לפרטים נוספים

לעצור את צנזורת האינטרנט

הצעת חוק הצנזורה על האינטרנט של חבר הכנסת אמנון כהן (ש”ס) תובא היום (יום א’) להחלטת ועדת שרים לחקיקה. על פי הצעת החוק תוטל צנזורה גורפת על כלל גולשי האינטרנט באמצעים שונים. גולש שיבקש להסיר את הצנזורה יצטרך להגיש בקשה לספק האינטרנט, אשר תירשם ותקוטלג במחשבי הספק. אתמול קראתי לממשלת ישראל שלא לתמוך בחוק. עלינו להוכיח כי הממשלה ניצבת עם הפנים לקידמה, בניגוד למפלגת קדימה שניסתה לקדם את הצנזורה על האינטרנט. אנו חייבים להתייצב בשורה אחת עם מדינות המערב המטפלות בסכנות הנשקפות מהרשת בדרך של חינוך והעצמה ולא בדרך דורסנית של צנזורה. צריך לשמור על האינטרנט בדרכן של מדינות דמוקרטיות ולא בדרך של משמרות המהפכה.
המדינה צריכה לעודד הורים להפעיל אמצעי סינון וביקורת באופן עצמאי ולהקנות לילדיהם הרגלי גלישה בטוחים. החוק המוצע רצוף פגמים שעלולים להיות מנוצלים לרעה על-ידי גורמים שונים ולגרום לפיקוח נוקשה על מידע לגיטימי. החוק גם עלול ליצור ויכוח בין חרדים וחילוניים לגבי מושגים רחבים כמו תרבות ואומנות ועלול להביא לצנזור של תכנים תרבותיים ראויים באופן כוללני. הדרך הנכונה לפעולה הינה דרך חינוך והשכלה ולא דרך צנזורה גורפת ודורסנית. הצעת החוק תייקר את האינטרנט ותפגע בפרטיותו של האזרח ועלינו לפעול נגדה.

תגיות:
 

תגובות ל: “לעצור את צנזורת האינטרנט”

 1. יוני says:

  לא רוצים להפסיק להמציא חוקים דפוקים בכנסת הזאת ? מה יהיה איתכם ?.. יש כל כך הרבה בעיות במדינה שזה מה שחשוב עכשיו ? שאנשים ישמרו ויחנכו את הילדים שלהם במקום לנסות להגביל בחוקים אם הח”כ הנכבד לא מסוגל לחנך את ילדיו לא לגלוש באתרי פורנו אז חוק זה מה שיעזור?
  במקום לראות סקס באינטרנט הם ילכו ויראו אצל חברים הפיתרון הוא לא הגבלה אלה הסברה
  טבע האדם הוא לחקור ולגלות דברים ואין שום סיבה שהגבלה טיפשית בחוק אדיוטי יצליחו למנוע או לעזור במשהו

 2. [...] של תקציב זה יסכים לצנזר את הרשת, אלא ששרים אמיצים כמו מיכאל איתן, משה כחלון ועוד מטובי הליכוד (שראוי לפירגון כשראוי לתת) [...]

 3. [...] של תקציב זה יסכים לצנזר את הרשת, אלא ששרים אמיצים כמו מיכאל איתן, משה כחלון ועוד מטובי הליכוד (שראוי לפירגון כשראוי לתת) [...]

 4. נתן מאיר says:

  כבוד השר,
  אני חושב שאתה טועה טעות מרה מאוד בנוגע לסינון אתרים. נעשית שותף לאחד האויבים הגדולים ביותר לחינוך ילדינו. כחבר ליכוד אשר תמך בך לא פעם, ואף שם את שימך בקלפי, גרמת לי להצטער מרה כי טעיתי. אוי לי כי שגיתי בך! אמור לי מה בכוונתך לעשות כדי למנוע גלישת הורים וילדים לאתרי פורנו. המצב כרגע הוא לא על פי התהום אלא בצניחה תלולה אליו.
  כמנהל מוסד חינוכי אני דורש כי תפעל מיידית לקידום חוק שיעיד כי אנו מדינה נאורה יותר מכל מדינות המערב השולחות ילדיהן לאסון, וכי אנו מתקדמים יותר מהם בכך שאנו נגן על ילדינו מפני טרור האינטרנט.
  ראה איך פגעה ארה”ב ה”נאורה” בזכויות הפרט כי להגן על עצמה מטרור. למד את הנושא יותר לעומק לפני שאתה נעמד בחזית המאבק בצד הלא נכון. מעשיך יקרבוך ומעשיך ירחקוך.

 5. אורן says:

  כל הכבוד על הדברים.

  כולנו רוצים להגן על הילדים שלנו, ויפה אמרת שיש דרכים אחרות!

  יש בכנסת הרבה בורות טכנולוגית, טוב שיש בכנסת את ח”כ מיכאל איתן שמפגין מקצועיות בתחום הזה.

 6. עופר says:

  פרט לחסימה מוחלטת של כל הרשת ודחיפה של תכנים נבחרים על ידי הספקים אל המשתמשים (כלומר ניתוק המשתמשים מקשר ישיר לרשת והספקת תכנים לפי רשימה של הספק כמו בטלביזיה בכבלים) אין אפשרות אמיתית לחסום את הרשת. כל פתח שיושאר כדי לאפשר להפעיל אפליקציות מבוססות אינטרנט (למשל: טלפוניה ב-VoIP) הוא פתח שיאפשר עקיפה מוחלטת של הצנזורה. כיוון שישראל אינה מתכוונת להתאבד כלכלית ולהתנתק לגמרי מהרשת העולמית ממילא לא באמת תהיה צנזורה גם אם יעבור חוק כזה, ומי שירצה ימצא את הפרצה (שיהיה קל למצוא אותה כי בהווצר הביקוש יהיה גם מי שידאג לספק את השירות). לכן הרעיון הטופש של “צנזורה על אתרים” מיותר וראוי שימצא את דרכו לפח הזבל של הצעות החוק המיותרות. האינטרנט אינו מורכב מאתרים. האינטרנט הוא אמצעי תקשורת כללי, וכל עוד לא מנתקים אותו לחלוטין אפשר להעביר עליו כל סוג תוכן בכל דרך שהיא, וכל סוג של חסימה תגרור מיד טכנולוגית tunneling מתאימה שתעקוף את החסימה בכל מסלול שנשאר פתוח. זוכרים את המחיקון והאניטי-מחיקון מלפני 30 שנה?
  אפשר למנוע טכנולוגית מהילדים לראות מה שלא רוצים שיראו ברשת על ידי כך שההורים ידאגו לכך אצלם בביית. מי שלא יודע בעצמו ימצא מי שיעשה זאת בשבילו. כתבתי כבר מזמן לאנשי ש”ס שיזמו את חוק הצנזורה שהם כורתים את הענף שהם יושבים עליו: סינון ברמת הספק ימנע או יקשה מהם לקבל סינון ברמה שמתאימה להם. הם יצטרכו בעצמם להתפשר על רמת סינון ממוצעת ושבטוח ניתנת לעקיפה, ובנוסף החוק בצורה הזאת ימנע מאנשי המגזר שלהם את היכולת לעסוק בהספקת שירותי חסימה מותאמים למי שמעוניין לרכוש אותם. האם לא ברור שחרדי שרוצה הכשר לאינטרנט שלו לא יסתפק בסינון ברמת הספק? לכל חצר חרדית יכול להיות הכשר האינטרנט שלה, וסינון ברמת הספק שמסתיר את מקורות המידע מאחורי מסנן יקשה עליהם לבצע סינון ברמה הרצויה להם. זה כמובן תקף לא רק לחרדים. גם הורים חילונים מעוניינים להגן על ילדיהם (ועל עצמם). אבל לכל אחד יש הדרישות שלו, ובכל מגזר יש גם מי שכול להתפרנס מסיפוק הדרישות האלה, במקום לחייב את ספקי האינטרנט בחוק לבצע משימה בלתי-אפשרית, שברור גם שלא תוכל להתבצע כראוי, ומה שכן יתבצע אם בכלל יותאם ל”אדם ממוצע” שאינו קיים.

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש