לפרטים נוספים

האם מותר לשרים לשתף פעולה עם גולשים ברשת?

לינוי בר גפן

תוכנית הטלוויזיה של ערוץ 2, ”מה קורה?”, יזמה רעיון לשיתוף פעולה בין שרי הממשלה, הגולשים באתר האינטרנט של Mako והצופים בתוכנית הטלוויזיונית. בפניה לשר מיכאל איתן בבקשה ליצור שיתוף פעולה עם המיזם האינטרנטי, נכתב בין השאר: “באתר מאקו יקבל כל שר עמוד בו תוצג עבודת משרדו ויתבצע מעקב אחר העבודה השוטפת (הצעות חוק, קידום יוזמות וכן הלאה)”. השר איתן פנה על פי הנוהל המקובל לייעוץ המשפטי, ומשנענה כי מדובר בפעילות שאינה תקינה מבחינה משפטית - השעה את השתתפותו במיזם, ובינתיים התפתחה תכתובת ופולמוס בין השר איתן ליועמ”ש במשרד ראה”מ בדבר השאלה העקרונית. למרות זאת, הועלה עמוד של מיכאל איתן באתר Mako ללא ידיעתו ובניגוד לרצונו המוצהר.

כאמור לעיל, לאחר שהפניה הראשונית של “מה קורה?” הגיעה ללשכת השר איתן שהביע את רצונו העקרוני להשתתף בה, הוא פנה ליועצת המשפטית במשרד ראש הממשלה, עו”ד שלומית ברנע-פרגו, בבקשה לקבל את חוות דעתה. מספר ימים לאחר מכן, התקבלה תשובתה של עוזרת היועצת המשפטית, עו”ד יערה שחר, ובה נכתב כי “הרעיון המרכזי של הפרויקט לא ניתן לאישור”.

מה קורה במשרדי הממשלה?!

על פי חוות הדעת המשפטית הזו, שיתוף פעולה של שר בממשלה כפקיד ציבור עם האינטרס העסקי של חברת קשת – מנוגד להנחיית היועץ המשפטי לממשלה בנושא מתן חסויות וגיוס תרומות בידי עובד ציבור”. מלבד זאת, ישנה בעייתיות בפרסומים מטעם הממשלה בדרך של השתתפות אישית של השר בפרסום, ולכן ”צילום של השר איתן תוך שהוא מספר על עצמו ותוכניותיו לכהונה, באתר מסחרי, ובקונוטציה שיש בה קידום האתר לצד מתן במה אישית לשרים, אינה אפשרית אפוא”. ואם לא די בכל אלה, נוסף גם הטיעון כי הכוונה לקדם הצעות חוק באמצעות אתר Mako מנוגדת להליך שבו שר יכול לקדם הצעות חוק רק בהסכמת ועדת השרים לענייני חקיקה.

בתשובתו, כתב השר מיכאל איתן כי מבחינה עקרונית הוא אינו מקבל את חוות הדעת הזו – “אלא אם כן אשתכנע ביחס למספר נקודות”. בין השאר טען השר איתן כי על פי הפרשנות הנ”ל, הרי “שכל הופעה של שר משרי הממשלה בערוץ מסחרי, באתר אינטרנט או בעיתון הנה בבחינת מתן חסות. אם צילום של שר המספר על עצמו ועל תוכניותיו באתר מסחרי הנו אסור – מדוע הוא יהיה מותר בעיתון שמטרתו עשיית רווח לבעליו או בכל אמצעי תקשורת מסחרי אחר?”.

השר מיכאל איתן קבע במכתבו ליועצת המשפטית במשרד ראש הממשלה, כי “חוות דעתך עלולה לגרום לפגיעה חמורה בחופש הביטוי של שרי הממשלה, שהדעת לא יכולה לסבול”.

כאמור לעיל, גלישה קלילה לאתר של “מה קורה?”, חושפת כי למרות שהשר איתן ביקש שלא להשתתף במיזם האינטרטי אלא לאחר שהסוגיה המשפטית תובהר – עמוד אישי הועלה למיכאל איתן, וגולשים הוזמנו להביע את רעיונותיהם והצעותיהם

לקריאה נוספת: הפניה של מה קורה למיכאל איתן, חוות הדעת של הלשכה המשפטית במשרד ראש הממשלהתשובת השר מיכאל איתן לייעוץ המשפטי


תגובות ל: “האם מותר לשרים לשתף פעולה עם גולשים ברשת?”

 1. לפני שנים ולפני שזה נהיה שר פגשתי אותו מספר פעמים במצודת זאב,הבאתי לפני כמה עניינים שקשורים בעוולות של המשטרה ובפגיעה בזכויות האזרח.
  מיקי איתן הוא נוכל ורמאי עבד עלי שיעזור ולא עאשה דבר וסיכן אותי בצורה איומה עם המשטרה שעשתה הכל לחסל אותי(חוץ מרצח).
  אל תאמינו לו ואני יודע שהדרק הזה יורה למחוק את תגובתי ואני מקווה שכמה בכל זאת יצליחו לקרוא.

 2. האם פייסבוק הוא לא אתר מסחרי?

 3. שי says:

  בסך הכל לא נעשה שום חטא. מדובר באדם אמין ומהימן שרק רוצה לעשות טוב לציבור הרחב. הלוואי וירבו אנשי הציבור כמו מיקי איתן

 4. סודוקו says:

  אם זה קרה ללא ידיעתו אז אני חושב שצריך לעבור הלאה… אי אפשר להמשיך לחפור בכל דבר שקורה פה במדינה

 5. נקודה says:

  התושבה לא רלוונטית בעליל כיום כשפייסבוק הינה זירת המדיה המרכזית…

 6. בגדול, גוגל ופייסבוק שולטות בכל עולם של השיווק באינטרנט.

 7. אייל says:

  מסכים עם איציק , בעניין קידום אתרים ושיווק באינטרנט אין ספק שלגוגל ופייסבוק יש משמעות רבה :)

 8. יניר says:

  מבחינה משפטית, זו שאלה מעניינת ישנם מספר פרמטרים מאוד חשובים אפילו ברצינות.

 9. דווקא להנגיש את השרים והפולטיקאים לציבור זה רעיון ממש טוב!

 10. אני מסכים עם הנאמר ב100 אחוז!

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש