לפרטים נוספים

פרשת השחיתות של בלאס ומפלגת העבודה

מאת אמיר צ’רניחובסקי

שחיתות שלטונית

לרגל העלאת אתר האינטרנט החדש של ח”כ מיכאל איתן, נציג בפניכם סדרה מיוחדת של כתבות המסקרות את עיקרי פועלו של ח”כ איתן מתחילת הקריירה הציבורית הענפה שלו - ועד היום. הכתבות יהיו מסודרות על פי אחת מששת הקטגוריות במיקיפדיה: אינטרנט, חוץ וביטחון, כלכלה וחברה, משפט וממשל, ליכוד וכנסת. מלבד זאת לכל כתבה תהיה תגית אחת ויותר הממקדות את הנושא לתתי נושאים. כך למשל הכתבה המובאת כאן, מופיעה תחת הנושא “משפט וממשל”, והתגית ממקדת אותנו לתת הנושא שהוא “איכות השלטון”. קריאה מהנה.

פרשת דוד בלאס

דוד בלאס נחשב בשנות ה-80 לאחד מראשי השוק האפור בישראל. בלאס היה גם מקורב לראשי מפלגת העבודה ותרם למפלגה כספים רבים. כך היה בלאס אחד השושבינים המרכזיים להחלטה של תנועת “יחד” להצטרף כסיעה למפלגת העבודה, החלטה שסללה בסופו של דבר את הדרך של מפלגת העבודה ושמעון פרס לראשות הממשלה ברוטציה עם יצחק שמיר.

בשנת 1987 שלח ח”כ מיכאל איתן מכתב למפכ”ל המשטרה דאז, דוד קראוס, ובו דרישה לפתוח בחקירה משטרתית בקשר לתרומותיו של בלאס למפלגת העבודה. ח”כ איתן טען כי הכספים שניתנו ע”י דוד בלאס לתנועת “יחד” ולגזברה רמי אונגר, הם שהביאו בסופו של דבר להצטרפות “יחד” למפלגת העבודה. הטענה היתה מבוססת על כך שהכספים ניתנו בצורה לא כשרה ובניגוד לחוק מימון מפלגות. במכתבו למפכ”ל קראוס כתב ח”כ איתן: “אם אמנם תסתיים פרשה זו בהשתקה, תהיה זו הוכחה נוספת לכך שהחברה הישראלית אינה ראויה לממסד פוליטי טוב יותר מזה שיש לה…”.

בדיון שנערך בנושא בוועדת הפנים של הכנסת, פנה ח”כ איתן אל ראשי משטרת ישראל ושטח בפניהם שורה של שאלות נוקבות בעניין התנהלותה של המשטרה בפרשה. בין היתר חשף ח”כ איתן באותם ימים עדות מרעישה לקשר של בלאס לראשי המשטרה – המדובר במכתב שנכתב על ידי שר המשטרה דאז, חיים בר לב, ומוען לדוד בלאס ובו הוא מודה לו על זר הפרחים ששלח לרגל כניסתו לתפקיד.

במהלך התפוצצות הפרשה, נחשף עוד כי דוד בלאס העניק במתנה שעון יד יקר ערך לשמעון פרס.

פרס

שרי המערך הפעילו באותם ימים בפומבי מערכת לחצים על רה”מ שמיר להשתיק את הפרשה ואף איימו בפירוק הממשלה.

בהאזנות סתר שביצעה המשטרה לדוד בלאס נחשפו בהקשר הזה טובות הנאה שהיה אמור דוד בלאס לקבל בתמורה ל”תרומותיו הנדיבות ביותר” וכללו מחיקת חובות שהיו לו לתנועה הקיבוצית.

בשנת 89,  הורשע דוד בלאס במרמה של עשרות מיליוני דולרים ונידון למאסר בפרשת “הונאת הקיבוצים הגדולה”. העבירה: קבלת דבר במרמה מחברת “אשת כספים” של התנועה הקיבוצית המאוחדת (תק”ם). המרמה התבטאה בהוצאת 29 מיליון דולר מהחברה, באמצעות תעודות פיקדון שלא היה להן כל ערך.

התק”ם הגיש נגדו תביעת-חוב בהיקף של 80 מיליון דולר. היקף חובותיו של בלס ואשתו לנושים נאמדו אז במאות-מיליוני שקלים.


השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש