לפרטים נוספים

ריח של בחירות באוויר / מאת נמרוד לב

המאמר פורסם באתר nrg ב-13.11.08.

צילם: יניב שנק

חגיגה של דמוקרטיה בפריימריז הקרבים במפלגת הליכוד, כיום הגדולה ביותר מבחינת כמות מתפקדים והדמוקרטית ביותר מבין המפלגות בישראל. 130 אלף מתפקדים בקירוב יבחרו את נציגי הליכוד שירוצו בבחירות הקרובות לכנסת. הפעם מתמודדים רבים וראויים במירוץ המרתק הזה מבקשים את תמיכת והצבעת ציבור המתפקדים. לאתר של נמרוד לב.

לתרומה לחץ כאן.

ובתוך חגיגת הדמוקרטיה הזו מתרחש דבר מה נוסף, שונה ובעל משמעות: במסגרת התמודדותו בבחירות המקדימות בליכוד משיק ח”כ מיכאל איתן קמפיין חדשני שנקרא “להוכיח שאפשר אחרת”. מטרתו של הקמפיין להביא לשינוי בנוף הפוליטיקה הישראלית ולביסוסה של פוליטיקה אחרת, נקייה וישרה.

ח”כ מיכאל איתן מבקש מהציבור לתרום למסע הבחירות שלו באמצעות האינטרנט, כשהוא מגביל את עצמו לקבלת תרומות קטנות של 20, 50, 100 ועד ל-500 שקלים בלבד מתורם אחד, סכום נמוך פי 20 מהמותר בחוק, כששמות התורמים והסכומים מפורסמים דרך קבע באתר שלו. זאת כדי למנוע תלות או אפילו מראית עין של תלות, של שליח הציבור בתורמים בעלי אינטרס ועל מנת שמחויבותו היחידה תהיה נתונה לציבור שבחר בו ואף מימן באופן אותנטי את היבחרו לפעילות למען הכלל.

נמרוד לב צילם: יניב שנק

בכך תורם ח”כ איתן את חלקו בהעברת הכח לקבוע ולהשפיע מבעלי האינטרסים הבודדים בעלי הממון אל כלל הציבור, תוך כדי שהוא מחזק את האינטרנט ככלי דמוקרטי מרכזי של קשר בין הציבור ובין שליחיו. כוונת הקמפיין להוכיח לפוליטיקאים בארצנו שפוליטיקה אחרת ושקיפות בעשייה הציבורית כדאיות ומשתלמות.

מיכאל איתן הוא פרלמנטר מיוחד, ידוע ביושרו הציבורי והאישי, על כך מסכימים בכנסת חברים מכל קצות הקשת הפוליטית. א-פוליטי בגישתו, עצמאי בדעותיו ומחויב על שמירת החוק והצדק. טובת הציבור קודמת אצלו לכל מחנאות או משחקים פוליטיים. מי שבוחן את פעילותו השקטה בדרך כלל והבלתי מיוח”צנת של ח”כ מיכאל איתן מגלה שהוא פועל ללא ליאות לקידום קשת רחבה של נושאים חברתיים – מפעילות עקבית ושוטפת לטובת ולרווחת העלייה האתיופית, דרך קידום האינטרנט ככלי דמוקרטי במוסדות השלטון ולהרחבת נגישותו לשכבות הציבור כולן, מקידום ההתיישבות בארץ ועד לפעילותו למען שדרות מוכת הקסאמים, בה הוא מתגורר מזה כשנה.

עד כמה נגיש ח”כ מיכאל איתן לציבור הופתעתי לגלות באתר שלו, בו הוא מפרסם אפילו את מספר הטלפון האישי שלו. מיכאל איתן הוא ח”כ שעושה  ופחות מדבר ובעיקר, נותן דוגמה אישית לפוליטיקה אחרת.

די להסתה

די להסתה הניאו-פשיסטית שמבצע מיעוט השמאל בימין בישראל, בניסיון לסתום פיות באופן גורף לציבור שלם שמהווה את רובו של העם, ממחאה ומביקורת עניינית-אידיאולוגית. הסכנה שבהפרת האיזון האידיאולוגי המאפשר דיון וחילוקי דעות פרודוקטיביים בין חלקי העם, היא גדולה מהניתן לשער ומשמעותה אובדן הדמוקרטיה.

הדבר היחיד שאינו לגיטימי לעשות – לא לעשות

מחובתה של מדינת ישראל לעשות הכל כדי לשחרר את גלעד שליט משביו בידי החמאס. יש כאלה האומרים שצריך לשחרר אסירים תמורתו, יש כאלה הטוענים כי יש צורך בפעולה צבאית ומדינית מתוחכמת או בלחץ בלתי מתפשר על ראשי החמאס ומשפחותיהם עד שישוחרר.

קטונתי מלדעת ומלהעריך את הסיכויים ואת הסיכונים של כל אחת מהדרכים המוצעות לשחרורו, את זה אני משאיר למומחים. הדבר הנחרץ היחיד שניתן לומר בוודאות הוא כי אחריותה וחובתה המוסרית של מדינת ישראל המוטלת על ממשלתה ששלחה אותו למשימתו, היא לשחרר את החייל גלעד שליט משביו בכל דרך שתיראה נכונה למקבלי ההחלטות. הדבר היחיד שאסור למדינת ישראל לעשות, הוא לא לעשות דבר בעניינו.

תורו של האזרח

סקר חדש מראה כי 84% מאזרחי ישראל מתכוונים להצביע בבחירות הקרובות לכנסת. הוא שאמרנו: חגיגה של דמוקרטיה. רק שהפעם נדע לבחור נכון ועם ישראל לא יולך שוב שולל על ידי מרקטינג של תקשורת מאתרגת שמכרה לנו את שרון, אולמרט, לבני ואת מפלגת קדימה כולה כסמל של תקווה, נקיון כפיים ושינוי.

לתרומה לחץ כאן.


השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש