לפרטים נוספים

השקפת עולם או נקיון כפיים – מה קודם למה?

כנסת ישראל

בדיון שהתנהל בין ח”כ מיכאל איתן לגולשים בפורטל “BSH”, הציגו הגולשים את הדילמה; האם מפלגה שנציגיה נקיי כפיים עדיפה על מפלגה המייצגת את השקפת עולמו של הבוחר במקרה והאחרונה נגועה בשחיתות? ח”כ מיכאל איתן ענה כי שיטת הבחירות הקיימת שאינה מאפשרת הצבעה לנציגים אינדיבידואלים אכן מעלה ומחזקת את הדילמה. כמו כן הבהיר שהגינות בסיסית של נציגי ציבור הינה תנאי סף לקבלת אמון הבוחר.

הגולש אבי גד בן אליעזר שהעלה את הנושא כתב: איני טוען, כי השחיתות גברה. לשמחתנו היא יותר נחשפת. גם איני טוען שחברי הכנסת דבקים לכסא יותר מאשר לעקרונות, יותר מאשר בעבר. שאלתי: האם רוב חברי הכנסת הם כאלה? האם אי אפשר להתעלם מהשקפות עולם, רק לנושא המלחמה בשחיתות ולאחד כוחות על מנת לנקות מהמושחתים את בית הנבחרים שלנו? האם לדעתך הציבור אשם לא פחות מהנבחרים, מאחר והוא ממשיך לבחור במושחתים? אין זה משנה אם מחמת זיכרון קצר או אינטרסים כביכול יותר חשובים. האם יש לך הצעה, לנו ציבור הבוחרים, איך לנהוג במקרה והמושחת הינו כביכול או אפילו בכנות בעל השקפת עולם כמו שלנו?

הגולש ירקוני, בניסיון לחדד את השאלה הנ”ל, כתב: האם לבחור במפלגה שכל נציגיה נקיי כפיים והגונים אבל השקפת עולם אינה זהה להשקפת עולמי. או במפלגה שאני מזדהה עם השקפת עולמה וחלק מנציגיה בכנסת ו/או במוסדות שלה מושחתים?

ח”כ מיכאל איתן השיב: לא צריך להכליל - אין מפלגה שכל חבריה מושחתים. אני מבין את הדילמה. היא יכולה להיפתר חלקית על ידי שיטת בחירות שבה ינתן משקל גם להכרעת הבוחר בענייין הנציגים הנבחרים ולא רק בבחירת הרשימה. אני מצדד בשינוי כזה. לא אפרט כאן, אבל יש הרבה שיטות משנה שמשלבות בין הבחירה ברשימה לבין בחירת הנציגים מאותה רשימה או מרשימות אחרות. בכל מקרה השיטה הנוכחית דפוקה, לפחות בהיבט שאתה מעלה; חוסר יכולת של הציבור הרחב להשפיע על זהות הנבחרים.

הגולש ירקוני ביקש תשובה קונקרטית יותר, לקראת הבחירות הבאות: שאלתי בבחירות הבאות, למה לתת יתר משקל; להגינותה של המפלגה או להשקפת עולמה? יש מפלגות שהשחיתות בה בשוליים או נציגיה הגונים מכל הבחינות.

מיכאל איתן: הגינות בסיסית של נציגי המפלגות בכנסת ובממשלה אמורה להיות תנאי סף לקבלת אמון הבוחר. אם אתה שולח מושחתים לייצג אותך – אינך יכול לקבול אחר כך שהם הוליכו אותך שולל… כמובן שזה אינו מספיק, כי אינך בוחר שופטים אלא נציגים שצריכים לייצג השקפת עולם, ולכן לאחר שאתה מעביר את תנאי הסף הראשון – אתה אמור לבחור מבין אילו שעברו את תנאי הסף את אלו שמסוגלים לייצג טוב יותר את השקפת עולמך בדבר הדרכים לפתור את בעיות המדינה. הזכרתי כבר ששיטת הבחירות שלנו אינה מאפשרת גמישות רחבה בהקשר זה, ויש לדעתי לשנות אותה, אבל אם אתה שואל לגבי הבחירות הקרובות אני סבור שגם בשיטה הקיימת אתה יכול למצוא מספר חלופות בשמאל, בימין, בין הדתיים-חרדים וגם בין המפלגות הערביות.

הגולש ירקוני הודה על ההבהרה, ובכך חתם את הדיון.

לקריאה נוספת: הדיון בפורום


השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש