לפרטים נוספים

היום הלאומי של טייוואן: “המשבר עם סין מעורר דאגה”

ח”כ מיכאל איתן, מתוקף תפקידו כיו”ר שדולת הידידות ישראל-טייוואן, נאם במהלך האירוע לציון היום הלאומי ה-97 של טייוואן, שהקמתה הוכרזה בתאריך העשירי לאוקטובר 1911.

באירוע המדובר, מלבד יו”ר השדולה נכחו גם חברי הכנסת; דודו רותם ואלכס מילר (ישראל ביתנו), רובי ריבלין (ליכוד), אלחנן גלזר ומשה שרוני (צדק לזקן).

המישור המדיני 

בדבריו ציין חבר הכנסת מיכאל איתן כי “בתקופה הזו של השנה כמו בכל שנה, אנו מציינים את יום השנה הלאומי של טייוואן שחל בעשירי לאוקטובר – יום הניצחון ועלייתו לשלטון של מחולל סין החדשה, המודרנית והדמוקרטית - ד”ר סון יאט סן”.

“העשירי לאוקטובר בכל שנה חל בפתח השנה היהודית החדשה, וכשאנו נפגשים כאן - אנו סוקרים את המאורעות החשובים ששתי המדינות עברו בשנה החולפת, ואת האתגרים הניצבים בפניהן בשנה הקרובה. כפי שכולנו יודעים - בימים אלה מתחוללת דרמה מדינית משני עברי המיצר החוצץ בין סין וטייוואן. האמריקאים אישרו עסקת נשק בהיקף של שלושה וחצי מיליארד דולרים עם טייוואן. סין רואה בזה צעד של תוקפנות כלפיה, והיא מאיימת בתגובה”.

“אנו והישראלים עוקבים בדאגה אחר המשבר הזה, אנו מתפללים ליום שבו ריב האחים בסין יסתיים בדרכי שלום, בהבנה, בהסכמה, ותוך שמירה קפדנית על זכויות האדם ועקרונות הדמוקרטיה! בהקשר הזה, אנחנו גם יכולים לאחל לעצמנו, שנצליח בשנה הבאה עלינו לטובה להנמיך את גובה להבות הסכסוך המשפחתי שלנו עם בני דודינו”.

ח”כ מיכאל איתן ציין גם כי “לפני מספר חודשים הפגינה טייוואן את עוצמתה הדמוקרטית. זאת כאשר מיליוני תושבים הלכו לקלפיות, ובהכרעה דמוקרטית הביאו לחילופי שלטון. הנשיא החדש, מה יאנג ז’ו, מוביל מדיניות שמדגישה את הצורך בדיאלוג ובהבנות תוך נכונות לוויתורים על עמדות מסורתיות” אמר.

המישור הכלכלי

“מצאתי דמיון רב בין דבריו של נגיד הבנק המרכזי בטייוואן בהקשר למשבר הפיננסי הכלל עולמי, לבין הדברים שאמר בהקשר הזה גם הנגיד של בנק ישראל; שתי הכלכלות שלנו (לפחות בשלב הנוכחי) הינן איים של ביטחון יחסי בסערה הכלל עולמית. המערכות הפיננסיות חזקות, וגם בהקשר הזה אני מאחל לכם ולנו שנצליח לעבור את המשבר. ברור: לא נוכל לצאת ללא כל פגע מהמשבר הזה, אבל אני מאחל שהנזקים יהיו מצומצמים, ובחלוף הגל – הכלכלות שלנו תזכנה להערכה מוגברת בעולם בשל חוסנן, והן תצמחנה ותשגשגנה בקצב שהכרנו ולו זכינו בעבר”.

לסיום, בירך ח”כ איתן את מאות האורחים במילים חמות ואמר: “אני מברך כל אחת ואחד מכם על כל מה שהוא עשה כדי לחזק את הקשרים בכלכלה, בתרבות, בחברה, במדע, במחקר והפיתוח, במסחר ובתיירות בין טייוואן לישראל, ואני מאחל לכל אחת ואחד מכם הצלחה כפולה ומכופלת בכל מעשיו בשנה הבאה עלינו לטובה”.

תגיות:
 

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש