לפרטים נוספים

הבוקר (ב’) בתוכנית “הכל דיבורים” ברשת ב’, התבטא השר איתן בזכות הנוהג המסורתי לפיו הקואליציה תומכת במועמד סיעת האופוזיציה הגדולה ביותר, כנציג הכנסת בועדה לבחירת שופטים. לדברי השר איתן יש אמנם למינוי שופטים, ובייחוד שופטי בית המשפט העליון, משמעות פוליטית רבה, לאור העובדה שבית המשפט העליון מוסמך לבטל חקיקה של הכנסת, שאינה הולמת את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. השר איתן הסביר ב”הכל דיבורים” שפרשנות החקיקה מושפעת באופן אינהרנטי ובלתי נמנע מההשקפה הפוליטית של המפרש. אדם דתי, למשל, עשוי לפרש פתיחת חנויות בימי שבת כנוגדת את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. אדם חילוני, מנגד, עשוי לפרש סגירת חנויות בימי שבת כנוגדת את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. לכן, בעת מינוי שופטים צריך לתת משקל נכבד לשיקול הפוליטי ולאוריינטציה הפוליטית של חברי הועדה ושל המועמדים.

עוד אמר השר שבכל מדינות העולם מושפעת בחירת השופטים מהעמדות הפוליטיות של חברי הועדה לבחירת שופטים.  עם זאת, במדינות אחרות בעולם, בניגוד למדינת ישראל, לשיקול הפוליטי ישנו מקום נכבד בשיטת בחירת השופטים, ומשקלם של נבחרי הציבור בועדות לבחירת שופטים רב יותר. לכן, יש לשנות גם את שיטת הבחירה הקיימת בישראל, ולתת לנציגי הציבור משקל רב יותר בין חברי הועדה.

השר הדגיש כי מבחינה פוליטית, מן הסתם, צריך היה לתמוך באורי אריאל, כדי לתת משקל רב יותר להשקפת העולם הליברלית והלאומית בועדה. ואולם, לדבריו, אין לסטות מהנוהג הקיים בכנסת מזה שנים ארוכות, לפיו חברי הקואליציה תמכו באופן אוטומטי בנציגי הסיעה הגדולה באופוזיציה. בדיקה אחורה מצביעה בברור על כך שבמשך 20 השנים האחרונות נבחרו מועמדי הסיעה הגדולה בקואליציה, למרות שהצבעת חברי הכנסת היא חשאית.

עוד אמר השר ל”הכל דיבורים” כי לטובת התקינות ציבורית והאחדות הלאומית חשוב לשמור על כללי המשחק הפוליטיים, לכבד את ההסכמים ואת הנוהג הקיים גם כשההצבעה הנה חשאית: “אם סיעת הליכוד רוצה להודיע שהיא שוברת את ההסכמים, היא מקבלת על עצמה את הסיכון שאם בקדנציות הבאות נהיה באופוזיציה, הליכוד יתקשה להכניס את מועמדיו לועדה לבחירת שופטים. גלעד ארדן היה נציג הליכוד בועדה למרות שהיינו רק 12 מנדטים, ועל הסיעה להבין שלשבירת כללי המשחק יש מחיר גם מבחינת האחדות הלאומית”.

כשנשאל השר במי מתכוון לבחור השיב: “אם תיקבע משמעת סיעתית אני אצביע כפי שייקבע בסיעת הליכוד. אבל אם יוחלט על חופש הצבעה אקיים את ההסכם המסורתי ואצביע לח”כ רוני בר-און”. לדברי השר העוצמה הסיעתית צריכה להיבחן דווקא עכשיו, במצב של קונפליקט פרסונאלי בין מועמד סיעת קדימה לבין ראש הממשלה: “יש להפקיד על כיבוד ההסכמים בעיקר כשקשה לכבד אותם, ולא כשהצד השני מעמיד מועמד שהוא נהדר עבורך”.


תגובה אחת ל: “השר מיכאל איתן: על הקואליציה לתמוך במועמד האופוזיציה, ח”כ רוני בר-און, כנציג הכנסת בועדה לבחירת שופטים”

  1. יוסי חביב says:

    רוני בראון !!!??? לועדה לבחירת שופטים!!!???

    מיקי אתה רציני ??!! לא יכול להיות שאתה תומך בזה !!!!! אתה ???!!!

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש