לפרטים נוספים

ישראל מעבירה את חצר סרגיי לרוסים – ומה התמורה?

ולדימיר פוטין

בישיבה הראשונה שנערכה אתמול (ג’) בוועדה לביקורת המדינה בראשותו של ח”כ מיכאל איתן, התקיים דיון אודות העברת חצר סרגיי שבמגרש הרוסים לידי ממשלת רוסיה. בפתח הישיבה הסביר ח”כ איתן כי הדבר הכי חשוב הוא שהציבור יקבל מידע על העסקה בין ישראל לרוסיה, ועל כן “הישיבה תתמקד בבירור העובדות כחלק מפעילותה של הכנסת כמפקחת על הרשות המבצעת” אמר.

בתחילה נערכה סקירה היסטורית. ח”כ איתן הסביר כי במהלך המחצית השניה של המאה העשרים התקיימה תחרות בין המעצמות בניסיון להיאחז במזרח התיכון. לכך נועדה השתתפותן של בריטניה וצרפת במבצע קדש, גם גרמניה תכננה להקים מסילת ברזל באזור, וכן רוסיה פעלה במסווה דתי כחלק מתחרות זו.

מה זה “חצר סרגיי”? המדובר בבניין השוכן ברחוב הלני המלכה בירושלים, גובל במגרש הרוסים, ולפי דברי הנוכחים בוועדה: “כל מי שמכיר את ירושלים יודע איפה זה”. במתחם מתקיימים פעילויות שונות. בשנת 1990, לאחר משא ומתן בין משרד החוץ לגורמים רשמיים מטעם ממשלת רוסיה, הביעה ישראל את הסכמתה להעביר את חצר סרגיי לידי ממשלת רוסיה.

מאז שנת 2006 נשיא רוסיה דאז, ולדימיד פוטין המכהן היום כראש ממשלת רוסיה, לקח את העניין לידיים והתחיל לקדם ביתר שאת את עסקת ההעברה, ובמסגרת זאת קיים שיחות עם ראש ממשלת ישראל דאז, אריאל שרון, ונשיא המדינה דאז, משה קצב.

במהלך הדיון עלתה השאלה המשפטית של הבעלויות ההיסטוריות על חצר סרגיי. הנכס נרכש על ידי הנסיך סרגיי והיום מי שעומד בתביעה מול ישראל היא דווקא ממשלת רוסיה. בהקשר זה הבהיר ח”כ איתן כי “כולם כאן מסכימים שאנחנו לא הבעלים”. והוסיף כי בעולם ישנם גורמים שונים שיכולים לתבוע בעלות אך אינם עושים זאת, גם ישראל אינה טוענת לבעלות על הנכס, הגורם היחידי שעושה זאת הנו ממשלת רוסיה.

חצר סרגיי

נציגי משרד החוץ בדיון הוועדה הסבירו כי ישראל מעדיפה לקצר הליכים משפטיים, שאם יתקיימו – ידה של רוסיה תהיה על העליונה, מתוך כוונה להפגין רצון טוב כלפי הרוסים, ולשפר בכך את היחסים בין המדינות. כאן עלתה שאלתם של חברי הכנסת; איתן ואלדד, כלפי נציגי משרד החוץ: “מה ישראל מקבלת בתמורה להפגנת הרצון הטוב?”. ח”כ אריה אלדד הוסיף והזכיר את ספריית גינזבורג שעליה ישראל תובעת בעלות, “האם ישראל העלתה את הנושא במשא ומתן?”. ח”כ זאב אלקין ביקש את רשות הדיבור וציין את הפנסיות לעולים מרוסיה, עניין הנתון במחלוקת בין ישראל לרוסיה, ודרש אף הוא לכרוך את הנושאים הללו יחד עם העברת חצר סרגיי לידי רוסיה.

יו”ר הוועדה, ח”כ איתן, הגדיר את השאלה של חברי הכנסת במשפט אחד: “מהו בסיס ההדדיות לעסקה שבה ישראל מאפשרת לרוסיה לקבל לראשונה בתולדותיה את חצר סרגיי?”. שאלת התמורה עלתה כבר בינואר השנה במהלך דיון בשאילתה שהגיש ח”כ מיכאל איתן לשרת החוץ ציפי לבני ונענתה על ידי סגן השרה מגלי והבה.

ראש מחלקת אירואסיה במשרד החוץ, גרי קורן, השיב כי מתקיימים יחסים בילטראליים בין ישראל לרוסיה, לרבות ענייני חוץ וביטחון במזרח התיכון. הוא ציין כי היחסים עם רוסיה כה חשובים לישראל שאי אפשר ולא נכון להעמיד נושאים נקודתיים כמו ספריית גינזבורג וחצר סרגיי האחד מול השני, אלא יש לראות את הדברים בפרספקטיבה רחבה יותר של היחסים בין המדינות. כמו כן הוא הוסיף שיש עניינים חסויים בהקשר זה של העיסקה.

נציג הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, איציק בם, העלה שאלה עקרונית: מי מוסמך להעביר מטעם מדינת ישראל את חצר סרגיי לידי ממשלת רוסיה? האם די בהחלטת שר האוצר – כפי שהעסקה מתנהלת כעת – או שמא דרוש דיון בפורום אחר כגון; החלטת כנסת, ועדת שרים או אישור הממשלה.

בהקשר זה אכן התקבלה ההחלטה בוועדה לקרוא לממשלת ישראל לבדוק ולדון מחדש בנושא תוך שמיעת עמדות המשיגים על ההחלטה – טרם החתימה וביצוע העסקה. ראו ידיעה נפרדת. לסיום, הנה ציטוט מדבריו של מיכאל איתן במהלך הדיון הסוער בוועדה: “אני אתן לדבר רק למי שרוצה להפריע לי – לא למי שרוצה לעזור לי”.

לצפיה בתקציר מן הדיון לחץ כאן.

לקריאה נוספת: מדוע ישראל מוותרת על מגרש הרוסים?, כתבת התחקיר של פזית רבינא


השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש