לפרטים נוספים

עובד יחזקאל

ועדת הביקורת של הכנסת התכנסה היום (ג’) לדון בפעם השניה בדו”ח מבקר המדינה על פרוייקט אקווריה. “פרוייקט אקווריה הוא אחד המיזמים התיירותיים הגדולים שהיו בארץ, ולכן נבדק בידי מבקר המדינה” כך נאמר בדו”ח המבקר שהצביע על התנהלות לקויה בכמה מישורים; “הקצאת שטח קרקע גדול בפטור ממכרז, תשלום דמי חכירה שנתיים תשלום מהוון אחד מראש – בניגוד החלטות מועצת מקרקעי ישראל” ועוד. בדיון נכחו היזם הראשי של הפרוייקט מר רן פקר וכן מזכיר הממשלה דהיום ועוזר שר התמ”ת דאז מר עובד יחזקאל.

ח”כ מיכאל איתן הציג בפני הנוכחים בוועדה את השאלה, האם ועד היכן מותר לשר לפעול אם הוא רוצה לקדם פרוייקט שהוא בעל חשיבות בעיניו? מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס השיב כי אכן מותר לשר לפעול כדי לדרבן את הפרוייקט, אבל ישנן הגבלות על פי חוק. אסור לשר לבטל החלטות או עמדות מקצועיות, ובוודאי שלא להכפיף אותם לשיקולים זרים.

השר מיכאל איתן
ח”כ מיכאל איתן ומבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס

הדברים נאמרו ברמיזה כלפי מזכיר הממשלה עובד יחזקאל, שהתבקש על ידי ח”כ איתן להשיב על הטענות שעלו מדברי המבקר לגבי מכתב שכתב בעת שהיה עוזרו הפוליטי של אהוד אולמרט, “שיכול היה להתפרש כהוראה או כהנחיה לביצוע וכביטוי להפעלת לחץ על ידי השר או מטעמו. הנה כי כן מדובר בשיטה שאותה אמצו עוזרי השר” כדברי הדו”ח.

מר יחזקאל בתשובתו הקדים ואמר כי הוא עובד כעשרים שנה בשירות הציבור והמדינה. “ביעילותי, כדי לקדם את הדברים, פעלתי על מנת שדברים גם ייעשו במדינה הזאת ולא רק ידברו עליהם” אמר. עוד הוסיף כי המכתב הכיל למעשה דברים ששמע משיחה עם מר שמואל מרדכי ממרכז ההשקעות. מר שמואל מרדכי שנכח בדיוני הוועדה, בסתירה גמורה לדברי מר יחזקאל אמר: “לא היתה שום שיחה כזאת, ולא דיברנו על הדברים האלה”.

ישיבת הממשלה
עובד יחזקאל ורן רונן (פקר) בישיבת הוועדה

ח”כ מיכאל איתן אמר בהקשר הזה כי גם עוזר שר, למרות יכולתו המוגבלת לעמוד מול הוראות השר, עליו להיות בעל יכולת לעמוד על עמדתו ועל מחוייבותו כמשרת הציבור.

רן פקר, היזם הראשי של פרוייקט אקווריה סיפר כי אקווריה הנו למעשה חציו של פרוייקט שאמור היה לצאת לדרך בשיתוף עם ירדן ולאחר הסכם השלום עימה תחת השם “Desert kingdom”, אולם המשקיעים האמריקאים עזבו את הפרוייקט בירדן ונשארו בישראל בלבד.

השר מיכאל איתן
מימין: מבקר המדינה לינדנשטראוס, יו”ר הוועדה ח”כ  מיקי איתן, מנהלת הוועדה הגב’ חנה פריידין, והיועמ”ש לכנסת עו”ד נורית אלשטיין.

ח”כ איתן שאל את רן פקר: נמצא בידי כרגע פתק שהעברת לאהוד אולמרט בכתב ידך, ובו ביקשת פגישה אישית איתו בנושא פרוייקט אקווריה, וכן ביקשת ממנו (בתמורה) שימנה אותך כיו”ר רשות השידור ושם תהיה תחת פיקודו. רן פקר: לא היה ולא נברא, ועוד הוסיף: “הכל נעשה על פי חוקי מדינת ישראל”.

מיקי חימוביץ'
ח”כ שלי יחמוביץ’ שהתעמתה חזיתית מול רן פקר בדיון

לקריאה נוספת: כתבתו של משה ליכטמן – חושף הפרשה


השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש