לפרטים נוספים

פרשת אריה דרעי

מאת אמיר צ’רניחובסקי  

אריה דרעי

כתבה זו הינה חלק מסדרת כתבות אודות פעילותו העניפה של ח”כ מיכאל איתן למען איכות השלטון בישראל. העיתונאי, מרדכי גילת פרסם בשנת 1990 כתבת תחקיר, ובה פרסם חשדות למעשים פליליים נגד שר הפנים דאז, ח”כ אריה דרעי מש”ס. כתוצאה מכך הוגשו תלונות במשטרה שהתפתחו לתיקים פליליים נגד דרעי; התיק הציבורי והתיק הפלילי.

המדובר בשוחד אותו קיבל דרעי בתיק האישי, והעברת כספים לגופים חרדיים של ש”ס תוך הפרת נהלים ברמות ובשלבים שונים. בעקבות התפרצות הפרשה ועתירת התנועה לאיכות השלטון, נקבע בבג”ץ כי דרעי אינו יכול יותר לכהן כשר, ואכן אריה דרעי התפטר מתפקידו כשר הפנים. ביום 20 ביוני 1993 הוגש כנגד דרעי כתב האישום ב”תיק האישי”, כאשר הוחלט ש”התיק הציבורי” ימתין עד לקבלת ההכרעה ב”תיק האישי”.

עוד מתחילת הפרשה הוביל ח”כ מיכאל איתן קו ברור וחסר פשרות כנגד אריה דרעי ומעשיו ודרש להתנער ממנו פוליטית.  בכך העלה ח”כ איתן את חמתם של מרבית בעלי בריתו הפוליטיים וכמובן של המפלגות הדתיות.

בשנת 1997 התפרשמו מסקונותיהם של היועמ”ש רובינשטיין, ופרקליטת המדינה ארבל, לפיהן יש להגיש כתב אישום נגד אריה דרעי. בחודש מרץ שנתיים מאוחר יותר, הורשע דרעי בבית המשפט המחוזי בירושלים באישום לקיחת שוחד אישי. גזר דינו של דרעי כלל; ארבע שנות מאסר וכן קנס של 250,000 ש”ח.

התגובות במערכת הפוליטית לאחר הרשעתו של דרעי היו “פושרות” במיוחד. לאור החשיבות הפוליטית הרבה של אריה דרעי ומפלגתו ש”ס, מרבית הפוליטיקאים בחרו דווקא להזדהות עם כאבם של אריה דרעי ומשפחתו, וכביכול להצטער על “הטרגדיה האנושית”. ח”כ מיכאל איתן היה האדם היחיד כמעט בכל המערכת הפוליטית שיצא נחרצות כנגד אריה דרעי גם לאחר הרשעתו.

בראיון שהעניק ח”כ איתן לעיתונאית שלי יחימוביץ’ ב-24.3.99 הוא אמר: “מדובר פה באדם שהוא עבריין חמור, אדם שעמד בראש ארגון פשע מאורגן, אדם שניסה לקעקע את יסודות השלטון הדמוקרטי בישראל… אי אפשר לעצום עיניים… הקהיליה הפוליטית בישראל ובמיוחד שתי המפלגות הגדולות צריכות להשעות את אריה דרעי מכל מגע ומכל פעילות ציבורית”. בהתייחסו לתגובות שאר הפוליטיקאים להרשעה, אמר איתן: “בנימין נתניהו, אהוד ברק ואיציק מרדכי, שלושתם היו קצינים אמיצים בצבא, לצערי הרב הם לא הביאו את מידת האומץ הצבאית שלהם אל הפוליטיקה…”.

בדברים הללו המשיך בעצם ח”כ איתן את הקו הלוחמני כנגד אריה דרעי ומעשיו מאז חשיפת הפרשה כעשור קודם לכן. דבריו של ח”כ איתן עוררו סערה ציבורית ותקשורתית גדולה מאוד. מפלגת הליכוד פרסמה תגובה, ובה נאמר: “הליכוד מסתייג מדברי ח”כ איתן, הנ”ל הביע את עמדותיו הפרטיות בלבד…”.

התקשורת סיקרה את תגובתו של ח”כ איתן בהרחבה רבה. בפי מרבית העיתונאים כונה ח”כ איתן “צדיק היחידי בסדום”. דבריו זכו לתשבוחות רבות ולסיקור אוהד במיוחד. הציבור הרחב אף הוא לא נשאר אדיש כלל וכלל לדברים האמיצים של ח”כ איתן, ולשכתו הוצפה באינספור תגובות ומכתבי תמיכה מאזרחים רבים במדינה.

שוב הוכיח ח”כ איתן כי במלחמתו למען איכות השלטון ושלטון החוק בישראל, הוא איננו מהסס לפעול נגד אישים, מפלגות, ומוקדי כוח מכל קצוות הקשת הפוליטית, וכי הוא פועל באומץ לב כנגד גילויי השחיתות באשר הם.


תגובות ל: “פרשת אריה דרעי”

 1. קתו זקן says:

  שלום,
  אין לי כלום נגדך, אבל נקיון כפיים הוא תנאי בסיסי, לא תנאי מספיק. בין היתר חשובה הדרך הפוליטית. אני מאמין כי דרכם הפוליטית של המושכים ימינה, מובילה אותנו בצעדים מהירים למדינה דו לאומית (למעשה כבר היום). רק שהפתח ישנה גישתו ו- 250.000 בעלי זכות בחירה ערבים ב”ירושלים הגדולה” יטו את הכף, ואז תתחננו בפני ראש הממשלה הערבי לשמור על הא ועל דא.
  ובנוסף, אני לא מבין איך אתה -ובגין הצעיר רצים ברשימה אחת עם מר ביביניהו. אדם חלש אופי שנלחץ מכל לחץ בינוני. אתה זוכר איך הוא רץ לבכות בטלויזיה אחרי שתפסו אותו בוגד באשתו? גם בגד, וגם נסחט.
  אז? בנה יחד עם בגין רשימה ימנית/הגונה/בלתי נלחצת, והציבור ישפוט.
  אני כשלעצמי מפחד ממדינה שבה יהיה לערבים גוש חוסם. והפעם
  לאות מחאה אני אצביע חד’ש שיתחזקו קצת, ואולי מישהו ממחננו יתעורר לפני שיהיה מאוחר מדי.

 2. מימון says:

  אריה דרעי הוא לא גנב אפילו לא שקל
  כל מי שאומר את זה הוא שקרן,גנב ,וגזלן

 3. אני מזמינה את כולם להיכנס לבלוג שלי: “הבלוג של מלכה טייכר-מילר” ולהגיב…

 4. מוזמנים להיכנס לבלוג שלי: “הבלוג של מלכה טייכר-מילר” ולהגיב… יש 2 רשומות באותו עניין גם בבלוג שלי.

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש