לפרטים נוספים

מחשבות על הליכוד; עבר, הווה ועתיד

את הדברים הבאים כתבתי בעקבות שאלה שנשאלתי בפורום האישי שלי בתפוז. “אזרחית מודאגת” שאלה: “מה ההבדלים שאתה רואה בין הליכוד של פעם לליכוד של היום?”. להלן תשובתי: כשאנשים מדברים על ”הליכוד של פעם” אינני יודע לאיזו תקופה הם מתכוונים; לימים שבהם הנהיגו את הליכוד מנחם בגין, יצחק שמיר, בנימין נתניהו, או אריאל שרון עד לפרישתו מהליכוד.

אני מניח שהכוונה היא לימי מנחם בגין ויצחק שמיר. בימים ההם הלכידות האידיאולוגית היתה חזקה יותר, וגם בימים שהליכוד קיבל 48 מנדטים, הבדלי ההשקפות בין הרוב המכריע של חברי הליכוד בכנסת במרבית הנושאים לא היו גדולים.

צריך גם לזכור שהליכוד הגיע ל-48 מנדטים בהדרגתיות. 39 מנדטים בבחירות 1973, 43 בבחירות 1977, 48 בבחירות 1981. כך שבכל פעם הגוש המרכזי במפלגה שמר לא רק על המצע שבכתב אלא גם על התורה שבעל פה, וחברי הכנסת החדשים הטמיעו את העקרונות של סיעת הליכוד עם הצטרפותם.

הליכוד

צילם: דייויד כץ

בינתיים חלו שינויים בחברה, במציאות ובתנאים המדיניים. מדינת ישראל ממשיכה להיאבק על עצם קיומה, ואת מחיר המלחמה הזאת אנו משלמים בין השאר בשינויים שאנו מכניסים בעמדותינו האידיאולוגיות. חזון ארץ ישראל השלמה מקבל היום ביטויים שונים כאשר המציאות היא שחלקי מולדת ממערב לירדן מוחזקים על ידי פלסטינים, וממשלות ישראל אינן מסוגלות לעצור תהליכים שמובילים להקמתה של מדינה פלסטינית.

גם הטיעונים לשמירת השליטה ביהודה ושומרון מתבססים כמעט תמיד על נימוקים ביטחוניים, ואילו האמירות בדבר זכותנו המוסרית להיות אדוני הארץ ובעלי הזכויות היחידים עליה - אינן נשמעות עוד. לא מצאנו גם פתרון לשאלה מה עושים או כיצד מצליחים להחיל ריבונות על שטחים שבהם מתגוררים מיליוני פלסטינים מבלי לתת להם מעמד של אזרחים.

איש מאיתנו, חניכי התנועה הרוויזיוניסטית, אינו יכול לקבל פתרון של החלת החוק הישראלי על שטח שבו מתגוררים בני אדם שהוראות החוק יחולו עליהם מצד אחד – אבל לא תהיה להם כל זכות להשתתף בחקיקתו מצד שני. זהו משטר אפרטהייד אותו דחינו מאז ומעולם. גם הצעות לטרנספר אינן קבילות לא מהבחינה הערכית ולא מהבחינה המעשית. איני רואה לנגד עיני אפשרות שחיילי צה”ל וכוחות הביטחון ירכזו מאות אלפי בני אדם; נשים, קשישים וילדים, יוציאו אותם בכוח מבתיהם, יעלו אותם על משאיות, וישלחו אותם אל מעבר לגבול. לאן בדיוק? מי יסכים לקבל אותם? כמה ימים יחריש העולם? כמה עריקים, מתנגדים ומפגינים יקומו מבני העם היהודי נוכח מהלך כזה?

הליכוד החדש המתהווה

צילם: דייויד כץ

הליכוד החדש המתהווה

צריך לראות את המציאות בעיניים מפוקחות; מצעד הכוכבים שהצטרפו לליכוד בניצוחו של בנימין נתניהו חיזק מאוד את הליכוד, עובדה שבאה לידי ביטוי בסקרים ונותנת לנו תנופה עצומה קדימה – נגד קדימה.

לאחר הבחירות ימצאו את עצמם שנים עשר חברי הכנסת הנוכחיים של סיעת הליכוד במיעוט מבוטל לעומת עשרים וחמישה, שלושים או שלושים וחמישה חברי כנסת חדשים שלא עבדו יחד ובאו מרקע שונה. המבחן האמיתי של הליכוד החדש יהיה ביכולת לגבש מצע רלוונטי, להתייצב מול הבוחר כשלכולם יש מחוייבות לאותו מצע, ולאחר שננצח בעזרת השם בבחירות – לפעול ליישומו בהתאם. זאת משימה לא קלה, אבל בהחלט אפשרית ואפילו חיונית להצלחתה של מדינת ישראל.

תגיות:
 

תגובות ל: “מחשבות על הליכוד; עבר, הווה ועתיד”

 1. מודי תולשששש says:

  כלומר לליכוד אין מענה לבעיות שהאידאולגיה שלו יוצרת, והוא יגבש את המצע שלו רק אחרי הבחירות.

  יש לליכוד תוכנית מדינית?

 2. admin says:

  אני מסכים שהליכוד, קדימה והעבודה אינם משרטטים ערב הבחירות תמונה מדויקת של תוכניותיהם המדיניות. איש לא חזה שהליכוד שעלה ב77, בעיקר על רקע כשלים במלחמת יום הכיפורים ובשורה של פרשיות שחיתות לאחר מכן, יוביל לשלום ההסטורי עם מצרים, תוך ויתור על כל סיני.
  אבל מה שברור כיום לבוחר הישראלי, זה שרף הדרישות הבטחוניות שמציב הליכוד בטרם ניטול סיכונים נוספים כמו שנטלנו בעת ביצוע תוכנית ההתנתקות, הוא רף גבוה ממה שמוכנים ברמת הסיכונים שאנשי קדימה מציעים לציבור. צריך לזכור שסיסמת הבחירות הקודמת של אהוד אולמרט וקדימה הייתה להמשיך בהתנתקות חד צדדית גם ביהודה ושומרון. גם ציפי ליבני וקדימה לא יתנו לנו תשובה ברורה האם הם מתכוונים ללכת על פי המתכונת הזו לבחירות ונשמע ערפולים מכל צד ועבר, אבל ברור לכל שממשלת קדימה-מרץ כמו שציפי ליבני רצתה להקים, תהיה ממשלה שתיקח סיכונים עצומים מתוך גישה שלא הוכיחה את עצמה, שהחזרת שטחים לפלשתינים מובילה בהכרח לשלום.
  למרות העמימות, אני סבור שציבור הבוחרים הוא אינטיליגנטי מספיק על מנת לבחור באחת משתי האלטרנטיבות.
  נטילת יותר סיכונים תוך הערכה שניתן להגיע לשלום המיוחל, או הקפדה על העמדות הבטחוניות מתוך הבנה שוויתורים טריטוריאלים נוספים לא יניבו שלום, אלא להפך, הגברת הטרור והתחזקות החמאס גם בגזרת יו”ש.

 3. admin says:

  רק להבהרה, המגיב הוא מיכאל איתן.

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש