לפרטים נוספים

השר איתן לשר המשפטים: לקדם את חוקי חופש המידע

השר המופקד על שיפור השירות הממשלתי לציבור, מיכאל איתן (ליכוד), נפגש אמש (יום ד’) עם שר המשפטים יעקב נאמן לדיון בנושא קידום חקיקה אשר תשפר ותייעל את פעילות הממשלה אל מול האזרחים ותייצר שקיפות הולכת וגוברת של משרדי הממשלה.

השר איתן הציג בפני השר המשפטים מספר הצעות חוק אותן הוא מבקש לקדם, כחלק מיישום הרפורמה שירות הממשלתי לציבור עליה הוא שוקד בחודשים האחרונים. בין ההצעות תיקון לחוק חופש המידע אשר יחייב רישום פרוטוקולים בישיבות רשות ציבורית, יצמצם את התשלומים הנגבים מהמבקשים מידע מהשלטונות, ויקים את נציבות חופש המידע. הצעת חוק נוספת שנדונה תחייב את הרשויות להציג באינטרנט מידע על הטבות ושירותים בתחום סמכותה, כחלק מיוזמה כוללת של השר איתן להקמת קטלוג השירותים האינטרנטי, במסגרת הרפורמה בשירות הממשלתי.

עוד מציע השר איתן להטיל סנקציות כספיות על רשויות שלא ימסרו מידע ולחייב מתן תשובה עניינית בתוך 45 יום. התיקון המוצע לחוק יהפוך את אי מסירת המידע לציבור לקשה יותר מתמיד. עם קבלת החוק תהפוך אי עמידה בהוראותיו לעוולה נזיקית, ויוטלו מגבלות חדשות ומחמירות על החלטה לסרב למסור מידע. בין השרים סוכם כי ועדה משותפת, בה יכהנו נציגי משרד המשפטים ונציגים מטעם השר איתן והאגודה לחופש המידע, תנסח הצעה להחלטת ממשלה על הקמת נציבות חופש המידע ומשרד המשפטים אף תמך ביוזמת החוק המחייבת את הרשויות לפרסם באינטרנט מידע מרוכז על הטבות ושירותים.

השניים דנו גם בנושא המאגר הביומטרי, אשר חוק בעניין הקמתו יובא להצבעה בשבוע הבא בכנסת. השר איתן הציע לחייב בחוק הסדרי פיקוח מחמירים על מאגרים ביומטריים אחרים המוחזקים כיום בידי גורמים פרטיים- במקומות עבודה, בבתי עסק, במרכולים ועוד. מתברר כי במדינת ישראל קיימים כבר היום מאגרים ביומטריים אשר תיחזוקם ואבטחתם אינה מעוגנת בחוק או בתקנות. הסכנות הכבדות אשר נחשפו בדיונים אודות חוק המאגר הביומטרי מחייבות, לדעת השר איתן, לבצע חשיבה מחודשת באשר להגנה ולאחזקה של מאגרים קיימים.

בין השרים סוכם כי יו”ר הרשות למשפט, מידע וטכנולוגיה, עו”ד יורם הכהן, יכין הצעה להחלטת ממשלה על מינוי ממונה על יישומים ביומטריים בשוק הפרטי. בין תפקידיו, יקבע הממונה כללים לניהול ושליטה בנתונים ביומטריים, הנמסרים באופן וולונטרי למאגרים פרטיים, ואת דרכי הפיקוח על מאגרים. הכללים שייקבעו באמצעות הממונה אמורים להבטיח שמירה על פרטיות הנתונים הביומטריים ולמנוע את דליפתם או מסירתם.


תגובות ל: “השר איתן לשר המשפטים: לקדם את חוקי חופש המידע”

 1. חובה says:

  צריך לאפשר גישה נוחה לכל הפרוטוקולים של בתי המשפט, לרבות בתי משפט לענייני משפחה (שיצנזרו פרטים מזהים וכו’), ובתי דין צבאיים ודתיים.

 2. אייל says:

  יישר כח!

 3. ליזי מוזס-רוזנברג says:

  כל הכבוד!!

  בענין אחר – כבוד השר – שמעתי אותך מדבר בדיון שהתנהל לאחר סרט על המחסומים של חברת מחסוםWATCH. לצערי התגובות על הדיון היו מתלהמות ולא ענייניות ולכן עזבתי. אבל הספקתי להתרשם מאד מדבריך – אם זכור לי נכון, תמצית דבריך היו, שאין זה חשוב מאיזה צד פוליטי באים, חשוב לבדוק את הצד האנושי בניהול הבעיה.
  אתה האדם היחיד בליכוד שהייתי בוחרת עבורו… כל פעם מפתיע מחדש. מזכיר לנו שיש גם אנשים ישרים מהזן הישן בממשלה…
  תודה!

 4. עירא says:

  עלו והצליחו! כתבתי על זה לא פעם בבלוג שלי, למשל פוסט מסכם עם הצעות קונקרטיות.

  לשאר הקוראים ולמי שמעדיף הרצאה במקום, הנה אחת שנתתי לפני שלושה חודשים, עם הרבה לינקים למידע נוסף.

 5. מתי נוכל לעשות את הבחירות דרך האינטרנט?
  הרי זה הדבר הכי טוב שיכול להיות ככה כולם יוצאים מרוצים…

 6. עירא says:

  בדק בית – יש לשאלה הזו תשובה מאוד ארוכה, אבל הנקודות החשובות בה הן אבטחת המידע, מניעת זיופים, אמינות המערכת (טכנית) ואמון הציבור במערכת (אתית). אם זה היה פשוט, אז ארה”ב ורוב אירופה כבר היו מכניסות מערכות כאלו, אבל כמו שאתה רואה, המומחים עוד לא הגיעו לפתרון מניח את הדעת.

 7. יישר כח! יופי של יוזמה. אני מסכים שכדאי שלציבור תהיה גישה טובה יותר לפרוטוקולים של בתי המשפט.

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש