לפרטים נוספים

השר מיכאל איתן מביא היום (יום א’) את המאגר הביומטרי לועדת השרים לחקיקה. לטענת השר איתן, בניית מאגר ביומטרי, אשר יכיל את פרטי תביעות האצבע, תווי הפנים ונתונים נוספים על כלל אזרחי ישראל, אינו נחוץ ועלול לדלוף ולפגוע בצורה בלתי הפיכה בצנעת הפרט של כלל אזרחי המדינה. עוד טוען השר איתן, כי על מנת להשיג את המטרה הראויה של תעודות זהות ודרכונים דיגיטליים אין צורך בהקמתו של מאגר ביומטרי מסוכן. השר איתן: “יש לעצור את הליך החקיקה המזורז והדורסני המתקיים כיום בכנסת. מדובר בחוק בעל פוטנציאל גדול של סיכון לפגיעה בפרטיות, אשר עלול להביא למצב בו טביעת האצבע של כל אחד ואחת מאיתנו תעבור כסחורה עוברת לסוחר. המאגר הזה עלול לדלוף בדיוק באותה הצורה בה דלף מאגר מרשם האוכלוסין, רק שהפעם התוצאה תהיה בלתי הפיכה ומי שירצה לשמור על פרטיות יהיה חייב ללבוש כפפות. יש להמשיך ולבחון את נושא המאגר ובינתיים להפסיק לעכב את תעודת הזהות החכמה”.

השר איתן ביקר בחריפות את הליך החקיקה המזורז שמוביל יו”ר ועדת המדע, ח”כ מאיר שטרית (קדימה) וטען כי מתוקף היותו של שטרית יוזם החקיקה כשר הפנים לשעבר ויו”ר הועדה כעת אין מי שידאג לאזן את החקיקה בסעיפים הנוגעים לשמירה על זכויות הפרט: “גם אם מחליטים לעשות צעד תקדימי כזה, ולהקים מאגר ביומטרי של כלל אזרחי המדינה, שאינו מקובל קיים ברובן המכריע של המדינות הדמוקרטיות, אי אפשר לעשות כן בחקיקה חפוזה, המחוררת את זכויות האזרח כגבינה שוויצרית. יש לקיים דיון ציבורי רחב, בהשתתפות אמיתית של חברי הכנסת וגורמים ציבוריים, אשר לא מתקיים במציאות הנוכחית בה יו”ר הועדה קובע דיונים מדי יום ביומו, ללא השתתפות חברי כנסת נוספים ומבלי שמתקיים דיון ציבורי רחב היקף שבמסגרתו נבדקים היתרונות והחסרונות בצורה מעמיקה”.


תגובות ל: “השר מיכאל איתן לשר המשפטים: לעצור את המאגר הביומטרי”

 1. כבוד השר,

  אני עוקב בחרדה רבה אחרי הליך החקיקה “המזורז” בכל מה שקשור למאגר המידע הביומטרי.
  אין לי ספק שנצטרך ,כמדינה, להצטרף לחברת העמים המתוקנים ולהנהיג תעודות זהוי ביומטריות אבל…ובאותב מידה אין לי ספק שאין כל צורך במאגר המידע הזה ודי בתעודות גופן.

  עם כל הכבוד מדינת ישראל התרשלה להוכיח כי ביכולתה לתת מענה ראוי לפרטי האישיים. מאגר המידע הזה (ואני מכוון למאגר המידע של משרד הפנים ובו רשומות פרטי כל אזרחי ישראל) דולף דלף ומן הסתם ימשיך לדלוף כי איש איננו עושה מעשה למנוע את זה. הטיפול בדלף מידע זה הוא רשלני, קל דעת ואין לו מקום במדינה מתוקנת, שלא לומר דמוקראטית. זוהי טמינת הראש בחול כמעשה היענה.

  רבים וטובים ממני הביעו שאט נפש ושאלות וסימני קריאה לגבי נחיצות השלטון המרכזי בהחזקת מאגר מידע כה רגיש. אינני רואה כל סיבה שיהיה מאגר מידע כזה ובוודאי שלא בידי מדינת ישראל שמתרשלת להגן על המידע הנוכחי שיש בידה על אזרחיה.

  ובעוד הכנסת דנה ביצירת מאגר מידע ביומטרי, אי אילו גופים במדינה (כמו משרד התחבורה למשל) כבר אוחזים במידע ביומטרי על חלק מאזרחי המדינה, בלא בסיס חוקי, בלא כללים לשמירת המידע, בלא הגדרה של בעלי גישה חוקית אליו ולמי מותר ולמי אסור ומה מותר ומה אסור. והי ההתגלמות של אובדן דמוקראטיה – בדרכים דמוקראטיות, שיטה שהוכיחה את עצמה כהרת אסון.

  האופן שבו מתנהל דיון הנוגע לזכויות הפרט, צינעת הפרט וההגנה על אלו הוא שערוריתי ,בלשון המעטה, ורשלני עד כדי לא דמוקראטי בעליל.

  ראיתי שבדיוני הועדה הוסרו כמה סעיפים שלטעמי הדיפו ריח של מדינה שאיננה דמוקראטית , כמו למשל: ביטול העונש על סירוב במסירת המידע הביומטרי בפני רשות. אך אין די בכך – אין צורך במאגר עצמו.

  באופן אישי: לכשיתקבל החוק (ומן הסתם הוא יתקבל פשוט כי ח”כ שיטרית יכול ונזכיר משמעת קוהליציונית ונזכיר שבהצבעה בקריאה ראשונה החוק הזה התקבל ברוב של 18 ח”כ כנגד 1 כשבמליאה היו נוכחים רק 19 ח”כ) אני אעשה כל אשר לעיל ידי שלא למסור את פרטי הביומטריים בפני הרשות כולל אשקול ויתור על אזרחותי הישראלית.

  אני מצפה ממך ,כמי שממונה על הקשר עם הציבור, וכמי שמעורה בעינינים טכנולוגיים, לפעול כדי שחוק כה רגיש וכה בעייתי מבחינת סדרי שלטון ודמוקרטיה לא יתקבל כלאחר יד ,רק כי אפשר, וההליך עצמו יהיה שווה ערך לנושא שבו דנים היינו – זכויות הפרט , היינו הליך שנדרש עבורו רוב מיוחד בחקיקיה מיוחדת ללא משמעת סיעתית ועם – ועם ביקורת ציבורית שאיננה בבחינת הכלבים נובחים והשיירה עוברת.

  בחוק מאגר המידע הביומטרי אני ,כאזרח המדינה, רואה הפרה גסה של זכויות הפרט שלי. אני ,כאזרח, רואה בכך התערבות שלא כדין ושלא לצורך של השלטון בחיי הפרט שלי ואינני סומך ,כקליפת השום, על השלטון שידע לשמור על המידע האישי והפרטי שלא, כפי שהוא נוהג , כיום.

  אם תרצה, אשמח לפרט באוזניך את טיעוני – אולי ימצאו דרכם ממך לועדת הכנסת, אם כי בריצת האמוק לשם יד על פרטיהם של אזרחי המדינה – אין עוצר.

  שלך בברכה
  מנחם (אזרח)

 2. [...] להמיט עלינו את חוק המאגר הביומטרי שהוא, לדברי ח"כ מיקי איתן, מסוכן יותר מאסון צ’רנוביל.  קישור לחלק מההסברים [...]

 3. אאאא says:

  העם איתך. לא למאגר!

 4. עירא says:

  תודה לשר איתן ותודה לאברי על השפיות והיושרה!

  אני לא חזק בתאוריות קונספירציה אז אני לא אנסה לנחש מי בוחש ומי דוחף את המהלך, אבל היום ישבתי בועדת המדע וממש הרגשתי כאילו אבדה כל הבושה. דעתם של חברי מקצוע מושתקת, דעתם של משפטנים מותקפת, גרסאות של הצ”ח מודפסות מחדש פעמיים(!) תוך כדי הישיבה ופנימה מושחלים סעיפים מסוכנים שכבר הוצאו קודם, סעיפים שמאיינים כל דרישה לאחריותיות ושמירה על הפרטיות. בנוסחים שאושרו “פה אחד” אין יותר שום שמירה אמיתית על המידע מדליפה. קבלני משנה למכביר יטפלו במידע, ואין לי צל של ספק שה”אגרון” הבא שיופץ באימיול יהיה הרבה יותר מענין לפושעים ולארגוני טרור :-(

  לקינוח, אחרי התודות שנראו כאילו סוגרות את הישיבה, פתאום מקבל את הבמה מנכ”ל של חברה בשם OTI שנתן נאום מכירות פאר אקסלאנס על אילו כרטיסים חכמים ויפים מייצרת החברה שלו, וסירב לקבל שאלות מהקהל. למה הוא בא? אולי לרמוז לנו שהוא הזוכה במכרז שעוד לא נכתב?

  לבסוף אחרי שנסגרה הישיבה סופית וכבר רוב הקהל יצא, נזכר שיטרית ורץ למיקרופון: “רגע רגע! אני פותח מחדש, כמעט שכחנו, יש שתי הסתייגויות, אני דוחה את שתיהן. תודה ולהתראות!”.

  איפשהוא הרגשתי כאילו אני בסרט פארודיה. ועדה של איש אחד שמנהל אותה במחטפים, המוזמנים עובדים מול נוסחים נוזליים והעובדות שהם מעלים (לא דעות, עובדות!) מבוטלות בזילזול.

  מר שטרית פועל מתוך בהילות מוזרה לקדם את החוק, שאין בו לתת לאזרחים יותר בטחון, או אמון בממשלתם. החוק הזה יפגע בסחר החוץ שלנו, בבטחון פנים, אולי גם בבטחון חוץ, באווירה הציבורית, וביסודות הדמוקרטיה שלנו, שגם כך רבות בה חיתוכי הפינות והעלמות העין.

 5. דורון says:

  כל הכבוד לשר מיכאל איתן!
  השר השפוי היחיד בממשלת מטורפים המנסים לקבור את זכותנו הבסיסית לפרטיות.
  ישר כוח!

 6. אזרח says:

  חזק ואמץ כבוד השר!
  המאגר הזה באמת מיותר ואיננו נחוץ! גם אם יש סיכוי של אחוז אחד בלבד שהוא ידלוף עדיין אסור לקחת את הסיכון! כי האחוז האחד הזה יעלה לכולנו כנזק לכל החיים! מדוע שאנחנו, מדינת ישראל הקטנה נהיה שפני הניסיונות של כל העולם (במיוחד הדמוקרטי) שמתייגים את כל הציבור כולו בלי יוצא מהכלל במאגר אחד רגיש? כנראה שהשר שטרית מסתיר שם משהו אך לא נכנס לספקולציות ותאוריות קשר, אך לא ברור אינטרסים של מי הוא משרת, של גורמי חוץ או גורמי פנים? מה שבטוח אם הוא היה מבין את טובת המדינה וחפץ בעתיד טוב לציבור, הוא לא היה טורח כ”כ להעביר את החוק הזה כמחטף, ובטח שלא כוועדה של שר אחד (הוא עצמו) שגם במקרה יזם את ההצעה הזו.
  בושה וחרפה, עלבון בזוי לדמוקרטיה, חבל שאין לנו חוקה שתגן על כבודנו, זכויותנו וחירותנו!
  אני כמומחה מחשבים ואבטחת מידע, אדם עם משפחה וילדים צריך לעזוב את כל היקר לי מכל במדינה הזו שבה נולדתי וגדלתי ולהגר למקום אחר רק בגלל שלא מכבדים את זכויותיי כאזרח? מדוע אני אמור להרגיש כמו פושע בכלא ענק במדינתי שלי? במדינה שלזכותה לחמתי, הגנתי עליה בדמי, חבים לנשק נפלו, התגברנו, המשכנו, הקמנו מדינה לתפארת עצמאית ונאורה, מדוע אנו צריכים להיות מושפעים ממדיניות המערב, הגלובליזציה והממשל “האח הגדול” שמדינות אחרות מביאות עלינו? אז ארה”ב דורשת טביעות אצבע, לא נורא יש המון מדינות אחרות שלא דורשות ונשארו שפויות, זה לא אמור להיות התרוץ של שטרית כי כל התרוצים שלו יחד לא משכנעים! אני מסרב לעבור למדינה אחרת רק בגלל חוק אוויל אחד, היא יקרה לי מדי מכדי לעבור. מקווה שלא נצטרך להגיע למצב הזה, כי מי שמוכן לקחת את הסיכון להשאר ולגלות יום אחד שהמאגר דלף והוא נמצא בסכנה ביום יום מפני גניבת זהות לא מאחל לו שום צער בחיים, כי גנבת זהות זה לכל החיים!

  תודה כבוד השר שוב פעם, נקווה שהשבוע הזה יעבור מבלי שנזכה לראות את המאגר הביומטרי בא לעולם! תודה לך ולכל שאר הפעילים, בואו נשמור על הדמוקרטיה כדי שהיא תשמור עלינו!

 7. עירא says:

  מקווה שלא היחיד, הוא רמז שיש עוד אנשים בקואליציה, כולל בממשלה, שחושבים כמוהו.

  למיקי ועוזריו – תוכלו לספר לנו מי עוד במתנגדים? אני יושב עם חברי למטה המאבק בחוק ואנחנו ממפים לאט את כל 120 החכ”ים לפי צורת ההצבעה שלהם ומנסים לשכנע את תומכי החוק שיש פה ריצה נמהרת, אבל זה הולך מאוד לאט.

  אגב, נראה שהבלוג עדיין מכוון לשעון חורף :-)

  אני מציע שתשדרגו לוורדפרס 2.8.2. מלבד תיקון השעון האוטומטי, יש המון חורי אבטחה בגרסא הישנה שלכם…

 8. ניר, יועץ השר says:

  עירא,

  אני מחכה לעידכון מלא באתר ואז, תאמין לי, יהיה כאן שדרוג. בינתיים אני לא נוגע מסיבות מובנות. כמוכן, נשמח לשמוע הצעות נוספות לשיפורים בבלוג ואתה מוזמן לשלוח אותם אלי ישירות למייל – ניר נקודה הירשמן בג’ימייל נקודה קום.

  לגבי המאבק, אני מציע שתתעדכן עם יונתן קלינגר, יש אצלו רשימות מסודרות.

 9. עירא says:

  בשמחה. שלושה ימים עברו ואנחנו החכמנו מאז.

  עדיין, המאבק יוצר המון אינפורמציה מטעה בתקשורת. יש דיווחים שהשר אין נגד עד כדי מוכנות להתפטר מהממשלה, ויש מצד שני שמועות שרעיון פיצול המאגר בכל זאת הניח את דעתו (שזה לא אמין בעינינו), אבל אנחנו לא נמצאים בכל המקומות כל הזמן.

  קשה להפוך מעדר אנשי טכנולוגיה ופעולות קהילתיות למכונת לוביסטים פרלמנטריים משומנת תוך שבוע אחד, במיוחד כאשר נגדינו עומדים מומחי ספין ותיקים שמצליחים לשכנע כתבים שאין שום בעיות עם החוק או תהליך החקיקה שלו.

 10. ניר יועץ השר says:

  עירא,

  אתם לא חייבים להפוך לספינולוגים או לוביסטים. בדמוקרטיה אמיתית, זהו תפקידם של אישי הציבור- לקחת את תחושות הלב של האזרחים ולהביא אותם לשלטון ולידי מימוש. זה בדיוק העניין- השר מיכאל איתן הוא לא סתם פוליטיקאי, הוא הנציג שלך ושל רבים אחרים. ומכיוון שיש לך נציג בממשלה, אתה לא צריך לוביסטים.

  ולעניינינו, אנחנו (לשכת השר איתן) מסייעים בכל הנדרש בנושא. אגב, לי נדמה שאם מישהו מצליח לשכנע משהו זה דווקא אלה שמאמינים שהמאגר מסוכן ולא להפך. זהו מאבק ציבורי וחייבים להמשיך להילחם.

 11. עירא says:

  מילות התנאי שבחרת, “בדמוקרטיה אמיתית” הן מילת המפתח כאן, והן כמעט לעג לרש. בפרלמנט שרוב חבריו מצביעים לפי משמעת סיעתית או מפחד איבוד הכסא או לפי הוראותיו של רב וכולי, אין ממש דמוקרטיה. אולי 5-7 חברי כנסת באמת פתוחים להקשבה או משנים את דעתם אחרי הקשבה לדעות ציבור, וכאן קשה לנו אפילו להביא רבים מהם להפנים עובדות מפי מומחים!

  אחרי העדויות בועדה (שחבריה לא נכחו בה ולא קראו את הפרוטוקולים) ואחרי מכתב המדענים ובראשם אלי ביהם, חמור אבל לא מפתיע שעדיין עלול להיות רוב בעד המאגר.

  “יש לך נציג בממשלה, אתה לא צריך לוביסטים….. זהו מאבק ציבורי וחייבים להמשיך להלחם”. איך אתה מיישב את הסתירה בדבריך? אני חושב ניר, שתסכים איתי, שאם לא היינו מגיעים לכנסת לועדות ואם לא היינו מרימים טלפונים לח”כים ועוזריהם, הפרלמנט לבדו היה מעביר את החור ברוב עוד יותר גדול ובלי שום ספלאש עיתונאי. הרבה אנשים ויתרו על שבוע או חודש של עבודה לעשות את מה שאתה טוען ש”הנציג שלי בממשלה” דואג לי. עם כל הכבוד הוא רק איש אחד, ואנחנו צריכים בולדוזר תקשורתי עדיין.

  כי בסופו של דבר, לצערי הרב, ההחלטות במדינה הזו קורות לא לפי עובדות מדעיות או דעת הקהל, אלא משיקולים קואליציוניים או שיקולים זרים. זה לא רושם רגעי, זה נובע משנים של תסכול ממעכב אחרי תהליכים של חקיקה וממשל. רק הרעיון של הפרטת רשות האנרגיה במקום רגיש ושברירי כמו ישראל ממש בזמן שקליפורניה פושטת רגל אחרי נסיון איום למהלך דומה מראה איזו שרירות לב יש ליזמי חוקים פה, הפרטות אחרות כמובן נעשות תוך מינימום דיונים, והפרטת הפרטיות שלנו היא רק עוד חלמאות אחת בסולם, רק שלשם שינוי היא נוגעת לחיינו הפרטיים ישירות ולא באופן עקיף.

  משטר מושחת וקרקעות גזולות אפשר להשיב לייציבות דמוקרטית בפעולות חוק או בהפיכה, אבל פרטיות כמו מאגרי מידע שכאלו אין להשיב – לא בחוק ולא באלימות – כי עלות העתקת ביטים היא אפסית והיכולת להזיק איתם לאנשים בצורה יצירתית היא מאוד נרחבת. לצערי הרב יש מעט מאוד חברי כנסת שעוצרים לשיעור אחד בדמוקרטיה וזכויות אזרח בדרך למשכן הכנסת, אחרת אין לי הסבר למה הצלחנו לשנות את דעתם של כל כך הרבה עיתונאים ואזרחים אבל כל כך מעט ח”כים.

  עם כל הכבוד לשר איתן, הוא מתרוצץ בין מלחמה בחוק מופז למלחמה במאגר, ובוודאי בעניינים רבים אחרים יש לו מה להגיד, אבל אין לו מטה קסמים לבטל את הצעת החוק או לשכנע פרלמנט להצביע נגד, גם לא ליחימוביץ’ או הורביץ. אנשים יצביעו בצורה עיוורת בלי להבין את כל ההיבטים ולשם שינוי זה מפחיד אנשים שמבינים את הפן הטכנולוגי הרבה יותר מהרבה חוקים אחרים. בניגוד לשאלות מוסר ואתיקה של קרקעות וילדי זרים, אנחנו מרגישים שמדובר פה בסכנה ברורה ומוחשית לדמוקרטיה ולביטחון האישי. אם הייתי דתי הייתי בקלות שם את מצדדי המאגר בקטגוריה של “דין מוסר”. זה גרוע בעיני מכל שקשוקה של בז”ן, צים, מקרקעי ישראל ומפעלי ים המלח…

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש