לפרטים נוספים

התקדמות בדיונים להקמת פורום תלת צדדי במועצת אירופה

האיחוד האירופי- דגל

ח”כ מיכאל איתן השתתף השבוע בדיונים במועצת אירופה בפריז, ועסק בין השאר במגעים המתקיימים במהלך החודשים האחרונים בין המשלחות של ישראל ושל הרשות פלסטינית בחסות מועצת אירופה. המטרה היא יצירת הידברות בין נציגי פרלמנט ממדינות אירופה, ישראל והרשות הפלסטינית.

במסגרת הניסיון להקים פורום תלת צדדי קבוע, התקיימו כבר מספר מפגשים בדיוני ועדת המשנה לענייני המזה”ת של האסיפה הפרלמנטרית של מועצת אירופה; בשטרסבורג, ברודוס, והשבוע התקיים מפגש נוסף בפריז.

על מנת להתניע את התהליך, אמורים הצדדים לחתום על מסמך משותף שיהווה מסגרת לפעילות משותפת בהמשך. ניסוח המסמך החל בחילוקי דעות משמעותיים ופערים שהביאו למשבר במפגש שהתקיים ברודוס, כאשר הנציגים האירופאיים דחו את הניסוחים הפלסטיניים, וקיבלו את עמדת ישראל שלפיה אין ליצור מסמך פוליטי שחורג מההסכמים המחייבים בין ישראל לרשות הפלסטינית.

איחוד אירופי

בעקבות המשבר ברודוס, התקיימה פגישה נוספת בשטרסבורג, ובעקבותיה פגישה בלתי פורמאלית ברמאללה בין יו”ר המשלחת הפלסטינית לבין ח”כ מיכאל איתן ראש המשלחת הישראלית. בפגישה הזו צומצמו חילוקי הדעות, ובמפגש שהתקיים השבוע בפריז הושגו הבנות לגבי 18 מתוך 20 הסעיפים הכלולים במסמך.

שתי נקודות המחלוקת שעדיין נותרו פתוחות הן כדלהלן: 1. הפלסטינים תובעים שבאחד הסעיפים ייאמר במפורש שפתרון הקבע יהיה מבוסס על גבולות 67, ואילו המשלחת הישראלית דבקה בנוסח שלפיו פיתרון הקבע יהיה על פי החלטה 242 של מועצת הביטחון, ועל פי ההסכמים בין הישראלים והפלסטינים שבאו לאחר מכן. 2. הפלסטינים תובעים לקבוע כי המחסומים והסגרים הם הגורמים לחולשתה של הכלכלה הפלסטינית ולכן יש להסירם. לעומת זאת קובעת העמדה הישראלית כי אכן הכלכלה הפלסטינית נפגעת מהמחסומים ומהסגרים שהם אמצעים חיוניים למלחמה בטרור ולשמירה על הביטחון, ולכן הצדדים קוראים להפסקת הטרור ורק לאחר שאיום הטרור יוסר – יוסרו גם המחסומים והסגרים.

בחודש נובמבר יגיע לארץ יו”ר ועדת המשנה לענייני המזה”ת, השר לשעבר וחבר הפרלמנט היווני פבלידיס, וייעשה מאמץ משולש להשלים את הניסוח בשני הסעיפים האלה על מנת שאפשר יהיה ליזום פעילויות משותפות בנושאים שונים.


השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש