות האנשים במאגר תהיה אפילו גדולה יותר וההוצאה גבוהה יותר כשיגיעו לשלב שצריך להחליט “להוריד את השאלטר”, וכך גדל הסיכוי שהמאגר ישאר.

  * הוצאת “מסמך נסיעה מיוחד” במקום דרכון חכם למדינות שיקשו עלי לבקר אחרי 2011, ושאר נוסחים שופצו כדי להחליש את טיעון חוסר המידתיות אם ירצו המתנגדים להגיש בג”צ.

  * מאגרים קיימים (משרד הרישוי ולשכת התעסוקה בעיקר) לא יוצאים מהחוק וגם לא יהיו מפוקחים ע”י “הממונה על הפרטיות”, וזה אומר שעדיין כדי לחדש רשיון נהיגה או לקבל דמי אבטלה צריך אדם “להתנדב” להכנס למאגרים ביומטריים שונים שהוקמו ללא חקיקה, ושלא ברורה רמת הפיקוח עליהם.

  ויש עוד כמה פרטים בעייתיים, אבל כרגע נדמה לי שזה העיקר: נראה שהמאגר יוצא לדרך בלי שינויים לטובה, אפילו אפשר להגיד שינויים לרעה. זה מרגיש כמו פרק מ”כן אדוני השר”.

  אני מאוד אתאכזב לשמוע אם השר איתן מאשר את הכניעה הזו ויצביע בעדה שלא תחת מחאה כלשהיא.

 5. אורי says:

  המאגר הביומטרי – פשרה אמיתית או אחיזת עיניים?
  http://ekarine.org/heb/2009/11/bio-agreement/

 6. [...] הביומטרי שמה גז ואישרה תוך ישיבה זריזה של שעתיים את הנוסח סופי של ה"פשרה" – החוק למעשה לא ישונה בצורה דראסטית לפני ההצבעה [...]

 7. יואב says:

  ניר,
  בכנות, אני לא מצליח להבין את הסתירה בהצהרות שלכם.

  -מה הכוונה בזה שהמאגר לא יוקם? במשך שנתיים המאגר הוולנטרי יקרום עור וגידים, יצרוך תקציבים, מינויים של כוח אדם, בניית תשתיות, הכשרות וכו’. האם לשיטתכם בכל הזמן הזה אין למעשה מאגר ביומטרי בישראל?

  -אחרי שנתיים כשנגיע לנקודה שבה נדון בשאלה “האם צריך להקים מאגר ביומטרי?”, איך המתנגדים אמורים להתמודד עם זה שכבר קיים מאגר בנמצא, שהוקם בכספים רבים (זו נקודה טובה לבקש הערכה לכמה התענוג הזה יעלה לנו) וכולל כבר אינספור אזרחים שנאנסו למסור את פרטיהם.

  -איך יכולים מקבלי ההחלטות לשקול בכלל גניזה של פרוייקט כל כך יקר וענף?
  האם כמו בפרשת הכלא הפרטי, גם כאן אזרחי ישראל צריכים לסמוך על בג”צ שיעשה את עבודתה של הכנסת?

  באמת שאני מתקשה להבין כיצד הפשרה הזאת מיטיבה איתנו, אני באמת רוצה להאמין שזה לא רק ניסיון של השר איתן לרדת מהעץ שהוא טיפס עליו. בבקשה תסביר לי.

 8. עירא says:

  השר איתן לא טיפס על שום עץ, זו לא הבעיה. דווקא עד עכשיו הוא היה נחוש להשאר עם רגליו על הקרקע ולא לטפס על העץ של שטרית. בוועדה היום הזכירו המתנגדים שהמסמך של הודעת ראש ממשלה מדבר על כך שלא תהיה שום התנייה בין היכללות למאגר לבין מתן שירות – אך השיבו לו – “אז דחינו את עמדת ראש הממשלה”…. במילים אלו שמרו חתולי ועדת המדע על השמנת של היו”ר שטרית. אופוזיציונר שמצליח לכופף את כל הקואליציה. מדהים.

  צפה שבשנתיים הקרובות מסרבי המאגר יהפכו לאזרחים סוג ב’. הם יועמדו בתורים האיטיים יותר לקבלת שירות, ובהמשך הסירוב שלהם יראה כלגיטימציה לחשדנות נגדם, עדיפות בביקורות מס כואבות והפתעות אחרות. אני לא מבין למה יהודים צריכים לעשות כזה דבר לעצמם במדינה הזו.

  אגב, השבוע התפרסם שמאגר טביעות האצבע שההולנדים התחילו לאסוף מקבל התנגדות הרבה פחות עדינה, שם השוו אותו ישירות למספרים הכחולים של מחנות הריכוז הנאציים. אצלנו, כיהודים אנחנו לא מעיזים לעשות כאלו השוואות, אבל אין ספק שהמטרה העיקרית של מאגר כזה היא לא זיהוי גופות ולא הצלת חיים או שיפור שירות, זה מאגר שנועד לשמור את כל אחד ואחד מהתושבים במקום שרוצים אותו, ולהקשות עליו מאוד את החיים אם יסרב.

  זה יקרה לאט ולא יהיה מורגש לאורך הזמן, המים יתחממו, חלק מהצפרדעים יקפצו מהסיר והשאר יתבשלו. זה לא מגיע לנו, כבוד השר!

 9. עירא,

  אתה צודק, זה בהחלט לא מגיע לנו. המאגר הביומטרי הוא רע. לא במיעוטו, לא בחלקו, הוא פשוט דבר גרוע.
  עם זאת, הפשרה שהושגה מונעת מאלה שביקשו מאגר כאן, עכשיו ומייד, את קבלת מבוקשם. יתרה מכך, היא שמה אזיקים כבדים ביותר על הממשלה בדרכה לאשר את הקמת המאגר.

  עירא, את השלטים כנגד המאגר לא צריך לזרוק לפח, אלא רק לאפסן ליום פקודה. ועדיין השגנו משהו אמיתי במאבק הזה ועל כך מגיעה לך ולחברינו למאבק טפיחה הגונה על השכם.

  ניר הירשמן
  יועץ השר

 10. יואב,

  לפני שמתחילים את הדיון במה הושג אולי כדאי לדמיין את המציאות האלטרנטיבית: לולא המאבק שלך, וגם של השר איתן, כבר לפני מספר ימים היתה מתחילה הקמתו של מאגר ביומטרי שאין שני לו בכל העולם: ללא אבחנה, ללא תחנות עצירה ועם עונשים פליליים לכל אלה שלא היו מסכימים להיכנס למאגר.

  והנה, במקום זה אנחנו מקבלים גרסה מרוככת: קודם ניסוי לשנתיים, אחר כך התייעצות, בדיקה, בחינה. נוכל לבדוק האם מדינות העולם החופשי האחרות המשיכו בתהליך הזה או שמא כולם קפאו.

  לאחר מכן, ואם הממשלה תחליט להתקדם תדרשנה שורה של החלטות, שורה של מקומות בהם נוכל לעצור את המאגר: התייעצות עם שר המשפטים, הצבעת ועדת כנסת מיוחדת ואפילו הצבעה במליאת הכנסת. יואב, במונחים של הפרלמנט הישראלי זה כמו להעביר את החוק מחדש.

  יואב,
  אין ספק שהמאגר גרוע. מיקי, כנציג שלך בכנסת, עשה הכל כדי לבטל אותו לחלוטין, אך המשימה לא צלחה. במקום זה השר הצליח להביא פשרה הגונה ומקובלת שתאפשר לכולנו לעצור את המאגר בהמשך.

  כמו שכתבתי לעירא, אל תזרוק את השלטים, עוד תצטרך לעשות בהם שימוש.

  ניר הירשמן
  יועץ השר

 11. עירא says:

  השלטים לא נזנחו, חו”ח. רק המטרות והקצב ישתנו, לצערי לא ממש לטובה.

  הבעיה היא כאמור, שהחוק לא הוציא מאגרים מחייבים אחרים מהחוק. מאגר משרד הרישוי כרגע פרוץ ומסתובב בידי מספר חברות פרטיות, ולמרות זאת אני מתבקש להכנס אליו “בהתנדבות” אם אני רוצה לחדש את רשיון הנהיגה שלי, שתוקפו יפוג עוד חודש.

  אז הנה זה הגיע לרמה של פגיעה אישית וקשה לי מאוד להחליט מה לעשות. כדי לממן בג”צ בנושא אני אולי אצטרך למכור את האוטו, שממילא לא אוכל לנהוג בו בקרוב, אבל זה לא בדיוק ישיג את המטרה שלי. שמירה של חירויות היסוד שלי לא אמורה להיות כל כך יקרה…

 12. ד"ר ליפסקר אסתר says:

  בתשובה לתשובתךלמייל שלי, לא שכנעת אותי כהוא זה.
  ההסתייגויות הללו- הן טיוח לשמו.
  וכל שנאמר בבלוג- אין הרבה מה להוסיף. נחנו מתקדמים למדינת משטרה, על פ חזונו שלמאיר שטרית…
  זעזע ומפחיד. אורוול במיטבו… התהליך הוא איטי וישכך את התנגדות ולאט לאט ישתלט על כל חיינו ואנא אנו באים…
  מי שאיננו מבין זאת – יתרום להווי המסונת הזו.
  גם מיכאל איתן מרמה את עצמו.

 13. דניאל says:

  לשר מיכאל איתן שלום רב,
  בתור אזרח במדינת ישראל שמתנגד למאגר הביומטרי מסיבות רבות ולא מעוניין להשתתף במאגר כשיתחיל לפעול באופן וולונטרי אני חושש מהאפשרות שבעוד זמן מסוים נגיע למצב בו אזרח ללא תעודת זהות חכמה או דרכון חכם לא יכול לעבור את הגבול במדינות שכן יפעלו לפי השיטה של דרכון חכם. איזה פתרון אתה מציע בנושא לאזרחים שלא מעוניינים להשתתף במאגר?

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש