לפרטים נוספים

המאגר הביומטרי לא יוקם

הצלחה למאבק הממושך במאגר הביומטרי. בישיבה שהתקיימה אמש הוחלט כי המאגר הביומטרי לא יוקם במהלך השנתיים הקרובות, ובתקופה זו יערך פיילוט להפעלת מאגר שכזה. עוד הוחלט כי הכנסתו של אדם למאגר הניסיוני תבוצע בהסכמתו המפורשת וכי הפעלה של מאגר שלם לכלל האוכלוסיה, אם יוחלט כי יש צורך בכזה תעשה רק לאחר התייעצות עם שר המשפטים, החלטת ועדת שרים לענייני ביומטריה, החלטת ועדת כנסת משותפת לועדות חוקה, פנים ומדע והחלטה של מליאת הכנסת.

YouTube Preview Image

בתום הישיבה אמר השר איתן כי: “לאחר מאבק של חודשים ארוכים הסתבר כי הטענות שהשמעתי בתחילה כבודד במערכת הפוליטית הוכחו כנכונות ומוצדקות ואני שמח על המהפך שחל בעמדת הממשלה. אמנם עדיף היה לו נושא המאגר היה מבוטל לחלוטין אך גם השעייתו לשנתיים וקביעת תהליך בקרה מורכב, כפי שנקבע, הינו מצב טוב יותר מהמצב ממנו חששתי בתחילת השבוע”.

תגיות:
 

תגובות ל: “המאגר הביומטרי לא יוקם”

 1. שי says:

  תודה מיקי
  המאבק לא תם

 2. אור says:

  לשר איתן הנכבד (והאחראי ביותר מכל שרי ממשלת ישראל בעיניי),

  הפשרה אינה פשרה טובה
  הממשלה החליטה להפוך את בני ישראל לשפני ניסוי על המאגר הביומטרי בעלות של מאות מיליונים. כדאי שתדע כמה דברים על הפשרה שהושגה:
  במשך השנתיים הראשונות לחוק יירשמו למאגר הביומטרי “בהתנדבות” – כל מי שרוצה תעודה ביומטרית חכמה שתאפשר לו שירותים מתקדמים יאלץ להיכנס למאגר הביומטרי. על אף שתעודות ביומטריות ודרכונים ביומטריים על פי תקן אינם דורשים מאגר ובאירופה חל איסור מוחלט לאסוף מידע ביומטרי מדרכונים ביומטריים, במדינת ישראל עושים ניסוי של מאגר על האזרחים.
  מי שירצה להינות מתעודות חכמות ולא להיכנס למאגר לא יוכל.

  הניסוי יעלה מאות מיליונים על פי הערכות אנליסטים. http://it.themarker.com/tmit/article/7553

  בשנתיים האלו עלולים מאות אלפי אנשים להיכנס למאגר הביומטרי מבלי לדעת את המשמעויות שלו.

  הנתון הבא אולי אמור לרמז משהו על הבאות: ב-4 שנים האחרונות, מידע אישי על 280 מיליון איש נגנב או אבד. על אבדן %19 מהמידע אחראים ארגונים ממשלתיים. 25% מהמידע נגנב על ידי ארגוני פשע. http://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,7340,L-3146427,00.html

  חברי הכנסת – קיימת פשרה אמיתית לתעודות הזהות החכמות והביומטריות ועליכם לדרוש אותה מראש הממשלה.
  ניתן להנפיק תעודות חכמות ביומטריות ללא מאגר ביומטרי. במידה ויוחלט בעוד שנתיים שחייבים מאגר, אפשר יהיה להקים אותו על ידי סריקה בלבד של התעודות שיונפקו.

  השימוש היחיד שמאיר שיטרית (“האב הרוחני” של המאגר הביומטרי) טוען שהמאגר ישמש הוא מניעת כפילות זהות (כלומר אותו אדם לא יוכל להוציא תעודה פעמיים) – את היתרון הזה ניתן להשיג על ידי הפתרון שהציע פרופ’ אלי ביהם בעלות מינימלית וללא מאגר ביומטרי. http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3754468,00.html

  מאגר ביומטרי מאפשר מעקב על כל אדם בכל מקום שהוא היה בו בעבר או בהווה בצורה שלא הייתה אפשרית מעולם. זו הסכנה האמיתית. המאגר הזה יהיה בידיים מעטות מדיי וייתן כוח רב מדיי אך כשהוא ידלוף לארגוני פשע ולמדינות אויב זה יהיה הרבה יותר גרוע.

  אנא ממך, פנה לראש הממשלה כעת ובקש ממנו למנוע את הקמת המאגר היקר ולהשקיע את הכסף בחינוך ובמורים ובמניעת אלכוהול בקרב צעירים ולא במאגר הביומטרי

  הצבע נגד המאגר הביומטרי ה”זמני”-חסוך לקופת המדינה והצל את המדינה מאסון לדמוקרטיה ולביטחון.
  זה בידיים שלך! אפשר לשנות את סעיפי המאגר ולהוציא תעודות חכמות וביומטריות ולהיות מדינה מתקדמת אך דמוקרטית ומחושבת.
  זה הזמן לפנות לראש הממשלה. זה הזמן לשנות את רוע הגזירה. זה הזמן לעשות את הדבר הנכון!

 3. אור שלום.

  בתנאים הנוכחיים דומה כי הפשרה המצ”ב היא הטובה ביותר שניתן היה להגיע אליה.
  עם זאת על אירגוני זכויות אדם ופעילים חברתיים כמוך להמשיך ולעמוד על המשמר ולוודא כי לא ניתן יהיה לעשות שימוש לרעה במאגר.

  ניר הירשמן
  יועץ השר

 4. הלנה says:

  לשר איתן
  אין מילים בפי להעריך את פועלך בתחומים רבים וביניהם בתחום המאגר הביומטרי.
  נראה כי בתחום זה אתה פועל ממש ללא הרף ופירות פעילותך ניכרים.

  לגבי הסכם הפשרה – יש להעמיד דברים על דיוקם: ניתן להסיק מתוך עיון בהסכם הפשרה שפורסם כי הוא מאפשר את העברת החוק המדובר כלשונו, ובכללו סעיף 10 השנוי במחלוקת (סעיף הקמת המאגר) ותקופת הפיילוט ליישום המאגר.
  לפי אותו הסכם נראה כי במהלך תקופת הפיילוט, אזרח שירצה שירותים מתקדמים באמצעות תעודת זהות ביומטרית יהיה חייב להירשם במאגר. ועתה ירים את ידו מי שאינו חושק בכניסה קלה למדינות אירופה או לחסוך לעצמו תור במשרד הפנים.

 5. עירא says:

  אני בדיעה אחת עם אור: הדחיה הזו איננה יותר ממשחק מילים. המאגר יוקם, או למעשה הוקם כבר לפני כמה שנים ע”י משרד הרישוי, ועכשיו יורחבו שימושיו.

  כבר היום, מאגר תמונות הפנים הביומטריות של משרד הרישוי מופץ למשרד הפנים ורשויות אחרות. יש שמועות שהוא מופץ גם לקבלני משנה פרטיים, כמו החברה שמפעילה את בחינות התאוריה, אבל לא הצלחנו לאמת זאת.

  כבר היום אינני יכול להאריך את תוקף רשיון הנהיגה שלי בלי להכנס למאגר הביומטרי (הקיים ללא חוק ואבטחה מספקת). אני נאלץ בימים אלו לשקול ברצינות אם לוותר עליו (ועל קצת מחופש התנועה שלי) כדי לשמור על פרטיות.

  מחר לא אוכל להוציא תעודה חכמה בלי להכנס למאגר “הזמני” (והרי אין יותר קבוע מהזמני במדינתינו)

  בעוד פחות משנתיים יתחילו לעשות לי בעיות בכניסה לארצות שונות אם אבוא עם הדרכון הנוכחי שלי, אבל לא אוכל להוציא דרכון חכם כי סירבתי למאגר הביומטרי.

  הכותרת “זמני” והמלה “וולנטארי” הן מכבסת מילים שקרית כדי להעביר את החוק בכל מחיר וליצור עובדות בשטח. גופים אינטרסנטיים עושים “חומה ומגדל” לממשלת ישראל.

  כי המאגר ה”זמני” לא יוחלף עוד שנתיים במחשוב אחר, אלא אותם המחשבים ימשיכו לתפקד, אולי עם מדבקות אחרות על הארונות בחדר המחשבים. אבל אחרי מאות מליוני ש”ח שיוצאו על המאגר ה”זמני”, אף אחד לא יעיז להוריד עליו את השאלטר עוד שנתיים, והוא פשוט יקבל אישור רטרואקטיבי.

  אני מקווה שהחוק שיועלה מחר בכל זאת יעשה את ההפרדה המלאה. את התעודות החכמות חייבים להתחיל לחלק לאזרחים מעכשיו, ולא להתנות אותן בכניסה לשום מאגר “נסיוני”, “זמני” או “וולונטארי”.

 6. אילנה ספורטה says:

  לדעתי מי שמפחד להיכלל במאגר הביומטרי כנראה יש לו מה להסתיר. כל אזרח במדינה נמצא במאגר הכללי והמידע שיש עליו הוא לא פחות רגיש וגם את המאגרים האלה ניתן לפרוץ. נשאלת השאלה האם אפשר להקים מאגר ביומטרי שאכן יכיל את המידע לבל אף הקר שיצליח לפרוץ אותו?זאת השאלה החשובה, השאר טפל כל הצידוקים. בארה”ב שהיא מדינה דמוקרטית יש מאגרים וגם ביומטרי איך זה? אני בעד כיוון שרמת הפשיעה עלתה, וגם רמת הבריחה מאחריות לפשיעה השתדרגה. ורק מאגר כזה יוכל לשפוך אור ולהרתיע פושעים מלבצע את זממם.

 7. עירא says:

  אילנה היקרה וכל שאר מצדדי המאגר – אני מציע לכם לברר לפני שתפגינו ביטחון כזה מופרז.

  עניתי לתומך מתלהב כמוך בבלוג שלי בדיוק לפני שבוע, נקודה לנקודה בטענות דומות. את מוזמנת להחכים ולחשוב שנית:
  http://ira.abramov.org/blog/2009/11/17/refuting-a-few-misconseptions/

  אם את רוצה תשובה יותר קצרב ופשטנית, הנה המשל שעניתי למישהיא בטוקבק בYNET:

  כמו מרשם התושבים ומאגרים אחרים, המאגר ידלוף ואז כל מי שמופיע בו, כאילו צייר עיגולי מטרה על החזה ומזמין פושעים לתקוף אותו.

  תחשבי על זה ככה. את רוצה שלא יפרצו לך לבית, והמשטרה מציעה את הפתרון הבא: “כל האזרחים, תנו לנו עותק של מפתח הבית שלכם ונשמור אותו בכספת הקרטון המפורסמת של משרד הפנים!”.

  מה קיבלנו? יש עותק של מפתח הבית שלך שעכשיו אין לך שליטה עליו, הוא נשמר במקום שלא נשמע אמין, הבית שלך עדיין ממוגן באותה רמה כמו קודם, כספת הקרטון של המדינה לא מכילה את המפתחות של הפושעים אלא רק של הפראיירים, והפושעים תמיד יכולים לנסות לקרוע את הקרטון ולברוח עם כל המפתחות.

  איך זה עושה את החיים שלך יותר בטוחים בדיוק?!

 8. ניר הירשמן, יועץ השר says:

  אור, עירא והלנה היקרים,

  בשעות אלה מנהל השר מו”מ לניסוח סופי של סעיפי החוק.
  הפשרה שתתקבל בסופו של עניין כשמה כן היא, פשרה וכולי תקווה כי היא תספק את כל העושים במלאכה.

  עם זאת השר איתן עושה את כלל המהלכים תוך תשומת לב לביקורת הציבורית ולהשלכות החברתיות של המאגר.

 9. ניר הירשמן, יועץ השר says:

  אלונה שלום,

  דעתו של השר שונה משלך ופורטה במאמרים הקודמים באתר.

 10. יואב says:

  ניר,
  לפי מה שמתפרסם בתקשורת ה”פיילוט” בעצם אומר שמי שלא יהיה מעוניין בכניסה למאגר יהיה צפוי לסנקציות בצורת מניעת תעודה חכמה וגישה לשירותים מתקדמים שיהיו פתוחים לאלו שיסכימו להירשם במאגר. איך זה מסתדר עם ההסכמה שמי שלא יהיה מעוניין ברישום לא יפגע?

  חבר הכנסת איתן מיהר לרוץ לתקשורת ולהתפאר בהישגים על פשרה ועל כך שהחרב הוסרה מעל צווארנו, אבל אני לא מבין איפה הבשורה כאן? לסרב להוציא תעודה חדשה ולשאת בתוצאות היינו יכולים גם בלי ה”פשרה” החדשה.

  במילים אחרות, האם כבוד השר סבור שאנחנו מטומטמים?

 11. עירא says:

  ניר, כל פשרה שכובלת זכויות אזרח למאגר היא כניעה ולא פשרה.

  כמו שכתבתי, כבר היום חייב כל אזרח “לנדב” תמונה ביומטרית כתנאי לחידוש רשיון נהיגה, ו”לנדב” את טביעת האצבע כתנאי לקבלת דמי אבטלה ושירותים אחרים של משרד העבודה. במצב של תלות מתגנבת שכזו הממשלה למעשה תתן יד להמשך ההשתוללות הנרחבת והבלתי חוקית, הנמשבת חודשים ארוכים ללא ביקורת וללא אבטחה מספקת.

  ולהזכירכם – אלי ישי התחייב באוגוסט לרכז ועדת מומחים לפני החקיקה ולא עשה כך בסוף. התקנות עומדות לצאת לפי המלצות אנשי המכירות של HP ולא לפי יועצים מומחים בלתי תלויים.

  אני מבקש מכם בשם הדמוקרטיה בארץ, חייבים להעביר את החוק הנוכחי ללא מאגר, תעודות ביומטריות בלבד, ולהפריד את המאגר לחוק נפרד שנוכל להרוג בבוא היום לחוד, ללא תלות בהתחלת המעבר לתעודות חכמות.

  מודה מאוד,
  עירא.

 12. מיכל says:

  שלום לשר,

  אני מעונינת להביע בפניך את מחאתי החריפה על הגרסה החדשה של הצעת החוק אשר לפי הפרסומים בתקשורת היית חבר בוועדת השרים שהחליטה עליה. הפרוש המעשי של ההצעה הזו הוא שתוך שנתיים יוקם מאגר כפוי לכלל האוכלוסיה מכיוון שרוב תושבי הארץ טסים לאירופה או ארה”ב מדי פעם ואלה יהיו חייבים בהוצאת דרכון עם שבב ועם תמונה.

  לדעתי, המפסיד הגדול מן המהלך הזה יהיה אתה, השר איתן. לח”כ שטרית אין כבר מה להפסיד לאחר שאיבד את אמון הציבור. ראש הממשלה זוכה בהערכה על גמישותו כביכול, בכך שהסכים לסגת באופן תקדימי מהחלטת ממשלה. ואילו אתה תיתפס כאיש חלש אשר למרות רצונו הטוב, הסכים לקבל הצעה תחבולנית שמשמעותה המעשית זהה להצעת החוק המקורית. ההצעה הנוכחית למעשה גרועה מהקודמת שכן גם היא מקימה מאגר שיהפוך לכפוי אך בנוסף לכך מעכבת במספר שנים את הנפקת התעודות החכמות לכלל התושבים.

  אני מעונינת לפנות אליך בבקשה, ליתר דיוק בתחינה, עם דמעות בעיני, שתדרוש מחר בועדה דיון מחודש כולל בהצעת החוק, שלא תיתן יד להצעה הנוכלת של הכנסת המאגר בדלת האחורית, ואולי החשוב מכל, שתידרוש שבטרם יוקם המאגר תוקם אותה ועדת מומחים שהשר ישי התחייב להקימה.

  בתקווה שתיענה לתחינתי ובתודה,
  מיכל

 13. מיכל שלום,

  אני מתנצל שלא יכולתי לענות קודם, פשוט יצאתי למילואים.
  עם זאת כבר בזמן אמת קראתי את התגובה ואני יכול להבטיח לך שהשר היה ער לביקורת שהפשרה עוררה.
  בכל אופן, אני מציע שתקראי מה שכתבתי ליואב http://www.miki.org.il/?p=993#comment-4491 ואני מקווה שזה יסביר קצת יותר את עמדת השר בנושא

  ניר הירשמן
  יועץ השר מיכאל איתן

 14. יוני says:

  כבוד השר, מודים אנו על פעולותיך למען הציבור.
  ברצוני לציין שהערימו על הציבור ואולי גם עליך, אנו מבינים היטב מהן ההשלכות של מאגר מסוג זה – מדינת משטרה, מלאה באינטרסנטים קרימינלים שיגיעו למידע הפריץ ויעשו בו כאוות נפשם, אותה “פשרה” אינה מה שהיא מתיימרת להציג. כך נראה כי המאגר יוקם, אנשים שלא יסכימו להיכנס אליו בבירור כ ן יפגעו, ובתום שנתיים אף אחד לא הולך להרוס מה שמיליוני שקלים קנו – אותנו, כבוד הרב. קונים אותנו בשימוש הכספים שלנו. אנחנו לא נסכים לשערוריה כזאת ואנחנו מודעים למציאות, לא נשתוק על שגוזלים מאיתנו זכויות בסיסיות.
  כבר ראינו איך כסף קונה חוקים, שמשרתים את המשקיע. זו היא מלחמה על נפשינו לא פחות, ואנו נילחם.

 15. יוני says:

  * כבוד השר, עמכם הסליחה.

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש