לפרטים נוספים

כלכליסט או קלקליסט?

מאת השר מיכאל איתן

כלכליסט

לאחרונה פורסמה כתבה בכלכליסט, שביקרה את תמיכתי ב”אשרור” כביכול של הצ”ח המאגר הביומטרי. ובכן, לא מדובר בשום “אשרור” של הצ”ח, אלא בהצבעה שאני מחויב לה כשר בממשלה, על החלת רציפות. המשמעות היא שהחוק חוזר למקום שבו נפסק הדיון בכנסת הקודמת.

כלכליסט ניסה לבדוק את העקביות שלי, בכך שעימת אותי, מול ההצהרות שלי לפני הבחירות. וראה זה פלא – או שכלכליסט לא הבין, או שלא רצה להבין, אבל העמדה שלי לא השתנתה כהוא זה.  אז אמרתי – “אם יוחל עליה עקרון הרציפות, ואם אכהן בכנסת ה-18, אני מניח שאהיה שותף פעיל בהכנתה לקריאה שנייה ושלישית, כפי שהייתי עושה זאת גם בכנסת ה-17, לו הייתה ממשיכה בכהונתה”.

בהתאם לכך גם נהגתי בימים אלה. נפגשתי לבירור וליבון הסוגייה עם נציגי האגודה לזכויות האזרח, ובמקביל קיימתי שיחה ארוכה עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ייעוץ), מלכיאל בלס, במטרה ליצור דיאלוג בנושא. ואכן, סוכם כי הדיאלוג יימשך בשלבי חקיקה מתקדמים יותר.  לא צריך לזרוק את התינוק יחד עם המים המלוכלכלים. צריך בהחלט לקדם את הצעת החוק ולאפשר למדינת ישראל קדמה טכנולוגית, שתאפשר פיתוח שירותים רבים לציבור, ובמקביל לחפש נוסחה שתבטיח את צנעת הפרט. בכיוון זה אמשיך לפעול.

ברצוני להדגיש שהצבעה נגד הרציפות, משמעה – פסילת 17 חוקים חשובים על הסף, ואילו הצבעה בעד לא מונעת המשך השינויים כפי שהצהרתי שבכוונתי לעשות ערב הבחירות האחרונות.  כלכליסט יכול היה לבדוק איתי את העובדות בטרם יטיל דופי, אבל כנראה שקלקליסט מאמין שלא צריך לבלבל את הציבור עם עובדות, והשמצות מוכרות יותר טוב מאשר האמת.

תגיות:
 

תגובות ל: “כלכליסט או קלקליסט?”

 1. יובל says:

  עקרון הרציפות הוא בהחלט עניין מבורך בכל ממשל אך לטעון שחוק המאגר הביומטרי יאפשר למדינת ישראל “קדמה טכנולוגית שתאפשר פיתוח שירותים רבים לציבור” נשמע לי כמו ניסיון להסתיר את המטרה האמיתית של החוק – שככל הידוע לי, אין לו תקדים בעולם.

  אם הצבעת “בעד” כדי להפיל את החוק אחר-כך, אין בעיה (למרות שזה נשמע לי כמו מעקף די מוזר). אם הצבעת “בעד” כדי לדאוג באופן אישי שהחוק ייראה אחרת לגמרי – ובכן, נצטרך לראות כמה אחרת הוא יראה.

  לדעתי, ויתכן שאני טועה, אך כך זה נראה לי כעת, תגובתך, יותר מכל, אומרת את הדבר הבא: “חבר’ה, זה נכון שהבטחתי אבל אז לא ידעתי שאהיה שר. עכשיו אני שר וזו ‘הצבעה שאני מחויב לה כשר’, אז מה אתם רוצים?”.

  אנחנו רוצים (אם לדבר רגע בלשון רבים) שמה שמבטיחים לנו לפני הבחירות יקיימו אחריהן.

 2. אהוד says:

  שלי יחימוביץ’ היא חברת קואלציה והיא הצביעה נגד.

 3. אלעד says:

  מיקי,

  1 – מקובל לתת קישור לכתבה אליה מתייחסים גם אם אתה לא מרוצה ממה שנכתב. כאן.

  2 – בנוסף היית יכול גם לצטט את התגובה שלך לפוסט בנושא המצע האינטרנטי שלך (סעיף ג’):
  “הצעת החוק עברה בקריאה ראשונה בשלהי תקופת כהונתה של הכנסת ה-17 . אם יוחל עליה עקרון הרציפות ואם אכהן בכנסת ה-18 אני מניח שאהיה שותף פעיל בהכנתה לקריאה שנייה ושלישית כפי שהייתי עושה זאת גם בכנסת ה-17 לו הייתה ממשיכה בכהונתה . בדרך כלל אני ניצב מול מגמות הממשלה לפגוע בפרטיות לטובת מה שהממשלה מתארת כיעילות ממשלית אבל כאמור איני מכיר את סעיפי החוק ואתבטא בהקשר אליהם במועד שיידונו”

  3 – הכי חשוב – ראוי להתנגד לחוק!

 4. אלעד says:

  משום מה נשמט הקישור בתגובה הקודמת בסעיף 2:
  http://www.miki.org.il/index.php/archives/666#comment-435

 5. admin says:

  ליובל,
  העמדה שהבעתי לפני הבחירות, שצוטטה גם בפוסט, מעולם לא השתנתה- גם לפני הבחירות טענתי שאבחן את החוק והשלכותיו במהלך הדיונים בכנסת ולא אצביע נגד החלת רציפות .
  חלקו הראשון של החוק מתייחד להכללת אמצעי זיהוי במסמכי זיהוי, כלומר- בתעודות זהות חכמות, ובהחלט יש בו כדי לאפשר קדמה טכנולוגית ופיתוח שירותים מתקדמים לאזרח.
  לכן, בהתאם לעמדתי העקבית, אמשיך לבחון את הכנת החוק בועדות הכנסת, במגמה למצוא פתרון שיאפשר פגיעה מינימלית בצנעת הפרט.

 6. חיים says:

  בעיתונות סוף השבוע, נכתב רבות על בנייה לא חוקית של בדווים וערביי ישראל על אדמת ‘מינהל מקרקעי ישראל’. מדובר על עשרות אלפים של בתים, מפעלים ועוד ואין מי שיכול לעקוף את החוק בנוסף ועדת גולדברג, המליצה להכשיר את מרבית הבנייה הלא חוקית. למי כן אפשר לאכוף את חוקי הבניה ??? אצל היהודים. כידוע בישובים החקלאיים ישנם ‘נחלות’ של 5 דונם, עד לשנים האחרונות היו מגדלים בחצר הנחלה, גידולים חקלאיים, משק בקר, תרנגולי הודו ועופות, בשנים האחרונות כמעט ואין חקלאות בשטח הנחלה והבנים הממשיכים סגרו לולים ורפתות למטרות מסחר, מי כנגריה, מי כמחסן ומי כמסגריה ועוד.

  אולם, מדינת ישראל בשנות ה- 2000 באמצעות פקחי ‘המינהל’ רודפות אותנו ולא נותנת מנוחה, אלפי צווי סגירה והריסה נגד עסקים (לולים לשעבר) שמשתדלים לפרנס את המשפחה או משפחות בעת משבר כלכלי וכל זה למה ??? כי אדמת ‘הנחלה’ מיועדת לחקלאות בלבד. ולעומתם אלו שאינם יהודים, עושים ככל שעולה על רוחם ואין פוצה פה ומפצף. אנו, שמשרתים בצה”ל, משלמים מיסים וארנונה מגיעה לנו צווי הריסה ???

  כבוד השר, אנא תעשה משהו למען אלפים מתושבי מדינת ישראל הגרים בישובים ובכפרים חקלאיים שבסךהכל רוצים לעבוד ולפרנסויותר מכך, אנו מוכנים לשלם כל מחיר עבור הקרקע וזאת אך ורק כדיי שירדו מאיתנו ויתנו לנו לחיות בשקט. (מדינת ישראל יכולה להכניס לקופתה מיליארדי שקלים עבור היתר לשימוש חורג בנחלות).

  תודה

  חיים

 7. רון says:

  מאגר ביומטרי של תושבי מדינת ישראל הוא אמצעי המשמש, בין היתר, לצרכים בטחוניים, כלכליים ולצרכי ממשל שונים (זיהוי אדם בבחירות, בכניסה לממשל זמין וכו’). הוא אינו מטרה בפני עצמו.

  מאידך, במידה והוא יחשף לגורמים עוינים או פליליים, הוא עלול לשמש כנגד טובת הפרט וגם כנגד אותם שימושים רגולטוריים עבורם נועד. לכן החיסיון שלו, ומניעת נגישות למאגר, הם מרכיב בעל חשיבות ראשונה במעלה ושיקול עיקרי וללא פשרות בהקמתו של המאגר.

  אמצעי ההגנה שהעמידה המדינה בפני פריצה למאגרים לאומיים לא הוכיחו את עצמם עד היום. נתונים אישיים שהיו אמורים להיות בגדר של חסויים ובלתי נגישים לכלל הם, למרות זאת, נחלת הכלל. חשיפת נתונים ביומטריים ממאגר שכזה היא לא הפיכה, ואין ממנה התאוששות.

  לכן, לדעתי, איננו בשלים להקמת המאגר ואין כיום אף גוף רגולטורי או ממסדי במדינת ישראל שהוכיח את אמינותו או את יכולתו להגן על מאגר חסוי שכזה. המלצתי היא קודם להגדיר, להקים ולהעמיד במבחן את אמצעי האבטחה והרשאות הגישה אל המאגר והשימוש בנתוניו.

  לסיכום, השאלה איננה אם החוק נדרש אלא האם קיימים הכלים לממשו מבלי לפתוח את תיבת הפנדורה הצפונה בהקמת המאגר הביומטרי הנדון.

 8. ד"ר טילינגר גבריאל says:

  כבוד השר עליך לעצור “בגופך” את החוק הביומטרי,זה יהיה אסון לאומי שאי אפשר לדמיין.אין מאגר או תוכנה שלא ניתנת לפריצה ואם זה כך עולם הפשע שעתיר בכסף יפנה משאבים רצינים לגנוב מידע,להחליף זהויות ולמחוק אותן,להפליל אנשים חפים מפשע.צמרמורת עוברת בגופי רק מהמחשבה.אתה ח”כ רב שנים עם קרדיטים משלך.אנא עשה למען המדינה

  בכבוד רב

 9. עירא says:

  נעזוב בצד את חוק הרציפות, שלא ברור לי למה הוא דמוקרטי בכלל (הרכב הרשות המחוקקת השתנה, אבל התהליכים שהיא התחילה מחייבים את הכנסת החדשה למרות שלא הפכו לחוק?) אבל יש פלאי דמוקרטיה גרועים ממנו בחוק הישראלי, וחוק ה”הסדרים” בראשם.

  נשים את חוק הרציפות בצד, השאלה היא איך תשים את חוק המאגר הביומטרי בארכיון, את האינטרסים האמיתיים של יוזמיו באור השמש המחטא, ותפטור אותנו מעונשיו (ברבים), אם אתה טוען שאתה מחויב להצביע עם הקואליציה/סיעה/ממשלה? יש לדעתי מקום כאן למשאל עם. מדוע לא מידעים את חברי הכנסת בעניינים בעייתיים כאלו? הרי המשטרה והשב”כ הודיעו שהמאגר מיותר להן, ולשכת עורכי הדין הודיעה שהמאגר מסכן את זכויות האזרח. אין גבול?

  שאלתי לא מעט אנשים לאחרונה, למה חקיקה טכנולוגית לא מחייבת התייעצות עם גורמים בלתי תלויים לפני מימוש (כמו חוקים סביבתיים). היה מוסד “נציב דורות העתיד” או משהו, אמרו לי, ואף אחד לא ממש מפעיל אותו. במקום זה מריצים כאן תשתית להקלת גניבות זהות ובלגן לא נורמאלי שלא יאה לאף מדינה נאורה. בנוסף קראתי באיזה עיתון (ואני מקווה שזו טעות, אבל אינני יודע איפה לבדוק) ששטרית העביר כבר לפני שנה או יותר מקדמה שמנה לחברת HP על מימוש פרויקט שעוד לא הסתיימה עליו ההצבעה.

  זה לא נשמע למישהו חשוד בצורה קיצונית? כסף מועבר לפני שהחוק מאושר, ספק אחד בלבד ניגש למכרז, החוק דורש מעצר(!!) למי שלא יתן את טביעות אצבעותיו (לפי הצעות חוק קודמות לפחות, לא קראתי את האחרונה).

  והחודש אני גם נדרש להצטלם מחדש צילום ביומטרי למשרד הרישוי, שלמעשה מופץ בין כל משרדי הממשלה אוטומטית. אכן, הם משדרגים את הארכיון שלהם, ולמרות שאין עדיין חוק, הם כבר “מתכוננים” ומתעקשים לצלם את כל נהגי ישראל באיכות משודרגת “שיהיה”. לא ברור לי איך זה ישפר את בעיות התאונות שלנו, אבל ברור לי איך הפרטיות שלנו מתאיינת. הפעם לא מאיימים עלי במעצר, רק באי-חידוש של הרשיון. אני מתפתה להתעקש…

 10. עירא says:

  אה כן, ציטוט נפלא של עתידן אהוב עלי, קורי דוקטורוב: הדרך היחידה למנוע גניבה של מרשם תושבים ממשלתי היא פשוט לא לאסוף את המידע.

  והערה למפעילי הבלוג או אנשי KCS – אנא התקינו את תוסף “הרשמה לתגובות”, כך תתפתח פה שיחה יותר ערנית כי אנשים יוכלו לדעת שענו להם ויחזרו להמשך הדיון.

 11. admin says:

  עירא, מזתומרת “הרשמה לתגובות?”

 12. עירא says:

  תוסף וורדפרס נפוץ, מתחת לתיבת התגובה שבה אני כותב פה יופיע מקום לסמן “V” ואז אקבל מייל שיודיע לי מייד כשנוספות תגובות לדיון. למשל, הייתי יכול לגלות כבר אתמול בערב שעניתם לי ולא לזכור להשאיר חלון דפדפן פתוח כדי להזכר במקרה אחרי יום או יומיים ללחוץ “רענון” ולגלות שהשיחה לא נגמרה.

  http://wordpress.org/extend/plugins/subscribe-to-comments/

  מודה לכם מראש! אני חושב שזה יעזור פה מאוד לדיאלוג פורה.

 13. עירא says:

  מזלטוב :-)

  יש שם גם אפשרות לשינוי הטקסט של ההרשמה לעברית…

 14. אור says:

  השר איתן – קודם כל, אני אישית מאמין לך, אני גם מציע לך לא להיכנס ראש בראש בעיתונים, הם נשלטים על ידי בעלי הון חזקים מאוד עם אינטרסים מובהקים. ראה דוגמת אולמרט – בלי הרשאה, והוא התפטר מהלחץ של העיתונים.
  אבל עכשיו לנושא החשוב – חוק המאגר הביומטרי – לקחת טביעת אצבע וסריקת תווי פנים מכל תושב ושים זאת במאגר?! זה מטורף!
  זה לא קשור לת.ז חכמה. זה לא קשור לשירותים טובים, זה לא קשור למניעת זיופים (גם לא ל”הרכשה כפולה”). זה קשור לכך שיש אנשים שיש להם אינטרנס גדול מאוד לשלוט בכל האנשים, וזה אמצעי שליטה מובהק שמפורר את הזכות לפרטיות.
  אין שום פשרות בנושא מאגר. מי שרוצה לעשות מאגר ושליחיו (בובת החוטים שיטרית) יש לו הרבה אמצעים ורצון ברור אחד – שליטה טוטליטארית.

  זו האמת. חייבים לעצור את זה!

  שיטרית צריך לנמק טוב טוב למה הוא עושה מאגר כזה לפני שהוא מסביר כמה שהוא מאובטח ושלא ייעשה בו שימוש כזה או אחר, ומי שיגנוב ייענש וכו’. זה בכלל לא מעניין. מעניין לדעת למה ההתעקשות על מאגר ביומטרי?
  יש המון חלופות!
  אין לזה שום תקדים במדינה דמוקרטית!
  אנחנו יודעים שיש פה לחץ אמריקאי (דרך אותם אנשים אפלים שמחזיקים את ה FBI והCIA) – חייבים לשים לזה סוף!
  זה יהיה בכי לדורות!
  בבקשה – הפעל את כל משקל כוחך אל מול השר המריונטה ישי וחבר מרעיו, וכל חברי הכנסת שמצביעים בלי לדעת כלום ולהבין שום דבר ברזי החוק – האם זו דמוקרטיה?!

 15. עובר אורח says:

  בענין המטיילים לאיזור ים המלח שמתו כתוצאה מהחום הכבד.
  לאסור בחקיקה ביקורי קהל בפארקים שמורות אתרים וכו’ אם טמפרטורת המקסימום החזויה עולה על X מעלות צלזיוס בצל.
  נראה לי ש32 מע’ צלזיוס בצל הוא סף גבוהה לגבי קהל “רגיל”.

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3750094,00.html

 16. משה says:

  עזוב אותם, תתילם מהם, העיקר שתוציא את המאגר מהחוק.
  העם מאחוריך.

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש