לפרטים נוספים

דרך סדום לירושלים

פוסט מאת מיכאל איתן 

שחיתות שלטונית

צריך מידה לא מבוטלת של אמביציה, נחישות וכסף על מנת להצליח בבחירות המקדימות שקיימו שלושת המפלגות הגדולות; הליכוד, קדימה והעבודה. תחקיר ‘ידיעות אחרונות’ בדבר האמצעים הבלתי חוקיים שמועמדים רבים נוקטים כדי לממן את מסע הבחירות שלהם - מעורר מחשבות נוגות בדבר הריקבון שפשה במערכת הפוליטית.

המגבלות הקבועות בחוק על גיוס כספים לצרכי מסע בחירות ידועות לכל מועמד. בטרם יצא מועמד למסע הבחירות – הוא חתם על טופס שבו הוא הצהיר כי הוא יודע את המגבלות. יתכן שמועמדים לא יזכרו פרט כזה או אחר, אבל את גובה התרומה המותרת מכיר כל מועמד היטב וכן את האיסור לקבל תרומה העולה על מאתיים שקלים במזומן.

תחקיר ‘ידיעות אחרונות’ חשף שמועמדים רבים מכל המפלגות עברו במישרין או באמצעות עוזריהם על לשון החוק. מסתבר שרבים מדי מוכנים להשתמש באמצעים פסולים נוסח סדום ועמורה במטרה לקדש את מטרתם. עמדת הנהגה בירושלים דרך סדום לירושלים אינה עוברת רק בסוגיית המימון הבלתי חוקי בפריימריס. מצביעי העבודה בחרו למקום הראשון ברשימתם את מי שמבקר המדינה קבע לגביו כי “עמד בראש מערכת שרמסה את החוק ברגל גסה” (!!!). הוא ו-14 מושחתים נוספים שפעלו באותה מערכת שמרו לאחר מכן בחקירות המשטרה על זכות השתיקה כמו בארגון פשע. גם חילופי האיומים ההדדיים בין מועמד העבודה לראשות הממשלה אהוד ברק למר טל זילברשטיין – סמל השחיתות והציניות הפוליטית של הדור הצעיר - הזכירו בסגנונם את המאפיה.

בבחירות המקדימות שקיימה סיעת קדימה אתמול נבחר למקום השני (מקום 4 ברשימה) מועמד שצבר בעבר מספר כרטיסים אדומים בבתי המשפט בישראל. בין השאר הורשע בעבירת אלימות, ספג ביקורות קשות בתיקים אחרים, ונחלץ בנס מהגשת כתבי אישום בפרשיות אחרות. כמו כן הורשע בוועדת האתיקה של הכנסת.

בימים אלה הוא עומד לדין בעוד משפט שנסחב עד אין קץ, ובו הוא מואשם בין השאר בעדות שקר ובמתן תצהיר כוזב. למותר לציין שדמות המופת הזו זכתה לגיבוי מלא מציפי לבני ובעקבותיה גם מציבור הבוחרים. במקום החמישי המכובד זכה חברו הקרוב שהודה לפני מספר שבועות בהצבעה כפולה בכנסת. האם המצביע הכפול (מעשה שבגינו הורשעו אחרים) הפסיד קול אחד בבחירות כתוצאה מהמעשה הפסול? נדמה לי שההיפך הוא הנכון.

גם הבחירות המקדימות בליכוד לא היו נקיות מתופעות פסולות. הדיווחים המצולמים ששודרו בטלוויזיה על הסעות מאות בוחרים ממקום עבודתם הציבורי במהלך שעות העבודה להצבעה מאורגנת - מעידות על נורמות פסולות במקרה הטוב ויתכן גם על הפרת החוק. מעצבי דעת הקהל וציבור הבוחרים הם האשמים בכך שהמערכת הפוליטית מוצפת בכל כך הרבה שחיתות ועבריינות. עיתונאים וכתבים רבים, במקום להזכיר פעם אחר פעם את חטאיהם של פוליטיקאים עבריינים -מעניקים להם כיסוי אוהד ומשכיחים את עוונותיהם.

קראתי שכמה מהם אפילו מביעים מורת רוח מהחקירות של אישי ציבור ב”עניינים קטנים”. הלך הרוח הוא כדלדהלן; ”מה בסך הכל רוצים? הוא לא גנב לכיסו. הוא קיבל יותר כסף מהמותר?הוא נתן הצהרה כוזבת למבקר המדינה? בפוליטיקה כולם נוהגים כך…”.

הישראלים רגישים מאוד לשחיתות כשהיא מתגלית בחצרה של המפלגה היריבה, אולם כמה מהם ימנעו מתמיכה במפלגה המועדפת עליהם אך ורק בגלל שהכלילה מועמדים מושחתים בשורותיה? 

בעבר סברתי כי שיטת הבחירות הישראלית שאין בה מימד של בחירה אישית היא הסיבה להכללת מועמדים בלתי ראויים ברשימות. כיום לאחר ההצלחות שזקפו לעצמם מועמדים מושחתים בפריימריס בליכוד בעבודה ובקדימה - איני יכול להימנע מהמסקנה שלא השיטה אשמה אלא שציבור שבוחר הוא האשם.

התירוץ “ממילא כל הפוליטיקאים מושחתים” רק מעצים את מידת השחיתות בפוליטיקה. כמובן שבסופו של יום הציבור מקבל את מה שהוא בוחר, וגם משלם את החשבון. כשמגיע עבריין בחירות לעמדת השפעה שלטונית הוא מחוייב למיטיבו הבלתי חוקי בהמשך הדרך. מדוע יסרב בעל תפקיד לבקשה של תורם בעל הון שתרם לו סכומי עתק מעל למותר? ממילא את מחיר ההטבה לא ישלם הנבחר אלא אנחנו; הציבור הרחב.

ממשלה בחקירה 

YouTube Preview Image

תגובות ל: “דרך סדום לירושלים”

  1. מיקי חג שמח ממוטי הוכמן says:

    מיקי שלום, מברך אותך לתפקידך כשר, אתה מתאים לזה לפני כל השאר בליכוד, בתנאי שאין לך יותר תוכניות לגרש יהודים מארץ ישראל, אני אף פעם לא פניתי לאף פוליטיקאי לסייע לי באופן אישי, אני מסודר בהוראה, חנוך גופני וחינוך תעבורתי ומרכז מקצועי בביה”ס עמל א’ פ”ת, יש לי גם תואר ראשון במדעי המדינה וקרימינולוגיה מאונ’ “בר אילן” ותואר שני במנהל חינוך ומנהל ציבורי באונ’ “קלרק” בבוסטון , זה מאפשר לי להתנדב להנאתי בעמותת הספורט “אליצור” כוכב יאיר, כן, ב-20 שנה שאני יו”ר וועד העמותה זכיתי בעזרת חברים שחלקם אתה מכיר כמו ישראל גנוט, חגי שפר, דודו קולר, רמי קופמן, מוטי קראוס ואחרים שחלקם עם הזמן הורידו פרופיל להגיע לליגת על נשים בכדורעף, ליגה לאומית גברים כדורסל, ענף טניס עם 14 קבוצות בליגה, כ-300 שחקנים ב-3 ענפים,הכל בהתנדבות, כל זה לא הספיק לי כדי לקבל אשור 46א מאותה מחלקה למוסדות ציבור ומלכ”רים, בקשה שהיגשתי ב-22.07.08 ומטפל בה יהודי חרדי בשם צבי מעודה,026559334 כל פעם שאני מתקשר אליו הוא מתלונן לי שאין לו כ”א והבקשה שלי בכוון למעלה בערימת הבקשות, אני ממש לא מבין איך המערכת הזאת עובדת, אני ממתין לקבלת האישור לאחריו אני אשלך מכתב תלונה למבקר המדינה, העמותה מגלגלת השנה יחד עם המתנ”ס כמליון שקלים ,מסתיימת העונה ואני לא יכול לתת קבלה מוכרת לתורמים, האם אתה כשר לעיניני השרות הציבורי יכול לסייע לנו? ב, אני מוכן לשמוע הצעתך לתפקידי חבר דריקטריון באיזה ועדה ציבורית, היכן אתה גר היום? האם עדין בשדרות? נא חזור אלי מוטי הוכמן.0522238517.

  2. ארהל'ה says:

    מוטי שלום, הבעיה של צבי מעודה היא לא כוח אדם כי אם ראש קטן, כמנהל עמותה בשם אתגר לעם, נתקלתי באדון מעודה פעמיים ונוכחתי לראות כי כללי החשבונאותת זרים לו, חוקי מס הכנסה בשבילו הם המלצות בלבד, ככה זה כשנותנים לפקידים לנהל ולא תוחמים אותם רק לסמכויות שלהם

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש