לפרטים נוספים

מבני הפלאשמורה

בעקבות חוות הדעת שהגיש מבקר המדינה לוועדת הביקורת בנושא “יישום החלטות הממשלה באשר לעליית בני הפלאשמורה” - נערך היום (ג’) דיון בוועדה ביוזמתו של יו”ר הוועדה ח”כ מיכאל איתן. מבקר המדינה ציין כי במהלך הבדיקה, נתקל בתופעה מצערת של ריבוי רשימות, וחוסר יכולת לקבוע מספרים של המועמדים לבדיקת הזכאות לעליה לארץ. בהקשר הזה אמר ח”כ איתן כי ממשלת ישראל לא עשתה שום ניסיון אמיתי לברר את העובדות, כמו למשל לבצע השוואה שמית בין הרשימות השונות.

לקריאה נוספת: חוות הדעת של מבקר המדינה בנושא “יישום החלטות הממשלה באשר לעליית בני הפלאשמורה”, ההודעה לעיתונות, הבטחת שר הפנים לח”כ איתן לבדוק את הנתונים, הדיון בהצעת החוק של ח”כ איתן לסיים את גלות אתיופיה, כתבה מצולמת בוואלה: לאן נעלמו הכספים של יהודי אתיופיה?

מיד לאחר דברי המבקר, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, אמר ח”כ מיכאל איתן בין השאר כי פקידי ממשלה העלימו רשימה אחת מתוך שלושת הרשימות שהגישו הארגונים המעודדים עליה מאתיופיה. שלושת הרשימות הן; אדיס אבבה, גונדר והכפרים. הרשימה האחרונה הושמטה. “מדוע אני מעז לומר זאת?” שאל. מיד השיב – “משום שהמספר שמציג משרד הפנים, 17188, תואם את סכום המועמדים לבדיקה של שתי הרשימות הראשונות”.

ח”כ איתן הדגיש כי ישנה טעות בחוות הדעת של המבקר בעניין הגדרת יהדותם של בני הפלאשמורה. בעמוד 15 בחוו”ד המבקר, ישנה הבחנה בין ביתא ישראל לבין בני פלאשמורה. על פי אבחנה זו, בני הפלאשמורה הם בגדר זרע ישראל בלבד. בניגוד לכך, ציטט ח”כ איתן את דבריו המפורשים של הראשון לציון, הרב שלמה עמר, שהגדיר את בני הפלאשמורה כ”יהודים גמורים” שזקוקים לגיור לחומרה בלבד.

במהלך הדיון העלה ח”כ איתן טענה שהגיעה לאוזניו כי כספים שנתרמו ונאספו למען העלאת בני הפלאשמורה לישראל – הועברו בסופו של דבר למטרות אחרות. יו”ר הסוכנות מר זאב ביאלסקי נזעק והשיב: אדוני היושב ראש, כיוון שאנחנו בקשר אישי – מדוע לא פנית ישירות אלי עם טענה כזאת? ח”כ איתן השיב כי הדברים הגיעו אליו זמן קצר לפני הישיבה, וכעת הזמן הנכון לברר אותם. על כל פנים מר ביאלסקי הכחיש את הטענות בכל הנוגע לכספים שהגיעו לסוכנות, ובחר שלא להתייחס לגבי כספים אחרים שנועדו לטובת העליה.

ח”כ מזור בהיינה: חוות הדעת משביעה את רצוני

מימין לשמאל: חברי הכנסת; רן כהן, מזור בהיינה, אברהם מיכאלי וחיים אמסלם.

ח”כ בהיינה פתח ואמר “קראתי ספרי מוסר לקראת הימים הנוראים, במקום את חוות הדעת של המבקר”. אולם הוסיף כי המספר של המועמדים לזכאות שאליו הגיע המבקר – 3000 הוא סביר ומשביע רצון. הוא דיבר גם על היריבות המיותרת בקרב עדת יוצאי אתיופיה בישראל, והשתמש בביטוי: “אויבי איש – אנשי ביתו”.

בהמשך לטענות שהעלו ח”כ איתן וח”כ שלמה מולה, הוסיף ח”כ אריה אלדד כי ראוי שמבקר המדינה יבדוק לאן הולכים כספי תרומות. בהתייחס לסתירה שבין החלטות הממשלה, אותם מזכיר המבקר בחוות הדעת, אמר אלדד ש”לממשלה אין בעיה לקבל החלטות סותרות, שכן היא עצמה לא מתיייחסת ברצינות להחלטות שהיא מקבלת”.

בסיומה של הישיבה, אמר ח”כ איתן כי יזמן את חברי הכנסת שהשתתפו בדיון הוועדה כדי להכין סיכום, ולבדוק את דרכי הפעולה שלה מול הרשות המבצעת – הממשלה, ובירך את הנוכחים בברכה המסורתית ובעלת המשמעות האקטואלית; “תכלה שנה וקללותיה – תחל שנה וברכותיה”.


השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש