לפרטים נוספים

מן הפורום: “מיכאל איתן נותן דוגמא אישית”

תפוז

אנחנו מעלים בפניכם, הגולשים, הודעה שהועלתה על ידי גולש בשם אהרון שוורץ בפורום של ח”כ מיכאל איתן בתפוז. כך הוא כתב: “לפני מספר שבועות רשמתי כאן הודעה ובה בקשה תמימה לעריכת דיון ציבורי בנושא איכות השלטון בישראל. התגובה שקיבלתי הדהימה אותי: חבר הכנסת מיכאל איתן פשוט הזמין אותי להגיע לדיון שכזה בכנסת. הופתעתי מאוד, לא ציפיתי לתגובה כזו”.

מתברר שיש לדברים כיסוי, חה”כ איתן לא רק מבטיח, הוא גם מקיים, ואכן קיבלתי הזמנה ליום עיון בנושא. יום העיון נערך היום, והיה מאלף ממדרגה ראשונה. נכחו בו הפונקציות החשובות ביותר במדינה הרלוונטיות לנושא לרבות מבקר המדינה, היועמ”ש, מומחים, נציג התנועה לאיכות השלטון, נציג תנועת אומץ, נציגי אקדמיה, ד”ר ירון זליכה, מיקי רוזנטל, ועוד רבים ומרתקים אחרים. אני חייב להודות שזו היתה חוויה מאלפת עבורי ממדרגה ראשונה.

ברצוני להביע את תודתי הרבה לחה”כ מיכאל איתן שהפגין התנהגות פרלמנטרית יוצאת דופן. הוא ראה שיש אזרח שמביע התעניינות מיוחדת בנושא ופשוט הזמין אותו למרכז העניינים. זה בפירוש לא אופייני. במדינה שלנו הח”כים בד”כ כל כך עסוקים שהם מתקשים להבחין שיש פה ושם גם אזרחים קטנים בסביבה…
לדעתי הוא הפגין בכך מנהיגות מן הסוג הנדיר מאוד במחוזותנו. אני חושב שהוא גם עשה כבוד לדמוקרטיה. כמה יופי יש בדמוקרטיה כשאזרח קטן ואיכפתי יכול להגיע ללב המערכת.

אנחנו מבקרים רבות את הפוליטיקאים, לרוב בצדק. אבל כשראוי לומר מילות הערכה – יש לעשות זאת ובשמחה. אני עברתי חוויה מדהימה היום, ואני רוצה להודות למי שבזכותו זה קרה. תודה רבה חה”כ איתן, אזרחי ישראל יכולים להתכבד בך.

=====

לצערי לא הספקתי לומר שום דבר באירוע. דיברו רק אורחים שביקשו מראש, לכל אחד מהם היתה דקה וחצי. שוחחתי קצת בהפסקה עם מי שיכולתי ובסוף עוד הספקתי להודות מקרב לב לחה”כ איתן ואמרתי לו שאומר את דברי כאן בפורום. להל”ן מה שהייתי אומר בפני חברי הפורום המכובד שנכחו שם, אילו היתה ניתנת לי רשות הדיבור:

שמי אהרון שוורץ, אזרח קטן. שאלתי חריגה אך רלוונטית. כיצד יתכן שהמדינה מתנהלת בלי שיש לה בעצם מידע על תרבות השלטון שלה? אין מידע מוסמך, אף לא הערכות אינטלקטואליות. מהי תמונת המצב הכללית של תרבות השלטון בישראל? איש אינו יודע. מה היקף תופעת השחיתות? מה שיעור השחיתות במערכת? 10% – 90%? לא יודעים. מה מימדי התופעה? כמה היא עולה לנו? מאה מיליון ש”ח בשנה – מאה מיליארד? לא יודעים. היה וחלילה המערכת השלטונית בישראל תהיה מושחתת רובה ככולה – איך נדע? ידלקו נורות אדומות? יצלצלו פעמונים? מי לידנו יתקע שהיא לא מושחתת כבר?…

אנחנו נמצאים בעצם בעלטה מלאה. לרוץ קדימה זה חשוב, לדעת לאן – חשוב לא פחות. להלחם זה חשוב, לדעת במה נלחמים – חיוני. מהי השחיתות? מי היא? מה עוצמתה? כיצד יתכן שמדינה שלמה תמיד ניגפת בפניה? המלחמה בשחיתות דומה לניפנוף חרבות באפילה, זה לא רציני במאה ה-21.

טענתי בפני הפורום המכובד הזה היא זו: תחום תרבות השלטון הוא בעצם חור שחור אחד ענק בהוויה החברתית שלנו! לפיכך בקשתי מכם היא לפעול למען סילוק החשיכה. ברמת הדעות: עריכת דיון ציבורי שיעודו נסיון לגבש את תמונת המצב בתחום תרבות השלטון. ברמת העובדות: הקמת ועדת חקירה ממלכתית אקדמית לחקר תרבות השלטון, הקריסה החברתית הכוללת, ההתדרדרות לעולם שלישי, תרבות הקפיטליזם החזירי וקשר האליטות. להערכתי מדובר בכלים שלובים ולכן זהו המנדט שהייתי מציע לועדה.

תודה.

====

אין לי מושג איך היו מגיבים, אינני רוצה להביך אף אחד אבל אני מתריע על נקודה אמיתית. אינני יודע עד כמה פשה הנגע במערכת, אבל אני לא היחיד. פרופ’ קרמינצר שיצא לי לדבר עמו בהפסקה הודה שאין מידע. קצפו יצא כנגד ההכללה: “כולם מושחתים”. שאלתי אותו: האם דבריך מבוססים על עובדות?
הוא הופתע וענה: בוודאי. ונתן כדוגמה את מיקי איתן. נכון, אז יש לנו את מיקי איתן, בני בגין, שלי יחימוביץ’, אולי עוד כמה, האם הם משקפים את תרבות השלטון? יש תחושות, לא מידע מוסמך. זה לא רציני, כך לא מנהלים חברה.

===

חה”כ מיכאל איתן.
אם היה לך כח לקרוא את כל הדברים עד כה, אני פונה אליך ומבקש: אנא פעל כדי שנפסיק להסתובב בעלטה. הקמת ועדת חקירה זו כמובן דרישה מורכבת. אבל דיון ציבורי שתכליתו גיבוש תמונת המצב זו דרישה אלמנטרית.

יום העיון היה מרתק ורלוונטי מאין כמוהו. אין לי מילה רעה לומר, אך לא היה בו נסיון לגבש תמונת מצב כללית. יש לנו המון מידע, המון עיסוק בנושא, המון עצים – לא יתכן שהם יסתירו מאיתנו את היער!

אני יודע מה ד”ר זליכה חושב בנושא משום שהוא היחיד שהתבטא: כעול הביטחון! האם באמת מימדי השחיתות הם כתקציב משרד הביטחון? כלומר עשרות מיליארדי שקלים בשנה? האם הוא צודק? טועה? ומה חושבים המומחים הנכבדים האחרים? דיון כזה מעולם לא התקיים. זה לא יתכן. דנים ודשים בנושא כה חשוב, ובעצם אין לנו שום נקודת אחיזה לתמונת מצב כללית.

=====

למעשה פורום המומחים המכובד שהתארח היה אידאלי לדיון כזה. היה מרתק לו היו מקדישים כמה דקות לשני סבבים. סבב ראשון על כל מומחה לציין שני מספרים. מספר ראשון: להערכתו מהו שיעור השחיתות במערכת (אחוז). מספר שני: להערכתו מה מימדי השחיתות (סד”ג בש”ח). זה סבב קצר – רק מספרים.

בסבב השני כל אחד היה אומר בקצרה כמה מילים בנושא. לסיכום היינו מנסים לראות אם ניתן להבחין בקונצנזוס או לא. אם יהיה קונצנזוס – נקבל תמונת מצב די אמינה כי מדובר במומחים. אם לא יהיה קונצנזוס – לפחות נבין עד כמה חמורה הבעיה – אין לנו מושג היכן אנו חיים.

יתכן שתמונת המצב שתתגבש תאפשר לנו להבין את מימדי חומרת התופעה. עד כמה השחיתות משפיעה על המדינה. ד”ר זליכה רמז שיש קשר ישיר חד משמעית: הרבה שחיתות – המדינה קורסת. אין הרבה שחיתות – הפערים קטנים. יתכן שהסיבה לפערים החברתיים הנוראים היא השחיתות! אנחנו צריכים להבין את זה!
יתכן שהסיבה לקריסה החברתית הכוללת (עליה דיבר עו”ד אליעד שרגא – יו”ר התנועה לאיכות השלטון) – נובעת מהשחיתות!

חייבים להבין את תמונת המצב הכללית.

בקשתי ממך חה”כ איתן:
אנא פעל למען גיבוש תמונת מצב כללית – קרי: דיון בתקשורת בנושא איכות השלטון בישראל. אם תוכל להשאיר אותי בתמונה ולזמן אותי לישיבות נוספות, אהיה אסיר תודה. גם אם לא, תודה רבה על מה שכן הואלת לעשות עבורי.

מצטער על אורך ההודעה. פשוט הארוע היום הותיר עלי רושם רב. ושוב: תודה רבה לחה”כ איתן על ההזמנה שהעניק לי, על האיכפתיות ועל פעולותיו הממשיות למען איכות השלטון בישראל.

אהרון שוורץ.


תגובה אחת ל: “מן הפורום: “מיכאל איתן נותן דוגמא אישית””

  1. יפה נקר says:

    מיקי, רעיון חשוב הוא להזמין מתעניינים מהציבור לישיבות ועדה וגם לתת להם פתחון פה.
    אשמח להיות מוזמנת בנושאים השונים.

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש