לפרטים נוספים

מיכאל איתן

בפגישה עם הוועדה המייעצת למבקר המדינה, הציג ח”כ מיכאל איתן בסוף השבוע שעבר (ה’) את תוכניתו לרפורמה בעבודת ועדת הכנסת לענייני ביקורת המדינה. הצגת התוכנית באה בעקבות כניסתו של ח”כ איתן לתפקיד יו”ר ועדת הביקורת לפני כחודש ימים. הרפורמה כוללת חמש נקודות מרכזיות; א. מאבק בשחיתות. ב. זכויות אדם. ג. רפורמה בעבודת הכנסת. ד. “שמירה על השומרים”. ה. שיתוף הציבור.

בפתח הדברים המליץ ח”כ איתן ליו”ר הפורום של הוועדה המייעצת למבקר המדינה, פרופ’ רמי פרידמן, להגביל לו מראש את זמן הדיבור. “מאז שקבעתי שיא לאורכו של נאום בכנסת של 11 שעות לערך, בדרך כלל אומרים לי: כמה זמן אתה יכול לדבר כולם יודעים – אנחנו עוד שעתיים הולכים…” סיפר. מיד לאחר מכן פתח והציג את תוכנית העבודה שלו בוועדה.

“להטביע את חותמי”

כיו”ר ועדת החוקה בכנסת ה-16, וכיו”ר ועדת החקירה הפרלמנטרית לגילויי השחיתות אז, ח”כ איתן מבקש לחדש את הפעילות הזו במסגרת הוועדה לביקורת המדינה. בזמנו, הוא ביקש להפסיק את עבודת הוועדה בתקופת בחירות, שבה הדיון בנושא הזה עלול להפוך לכלי שישמש לניגוח הדדי ולא לבדיקה אמיתית.

“כעת, אם איננו נכנסים לתקופת בחירות – יש לי רצון מאוד גדול לקיים סדרה של ישיבות בנושא. אני רוצה שהטיפול בשחיתות לא יהיה כדברי ברנרד שואו, שאמר שהשחיתות היא כמו מזג אוויר; כולם מדברים עליו אבל איש לא פועל כדי לשפרו” אמר איתן. בכוונתו לקיים דיונים בשיתוף עם אנשי אקדמיה, פוליטיקאים ואחרים בבחינת שאלות היסוד, כגון; האם אנחנו מושחתים? ומה ניתן לעשות כדי לתקן את המצב? “בזה אני רוצה להטביע את חותמי” אמר.

נציב זכויות האדם בישראל

מבקר המדינה

ח”כ איתן הסביר שנושא זכויות האדם בישראל, דורש טיפול מקצועי ולא פוליטי. כיו”ר ועדת החוקה בכנסת הקודמת, סיפר איתן לחברי הפורום, הוא גילה כי ישנה דינמיקה מסוימת שבה אנשי מרצ ומתנחלים מאוחדים, “זהו נושא שבו הקו הפוליטי אינו חשוב”.

על פי היוזמה, מבקר המדינה יישא גם בתפקיד נציב זכויות האדם בישראל, כפי שנהוג במדינות נוספות בעולם. המבקר יגיש מתוקף תפקידו זה דו”ח מקיף בנושא זכויות האדם בישראל, “דו”ח כזה הוא מחנך כאשר הוא בא ממקור בלתי פוליטי” הוסיף איתן.

רפורמה בעבודת הכנסת

“כפרלמנט ותיק, אני מבחין שאחד הליקויים הוא היעדר בקרה רציפה ורצינית של הכנסת על משרדי הממשלה”. היות ואחת מהמשימות העיקריות של הכנסת היא לבקר את הממשלה כרשות הבצעת, ח”כ איתן מתכוון להעצים את עבודת הביקורת בכנסת, ולהקים תחת כל ועדה קבוע בכנסת ועדת משנה לביקורת המדינה שתבחן את הנעשה בתחום המשרד הממשלתי הרלוונטי. עוד הוסיף איתן בהקשר הזה כי ”ועדת המשנה לענייני ביקורת של ועדת החינוך תהיה זרוע של הביקורת מול משרד החינוך. להזכירכם, היא ממילא מקיימת ישיבות תכופות עם השר הממונה וסגן השר, וכן עם מנכ”ל המשרד והמשנה למנכ”ל, כך שיש בידה לבצע נכונה את הביקורת”.

“אם כך, שואלים אותי, מה תעשה ועדת הביקורת? לוועדת הביקורת צריך להיות תפקיד של ראיה כוללת כיצד לחזק את הביקורת, לחפש מכנים משותפים, לגלות מגמות של התנהלות השחיתות, לקיים בהם דיונים, ולתקן ליקויים רוחביים. תפקיד הוועדה הוא גם לחזק את מנגנוני הביקורת בתוך משרדי הממשלה” שאל וענה ח”כ איתן.

מי ישמור על השומרים?

“אני לא ישן טוב בלילות כשאני שומע שיש גופים במדינת ישראל שהם מעל לכל ביקורת” אמר איתן והסביר כי אפילו סודות ביטחוניים נתונים לביקורת של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. “אנחנו צריכים להתחיל בחיבור דו”חות על פעילות הפרקליטות במדינת ישראל”. הוא הזכיר את פרשת האזנות הסתר לחיים רמון שהועברה לבדיקת מבקר המדינה וציין “אני מקווה שלא מדובר במנדט חד פעמי”.

מני מזוז

“מבחינתי זו אקסיומה: גם הצדיקים הגדולים ביותר שעושים את עבודתם במחשכים – משהו רע קורה שם” אמר.

שיתוף הציבור בעבודת הוועדה

ישנם דוגמאות למכביר למצב שבו מבקר המדינה, בדו”ח שהוא מפרסם, אומר דברים נוקבים מאוד נגד התנהלות מסוימת שביא בגדר רשלנות רבתי ולא פלילית, ובמקום לתקן את הדרוש תיקון, אותו עובד הנושא באחריות הליקוי מקבל אות הצטיינות, וממשיכים הלאה כאילו לא קרה דבר.

יש לשתף את הציבור באמצעות אתר אינטרנט מתקדם במעקב אחר ממצאי הביקורת; לעקוב מהשטח אחר יישום המלצות המבקר לתיקון הליקויים מצד אחד, ולשבח את העובדים המשקיעים והראויים מצד שני. “בדרך זו אנחנו מוכרחים לשפר את פני השירות הציבורי, מבחינה מהותית ותדמיתית כאחד”.

תגובות חברי הוועדה המייעצת

מלי פולישוק-בלוך

בתגובה לדבריו, דיברו רבים מהנוכחים בוועדה המייעצת למבקר. ח”כ לשעבר מלי פולישוק-בלוך הדגישה כי מדובר ברעיונות מרתקים, וציינה כי ח”כ מיכאל איתן תמיד היה פורה ברעיונות. “בייחוד אהבתי את הנושא של זכויות אדם” אמרה ובירכה את איתן על כניסתו לתפקיד יו”ר הוועדה.

ח”כ לשעבר גילה פינקלשטיין סיפרה כי לא פעם היא שומעת קולות בוז לפוליטיקאים שבשום פנים ואופן אינם מוכנים לעזוב את הכיסא, ואמרה “על ח”כ מיקי איתן אני אומרת; לטובת המדינה כדאי שהוא יהיה באמת חבר כנסת לכל החיים”.

מר שלמה קלדרון, נשיא לשכת המבקרים הפנימיים אמר: “אם תצליח להביא לביצוע אפילו חלק מהתוכנית שהצגת – זה כבר יהיה דבר גדול”.

פרופסור רמי פרידמן

יו”ר הוועדה המייעצת למבקר המדינה, פרופ’ רמי פרידמן, ביקש להזהיר ממצב שבו יש ח”כ העומד בראש ועדה מסוימת כמו למשל ועדת החינוך, שהוא חבר סיעתו של שר החינוך, ואז לא ניתן לקיים ביקורת אמיתית לפי התוכנית של ח”כ איתן. כמו כן חיזק טיעון שהשמיעו אחרים כי אסור לח”כ איתן כיו”ר ועדת הביקורת להפקיע מכוחה של הוועדה את עניין הביקורת ולהעביר אותו לועדות משנה אחרות. על כך השיב איתן כי הוא מוכן להפקיע מכוחה של הוועדה שהוא עומד בראשה על מנת לחזק את כוחה של הביקורת בכנסת.

בסיום הישיבה איחל מבקר המדינה, פרופ’ מיכה לינדנשטראוס שנה טובה לכל הנוכחים לקראת חג ראש השנה הקרב ובא.

YouTube Preview Image

תגובות ל: “מיכאל איתן מציג: תוכנית לרפורמה בעבודת ועדת הביקורת”

 1. יפה נקר says:

  שלום מיקי,
  מנסיוני בניהול מספר ועדות בכנסת במספר שנים דעתי שמנהלי הוועדות הם האחראים לפקח על ביצוע החלטות הוועדה במשרדי הממשלה. באמצעות מכתבי תזכורת לגבי החלטות שנתקבלו בוועדות ומעקב אחר תשובות המנכ”ל / השר לגבי ביצוע ההחלטות בנושאים שנדונו בוועדה. פגרות הכנסת מאפשרות מעקב על ביצוע החלטות הוועדות במשרדים השונים.
  הקמת תת-ועדה לביקורת בכל ועדה מוועדות הכנסת, תסרבל ותגדיל את מצבת העובדים בכנסת. במקום תוספת עובדים, חלוקה של המטלות בקרב צוותי הוועדות.
  ועדות הכנסת תעברנה את תשובות המשרדים למעקב כולל בוועדה לביקורת המדינה בכנסת.
  יפה נקר

 2. בנימין נוב says:

  ח”כ מר מיכאל איתן, בהצלחה כיו”ר הוועדה לבקורת המדינה. העליתי נושא חשוב לי שבהחלט הוא עונה על אחד האלמטנים שהכנסת לוועדה – זכויות האזרח. קודמך ניסה לטפל בפתרון הבעיה שהעליתי והודיע לי שהנושא בטיפולך. השאלה שלי מדוע מבקר המדינה מוגבל בטיפול רק לשנה אחת?. ומה אם בכורח נסיבות מיוחדות לא ניתן היה לבדוק ולטפל בבעיה בזמן אמת כי נתונים חיוניים לא נמצאו ברשותי?

 3. בנימין נוב says:

  ח”כ מר מיכאל איתן, בהצלחה כיו”ר הוועדה לבקורת המדינה. העליתי נושא חשוב לי שבהחלט הוא עונה על אחד האלמנטים שהכנסת לוועדה – זכויות האזרח. קודמך ניסה לטפל בפתרון הבעיה שהעליתי והודיע לי שהנושא בטיפולך. השאלה שלי מדוע מבקר המדינה מוגבל בטיפול רק לשנה אחת?. ומה אם בכורח נסיבות מיוחדות לא ניתן היה לבדוק ולטפל בבעיה בזמן אמת כי נתונים חיוניים לא נמצאו ברשותי? פגעו בזכויותי בצורה חמורה ואני מבקש לברר מדוע על סמך חומר שבידי!

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש