לפרטים נוספים

הממשלה מנופחת? בואו נשנה את השיטה!

השר מיכאל איתן

מאת כתב ynet רועי מנדל: ח”כ מיכאל איתן, שנדמה כאילו הוא מסתובב במסדרונות הכנסת מאז ומעולם, ימונה היום שוב לשר בממשלה. הפעם הוא יהיה שר ללא תיק הממונה על שיפור השירות הממשלתי לאזרח – תפקיד שנרקח במיוחד עבורו, לנוכח מצוקת התיקים. איתן, שנחשב מאז ומתמיד לח”כ ישר והגון, מודה כי “אין ספק שמדובר בסימפטום של מחלה שאנחנו חולים בה, וזו מחלת השלטון המעוות. צריך לשנות את כללי המשחק של שיטת המשטר”.

“אני מודה שנאבקתי ברעיון של ממשלה מנופחת בעבר”, הוא אומר, “ועדיין אני חושב שצריך לתקן זאת. אבל צריך להבין ממה זה נובע – משיטת הבחירות, שאינה מותירה ברירה למרכיבי הממשלה אלא להקים ממשלות גדולות. הראשון להבין זאת היה אריק שרון, שידע שכדי לשמור על קואליציה, הוא צריך קרוב ל-61 בעלי תפקידים. המצב היום הוא כמו אופניים ללא דוושות. ראש הממשלה מתבקש לנסוע, אבל אין לו אפשרות אלא באמצעות קניית היציבות במינויים”.

בשיטה הנוכחית, מסביר איתן, “באה מפלגה כמו הבית היהודי לראש הממשלה, ובגלל סכסוכים פנימיים, מבקשת שלושה תפקידים, ורוצה לשנות חוק יסוד ולקבל את החוק הנורווגי, בשביל עוד אחד מחבריה שבחוץ. שלושה ח”כים מכתיבים לכל הקואליציה התחייבות לשנות חוק יסוד. בקואליציות המורכבות ממפלגות רבות, המחיר הוא ריבוי בעלי תפקידים – מפאת האינטרסים והיותם לשון מאזניים”.

שינוי השיטה המעוותת, טוען איתן, הוא חובתה של הממשלה שבה יהיה חבר. “עם 37 שרים וסגני שרים, יו”ר כנסת, יו”ר סיעה, יו”ר קואליציה, בעלי תפקידים בוועדות הכנסת ועוד, תהיה ממשלה. מה שבטוח, אם הממשלה לא היתה כזו, לא היה ניתן להרכיב אותה. אפשר להעביר ביקורת, ללעוג ולומר שזה לא בסדר, לדרוש לאחד משרדים. אני מסכים לזה במאה אחוז. אבל מי שרוצה לתקן את המצב באמת, צריך להצטרף לתביעה לשנות את שיטת הבחירות. צריך לשנות את כללי המשחק”.


תגובות ל: “הממשלה מנופחת? בואו נשנה את השיטה!”

 1. יפת says:

  מילים לחוד ומעשים לחוד.

  אז למה קיבלת על עצמך להיות שר בלי תיק כשתיק הבריאות עומד בלי שר?

  מאוד יפה יישור הקו שלכם: “זה לא אנחנו, זאת השיטה”.

  אני מבין שזה מסמך העמדה שפורסם בנדון ונשמע את התירוץ הזה עוד הרבה.

  לא היה מזיק לליכוד להכנס לרוטציה עם קדימה (בכל זאת, קיבלה הכי הרבה מנדטים…). השיטה עובדת מצויין. הציבור רצה ממשלת אחדות.

  במקום זה, קיבל ממשלה ימנית מנופחת עם שרים ללא תיק ותיקים ללא שרים.

  תתביישו לכם!

 2. חיים היימן says:

  שלום רב לכבוד השר מיכאל איתן, “תל – חי” ,לפני כעשור נירצחה דודתי לאה שטרן השם יקום דמה בשוק מחנה יהודה, ואתה נוכחת בלוויה שיצאה מבית הכנסת בשכונת וויזניץ בבני ברק לבית העלמין זכרון מאיר בבני ברק,ביום הזכרון בשנה שעברה נסעתי לבית העלמין הצבאי בנחלת יצחק וביקשתי מאחד החיילים דגל ישראל עם סרט שחור כדי להדביק על מצבתה של דודתי, בבית העלמין בזכרון מאיר פגשתי קצינת צה”ל שדאגה להדביק דיגלונים על מצבות חיילי צה”ל ,ביקשתי מהקצינה לכלול גם מצבת דודתי ברשימת הזכאים לדיגלון בימי הזיכרון לחללי צה”ל ולנפגעי הטרור, אשמח אם לישכתך תוכל לדאוג שאכן כך יבוצע, בברכת חג עצמאות שמח, חיים היימן

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש