לפרטים נוספים

דו”ח ישיבת הממשלה – מס’ 7

ישיבת ממשלת נתניהו השניה

הנושאים שעלו אתמול (א’) בישיבת הממשלה: ציון 42 שנה לאיחוד ירושלים, הקמת ועדת שרים לענייני ירושלים רבתי, סקירת ראש הממשלה על ביקורו בארה”ב, ציון ההוקרה למערך המילואים, הקמת ועדת שרים לענייני מערך המילואים, הצגת תרגיל “נקודת מפנה 3″, הפקדת נושא חברה ומורשת ישראל בידי השר משולם נהרי, מינוי מנכ”ל למשרד לביטחון פנים, מינוי מנכ”ל למשרד ההסברה והתפוצות, מינוי ועדות השרים; להגנת הסביבה וההיערכות לשינויי אקלים, לענייני מדע וטכנולוגיה, לענייני פנים ושירותים ולפיתוח הנגב והגליל.

בפתח ישיבת הממשלה אמר ראה”מ בנימין נתניהו: אנחנו מייחדים היום חלק מישיבת הממשלה לחיזוק ירושלים. במהלך  הטקסים לאיחוד  העיר, עמדתי על החשיבות שאנחנו מייחסים לחיזוק מורשת ירושלים בתולדות ישראל – לשמר ולפתח את הר-הבית, הכותל, העיר העתיקה. אלה דברים שהם חשובים לנו, על מנת להבטיח שאנחנו משמרים את עברנו.

אולם ישיבה זאת מכוונת בעיקר להבטיח את עתידה של ירושלים  כעיר פתוחה, עיר משגשגת, עיר שחובקת את העתיד. את זה אנחנו צריכים לעשות ע”י פיתוח  תחבורה, תעסוקה, דיור, תרבות, חינוך גבוה. כל הדברים הללו מחייבים השקעות ממשלתיות וגם תיאום בינמשרדי.

לכן, נקים היום ועדת שרים בראשותי וועדת מנכ”לים לטובת ירושלים, בראשות מנכ”ל משרד ראש הממשלה. אנחנו הולכים לקיים שורה של תכניות; אנחנו נקדם אותן בשיתוף פעולה עם עירית ירושלים ועם ראש העיר.

הייתי רוצה להגיע למצב, שאנחנו מפסיקים את המגמה של עזיבת ירושלים לטובת תל-אביב ומי יודע, אולי עוד נראה – וכך הייתי רוצה לראות – מעבר של תל-אביבים לירושלים. עם כל ההערכה והכבוד שאנחנו נתנו כבר לתל-אביב  ונותנים  לתל-אביב,  אנחנו רוצים לשמר את עברה של ירושלים ולהבטיח את עתידה של ירושלים, כעיר ואם בישראל. עד כאן תוכן דברי ראש הממשלה.

הממשלה מינתה ועדת שרים לענייני ירושלים רבתי שתעסוק בפיתוח העיר ירושלים וברווחת תושביה, וכן בעניינים הנוגעים לרשויות בירושלים רבתי.

ראש הממשלה נתניהו סקר בפני חברי הממשלה את תוצאות ביקורו בארה”ב שנמשך כיומיים וחצי. הוא נפגש עם ברק אובמה, מזכירת המדינה, שר ההגנה והיועץ לביטחון לאומי, ההנהגה הדמוקרטית בקונגרס, ועדת החוץ והביטחון וההנהגה המשותפת הדמוקרטית-רפובליקנית. כמו כן נפגש נתניהו עם חברי קונגרס יהודיים.

ארבעה נושאים היו במוקד נסיעת ראה”מ: 1. איראן. 2. תהליך השלום האזורי. 3. היחסים הבילאטרליים בין ארה”ב וישראל. 4. התהליך המדיני עם הפלשתינים. על פי הודעת מזכיר הממשלה, “ראש הממשלה סיכם את הביקור באומרו כי הייתה הסכמה נרחבת וטובה בנושא איראן, בנושא היחסים האסטרטגיים בין ישראל לארה”ב, בנושא השלום האזורי וברצון שלנו לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים. עדיין לא הושגה הסכמה בנושא של “שתי מדינות לשתי עמים”, ואי הסכמה כרגע בנושא של הקפאת הבנייה בהתנחלויות”.

הממשלה החליטה למנות ועדת שרים לעניין מערך המילואים שתעסוק בבחינת ההיבטים הנוגעים למערך המילואים, לרבות זכויותיהם של חיילי המילואים וחובותיהם והדרכים לתגמולם בתחומים שונים. הוועדה תביא לאישור הממשלה הצעות לתגמול והעדפת חיילי מילואים בתחומים כלכליים וחברתיים, על בסיס תקציבם של משרדי הממשלה הנוגעים בדבר.

על סדר יומה של ישיבת הממשלה הועמד גם אישור מינויו של חגי פלד במקום דן ברינקר כמנכ”ל המשרד לביטחון פנים. חגי פלד שימש בתפקידים שונים בתחומי הביטחון. בין השאר; מפקד חטיבת המילואים “עודד”, מפקד הימ”מ, מפקד יחידת אגוז ומפקד בסיירת מטכ”ל. כמו כן מונה רונן פלוט כמנכ”ל משרד ההסברה והתפוצות, אשר שימש בשנים 2001-2003 כמנכ”ל משרד העליה והקליטה.

שר הביטחון וסגנו הציגו בפני הממשלה את תרגיל נקודת “מפנה 3″. ראש הממשלה אמר בנושא כי “מטרת התרגיל היא בחינת התיאום בין המערכות האזרחיות והצבאיות שיפעלו במס’ חזיתות בשעת חירום; ובמסגרת תרגיל זה תיבדק ותתורגל פעולת הממשלה על משרדיה השונים, ובמיוחד פעולת הרשויות המקומיות לתרחישים שיועלו לפניה”.


השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש