לפרטים נוספים

הצעת חוק הפטנטים התקבלה בקריאה ראשונה

פטנט

הצעת חוק הפטנטים של ח”כ מיכאל איתן עברה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת ברוב של 7 תומכים ללא מתנגדים או נמנעים. במהלך הדיון אמר מיכאל איתן לניסים זאב: “הפטנט שלך בנוי על חריצות, ועל עבודה מאומצת, ועל אכפתיות, ועל נאומים בכנסת, ועל נוכחות בכנסת, ועל ישיבות בוועדות. מהניסיון שלי, זה גם הפטנט שלי, זה לא מאכזב. בסוף, כשאתה בא לציבור שלך, אפילו אם זו קבוצה יותר מצומצמת שבוחרת, גם שם יודעים להעריך את זה”.

להלן נאומו של ח”כ מיכאל איתן במליאה:

אדוני היושב-ראש, כנסת נכבדה, הצעת החוק שאני מביא עכשיו בקריאה ראשונה, היא הצעת חוק שאני מגיש לדעתי כנסת שלישית או שנייה. עד עכשיו היא לא הסתייעה, והנה, אני רואה שהפעם היה מאמץ ומביאים אותה עכשיו בקריאה ראשונה, ממש יומיים-שלושה לפני פיזור הכנסת. אני שמח על כך, כי הצעת החוק עושה צדק, אבל ישאלו השואלים: אז מתי ישלימו את הצעת החוק? יש חשיבות רבה לכך שהיא תעבור בקריאה ראשונה, ובעזרת השם הכנסת הבאה לא תצטרך להתחיל מהתחלה, ואפשר יהיה להחיל את דין הרציפות ולהכין אותה לקריאה שנייה ושלישית בכנסת הבאה.

אם חבר הכנסת נסים זאב, שאני מאמין שגם יהיה כאן בכנסת הבאה – יחד אתי אני מקווה, אבל אם אני לא אהיה אז לפחות הוא יהיה…

נסים זאב (ש”ס): רק אם הפטנט יצליח אני אהיה.

מיכאל איתן: הפטנט שלך לא יכול להיכשל, כי הפטנט שלך בנוי על חריצות, ועל עבודה מאומצת, ועל אכפתיות, ועל נאומים בכנסת, ועל נוכחות בכנסת, ועל ישיבות בוועדות. מהניסיון שלי, זה גם הפטנט שלי, זה לא מאכזב. בסוף, כשאתה בא לציבור שלך, אפילו אם זו קבוצה יותר מצומצמת שבוחרת, גם שם יודעים להעריך את זה.

אני אדבר על הפטנט. יש סוגים מסוימים של פטנטים שעל-פי החוק יש לשר הביטחון סמכות להגביל אותם בצורות שונות. לכאורה הדבר הזה נשמע מאוד מאוד לא בסדר – אדם ממציא פטנט פרי מוחו, רוצה לפתח, רוצה לרשום, רוצה להגן עליו, והנה באים ואומרים לו: כל מה שעמלת וטרחת ויגעת והוצאת מפרי היצירתיות שלך, וזה שווה, עכשיו אי-אפשר לעשות כל מיני דברים, כי זה עלול לפגוע בביטחון המדינה. זו התנגשות. מצד אחד האדם אומר: תראו, זה נכס שאני יצרתי. מצד אחר המדינה אומרת: אם זה יצא בצורה כפי שזה, זה עלול לפגוע בביטחון המדינה. במקרים כאלה הפתרון – שגם היה קבוע בחוק קודם לכן – הוא שאומרים לאדם: בסדר, אנחנו לא רוצים לפגוע בך, אנחנו רוצים להגן על ביטחון המדינה. אז נממן, נשלם, נפצה, נקים ועדה שתקבע מה מגיע לך.

הבעיה היתה שלא היו שום מועדים לוועדה הזאת, ולצערי הרב היו מקרים שהממשלה ניצלה את זה, מתוך רצון שלא לשלם ולא לפצות את האנשים. כבר הרבה שנים אני מבקש שיקבעו מועדים ותקופות מחייבות כדי שהאדם הזה יוכל לקבל את זכויותיו ושלא ימרחו אותו. אותו חוק שקיים – המחוקק אמר שמגיע לו, רק שהוא נתן כלי להתחמק מביצוע המטרה של החוק. לכן אמרנו שנקבע את זה בחוק.

אני שמח מאוד לציין שהממשלה בקדנציה הנוכחית דווקא הלכה לקראת הרעיון, והיא הסכימה, בתנאים מסוימים, שנקדם את הצעת החוק. לכן אני חושב שהצעת החוק הזאת, שאני מקווה שהיא תעבור היום, תהיה עבודה של הכנסת הנוכחית, לא בהשלמת החוק במלואו אלא בהשלמת החוק בקריאה ראשונה, ובעתיד, בכנסת הבאה, אני מקווה מאוד שכולנו ניפגש כאן, ונוכל ביחד להעביר את הצעת החוק הזאת גם בקריאה שנייה ובקריאה שלישית ולהשלים אותה. תודה.

 

 

תגיות:
 

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש