לפרטים נוספים

פרשת פרופסור איתמר רבינוביץ’

מאת אמיר צ’רניחובסקי 

איתמר רבינוביץ 

כתבה זו הינה חלק מסדרת כתבות אודות פעילותו העניפה של ח”כ מיכאל איתן למען איכות השלטון בישראל. הפרשה התרחשה בקדנציה השנייה של רבין בשנת 1992. רבין מינה את פרופ’ איתמר רבינוביץ’ לשגריר בארה”ב, ומיד לאחר המינוי התברר שרבינוביץ’ שילם כופר כפול: עבירות מס והחזקת דולרים. ח”כ איתן פנה לרה”מ רבין ודרש את התערבותו בנושא. כמו כן פנה לרבינוביץ’ בדרישה שיחשוף בפני הציבור את כל פרטי הפרשה.

מס’ חברי כנסת וח”כ  איתן ביניהם, עתרו לבג”צ בדרישה לפסול את המינוי. בדיון  בבג”ץ נתבררו עובדות נוספות בפרשה: פרופ’ רבינוביץ’ קיבל הכנסות מהרצאות מזדמנות בזמן שנת השבתון שלו, והוא כלל לא נחקר ולא נתבקש להגיש שום מסמכים בענייני המיסים שלו. חישובי המס והכופר שלו נעשו אך ורק על סמך הצהרתו מבלי שזו נבדקה בכלל.

הפרשה זכתה לחשיפה עיתונאית גדולה מאוד ולביקורת חמורה ביותר מכל קצוות הקשת הפוליטית. בג”צ החליט אמנם בסופו של דבר לאשר את המינוי, אך זהו מקרה יוצא דופן שבו משום מה פסק הדין ונימוקיו לא פורסמו עד לאחר כ-3 שנים. אחד ההסברים לעיכוב הפרסום הוא שלשופטים היתה בעיה להסביר כיצד סירבו בזמנו לסגור בכופר את תיק הדולרים של רבין, ואילו תיקו של רבינוביץ’ – שהיה חמור הרבה יותר – כן נסגר בכופר.

בעקבות הפרשה הזו, ח”כ מיכאל איתן חוזר פעם אחר פעם על הצורך בפרסום שמות האנשים שעימם עושים עסקאות כופר. הוא מדגיש את הצורך לקיים הליך בקרה הדוק על סוג הפעילות הזו. זאת מכיוון שעל פי המקובל היום, הציבור אינו מקבל מידע; לא באשר לזהות של האנשים שאיתם מבצעים את עסקאות הכופר, לא באשר לקנס המוטל עליהם, וכן לא לגבי העבירות שבגינן נעשו עסקאות הכופר. “זהו יחס מפלה לטובת עבריינים מסוג מאוד מסויים – בדרך כלל בעלי הון מיוחסים” אמר איתן.

ח”כ מיכאל איתן תמך בהצעות לשינוי במצב המשפטי הזה, ויחדש את מאמציו בקדנציה הנוכחית.


תגובה אחת ל: “פרשת פרופסור איתמר רבינוביץ’”

  1. שלמה פרלמוטר says:

    לפני כ 6 שנים כאשר אברהם הירשזון היה יו”ר ועדת הכספים של הכנסת בנו עופר קיבל הלוואה של 120 מיליון ש”ח מבנק הפועלים. עדהיום האיש לא החזיר את ההלוואה כי הוא בעצם לא מסוגל לעשות את זה. הבנק עושה רושם ויתר לו על ההלוואה והתייחס אליה כאל חוב עבוד ומחק אותה מהספרים מבלי לתבוע את הכסף בחוזקה מבעל החוב ומבלי להפעיל הליכי גביה נגדו. אני טוען שמלחתחילה הם ידעו שעופר הירשזון לא מסוגל להחזיר את הכסף והם נתנו את ההלוואה ללא בטחונות או עם בטחונות פיקיטיביים רק בגלל שאבא שלו היה יו”ר ועדת הכספים. זה בעצם שוחד ששולם להירשזון באמצעות בנו. בדיוק כפי ששרון שוחד ע”י דודי אפל באמצעות בנו בפרשת האי היווני. למה שלא תעלה את הפרשה ותשאל מדוע בנק הפועלים ויתר על החוב. יש להציג זאת כשוחד ששולם להירשזון שעליו עד היום לא נתן את הדין. לא הוא ולא הבנק. מה הבנק הרויח מזה הוא בטח יודע. סתם ככה הוא לא מלחק כספים. לטיפולך. בכבוד רב . ש. פרלמוטר.

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש