לפרטים נוספים

על מוסריות צה”ל בעזה ועל כינון חוקה לישראל

אולפן רדיו

בתוכנית “דין ודברים” ברשת ב’ ששודרה היום (א’) בהנחייתם של העיתונאים משה נגבי ואיריס לביא, נדונה השאלה האם צה”ל יכול לבדוק בעצמו את הטענות העולות מעדויות החיילים אודות פעילות צה”ל בעזה במסגרת מבצע “עופרת יצוקה”? כמו כן נשאל יו”ר הכנסת בפועל ח”כ מיכאל איתן, מדוע דרישתו לכונן חוקה אינה באה לידי ביטוי במשא ומתן הקואליציוני שמנהל יו”ר הליכוד וראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו?

משה נגבי, שהיה הדובר הראשון, טען כי אסור בשום פנים לתת לצה”ל לנהל את החקירה, שכן “לא יעלה על הדעת שהגוף הנחשד יחקור את עצמו… ואף אחד בעולם לא יאמין שזו חקירה בלתי תלויה”. פרופ’ מרדכי קרמניצר התייחס לביטוי של מפקדי צה”ל לפני המבצע לפיו “אסור לרחם”, ואמר כי “אם הם רוצים להגיד שאסור לרחם על האויב – זה מסר שאני מזדהה איתו, אבל אם מישהו עלול להבין שאסור לרחם גם על ילדים ואזרחים – זה מסר מאוד בעייתי ומדאיג”.

ח”כ מיכאל איתן הביע הסתייגות עם חלק מהדברים שנאמרו והסכמה עם חלקם האחר. איתן אמר כי המחוייבות של צה”ל לערכים אינה רק עניין להצהרות, אלא מדובר במחוייבות ממשית שצריכה לבוא לידי ביטוי מעשי בשטח, וכל בר דעת מבין שלמחוייבות הזאת יש מחיר. “אני חושב שהצבא בהחלט צריך להקפיד” אמר, והוסיף: “אני לא שם כעת את הצבא כחשוד, אבל על רקע הדברים שהתפרסמו, אני כן שם את הצבא כאחראי לבדוק את הדברים”.

בהתייחס לטענות של משה נגבי נגד חקירת הצבא את עצמו, אמר מיכאל איתן: “אני בתוקף תפקידי כיו”ר ועדת החוקה יזמתי מהלך חסר תקדים, כאשר ועדת החוקה לקחה לעצמה את הסמכות, והצבא שיתף איתנו פעולה, ועשתה ביקורת על הנושא של שמירת זכויות אדם על ידי צה”ל. אלופי צה”ל הגיעו לוועדה ונתנו לנו דיווחים. נתנו לארגוני זכויות האדם במה להופיע ולשמוע, לעשות את הבירורים כמה שאפשר, כלומר; מול האיזון הנכון של הצורך המבצעי”.

מיד לאחר מכן העלה ח”כ איתן שאלה לדיון: “במהלך הפעילות בעזה ראיתי את אחד המחבלים מקונן על כך שצה”ל משנה את כללי המשחק בזה הלשון; הצבנו נשים וילדים על בית שבו פעלו מחבלים אוכסנו בהם חומרי חבלה – וצה”ל בכל אופן הפגיז. ואני שואל את השאלה הבאה: עומדים על הגג אזרחים שיודעים שהם מגינים על מקום שממנו משגרים רקטות… האם אין לצה”ל זכות מוסרית להפגיז את המקום הזה? מה דינם של אזרחים שהופכים את עצמם לחיילים?

חוקה לישראל: להוציא את מדינת ישראל מהביצה

איריס לביא הזכירה את קריאתו של מיכאל איתן לכונן חוקה לישראל במהלך נאומו בפתיחת הכנסת ה-18, ואמרה כי נראה שזה לא מעסיק את שאר חברי מפלגת הליכוד ואת יושב ראש התנועה. איתן אישר כי אכן אלה הם פני הדברים מבחינה פוליטית, והסביר כי חוקה היא התשתית שבלעדיה לא יכולה להתקיים מדינה מודרנית. “מדינת ישראל שרויה בביצה, ועלינו לחלץ אותה משם” אמר.

משה נגבי פנה למיכאל איתן, ואמר: “אתה אמרת דברים כדורבנות בכנסת, ואני ממש מחאתי כפיים מול הטלוויזיה. בנימין נתניהו, ראש מפלגתך, מנהל משא ומתן קואליציוני, לא ראיתי שהנוש הזה של דרישה לחוקה עולה שם. והרי ידוע לך מניסיונך שאם לא תהיה הסכמה קואליציונית בנושא הזה – לא יקרה כלום”. איתן השיב כי בנושא הזה הוא חש לאו דווקא כחבר ליכוד אלא כאזרח ישראלי, כשם שהנושא הנו חוצה מפלגות. לסיום אמר איתן: “צר לי מאוד שקדימה, הליכוד, העבודה וישראל ביתנו לא מתארגנים לנושא הזה… ולא מקימים ועדה לכינון חוקה. ואתם יודעים מה, אם לא חוקה שלמה – לפחות שינוי שיטת המשטר וייצוב השלטון”.


תגובות ל: “על מוסריות צה”ל בעזה ועל כינון חוקה לישראל”

  1. יובל says:

    החיילים נהגו כמו שצריך

  2. זה היה טעות מהתחלה

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש