לפרטים נוספים

נתניהו – ראה”מ הפעלתן ביותר לשחרור פולארד

יהונתן פולארד

רציתי לשתף אותך בדו-שיח ביני לבין גולש בשם עדי שהגיב לפוסט שהעליתי על הרשת. עדי שאל אותי כך:

“אני, וכך גם רבים מחברי לא מוכנים להצביע למפלגה שאיננו בטוחים בכל מאת האחוזים שתפסיק את החרפה הנוראה הזו ותדרוש פעילות רציפה, אמיתית, רצינית, מגובה, ומתואמת עם משפחת פולארד כתנאי לכניסה לכל ממשלה. אני חושב שישנם היום בישראל הרבה מאוד אזרחים שסבורים שמי שמסוגל להפקיר כך סוכן אחד מסוגל להפקיר גם מדינה שלמה. לנוכח זה, האם יש לנו דרך לדעת בוודאות שנכון לי להצביע ליכוד? אשמח לתשובה”.

הנה תשובתי לעדי המציגה את פעילות נתניהו והליכוד למען שחרורו של פולארד:

במשך שנים רבות השקעתי מאמצים בפעילויות שונות שנועדו לקדם את שחרורו של יהונתן פולארד. ארבע פעמים – יותר מכל איש ציבור אחר – נסעתי לבקר אותו בכלאו. באחד הביקורים אף צירפתי משלחת של חברי כנסת נוספים שהצטרפו אלי. פעמיים ארגנתי בעבודה סיזיפית החתמה חסרת תקדים של למעלה ממאה ועשרה חברי כנסת על מכתב לנשיא ארה”ב. עמדתי בראש השדולה בכנסת למען שחרורו של יהונתן פולארד, והשתתפתי במאות פגישות וישיבות בארץ ובחו”ל למטרה זו. בשורה התחתונה לא הצלחתי כמו אחרים לרבות ראשי ממשלה שכשלו בעניין זה.

התחייבויות במערכת הבחירות אינן בהכרח דבר שניתן לסמוך עליו, אבל אדם הגיוני מנתח את הסיכוי שהנושא שהוא רוצה לקדם – יקודם על ידי ראש ממשלה מסויים בדרך שנראית לו נכונה יותר מדרכם של מועמדים אחרים לתפקיד. בעניין זה עובדות העבר מצביעות חד משמעית שבנימין נתניהו היה ראש הממשלה שפעל גם בתקופת כהונתו וגם לאחריה יותר מכל ראש ממשלה אחר למען שחרורו של יהונתן פולארד. נתניהו כמעט הצליח במשימה זו כשקיבל הבטחה שלא מומשה מהנשיא קלינטון לשחרר את פולארד במסגרת הסכם וואי-פלנטיישן בשנת 1998.

בנימין נתניהו כראש ממשלה גם היה זה שביקש ממני, בעת שכיהנתי כשר המדע, לבקר את פולארד בכלאו בפעם הראשונה, ולסייע בקידום המאמצים לשחרורו.

חשוב להדגיש שגם ראשי ממשלות אחרים וחברי כנסת נוספים מסיעות שונות, מימין אורי אריאל למשל, ומשמאל אופיר פינס, שהיו שותפים פעילים במאמצים לשחרורו. אולם את התרומה המשמעותית בעניין זה אי אפשר לקחת מנתניהו ומהליכוד.


תגובות ל: “נתניהו – ראה”מ הפעלתן ביותר לשחרור פולארד”

 1. יפה נקר says:

  אכן יש פעילות לשחרור פולארד, השאלה היא אילו שיחות התקיימו בארה”ב ועם אישים שביקרו בישראל ועם מי, ומהן הסיבות לאי שחרורו והמתקת עונשו. שיחות עבודה עם אישים קובעים בארה”ב ומנהיגים המגיעים לישראל הם שיביאו את ההצלחה. דיווח מפורט לציבור של דיונים ושיחות כנ”ל לקידום שחרור פולארד, יהוו כלי להערכת מידת ההשקעה של מנהיגים להצלחה בנושא.

 2. admin says:

  גם מי שדוגל בזכות הציבור לדעת וחופש המידע חייב לקבל שיש סוגיות המחייבות חיסיון, ונדמה לי שהסוגיה שבה אנו עוסקים מחייבת ריסון בכל הקשור לדיווח לציבור. מדובר בנושא שיש לו השלכות מדיניות, ביטחוניות ודיפלומטיות שמחייב חיסיון ואני מקבל במקרה זה את העובדה שגורמים מוסמכים שיש להם מידע בעניין הפרשה הזו אינם מוסרים את כל המידע באופן גלוי לציבור.

  בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת יש ועדת משנה המפקחת על פעילות מודיעינית-ביטחונית; יש לקוות שהיא ממלאת את תפקידה ומפקחת בשם הציבור על פעולות הרשות המבצעת גם בכל הקשור לנושא זה.

 3. ערן says:

  התחייבויות במערכת הבחירות אינן בהכרח דבר שניתן לסמוך עליו, אבל אדם הגיוני מנתח את הסיכוי שהנושא שהוא רוצה לקדם – יקודם על ידי ראש ממשלה מסויים בדרך שנראית לו נכונה יותר מדרכם של מועמדים אחרים לתפקיד. בעניין זה עובדות העבר מצביעות חד משמעית שבנימין נתניהו היה ראש הממשלה שפעל גם בתקופת כהונתו וגם לאחריה יותר מכל ראש ממשלה אחר למען שחרורו של יהונתן פולארד. נתניהו כמעט הצליח במשימה זו כשקיבל הבטחה שלא מומשה מהנשיא קלינטון לשחרר את פולארד במסגרת הסכם וואי-פלנטיישן בשנת 1998.

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש