לפרטים נוספים

מיכאל איתן שכנע: יוקם מרכז למורשת יהדות אתיופיה

תמונהלמרות התנגדות פקידי משרד האוצר ומשרד התרבות, השר מיכאל איתן הצליח לשכנע את ועדת השרים לענייני חקיקה לתמוך בהצעת חוק פרטית שיזם להקים מרכז מורשת ליהדות אתיופיה. המדובר בהצעת חוק שיזם ח”כ איתן במהלך תקופת הכנסת ה-17, שלמעלה מ-80 מחברי הכנסת ההיא תמכו בה (ראו תמונה מצורפת), ומטרתה, כאמור, הקמת מרכז למורשת יהדות אתיופיה.

משרד התרבות התנגד בתחילה להצעת החוק בטענה כי הנצחת מורשתה של יהדות אתיופיה תיכלל ממילא במרכז מורשת שיוקם לכלל עדות ישראל.

שרת התרבות, לימור לבנת החליטה לתמוך בסופו של דבר בהענקת הרציפות להצעת החוק רק לאחר ששמעה את טיעוני השר איתן בעניין.

השר איתן הדגיש מספר נקודות בפני חברי ועדת השרים: ראשית, העדה האתיופיה אינה דומה לעדות אחרות, ואינה משופעת בבעלי אמצעים כלכליים אשר יכולים לתרום תרומה למען פרוייקטים מסוג זה. שנית, הוכיח השר איתן כי מבחינת ההוצאה הכלכלית הדרושה למען הקמתו של מרכז מסוג קטנה יחסית, וכי מדובר בהצעת חוק שאינה תקציבית.

שלישית, למרות הדיבורים על הקמת מרכז למורשת כלל עדות ותפוצות ישראל – הוקמו בשנים האחרונות מספר מרכזי מורשת של עדות שונות בסיוע ובמימון ממשלתי. על פי הצעת השר איתן, הוראות החוק שיחולו על מרכזי המורשת הממשלתיים, לאחר הקמת המרכז למורשת הכללי – יחול גם על המרכז למורשת יהדות אתיופיה.

רביעית, טען השר מיכאל איתן; “החלטה של ועדת השרים להפסיק את החקיקה שהחלה בכנסת הקודמת – תשגר מסר פוגע ומעליב לעדת יוצאי אתיופיה בישראל. זו תהיה החלטה אשר תתנגש מול רוב עצום מקרב חברי הכנסת (81 חברים) שהתאחדו סביב מסר של הבעת תמיכה בעדה האתיופית בישראל”.

לנאום הנרגש הזה של מיכאל איתן, הצטרף בהמשך השר יולי אדלשטיין, ולבסוף הודיעה השרה לימור לבנת כי היא מסכימה להחלת הרציפות להצעת החוק אשר חקיקתה תהיה מתואמת עימה.


תגובות ל: “מיכאל איתן שכנע: יוקם מרכז למורשת יהדות אתיופיה”

 1. zehavit says:

  אני רוצה להודות מקרב לב על פועלך ולחימתך בעבור יהודי איתיופיה,

  אני רואה בך כאדם שראוי להיקרא כיהודי ציוני,מקווה שכן ירבו כמותך!!

  ובהצלחה בהמשך דרכך.

 2. avi says:

  כבוד השר מיכאל איתן שלום,

  מאוד התרגשתי לקרוא על פועלך למען קהילת יהודי אתיופיה בכנסת ישראל אין ספק שיהודי אתיופיה זכאיים בזכות למרכז מורשת שמקומו צריך להיות( לדעתי )בירושלים בירת העם היהודי ,חשוב לציין קהילת יהודי אתיופיה שרדה 2000 שנה של גלות בהם שמרה על יהדותה בצורה הרמטית ,כל זאת כאשר קהילה זו הייתה מוקפת בגויים ואין ספור נסיונות של מסיונריות לא הזיזו את העפעף במרכיב הזהות של הקהילה, להפך הקהילה תמיד התאחדה ונחילה לבנייה את הזהות היהודית ושמרה על מצוות ,דבקה בערכים של תורה שבעל פה .

  קהילה זו במשך 2000 שנה פיתחה מנגונני הישרדות בתנאים קשיים בקרב סביבה של גויים. ידע לשמר את המורשת בצורה פינומנלית בגולה.

  כיום למרבה האירונייה דווקא אחרי שקהילה זו הגשימה חלום והגיע ( מרבית הקהילה חייה בארץ) לארץ המיוחלת דווקא כאן בארץ הקודש הקהילה לא מצליחה לשמור על המורשת ,בנייה כבר לא יודעים בצורה בטוחה במורשתם , קהילה זו “נאכלת ” בשניים של משבר קליטה, הלם תרבות ,ואפקט החלום ושיברו , כן ! כמה עצוב שדווקא קהילה שנלחמה על מורשתה כמו אריות בארץ זרה ומנוכרת, דווקא כאן בארץ האבות הקהילה מאבדת את החוזקות שלה !!

  לכן חבר הכנסת מכיאל איתן הרעיון שלך שמקננן בליבם של מרבית הקהילה הוא גלגל הצלה למורשתם של הקהילה .
  והמשך החלום הציוני במדינה לעם היהודי בו כולם מרגישים חלק אינטגרלי .
  בית מורשת יחזק את השורשים של הקהילה יהווה מנגנון הגנה מפני סטיגמות ישמש מקום בו יתן חינוך לילדי ישראל על זהות יהודית ,קבלת האח השונה , בנוסף לכך זה יחזק את הערכה של קהילת יהודי אתיופי בשאר האחים בני ישראל לדורותייה.
  בית מורשת שייבנה על הטיילת בארמון הנציב יצמצם את חבלי הקליטה יזרזר אינטגרציה חיובית ואף ימנע נזק חינוכי .

  השר איתן עלה והצלח ושתדע שאלפי מקהילת יהדות אתיופיה תומכים ברעיון .

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש