לפרטים נוספים

פרשת העמותות של אהוד ברק

מאת אמיר צ’רניחובסקי

אהוד ברק

כתבה זו הינה חלק מסדרת כתבות אודות פעילותו העניפה של ח”כ מיכאל איתן למען איכות השלטון בישראל. בעת המערכה הפוליטית של אהוד ברק ומפלגתו “ישראל אחת” בבחירות 1999 – הוקמו עמותות שדרכם הועברו תרומות מגופים שונים ומאנשים פרטיים לטובת מימון הקמפיין.

בתחילת מאי באותה שנה העלה ח”כ מיכאל איתן, אז יו”ר ועדת החוקה, חשדות לפיהן דרכי המימון של הקמפיין הפוליטי עומדות בניגוד לחוק מימון המפלגות. העמותות המדומות של ברק המכונות “עמותות קש”, שימשו כצינור לגיוס כספים לצורך הקמפיין בדרכים בלתי חוקיות, ואילו מטרותיהן המוצהרות של העמותות לא היה בהן אמת. מבקר המדינה אישר בדו”ח שפרסם בינואר 2000 את החשד לחריגות של סיעת “ישראל אחת” על חוק מימון מפלגות. בעקבות זאת גונתה התנהלותה של “ישראל אחת” ואף נקנסה על ידי המבקר.

ח”כ איתן הגיש עתירה לבג”צ בדרישה לפתוח בחקירה משטרתית מקיפה בעניין עמותות ברק. בעקבות זאת אכן הורה היועמ”ש רובינשטיין לפתוח בחקירה בנושא. אהוד ברק נחקר תחת אזהרה בחשד לביצוע עבירות על חוק מימון מפלגות ובחשד לרישום כוזב במסמכי תאגיד. תוך כדי התגלגלות הפרשה, נפגש מיקי איתן עם תנ”צ מירי גולן שעמדה אז בראש החקירה הארצית לחקירות הונאה. איתן שטח בפני תנ”צ גולן שורה של אירועים חמורים הקשורים בפרשה, ושלדעתו טרם טופלו כראוי ע”י המשטרה.

במהלך הפרשה דרש גם ח”כ איתן לחקור את מסכת האיומים שהופעלה עליו ואת ההתנכלויות ש”זכה” להן כחושף הפרשה. ח”כ איתן: “פרצו לי לחשבון הבנק והפיצו עלי דיבה. אמנון אברמוביץ’ פרסם שאני  מסובך בפרשות שונות וכאילו עו”ד וינרוט נשכר כדי להגן עלי, בסופו של דבר הוא כמובן התנצל על הפרסום השקרי”.

בשנת 2003 הודיע רובינשטיין, כי לא יוגשו כתבי אישום בפרשה כנגד אהוד ברק, יצחק הרצוג, וייצמן שירי ודורון כהן מחוסר ראיות, אך המליץ על הגשת כתב אישום כנגד טל זילברשטיין וגדעון סולימאני. החקירה כנגד זילברשטיין וסולימאני נמשכה עד יוני 2006. לבסוף גם תיקים אלה נסגרו, הפרקליטות טענה כי יש קושי לבסס את כתבי האישום.

עם שובו של אהוד ברק לפוליטיקה הישראלית וניצחונו בבחירות לראשות מפלגת העבודה, פנה ח”כ מיכאל איתן במכתב חריף ליועהמ”ש מני מזוז, ובו דרישה לפתוח מחדש את תיק “פרשת עמותות ברק”. במכתב כותב איתן למזוז: “אני מבקש ממך לפתוח את תיק החקירה נגד ברק, ולזמנו לחקירה חוזרת שתתמקד בנושאים שטרם נחקרו ובנושאים שבהם מסר עדות כוזבת”.

ביולי 2008 הביע שמואל לוי (שהיה מהפעילים המרכזיים במנגנון העברת הכספים של “ישראל אחת” ואהוד ברק) את רצונו להעיד נגד אהוד ברק בפרשת העמותות. צעד זה החזיר את הדיון הציבורי הנוקב בנושא עמותות ברק, זאת למרות החשדות כי לוי פועל מתוך מניעים אינטרסנטיים ואף סחטניים נגד מפלגת העבודה. בהקשר זה קיים מיכאל איתן מסיבת עיתונאים ובה דרש “לחדש את החקירה בפרשת עמותות ברק” כלשונו.

לקריאה נוספת: נפתח ארגז פנדורה, לחדש את החקירה, הערכת המשטרה בנוגע לעדותו של שמואל לוי, פרשת עמותות ברק מראשיתה, הידיעה בחדשות נענע


השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש