לפרטים נוספים

מאת אמיר צ’רניחובסקי 

מיכאל איתן

כתבה זו הינה חלק מסדרת כתבות אודות פעילותו העניפה של ח”כ מיכאל איתן למען איכות השלטון בישראל. ביולי 2005 בעקבות חשיפתם של מקרי שחיתות רבים במדינה, הסמיכה הכנסת את ועדת חוקה, חוק ומשפט שבראשה עמד ח”כ מיכאל איתן, לשמש כוועדה פרלמנטרית מיוחדת לגילויי שחיתות בממשל בישראל.

הוועדה הוסמכה לחקור גילויי שחיתות ברשות המבצעת ובגופים הציבוריים, ברשויות המשפט ובגופי אכיפת החוק. בנוסף, הוועדה היתה אמורה לחקור אפשרות לקשרים פסולים בין הון לשלטון ובין תקשורת לשלטון. על חברי הוועדה הוטל להסיק מסקנות ולהגיש המלצות לגופים הרלוונטיים. המטרה הייתה, כפי שהתבטא יו”ר הועדה, ח”כ מיכאל איתן, באחת מישיבותיה: “לגרום לצמצום תופעת השחיתות בממשל בישראל”.

בסופו של דבר פעלה הוועדה משך זמן קצר יחסית עקב הבחירות הפתאומיות ב-2006 והספיקה להגיש רק דו”ח ביניים. ח”כ איתן התעקש כיו”ר הוועדה להפסיק את פעילותה בזמן הבחירות על מנת לשמור על טוהר מידות ולמנוע ניגוד אינטרסים בקרב חברי הוועדה.


תגובות ל: “מיכאל איתן יו”ר ועדת החקירה לגילויי שחיתות בישראל”

 1. יפה נקר says:

  לוביסטים מטעם חברות כלכליות גדולות הנפגשים עם חברי הכנסת בכנסת ומחוצה לה, ומשפיעים על אופן הצבעה של חברי הכנסת על חוקים והחלטות בתחומי החיים של הציבור, זה מתכון לשיבוש והתערבות לא אתית בשליחות של חברי הכנסת. אם לוביסטים משפיעים, מדוע לא ייכנסו גם נציגי הציבור השונים הרוצים להכנס אל הכנסת וינסו גם הם להשפיע על דעת חברי הכנסת בנושאים השונים ובחקיקה, שיהיה שיוויון.

 2. פייגלין ירד מבמת הליכוד כי אכן הוא איים על חברי המרכז של הליכוד והם ראו בו עוף זר שבא להשתלט להם על התנועה; זו דעתם והלך הרוח של חברי מרכז הליכוד- אך אין זו דעתו ולא הלך רוחו של הבוחר במח”ל. לעניות דעתי הליכוד יפסיד מעל לחמישה מנדטים בגלל היעלמותו של פייגלין מרשימת הליכוד, זאת אם פייגלין כישות פוליטית ייעלם גם ממפת הבחירות וחמשת המנדטים האלה יתפזרו להם בין רשימות הימין השונות. אולם וכאן הנקודה הקובעת, היה ויצטרף פייגלין לרשימה ימנית אחרת אזי חמשת המנדטים הללו יתרכזו ויבואו עימו אל הרשימה שבחר בה.

  עד כאן מניתי 2 אופציות והאופציה הנותרת השלישית היא המעניינת מכולן: היה ויחליט פייגלין לרוץ בתנועה עצמאית- (לא יודע אם עדיין יש זמן להקים תנועה ורשימה עצמאית)- אזי ולדעתי הוא יגרוף מהליכוד הרבה מעבר לחמשת מנדטים, זאת כי בתקופת כהונתו האחרונה כח”כ מטעם הליכוד בנה לעצמו מעמד בעיני הציבור של איש חד כתער, זך וטהור כפיים, אינטלקטואל אדיב ועדין אך בד בבד תקיף ונוקשה שאינו מתפשר ונוהג ביד רמה וקשה בכל הנוגע בעקרונותיו. גם האגף השמאלי לא יכל להתעלם מתכונותיו אלו והודה בנימה- חבל שאיש בעל התכונות הללו נמצא בצד הלא נכון של המפה. ראוי לציין כי דווקא התכונות האישיות הללו הן שהיו לפייגלין לרועץ בתנועת החירות והן הן שאיימו על חברי המרכז שראו בו כאיש אשר יכול לסחוף רבבות ולגנוב מהם את התנועה; זו סיבת חיסולו הישירה.

  אני חושב ואני יכול לחתום על זה, כי פייגלין בתנועה עצמאית “יגנוב” באלגנטיות- ולא רק מהליכוד כי אם מכל התנועות הציוניות של הימין החילוני וגם הדתי, את הקול הישראלי אשר מאס בימין המזוגזג והבלתי מובן שהלך עם השמאל הקיצוני (ליבני ולפיד) ולא צלח, שהלך עם הימין החילוני ולא צלח, ושמוכן להיסחט כספוג רטוב ע”י הדתיים למען הרכבת ממשלה, וגם מוכן להתחבר עם כל האיקסים הפליליים (דרעי, ליברמן והשחיתות הנוטפת מתנועתו)- רק להרכיב ממשלה. נותר להעריך כמה שווה בספירת הקלפי הקול הישראלי הזה אשר מאס בזיגזג ובשחיתות ומחפש בנירות את הנציגות הימנית הישירה, הבלתי מתפשרת, הנוהגת ביד רמה ונוקשה בכל הנוגע לעקרונותיו המדיניות.

  לדעתי קמפיין הבחירות של פייגלין התחיל לפני שנתיים, במהלכן הועבר ונקלט המסר של פייגלין לציבור הבוחרים באופן מקצועי ישיר ואמין, כאשר לציבור הזה התווסף גם קולו של מי שנואש מהשחיתות השילטונית ומתשותקק להחליפה בניקיון כפיים, וגם משתוקק להחליף את הזיגזג המדיני באחר ישיר וישר. אין לי ספק כי כל מחנה הימין מביבי ועד בנט יתרמו ביד רחבה לתנועה עצמאית ברשות פייגלין. וכן לעניות דעתי הוא, פייגלין, יהיה הפתעת הבחירות הגדולה ביותר שהתחוללה בהסטוריה של מדינת ישראל. לך על זה משה ואל תחת, 99% מהעבודה כבר נעשתה.

 3. לעניות דעתי הליכוב ללא פייגלין יצליח לקחת מנדטים מליברמן ששבר למרכז כי הליכוד ייתפס יותר מרכזי. ואז -בתוספת עניין החקירה בישראל ביתנו יעברו בוחרים לביב נתניהו

 4. הלוביסטים הם אכן מכת מדינה.
  במיוחד בציבור כה מאורגן פוליטית כמו המתנחלים -אם ממש מצליחים להטות החלטות ממשלה על פיהן

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש