לפרטים נוספים

חב”ד בשרות היהודים בארץ ובחו”ל / מאת יפה נקר

אנשי הטרור ואויבי החיים פגעו גם בטובי המתנדבים בעם השוהים ברחבי העולם כדי להיות כתובת מסייעת לישראלים ויהודים בכל מקום. כעת אני רוצה לספר על ראש השנה עם אנשי חב”ד באיטליה. בקיץ לפני שנתיים ימים לפני ראש השנה, הצטרפתי לטיול מאורגן בצפון היפה של איטליה.  בהגיענו לוונציה בחרתי להישאר בעיר במקום לטיול לאיים.

היה זה בוקרו של ערב ראש השנה, חלפתי על פני  בית חב”ד ברובע היהודי בוונציה, נכנסתי, התכבדתי ואף מצאתי צעיר חב”ד שאיתו אוכל להגיע רגלית למרכז ונציה, מבלי לפלס את דרכי בסימטאות המפותלות של העיר בעצמי.

אני והחב”דניק הצעיר עמדנו לצאת, כאשר נכנס רב העיר ונציה, שאל מי אני והיכן אני מטיילת. סיפרתי לו שאני חלק מקבוצה של 32 ישראלים המטיילים בצפון איטליה.  ללא היסוס הציע  הרב שנצטרף כולנו הערב, בערב ראש השנה לארוחת החג והחגיגה הצפויה להיערך בונציה אשר יקחו בה חלק  כ-1000 מוזמנים.  ההצעה היתה מלהיבה, אך השבתי לרב שהמלון שלנו נמצא בעיר אחרת, ויקשה עלינו להגיע למלוננו בסיום ערב החג.

הרב שאל היכן המלון, מסרתי לו כי אנו צפויים להגיע בערב למלון בפאתי העיר ויצ’נזה.  הרב הצעיר לא היסס ואמר שהוא יסדיר את כל ענין ערב החג עבורנו במלון בויצ’נזה, ועלי רק לדאוג להסכמת המלון להשתמש בחדר האוכל לארוחת החג. פקיד הקבלה במלון, הצוות היחידי במלון הקטן והמבודד, לא היסס ואישר את השימוש בחדר האוכל לערב החג, כאילו נמלא שמחה שהקבוצה הישראלית תחגוג ערב ראש השנה כהלכתו.

שאלתי את הרב כיצד יוכל לדאוג לנו בעיר אחרת, שהרי הוא עסוק בהכנת החגיגה הגדולה של ראש השנה בוונציה. הרב הרגיע אותי שהכל בשליטה ואנו נופתע לחגוג את ערב ראש השנה באווירה יהודית ובארוחת חג כהילכתה. ביליתי את יתר היום בככר המרכזית בונציה, נהנית שוב מיופיה של ונציה, המוסיקה, התיירים מכל העולם, בהמתנה למפגש עם הקבוצה שהתאחרה, אך תחושת החג הקרב העיבה על הנאתי רחוק מישראל.

בשעות הערב המאוחרות הגענו אל המלון ליד וצ’נזה. בפתח המלון התקבלנו ע”י שלושה חב”דניקים צעירים, אשר ערכו את חדר האוכל עבורנו, עמוס במנות החג מהמנה הראשונה לאחרונה, וכן עוגות, יינות, פירות.  כל טוב יהודי.  בחוץ חנה הטנדר בעזרתו הגיעו עם  סירי האוכל והתקרובת מוונציה.

לאחר מקלחת קצרה ובבגדי חג ירדנו אל חדר האוכל ונהנינו מברכות החג, התפילות בהדרכת הצעירים החב”דניקים שנישאו גם על-ידי מי שאינם מורגלים בכך, אכלנו ארוחה חגיגית טובה, שחסרה לנו לאורך ימי טיולנו שם.  למרבה הפלא, במקום ערב חג משמים בחו”ל מצאנו עצמנו על שולחן חג ומטעמי חג, כולנו יחד ולא איש בחדרו, בחיפוש אחר ארוחה באזור. לצערנו זוג צעיר מערביי ישראל שהיה עמנו בטיול, התנגד לחגוג אתנו את ערב החג למרות בקשותינו הרבות והבטחותינו, שלו היתה זו שמחת חג שלהם, היינו מצטרפים ללא היסוס.

לאחר הארוחה הציעו החב”דניקים למסובים, לספר סיפורי נס ועודדו כל אחד לספר בתורו. שמענו סיפורים מעניינים, שבכולם חוט מקשר אחד, נסים קורים לכל אחד בזמן, כולם מכירים ומוקירים את פעילות חב”ד ברחבי ישראל והעולם, אחדים ביקרו אצל הרבה מלובביץ בניו-יורק וקיבלו ברכה והכוונה אישית.

אני סיפרתי שני סיפורים קצרים, האחד ששמעתי אודות יהודי חילוני שאשתו נעצרה מללדת.  הוא עבד בשכונה דתית ושם נחשף להגרלת כרטיס נסיעה לרבה בניו-יורק, וקנה כרטיס הגרלה.  האיש זכה בנסיעה ונסע כחילוני תוהה, סיפר לרבה שהוא וזוגתו חפצים בילדים ואין.  הרבה אישר לו שעוד באותה שנה יתבשרו על לידת בנם, וכך היה.  מאז הפך לחסיד חב”ד.

איזו מקריות, לקנות הגרלה, לזכות בנסיעה לרבה מלובביץ ולראות בהתממשות הברכה שקיבל.

סיפרתי גם על שתי מכרותי שבצעירותן המתינו בתור הארוך להתקבל באחד הלילות ע”י הרבה מלובביץ בניו-יורק. הראשונה נכנסה ושאלה מתי תתחתן, השיב לי הרבה, שתתחתן מהר אך לא יהיה טוב.  השניה נכנסה ושאלה אותה שאלה, ענה לה הרבה שהדבר יקח שנים רבות, אבל היא תזכה גם ללדת, וכך קרה לאחר שנים.  הראשונה פגשה באותה שנה מישהו התחתנה והתגרשה לאחר מספר חודשים.

גם מי שלא היה לו מה לספר, התעניין בסיפורי הנסים שעשו עליו רושם עז וחשפו עולם שלם של אמונה וחסד שלא היה מודע לקיומם.   

החב”דניקים הצעירים מישראל ששהו בוונציה בתורנות התנדבות למעננו, קמו בסיום הערב להיפרד מאיתנו וסיפרו שהם עומדים לצעוד 8 קילומטרים אל הדירה בה יתארחו במהלך ראש השנה, הפקידו את מפתחות הטנדר ונדברו לחזור בסוף החג.

הם הפתיעו אותנו בהגיעם גם למחרת בערב לאחר הליכה ארוכה מבית מארחיהם אל מלוננו, ותקעו בשופר עבורנו כנהוג בחג. בצאת החג הגיעו להפרד מאיתנו ולנסוע חזרה לוונציה.  נפרדנו הצטלמנו החלפנו מיילים, ברכות ותודות להם ולרב של ונציה, שהאירו את חגנו בנכר.

איזו מקריות, יתכן שציפה לנו ערב ראש שנה משמים בחו”ל, במקום זאת נמצאנו שמחים, מלוכדים  ומלאי סיפורי נסים ומתגעגעים לישראל ולישראלי היפה מקרבו רבים קיבלו על עצמם שליחות של הפצת החסד של חב”ד ברחבי העולם. אחדים ציינו שהם מופתעים מתחושתם שחוו ערב חג ראש השנה יותר מיוחד ויותר שמח מבשנים אחרות.

 

תגיות:
 

תגובה אחת ל: “חב”ד בשרות היהודים בארץ ובחו”ל / מאת יפה נקר”

  1. קטי כהן says:

    אכן ניסים ונפלאות… גם מי שאינו שומר מצוות מתרשם מהם לטובה

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש