לפרטים נוספים

להקים את המחנה הלאומי הדמוקרטי בליכוד

הליכוד 2008

מסקנות ראשונות מתוצאות הפריימריז: כשהגיעו התוצאות ומצאתי את עצמי במקום ה-16 ברשימת הליכוד, התאכזבתי. ציפיתי למקום גבוה יותר ברשימה, והיו גם סקרים מוקדמים בקרב כלל מתפקדי הליכוד  שבהם דורגתי הרבה יותר גבוה.

אנשים – אל תאשימו את המחשבים

מחשבים

אחת הסיבות המרכזיות לאחוז ההצבעה הנמוך היתה התורים הארוכים שהשתרכו בקלפיות ברחבי הארץ. רבים התייאשו וויתרו. היו שהאשימו את מערכת המחשוב אבל את המחשבים קל להאשים – ממילא אין להם יכולת להגיב. לטעמי מערכת המחשוב עבדה היטב, היא אפשרה לבוחר להצביע בכל קלפי בכל רחבי הארץ, וכך נחסכו זמן יקר והוצאות נסיעה מציבור המצביעים.

תהליך ההצבעה היה נפלא. ראיתי אלפי בני אדם מתמודדים בהצלחה בפעם הראשונה בחייהם עם אתגרי ההצבעה המקוונת באמצעות מסך מגע, המערכת הממוחשבת סיפקה תוצאות בתוך מספר דקות לאחר סגירת הקלפי האחרונה, וחסכה שעות ארוכות של ספירה ידנית על ידי מאות עובדי הקלפיות. ובנוסף, ראו איזה פלא, הכל קיבלו את התוצאות שסיפקה המערכת הממוחשבת ללא ערעור, מה שבדרך כלל לא קורה בהצבעות ידניות. לסיכום, חגיגה נהדרת  לדמוקרטיה הדיגיטלית.

והתורים הארוכים? אלה נגרמו בגלל מספר קטן מדי של עמדות הצבעה. הטעות הזו שנבעה להערכתי משיקולים תקציביים הוכיחה שמי שחוסך במקומות הלא נכונים – משלם אחר כך עשרות מונים באובדן שם טוב ובגרימת מפח נפש לרבבות בני אדם שעמדו ביחד רבבות שעות מבוזבזות בתורים.

שיעור ההצבעה הנמוך שיחק לידיהם של בעלי הקולות המאורגנים. את התופעה הזו לא היה אפשר לנבא בסקרים שבוצעו בקרב כלל מתפקדי הליכוד. הבוסים ששולטים בקולות המאורגנים על בסיס אידיאולוגי או על בסיס כלכלי, מסוגלים להכתיב למי שנתון למרותם רשימות הצבעה ולתבוע משמעת עיוורת.

אלפי המצביעים המשועבדים, לא רק שאינם מפעילים שיקול דעת אישי, אלא מתוך נאמנות לבוסים מתמידים יותר מאחרים לעמוד בתור להצביע ולהירשם על מנת לעמוד בנורמה של הקבוצה אליה הם משתייכים. בכל מערכת בחירות יש תופעות כאלו כשאחוז ההצבעה הכללי גבוה הן מאבדות משמעות מול הכרעת הרוב הגדול, אבל כשמספר המצביעים קטן, מי שנתפס כלא רצוי בעיניהם של כמה בוסים ששלטו על אלפי קולות – הרגיש בנסיבות שנוצרו את התוצאות על בשרו.

הקמפיין האינטרנטי – פריצת דרך

במבט לאחור – יתכן ששגיתי כשבחרתי להתמקד בקמפיין אינטרנטי במערכת בחירות שבה מרבית בעלי זכות הבחירה אינם פעילים ברשת על בסיס יומי.

קשה להתווכח עם התוצאות, ובכל אופן במסגרת מסע הבחירות האינטרנטי, רשמתי לזכותי מספר הישגים: גייסתי כ-50 אלף שקלים ממאות תורמים, המסר שלי בדבר הצורך לנתק את התלות של פוליטיקאים מתרומות גדולות נקלט, ואני מקווה, שבעתיד אלפי תורמים קטנים יתפסו בעזרת רשת האינטרנט ויכולותיה את מקומם של התורמים הגדולים, ויחזקו את הדמוקרטיה.

קיבלתי גם תגובות מבוחרים, שבני משפחתם או מכריהם הגולשים באינטרנט השפיעו עליהם להצביע עבורי כתוצאה מהקמפיין באינטרנט, וגם לאמצעי התקשורת חדרתי בתקופה האחרונה בעיקר בהקשר הזה. בשורה התחתונה אני שמח שהיה לי קמפיין עם מסר.

פייגלין בליכוד – גניבת דעת

משה פייגלין

הליכוד נרדם בשמירה. משה פייגלין אינו חלק מהמחנה הדמוקרטי במדינת ישראל. השקפת עולמו כוללת עקרונות שאינם עולים בקנה אחד עם תורת זאב ז’בוטינסקי ומנחם בגין, ובכל אופן בחר בתבונה מבחינתו בליכוד כיעד שבאמצעותו יפיץ את תורתו הוא. הליכוד חטא בשתיקה ואפס מעשה נוכח הפעילות הארגונית הנמרצת של ארגון “מנהיגות  היהודית”  בראשותו של פייגלין בתוך הליכוד.

הליכוד לא פעל נגד ההתפקדות ההמונית של חברי הארגון הזה כחברי ליכוד. הליכוד לא מנע את בחירתם של פעילים מרכזיים של “מנהיגות יהודית” כחברי מוסדות ליכוד כמו ועדת החוקה, מזכירות המרכז ועוד. הליכוד לא מנע מהם להתמודד על מקום ברשימת הליכוד לכנסת. הליכוד לא נקט באמצעים נגד ההשתלטות העוינת שהתרחשה בגלוי לעיני כל.

למשה פייגלין ולחבריו יש זכות מלאה להאמין במה שהם מאמינים, וגם לפעול במסגרת החוק (בעבר פייגלין הורשע כשפעל בדרך בלתי חוקית לממש את האידיאולוגיה שלו) להגשמת המצע הרעיוני שלהם, אבל מה שהם עושים בליכוד זו גניבת דעת.

הם יודעים היטב שבעזרת 5,000 או 10,000 תומכים הם אינם מסוגלים להכניס נציג לכנסת בבחירות הכלליות שבהם יש 4 מיליון בעלי זכות בחירה. לעומת זאת הם מסוגלים ליותר מכך בבחירות המקדימות של מתפקדי הליכוד בהם משתתפים רק 50 אלף מצביעים. כמות כזו של תומכים קנאים בתוך הליכוד מסוגלת בעזרת מניפולציות שונות להכניס 2 נציגים לרשימה ולהשפיע על בחירתם של עוד עשרה כפי שאירע הפעם.

בעבר התרעתי מספר פעמים נגד העובדה שמדובר בהשתלטות עוינת מבפנים, אבל רבים בליכוד חששו לצאת נגד פייגלין. לימור לבנת, אחת שהעזה, שילמה על כך גם הפעם מחיר ואיבדה את הבכורה הנשית בליכוד לטובת מומלצת פייגלין ד”ר לאה נס. הייתי המועמד היחיד שהצטרף לאזהרות של נתניהו, ויצא במהלך מערכת הבחירות המקדימות בצורה חזיתית נגד פייגלין. אמרתי בגלוי שנתניהו צודק, ומי שתומך בפייגלין עושה נזק גדול לליכוד. אבל איש מלבדי לא הצטרף, ופייגלין קיבל לגיטימיות בעיני רבים. היו גם ש”השתכנעו” בתהליך של  דיסוננס קוגניטיבי לאחר שקיבלו ממנו את ליטרת הבשר שבעצם אין בו ובתורתו שום פסול ושהוא בעצם ליכודניק כשר למהדרין .

כששאלו לדעתי בדבר הרחקת פייגלין מרשימת המועמדים, עניתי תוך נשיכת שפתיים שאין זו הדרך המתאימה. היה צריך לטפל באיש ובחבורתו באמצעים ארגוניים ומשפטיים כבר מזמן, אבל כל כך סמוך לבחירות כאשר המועמדות שלו כבר אושרה – אין מה לעשות, אלא להמתין לפסק דינו של הבוחר.

האמנתי בדמוקרטיה, אני מאמין בה גם עכשיו. סברתי ועדיין אני סבור, שמכוח האמונה הזו צריך לפעול על פי כללי משחק גם כשנופלות הכרעות שליליות לטעמך.

בדיוק ברגעים כאלו, צריך להיזהר מכל משמר מצעדים פוגעניים בלתי דמוקרטיים. אסור לנצח את פייגלין בשיטותיו. לו היו מקבלים את עצתי היו מחייבים כל מועמד שנבחר לחזור ולחתום על התחייבות למלא בכנסת את שליחותו מטעם הליכוד על בסיס הכרה מלאה בעקרונות הדמוקרטיה והליכוד.

לכל מי שיחתום ויתחייב כנדרש יש לתת אשראי שיפעל על פי התחייבותו. גם פייגלין אם יחזור ויתחייב להיות נציג הליכוד בכנסת ולא נציג של מנהיגות יהודית זכאי לאשראי הזה. אם יפר את התחייבותו, ניתן יהיה לפעול נגדו כמו נגד כל חבר אחר בסיעת הליכוד שמפר את תקנון הסיעה וחוקת הליכוד.

מפייגלין אפשר גם ללמוד. אני מעריך מאוד את העבודה היסודית והדבקות במטרה שהוא מגלה. אני קורא לעצמי ולחברים רבים בליכוד להרים את הכפפה, ולגבש את המחנה הדמוקרטי בליכוד, שישמור על צביונו של הליכוד כתנועה ציונית לאומית דמוקרטית ברוח חזונם ומורשתם של זאב ז’בוטינסקי ומנחם בגין.

 

 


תגובות ל: “להקים את המחנה הלאומי הדמוקרטי בליכוד”

 1. יפה נקר says:

  מיקי, רבים מחברי התנועה ואף אני לא יודעים בדיוק על מה יוצא הקצף נגד פייגלין וכיצד תורתו אינה תואמת את תורת ז’בוטינסקי ובגין ואפשר להוסיף תורתו של דודי מאיר נקר עולה הגרדום למען המדינה
  לטובת הדמוקרטיה בליכוד, נשמח לקבל תשובה עניינית שלך כרגיל שאין בה שיקולי בחירות, מיקום בבחירות הפנימיות וכדומה. אלא קשורה לאידאולוגיה שמציג פייגלין שלדברי רבים אינה תואמת את הליכוד, אך הענין אינו מוסבר דיו. את תשובתך ירצו ודאי לקרוא גם מכרי אליהם אעבירה.

 2. שלום יפה,

  הנה תשובתו של ח”כ מיכאל איתן לשאלה זו שהועלתה על ידי גולש באתר נענע 10:

  הליכוד שאני מכיר ושאליו הצטרפתי לפני למעלה מארבעים שנה דגל בעיקרון שלמות המולדת אבל לא בכל מחיר.

  לראיה, מנחם בגין, כשהיה ראש ממשלה נמנע מלהחיל את החוק הישראלי על שטחי יש”ע. כך נהג גם יצחק שמיר. הסיבה היתה קשורה בהבנתם כי לא ניתן לקיים את מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית כשבתוכה חיים מיליוני אזרחים פלסטינים שחל עליהם החוק הישראלי אבל אין להם זכות הצבעה.

  גישתו של פייגלין שאמר: “אני נאמן רק לאלוהים… אם המדינה מותאמת לאמונתי זו אני נאמן למדינה, ואם לא אז לא” – משקפת את הפער האידיאולוגי בינינו. אני מכבד את האמונה ורואה בערכים דתיים כחלק מהיהדות שלי ושל המדינה. אבל אני כופר בידיעתו של פייגלין איזו מדינה תואמת את רצונו של הקב”ה.

  זהו נושא פוליטי שצריך להיות מוכרע בדרך דמוקרטית ולא משיחית.

  באשר לקבלת החלטה על ידי המוסדות המוסמכים, ברצוני להסב את תשומת ליבך לכך שבית הדין של הליכוד קבע ערב קיום המשאל כי מדובר במשאל מייעץ בלבד, וכי לא יהיה לתוצאות שלו תוקף מחייב.

  עד כאן תוכן דבריו.

  אני מקווה ומאמין שקיבלת תשובה מספקת לשאלתך.

  בנימין.

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש